Boulevard Voltaire საფრანგეთი
1812 წლის ზაფხულში, რუსული არმია ცდას არ აკლებდა, რათა ნაპოლეონი აღმოსავლეთით შეეტყუებინა და ფრანგებს გამუდმებით ხელიდან უსხლტებოდა. ფრანგი მხედართმთავარი ორჭოფობდა: ვერ გადაეწყვიტა, ღირდა თუ არა დროშის ვიტებსკზე აღმართვა და იქვე გამოზამთრება, თუ უმჯობესი იყო მისი ლაშქარი შეჭრილიყო უკიდეგანო სივრცის სიღრმეში, მხნეობას ემარჯვა სიფრთხილეზე და ყელში სწვდომოდა რუსთა მეფის გენერლებსა და მის მოუხელთებელ ჯარისკაცებს?
ყოყმანმა მცირე ხანს გასტანა. არ იყო იმპერატორის ბუნებაში ერთი ადგილის ტკეპნა. რაც შეეხება ძლევამოსილ ფრანგულ არმიას, ის არ იყო შექმნილი თავდაცვითი ბრძოლისთვის. „ფრანგების სიდიადე არ არის სტაციონარულ, ხანგრძლივ თავდაცვაში“ – ამბობდა ნაპოლეონი. ასე რომ, არჩევანი შეჩერდა დევნაზე, აზარტულ შეტევასა და ტრიუმფალურ გამარჯვებაზე.
დანარჩენი ვიცით ისტორიიდან: ზამთარმა საფრანგეთის არმიას თეთრი სუდარა გადააფარა… ნაპოლეონი პარიზში გაიქცა და უკან დარჩა აალებული მოსკოვი, ოცნება გამარჯვებაზე, საბოლოოდ კი მთელი იმპერია.
უკანდახევისა და „გადამწვარი მიწის“ სტრატეგიამ, რუსებს შეაძლებინა შეესხათ ხორცი დიდი ჩინელი სტრატეგის, სუნ ძის ანდერძისთვის – „იმარჯვებს ის ლაშქარი, რომელიც უომრად ეუფლება“.
შეიტყუეს რა ნაპოლეონი მტრული ტერიტორიის სიღრმეში, რუსებმა იცოდნენ, რომ სიცივე, სნეულებები და შიმშილობა ყოველდღიურად სულ უფრო გაუსაძლისი შეიქნებოდა ფრანგული არმიისთვის. ამდენად, როცა ფრანგებმა შეტევა დააპირეს, მათ მეომრების საჭირო რაოდენობა უკვე აღარ ჰყავდათ. ეს იყო ომის სხვაგვარად წარმოება, ზედმეტი დაფდაფებისა და გმირული თავდადების გარეშე, ომი გამოფიტვაზე, ჩუმი, ვერაგი და უკომპრომისო.
გამქრალი ოცნებები
2 ასეული წლის შემდეგ, რუსეთმა, როგორც ჩანს, მოახერხა მტრების სახტად დატოვება. უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის დასაწყისში, მოდური იყო რუსულ არმიაზე ქილიკი, ამდენად მისი უკანდახევა – კრახად მოინათლა. 2022 წლის სექტემბერში, უკრაინულმა არმიამ მოახერხა და ბრძოლით დაიბრუნა ათასობით კვადრატული კილომეტრი. ეს იყო შემობრუნების წერტილი სამხედრო ანალიტიკოსებისთვის: ზოგიერთი უკვე წინასწარმეტყველებდა კიევის გარდაუვალ გამარჯვებას. აქ გულისხმობდნენ ისეთ შეტევას, რომელიც ორად გახლეჩდა რუსულ არმიას და მოახდენდა ყირიმის იზოლაციას.
ამ დროისთვის, დასავლეთმა შეიმუშავა შეფასების ცნებით- კატეგორიული აპარატი და ასე სცადა გადმოეცა კონფლიქტის არსი. ამგვარი ანალიზი ემყარება 3 პრინციპს. პირველი: ესაა მსჯელობა დაკარგული და დაბრუნებული ტერიტორიების პერსპექტივაზე. მეორე – ნაპოლეონისეული რწმენა იმისა, რომ გენერალურ ბრძოლაში დამარცხება, რუსებს აიძულებდა შეეწყვიტათ წინააღმდეგობა და უბიძგებდა მათ მოლაპარაკებების დაწყებისკენ. მესამე, შესაძლოა იყო – მოსკოვის სამხედრო, საწარმოო და ტექნიკური პოტენციალის არასწორი შეფასება.
