Financial Times დიდი ბრიტანეთი
სამხედრო ანალიტიკოსებმა, მათთვის უჩვეულო მანერით, უკრაინული არმია გააკრიტიკეს იმის გამო, რომ მათ წინა ხაზზე მებრძოლების შეცვლის დროს, რუსებს საშუალება მისცეს 5 კილომეტრით წინ წაწეულიყვნენ. ეს მიუთითებს, თუ როგორი წნეხის ქვეშ იმყოფება უკრაინული არმია ამერიკული დახმარების ახალი პაკეტის მოლოდინში
უკრაინელმა ანალიტიკურმა ჯგუფმა Deep state-მა, თავდაცვის სამინისტროსთან არსებული კავშირების საფუძველზე, ოთხშაბათს განაცხადა, რომ სოფელ ოჩერეტინოს სამხრეთ ნაწილში, რუსების წარმატების მიზეზი გახდა გასული კვირის ბოლოს განხორციელებული ქვედანაყოფების როტაცია და ამის გამო, ფრონტის ეს მონაკვეთი დაუცველი დარჩა.
კრიტიკა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიმართ, გაისმა სწორედ მაშინ, როცა სენატმა დაამტკიცა დახმარების პაკეტი 61 მილიარდის ოდენობით, რომელზე დავაც რამდენიმე თვე გრძელდებოდა. შეიარაღების შეფერხების გამო, უკრაინელი მებრძოლები იძულებულნი იყვნენ ეკონომიურად გამოეყენებინათ მასალები ბრძოლის ველზე. პირველ პარტიებს, უახლოესი კვირეების განმავლობაში ელოდებიან, მანამდე კი რუსეთი იმუქრება იერიშების ინტენსიფიკაციით. უკრაინის ხელმძღვანელობა აღიარებს, რომ მას წინ მძიმე დღეები ელოდება.
„115-ე მექანიზებული ბრიგადის მეთაურობას, ეკისრება პასუხისმგებლობა როტაციის დროს მომხდარ ჩავარდნაზე, რამაც გამოიწვია მნიშვნელოვანი დანაკარგი“ – აღნიშნავს თავის განცხადებაში Deep state-ი. ამ ბრიგადას უნდა ჩაენაცვლებინა გაცილებით გამოცდილი 47-ე ბრიგადა, მაგრამ ის ადგილზე დროულად ვერ მივიდა, რის გამოც, ეს ზონა დაუცველი დარჩა.
გადაღლილი ნაწილების გამოცვლა ახალი შენაერთებით, ურთულესი ამოცაანაა, რადგან მათზე ნადირობს რუსული კამიკაძე-დრონები, მათ უშენენ ჭურვებს და მათ თავზე ცვივა მძლავრი კორექტირებადი ავიაბომბები. მცირე აცდენამაც დროში, შეიძლება გამოიწვიოს ის, რომ ფრონტის რომელიმე მონაკვეთი საერთოდ „გაშიშვლდეს.“
„ნაწილების როტაციამ შეიძლება შექმნას პრობლემები, ამგვარ რამეს ჩვენ უკვე შევესწარით – ამბობს ამ შეიარაღებულ კონფლიქტზე დამკვირვებელი, ანალიტიკოსი ემილ კასტეჰელმი – ფინური კომპანიიდან Black Bird Group – ჩვენ ზუსტად ვიცით, რა მოხდა ამ შემთხვევაში, რა შეცდომა იქნა დაშვებული. ფაქტია, რომ რუსებმა ეს ჩავარდნა გამოიყენეს, უკრაინამ კი პოზიციები განსაკუთრებული წინააღმდეგობის გარეშე დათმო.“
მეორე სამხედრო წარმომადგენელმა – ნაზარ ვოლოშინმა განაცხადა, რომ უკრაინელი მებრძოლები კვლავ აკონტროლებენ სოფლის უმეტეს ნაწილს, თუმცა მან აღიარა, რომ ვითარება ამ მონაკვეთზე მძიმეა. ახლა რუსები ცდილობენ შექმნან პლაცდარმი ოჩერეტინოს ირგვლივ, „რათა გააგრძელონ დაწყებული ოპერაცია“, განაცხადა ოთხშაბათს ვოლოშინმა.
