აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალების მეთაური ევროპაში, გენერალი კრის კავალი აცხადებს, რომ რუსეთის საარტილერიო უპირატესობა უკრაინაზე, უახლოეს კვირეებში გაორმაგდება – კიევის არასათანადო მომარაგების გამო
„ლაპარაკი არ არის თვეებზე და ეს არ არის ჰიპოთეტური სცენარი“, განაცხადა კავოლიმ წარმომადგენელთა პალატაში თავდაცვის საკითხებზე გამართულ განხილვაზე. „კონფლიქტების უმეტესობაში, უმთავრესი მომაკვდინებელი იარაღი ბრძოლის ველზე არის არტილერია – მოცემული შემთხვევა კი უდავოდ ასეთია“. ამ დროისთვის,  რუსული არმია ისვრის 5-ჯერ მეტ ჭურვს, ვიდრე უკრაინა. კავოლის თქმით, რამდენიმე კვირაში,  შეფარდება  – 10:1-ზე იქნება. გასულ წელს, უკრაინას, არტილერიის მხრივ, უპირატესობა ჰქონდა მოწინააღმდეგეზე, ახლა კი დღე-ღამეში ის მხოლოდ 2 000 ჭურვს იყენებს, როცა რუსეთი უკრაინულ პოზიციებს 10 000 ჭურვს უშენს. საბრძოლო მასალების „შიმშილის“ შედეგები უკვე თვალსაჩინოა.
„უკრაინელები განსაკუთრებულად უფრთხილდებიან ჭურვებს, ხედავენ რა, რომ მარაგები იწურება – ამბობს კავოლი – სიტუაცია ძალზე არასახარბიელოა“.
ამერიკელი მაღალი რანგის გენერალი აცხადებს, რომ ამერიკული საარტილერიო სისტემები, ჭურვები და ჰაერსაწინააღმდეგო შეიარაღება, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია უკრაინის თავდაცვისთვის, ამჟამად კი კიევს არ ჰყოფნის – არც ერთი, არც მეორე და არც მესამე.
თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებში – სელესტა ვალანდერმა, ოთხშაბათს, კონგრესში გამართულ მოსმენებზე, განაცხადა, რომ უკრაინელებს „უწევთ იმაზე ფიქრი, რა დაიცვან პირველ რიგში და სწორედ ამიტომ, რუსების იერიშები აღწევს მიზანს და ასეთი ზიანი ადგება უკრაინის ელეტროქსელებს.“
ბოლო დროს, რუსეთმა დაამძიმა იერიშები უკრაინულ ქალაქებზე, კერძოდ ხარკოვზე. ქალაქს თავს ესხმის რაკეტები, უპილოტო კამიკაძეები და პლანირებადი ბომბები.
კავოლი ამბობს, რომ რუსეთის მასშტაბურ საჰაერო შეტევებს შეუძლია ბოლომდე დაანგრიოს უკრაინის ეკონომიკა. თუ კიევმა ვერ შეძლო 60- მილიარდიანი დახმარების პაკეტის მიღება, რომელიც „გაიჭედა“ კონგრესში – წარმომადგენელთა პალატის მხრიდან დადასტურების მოლოდინში, ვითარება კიდევ უფრო დამძიმდება.
უკრაინელმა სამხედროებმა დაიწყეს უპილოტოების ფართოდ, საარტილერიო ალტერნატივად, გამოყენება. ამ კვირაში, ნატოს წარმომადგენელმა ჟურნალ Foreign Policy-ის შეატყობინა, რომ განადგურებული რუსული ტანკების ორი მესამედი, სწორედ უპილოტოებზე მოდის.
თუმცა უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი ამბობს, რომ უპილოტო სისტემები ვერ შეძლებს უკრაინელებისთვის  სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იარაღის – არტილერიის, საჰაერო თავდაცვის სისტემებისა და შორი მოქმედების რაკეტების – ჩანაცვლებას.
„კონგრესს მკაფიოდ უნდა ეთქვას, რომ თუ ის ვერ დაგვეხმარება, უკრაინა დამარცხდება“ – განაცხადა გასულ კვირას ზელენსკიმ.

Элла Шерман (Ella Sherman)
Глава Европейского командования США генерал ВВС Крис Каволи заявил, что артиллерийское преимущество России над Украиной удвоится в течение нескольких недель из-за трудностей Киева со снабжением
“Мы говорим не о месяцах, и это не гипотетический сценарий”, — заявил Каволи на слушаниях в комитете Палаты представителей по вооруженным силам в среду. “Главный убийца на поле боя в большинстве конфликтов — это артиллерия, а в этом — несомненно”.
В настоящее время российская армия расстреливает снарядов в пять раз больше, чем Украина. По словам Каволи, через несколько недель соотношение может измениться до 10:1. Прошлым летом Украина имела преимущество в артиллерии, но сейчас выпускает лишь порядка 2 000 снарядов в сутки, в то время как Россия ежедневно обстреливает позиции ВСУ 10 000 снарядами. Последствия снарядного голода уже сказываются.
“Украинцы бережно экономят снаряды, предвидя, что запасы закончатся, — сказал Каволи. — Ситуация крайне серьезная».
Высокопоставленный генерал США заявил, что американские артиллерийские системы, снаряды и перехватчики ПВО чрезвычайно важны для обороны Украины, но сейчас Киеву не хватает ни того, ни другого, ни третьего.
Помощник министра обороны по вопросам международной безопасности Селеста Валландер заявила в среду на слушаниях в Конгрессе, что украинцам “приходится решать, что защищать в первую очередь, и именно поэтому российские атаки достигают цели и наносят такой вред украинской электросети”.
В последнее время Россия усугубила атаки по украинским городам — в частности на Харьков. На город обрушились ракеты, беспилотники-камикадзе и планирующие бомбы.
Каволи заявил, что масштабные воздушные атаки России способны разрушить экономику Украины, если Киев не сможет защитить себя с помощью пакета США в сфере безопасности на сумму в 60 миллиардов долларов, который уже несколько месяцев застрял в Конгрессе в ожидании одобрения Палаты представителей.
Украинские военные начали широко применять беспилотники как альтернативу артиллерийским снарядам. На этой неделе представитель НАТО сообщил журналу Foreign Policy, что более двух третей российских танков уничтожены именно беспилотниками.
Однако президент Украины Владимир Зеленский заявил, что беспилотные системы не могут заменить насущно необходимое ВСУ оружие — артиллерию, средства ПВО и ракеты большой дальности.
“Необходимо со всей четкостью донести до Конгресса, что если он не поможет, то Украина проиграет”, — заявил Зеленский в прошлое воскресенье.