მართლაც, 2023 წლის შემოდგომისთვის, კიევის მოკავშირეებისთვის ნათელი გახდა, რომ ყველაფერი მათი გეგმის საპირისპიროდ წარიმართა, რასაც მოჰყვა კონტრშეტევის ჩაფლავება.
ნოემბერში – უკრაინის არმიის მთავარსარდალმა აღიარა, რომ სიტუაცია ჩიხში მოექცა: „მნიშვნელოვანი, ღრმა გარღვევა, ალბათ აღარ იქნება“ – ამბობდა ის.
დეკემბერში, გამოცემა Washington Post-მა გამოაქვეყნა მასშტაბური გამოძიება სახელწოდებით – „ჩიხი, უკრაინის წარუმატებელი კონტრშეტევა“. უკრაინელი, ამერიკელი და ევროპელი ჩინოვნიკების გამოკითხვით, ჟურნალისტები შეეცადნენ, დაედგინათ თუ რა არ წავიდა რიგიანად. ყველაზე თვალშისაცემი იყო უკრაინელებსა და მოკავშირეებს შორის არსებული აზრთა სხვადასხვაობა.
მაღალი რანგის უკრაინელმა სამხედრო მოხელემ აგვიხსნა, რომ უკრაინელები იბრძვიან ომში, რომლის მსგავსს, ნატო არ გადაჰყრია.
2023 წლის იმიტაციურ სწავლებებზე, რომლებსაც უკრაინელები ატარებდნენ ამერიკელ და ბრიტანელ სამხედროებთან ერთად, მან სინანულით შენიშნა: „იცით, ეს მეთოდები შეგიძლიათ აიღოთ და ნაგავში მოისროლოთ“. ესე იგი, დასავლეთმა, როგორც თავის დროზე ნაპოლეონმა, თავი გაჰყო – „არა იმ ომში“.
გამოფიტვის მეთოდი სამხედრო საქმეში
ამასობაში რუსები გადავიდნენ შეტევაზე და ყოველდღიურად მიიწევენ ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაწილში, იქ, სადაც ფრონტი, აქამდე გაყინულად მიიჩნეოდა. ყოფილმა ამერიკელმა სამხედრომ – ალექს ვერშინინმა, გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის საკითხების კვლევითი ინსტიტუტისთვის მოამზადა შემეცნებითი ნაშრომი, რომელშიც ის შეეცადა მიმდინარე მოვლენების გააზრებას.
მისი ანალიტიკური ნაშრომი, სახელწოდებით -„გამოფიტვის მეთოდი სამხედრო საქმეში: რუსეთ-უკრაინის ომის გაკვეთილები“, გამოირჩევა იმით, რომ ის არ არის შერყვნილი პროპაგანდით. მაინც რას ამბობს გადამდგარი ვიცე-პოლკოვნიკი? ის წერს, რომ დასავლეთი და რუსეთი აწარმოებენ ომს განსხვავებული მეთოდებით. პირველი – ამჯობინებს ტაქტიკური ხასიათის შეტევით მოქმედებებს, მეორე კი, მოწინააღმდეგის გამოფიტვას ცდილობს. მკაფიოა შემდეგი ნიშნები: გადამწყვეტი ბრძოლის ნაცვლად, რა დროსაც მიმართავენ სწრაფ მანევრირებას, გამომფიტველი ომი მიზნად ისახავს მოწინააღმდეგე ძალისთვის რესურსების აღდგენის უნარის მოშლას და საკუთარი ძალების შენარჩუნებას“.