რუსული შეტევა საფრთხეს უქმნის თავდაცვით ზღუდეებს, რომლებიც სახელდახელოდ მოაწყვეს უკრაინელებმა თებერვალში – ავდეევკიდან გასვლის შემდეგ, იმ ქალაქის დატოვებიდან, რომელიც ოჩერეტინოდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით – 15 კილომეტრზე მდებარეობს.
„რუსების მიერ დაკავებული პლაცდარმი, ჩვენს, სამხრეთ მიმართულების დანაყოფებს, მძიმე მდგომარეობაში აგდებს“, დაწერა ოთხშაბათს 47-ე ბრიგადის ყოფილმა მეთაურმა – ნიკოლაი მელნიკმა.
ოთხშაბათს, ჯგუფი Deep state-ი იტყობინებოდა, რომ უკრაინელმა მებრძოლებმა შეაჩერეს რუსების წინსვლა სოფელ პროგრესისკენ, რომელიც ოჩერეტინოს დასავლეთით, 8 კილომეტრში მდებარეობს.

Фабрис Депрез (Fabrice Deprez)
Военные аналитики в несвойственной им манере подвергли критике украинскую армию за то, что она якобы допустила серию просчетов во время смены войск на передовой, что позволило российским солдатам продвинуться на пять километров. Это показывает, какие нагрузки испытывают ВСУ, ожидая прибытия новой американской помощи
Украинская аналитическая группа Deep State со связями в министерстве обороны сообщила в среду, что причиной значительного успеха российских войск в южной части села Очеретино в конце прошлой недели стала смена войск, из-за которой данный участок фронта остался незащищенным.
Критика в адрес ВСУ зазвучала как раз в тот момент, когда американский сенат утвердил пакет помощи для Киева на 61 миллиард долларов, который задерживали несколько месяцев. Из-за отсутствия поставок украинские войска были вынуждены экономить боеприпасы на поле боя. Первые поставки оружия ожидаются в ближайшие недели, а Россия тем временем обещает активизировать свои атаки. Украинское руководство тоже признает, что его ждут трудные дни.
«Командование 115-й механизированной бригады несет ответственность за крах обороны на всем участке, который привел к значительным потерям», — отметила в своем сообщении Deep State. Эта бригада должна была сменить более опытную 47-ю бригаду, но не смогла прибыть вовремя, из-за чего ее зона ответственности осталась незащищенной.
Представитель 115-й бригады отверг прозвучавшие обвинения. «Могу сказать лишь, что это неправда, часть не оставляла позиции», — сказал Вадим Черный.
Замена измотанных войск на передовой свежими подразделениями — это очень сложный маневр, поскольку на них ведут охоту российские беспилотники-камикадзе, по ним наносятся артиллерийские удары, на них сбрасывают мощные корректируемые авиабомбы. Небольшой просчет во времени может привести к тому, что какой-то участок фронта будет оголен.
«Ротация войск может вызывать проблемы, мы с таким уже встречались, — сказал следящий за этим вооруженным конфликтом аналитик Эмиль Кастехельми (Emil Kastehelmi) из финской компании Black Bird Group. — Мы точно не знаем, что произошло в данном случае, но, какая бы это ни была ошибка, русские сумели ею воспользоваться, а Украина утратила позиции без существенного сопротивления».
Другой военный представитель Назар Волошин сказал, что украинские войска по-прежнему контролируют большую часть села. Однако он признал, что обстановка на данном участке сложная. Сейчас российские войска пытаются создать плацдарм вокруг Очеретино, «чтобы продолжить военные действия», заявил в среду Волошин.
Российское наступление создает угрозу оборонительным рубежам, поспешно возведенным украинскими войсками после отхода в феврале из Авдеевки, находящейся в 15 километрах к юго-востоку от Очеретина.
Занятый русскими в селе плацдарм «ставит наши подразделения южнее направления российского наступления в очень неудобное положение», написал в среду бывший командир 47-й бригады Николай Мельник.
В среду группа Deep State сообщила, что украинским войскам удалось остановить дальнейшее продвижение русских в направлении села Прогресс, находящегося в 8 километрах к западу от Очеретина.