ჩანს, ისე როგორც ადრე – ისტორიაში, რუსეთმა შესანდობარით დაიწყო და გამარჯვების სადღეგრძელოთი ასრულებს. მან ყოველივე ამას განსაკუთრებული სიჯიუტის ხარჯზე მიაღწია
გასულ წელს, დიდი იმედს ამყარებდნენ უკრაინის კონტრშეტევაზე, რომელსაც უნდა უკუეგდო რუსები და შეემზადებინა ნიადაგი მომავალი გამარჯვებისთვის. თუმცა ეს ვერ მოხერხდა, შეტევა ჯერ „გაიჭედა“, შემდეგ კი ჩაფლავდა. წარუმატებლობა შეიძლება აიხსნას დასავლეთის გულგრილობით, რომელმაც არ ისურვა მიეწოდებინა კიევისთვის ადეკვატური სამხედრო დახმარება. ატლანტიკის ორივე მხარეს – რეაქცია იყო მდუმარე უკმაყოფილება შიდაპოლიტიკურ დონეზე, რამაც ხელი შეუშალა აშშ-ს პრეზიდენტს დროულად წარედგინა კონგრესისთვის კანონპროექტი უკრაინის მორიგი დახმარების შესახებ. თვალშისაცემი იყო ევროპული სახელმწიფოების მტკიცე უარიც, ხელი შეწყოთ საერთო საქმისთვის.
კოლოსალური დანაკარგისა და საბრძოლო მასალების უკმარისობამ, საშუალება მისცა რუსეთს გადასულიყო შეტევაზე და ხელთ ეგდო სტრატეგიული ინიციატივა საბრძოლო მოქმედებების ზონაში. რუსმა მებრძოლებმა თანდათან მოიპოვეს შეზღუდული, მაგრამ კონკრეტული წარმატებები, აიძულეს უკრაინა დაეთმო პოზიციები და მათ საჰაერო იერიშების შედეგად დიდი ზიანი მიაყენეს მოწინაააღმდეგის ინფრასტრუქტურას.
ახლა აშშ და დიდი ბრიტანეთი აცხადებენ მასშტაბური სამხედრო დახმარების შესახებ, რაც მოიცავს ჰაერსაწინააღმდეგიო სისტემებს, შორსმსროლელ რაკეტებსა და საბრძოლო მასალებს. იმ შემთხვევასი, თუ მოხერხდა მათი დროული ტრანსპორტირება და მიწოდება კიევისთვის, ამას საკვანძო მნიშვნელობა ექნება ზაფხულში – რუსების მოსალოდნელი შეტევის წინ.
დახმარების ახალი პაკეტები შეარბილებს ფრონტზე არსებულ სიტუაციას, მაგრამ ვერ უზრუნველყოფს უკრაინის მიერ ინიციატივის ხელში ჩაგდებას და შეტევის დაწყებას. ამის მიზეზი ორია: პირველი – არაერთ მიმართულებაზე, რუსეთი გაბატონდა ჰაერში, ხოლო მისი მოწინააღმდეგის საჰაერო თავდაცვა არ არის სრულყოფილი. მიზეზი მეორე: ესაა პირადი შემადგენლობის დეფიციტი, მისი გადაღლა და ორწლიანი მძიმე ბრძოლით გამოწვეული უკრაინელების დიდი ნაწილის ინერტულობა – განხორციელდეს აუცილებელი მასშტაბური მობილიზაცია.
დაბრკოლებები, რომელთაც აწყდება კიევი, პრაქტიკულად გადაუჭრელია. რუსეთმა მოახერხა სწრაფად გადაეყვანა ეკონომიკა სამხედრო რელსებზე და თავი მოეყარა უზარმაზარი ძალისთვის, რომელიც მზადაა თავი გაწიროს პუტინის გაცხადებული მიზნებისთვის. თუ ზაფხულში მან მიაღწია მნიშვნელოვან წარმატებას და ხელში ჩაიგდო ხარკოვი, უკრაინის სიდიდით მეორე ქალაქი, ზამთრისთვის დასავლეთს არ დარჩება რაიმე სურვილი, მორიგ ჯერზე დაეხმაროს კიევს.
ეს პირქუში პროგნოზი კიდევ უფრო გაურკვეველს ხდის მომავალ არჩევნებს აშშ-სა და დიდი ბრიტანეთში. ეტყობა, როგორც ადრე – ისტორიაში, რუსეთმა დაიწყო მოსაგონარით, ახლა კი დღეგრძელობისას სვამს – და ეს ხდება არნახული შეუპოვრობის წყალობით, რაც ასე აკლიათ უკრაინის მოკავშირეებს დასავლეთში.

Похоже, что, как и прежде в истории, Россия начала за упокой — а заканчивает за здравие. И все благодаря исключительному упорству
Прошлым летом большие надежды возлагались на украинское контрнаступление, которое сможет отбросить российские войска и подготовить почву для победы. Однако этого не произошло; наступление застопорилось и в итоге провалилось. Неудачу можно объяснить отказом Запада предоставить Киеву адекватную военную помощь. Реакцией по обе стороны Атлантики было молчаливое недовольство на внутриполитическом уровне, несомненно поспособствовавшее неудаче президента США вовремя провести через Конгресс законопроект о дополнительной помощи Украине, а также усилившее нежелание европейских стран увеличивать собственный вклад в общее дело.
Сочетание колоссальных потерь и нехватки боеприпасов с украинской стороны позволило России перейти в наступление и перехватить стратегическую инициативу в зоне боевых действий. Постепенно ее войска стали добиваться хоть и ограниченных, но вполне конкретных успехов, вынуждая Украину сдавать позиции и нанося серьезный ущерб ее инфраструктуре посредством воздушных атак.
Теперь США с Великобританией объявляют о масштабных пакетах помощи, включая системы ПВО, ударные ракеты большой дальности и боеприпасы. При условии быстрой транспортировки они могут дать Украине шанс одновременно стабилизировать линию фронта и защитить инфраструктуру в тылу. Это может иметь ключевое значение в преддверии российского наступления грядущим летом.
Новые пакеты помощи если и смягчат ситуацию, но не позволят Украине перехватить инициативу и начать наступать самим. Причин здесь две. Первая заключается в том, что на многих направлениях Россия добилась господства в воздухе, а наземная противовоздушная оборона ее противника останется неполноценной. Вторая причина — нехватка личного состава у утомленной конфликтом Украины и нежелание инициировать столь необходимую ей масштабную мобилизацию после двух с лишним лет тяжелых боев.
Трудности, с которыми сталкивается Киев, практически непреодолимы. Россия сумела быстро поставить экономику на военные рельсы и нарастить огромную силу, которой будет готова пожертвовать ради достижения заявленных Путиным целей. Если летом Москва добьется значительного успеха с возможным захватом Харькова, второго по величине города Украины, то зимой у Запада не будет желания в очередной раз тратиться на защиту последней.
Этот мрачный прогноз усугубит неопределенность вокруг выборов, которые пройдут в США и Великобритании. Похоже, что, как и прежде в истории, Россия начала за упокой, но заканчивает за здравие — а все благодаря тому исключительному упорству, которого так сильно не хватает союзникам Украины на Западе.