ასეთ ვითარებაში, ტერიტორიის შენარჩუნება არ არის პრიორიტეტული ამოცანა. უმჯობესია, აუცილებლობის შემთხვევაში, უკან დაიხიო და შეინარჩუნო საკუთარი ძალები. სწორედ ასე მოქმედებდნენ 2 საუკუნის წინ რუსები. მეორე ფაქტორია ის, რომ კონფლიქტის გაჭიანურება პირდაპირ პროპორციულია წარუმატებლობის, ეს ხდება მაშინ, როცა ერთი მხარე უკეთ ახერხებას დანაკარგის კომპენსირებას.
„გამოფიტვის სტრატეგია – აღნიშნავს ალექს ვერშინინი – მოიცავს 2 ფაზას. პირველი – უფრო სტატიკურია: მისი გამოყენებისას, აქცენტი კეთდება მოწინააღმდეგის დასუსტებასა და საკუთარი პოტენციალის გაზრდაზე. საბრძოლო მოქმედება მიმდინარეობისას, ცეცხლი პერიოდულად იხსნება, ეს გაცილებით პრიორიტეტულია, ვიდრე მანევრირება. ასეთი ტაქტიკის მიზანია, აიძულო მტერი დახარჯოს, რაც შეიძლება მეტი ტექნიკა და რეზერვები უმნიშვნელო ოპერაციებზე.
მას შემდეგ, რაც მტრის სტრატეგიული რეზერვები ამოიწურება და მიიღწევა საცეცხლე უპირატესობა მოწინააღმდეგეზე, ხოლო მისი საწარმოო სექტორი იწყებს დაკნინებას, საკუთარი მობილიზებულები კი ასრულებენ წვრთნას, ხდება მეორე ფაზაზე გადასვლა. იწყება შეტევითი ოპერაციები ფართო ფრონტზე. მისი მიზანია – მოწინააღმდეგის რეზერვების დაქსაქსვა, რაც იწვევს კოლაფსს და მას მოსდევს სიღრმისეული გარღვევა.
ალექს ვერშინინის აზრით, დასავლეთის რუსეთთან სერიოზული დაპირისპირების შემთხვევაში, გაიმარჯვებს ის, ვისი სამრეწველო პოტენციალი, დოქტრინა და სამხედრო სტრუქტურა უფრო მოერგება ომის ასეთი ფორმით წარმოებას. სხვაგვარად, საფრანგეთის პრეზიდენტს და მოკავშირეებს ელოდებათ მორიგი მარცხი, მსგავსი იმისა, რაც ფრანგებმა იწვნიეს მდინარე ბერეზინასთან რუსებთან შეტაკებისას.

Boulevard Voltaire / Франция
Летом 1812 года русская армия заманивала Наполеона на восток России, постоянно ускользая от него. Французский полководец колебался. Стоит ли ему водрузить знамёна в Витебске и перезимовать там? Или же смелость должна взять верх над осторожностью и ему лучше продвинуть войска вглубь этой необъятной территории, чтобы взять за горло царских генералов и их неуловимых солдат?
Сомнения продлились недолго. Не в характере императора было месяцами сидеть на одном месте. Что касается великой наполеоновской армии, то, по его словам, она не была создана для оборонительных сражений. «Мастерство французов не в стационарной и длительной обороне», — говорил он. Итак, решено: будет погоня, азарт наступления и стремление к окончательной победе.
Дальнейшее известно нам из истории: зима накрыла французскую армию белым саваном, а Наполеон бежал в Париж, оставив за спиной охваченную пламенем Москву, мечты о победе, а вскоре и свою империю.
Оборонительная стратегия отступления и «выжженной земли» позволила русским с поразительной эффективностью воплотить в жизнь завет великого китайского стратега Сунь-цзы, согласно которому «побеждают те войска, которые завоевывают, не вступая в бой».
Загоняя Наполеона вглубь враждебной ему территории, русские знали, что холод, болезни и голод с каждым днём будут всё более разрушительными для французской армии. Поэтому, пока французы решатся на наступление, наступать будет уже некому. Это был иной способ ведения войны, без фанфар и героических сражений: война на истощение, тихая, коварная, бескомпромиссная.
