ბუნდესვერის მიუხენის უნივერსიტეტის ექსპერტმა – კარლო მასალამ, Die Welt-ის ეთერში, შექმნილი სიტუაციის საკუთარი ხედვა წარმოადგინა
თომას კლიუგი, Die Welt-ის წამყვანი: პროფესორო მასალა, მოდით გადავხედოთ მიმდინარე მოვლენებს, კერძოდ იმას, თუ როგორ ვითარდება სამხედრო მოქმედებები ქვეყნის აღმოსავლეთში. რუსეთი რამდენიმე მიმართულებით უტევს და ისე ჩანს, უკრაინას მოუწევს უკან დახევა. როგორია თქვენი დასკვნა, ამგვარი ცნობებიდან გამომდინარე?
კარლო მასალა, ბუნდესვერის სამხედრო ექსპერტი: მთლიანობაში ხდება ის, რასაც ველოდით – რუსეთის მძლავრმა შეტევამ უკრაინას მოუსწრო მაშინ, როცა ამ უკანასკნელს ჯერ კიდევ არა აქვს მიღებული ამერიკული დახმარების პაკეტი. რუსები შეეცდებიან მოიპოვონ დამატებითი ტერიტორია და ამერიკულ არჩევნებს მომგებიან სიტუაციაში შეხვდნენ. ამდენად, ვფიქრობ, რომ ეს გადამწყვეტი მომენტია ვლადიმირ პუტინისთვის. სავსებით შესაძლებელია, მალე ვნახოთ თუ როგორ დაიხევენ უკან კრამატორსკისკენ უკრაინელები. ეს იქნება საშუალო სიმძიმის კატასტროფა. მოჰყვება ამას ფრონტის ხაზის გარღვევა თუ არა, ახლა ამის თქმა შეუძლებელია, მაგრამ თუ ასე მოხდა, ეს იქნება დამანგრეველი დარტყმა უკრაინისთვის.
მარი დროსტე, Die Welt-ის წამყვანი: როგორ ფიქრობთ, რამდენ ხანს დარჩება ეს შესაძლებლობების ფანჯარა ღია, რომლის გამოყენებასაც ფიქრობენ რუსები? მხედველობაში მაქვს ის, რომ ჩვენ მართლაც ველით რუსების საგაზაფხულო შეტევას…
კარლო მასალა: „ეს ფანჯარა იარსებებს ივნისიდან ივლისამდე. ჩვენ უკვე ვხედავთ, რომ რუსული ძალები ახდენენ გადაჯგუფებას და აწარმოებენ სხვადასხვა სახის შეტევებს. ვფიქრობ, უახლოესი 2 თვე, სიტუაცია იქნება კრიტიკული უკრაინული არმიისთვის.“

Эксперт Мюнхенского университета бундесвера Карло Масала в эфире Die Welt охарактеризовал свое видение ситуации, сложившейся на украинском фронте
ТОМАС КЛЮГ, ведущий Die Welt: Профессор Масала, давайте взглянем также на текущие события, а именно на развитие боевых действий на Украине, на востоке страны. Похоже, что русские начали несколько наступлений, и Украине приходится отступать. Какие выводы вы делаете из этих сообщений?
КАРЛО МАСАЛА, военный эксперт бундесвера: В конечном счёте я думаю, это то, чего мы все ожидали, — мощное российское наступление, настигшее украинскую армию, которая ещё не имеет американского пакета помощи. И русские попытаются завоевать здесь территорию и поставить себя в более выгодную стартовую позицию перед американскими выборами. Потому что, я думаю, это решающий момент для Владимира Путина.
Вполне возможно, мы увидим, что украинцам вскоре придётся отступить вплоть до Краматорска. С украинской точки зрения это было бы катастрофой средней тяжести. Будут ли прорывы на фронте, сейчас всё еще невозможно сказать. Но если это произойдет, то это, конечно, стало бы сокрушительным ударом по Украине.
МАРИ ДРОСТЕ, ведущая Die Welt: Как вы думаете, насколько большим является это окно возможностей, которым русские теперь могут воспользоваться? Ведь, я имею в виду, что мы действительно ожидаем весеннего наступления войск Путина.
КАРЛО МАСАЛА: Я считаю, что временное окно продлится до июня—июля. И мы уже видим, как российские войска группируются и предпринимают различные наступления. Думаю, в ближайшие два месяца ситуация для украинских войск будет критической.