Разбитые надежды
Спустя два столетия Россия, по-видимому, вновь сумела удивить своих противников. В первые месяцы конфликта на Украине было модно смеяться над российской армией, отступление которой считалось признаком скорого краха. В сентябре 2022 года украинская армия добилась успеха, отвоевав тысячи квадратных километров. Это стало поворотным моментом для военных аналитиков: некоторые уже предсказывали грядущие победы, в том числе наступление, которое разрежет российскую армию на две части на юге и изолирует Крым.
Фактически с этого момента Запад начал создавать понятийную базу для анализа конфликта, которая глубоко исказила его суть. Этот анализ характеризуется тремя принципами. Во-первых, суждение о перспективах успеха по количеству потерянных или отвоёванных территорий. Во-вторых, как у Наполеона, убеждение, что решительная победа в конечном итоге приведёт к отказу русских от борьбы и к требованию мирных переговоров. В-третьих, неверная оценка военного, промышленного и технического потенциала Москвы.
И действительно, уже осенью 2023 года союзникам Киева стало ясно, что всё пошло не по плану. Контрнаступление провалилось. В ноябре главнокомандующий украинской армией признал, что ситуация зашла в тупик. «Хорошего, глубокого прорыва, вероятно, не будет», — сетовал он.
В декабре газета Washington Post опубликовала объёмное расследование под названием «Тупик: неудачное контрнаступление Украины». На основании интервью с украинскими, американскими и европейскими чиновниками журналисты попытались понять, что именно пошло не так. Одним из главных моментов стало расхождение в аналитике между украинцами и их союзниками.
Высокопоставленный украинский военный чиновник объяснил, что его солдаты ведут войну, не похожую на те, которые силы НАТО видели раньше. Говоря об имитационных учениях, которые украинцы проводили совместно с американскими и британскими военными в начале 2023 года, он выразил свою горечь. «Знаете ли, все эти методы… можно аккуратно взять и выбросить», — заявил он. Значит, Запад, как и Наполеон двумя столетиями ранее, начал не ту войну?
Метод изматывания в военном деле
Между тем русские перешли в наступление и ежедневно продвигаются на восток — туда, где фронт считался замороженным. Бывший американский военный Алекс Вершинин написал для Королевского объединённого института оборонных исследований весьма познавательный труд, в котором попытался осмыслить текущие события.
Его аналитическая работа под заголовком «Метод изматывания в военном деле: уроки войны России против Украины» отличается тем, что не испорчена пропагандой. Что же говорит подполковник в отставке? Он пишет, что Запад и русские ведут борьбу двумя разными методами. В то время как первый предпочитает наступательные и тактические военные действия, вторые практикуют на Украине войну на износ, которая имеет следующие характеристики: «Вместо решающего сражения, достигаемого путём быстрых маневров, война методом изматывания ставит целью разрушить силы противника и их способность восстанавливаться, но при этом сохранить свои собственные силы».
При таком раскладе удержание территории не является приоритетной задачей. Предпочтительнее при необходимости отступить и сохранить свои силы. Именно таким образом действовали русские два столетия назад против армии Наполеона; так они поступили и на Украине осенью 2022 года. Другой фактор заключается в том, что затянутость конфликта прямо пропорциональна силе поражения за счёт лучшей способности одной из сторон компенсировать потери.
«Стратегия изматывания, — отмечает Алекс Вершинин, — включает в себя две фазы. Первая — достаточно статичная; в ходе неё упор делается на ослабление потенциала противника и усиление своего собственного. Боевые действия на этом этапе принимают форму скорее перестрелок, чем маневров. Цель — заставить противника потратить как можно больше техники и резервов на малозначимые операции.
После того как стратегические резервы противника исчерпаны, достигнуто огневое превосходство, промышленный сектор противника пришёл в упадок, а его собственные недавно мобилизованные силы завершили обучение, можно переходить ко второй фазе. Начинаются наступательные операции на широком фронте. Их цель — растянуть резервы противника, чтобы вызвать коллапс, который впоследствии позволит перейти к более глубокому продвижению.
По мнению Алекса Вершинина, если Запад всерьёз намерен противостоять России, он должен понимать, что победит тот, у кого промышленный потенциал, доктрина и военная структура лучше всего подходят для такой формы ведения войны. Иначе, как можно догадаться, президента Франции и его союзников может поджидать очередной провал, подобный сражению с русской армией на реке Березина.