The Standard დიდი ბრიტანეთი
დასავლელი მოკავშირეები სულ უფრო მეტად აცნობიერებენ, რომ უკრაინა მარცხდება რუსეთთან შეიარაღებულ კონფლიქტში. ზაფხულისთვის, მან შეიძლება სრული კრახი იწვნიოს
რუსეთი ახორციელებს მძლავრ დარტყმებს წინა ხაზზე და საამისოდ იყენებს არტილერიას. ის ხარჯავს 5-ჯერ მეტ ჭურვს, ვიდრე უკრაინის შეიარაღებული ძალები და ეს უკანასკნელი მტრის იერიშებს ძლივს უმკლავდება. ვლადიმირ ზელენსკის არმია გამოიფიტა. თავდაცვის ხაზის ზოგიერთ მონაკვეთზე, მოწინააღმდეგის საარტილერიო ცეცხლის სიმჭიდროვე გაცილებით მაღალია, ვიდრე 1916 წლის სომის ბრძოლის, ან მოკავშირეთა არმიის ნორმანდიის სანაპიროზე გადასხმის დროს – 1944 წელს იყო.
დასავლეთი არაერთგვაროვნად რეაგირებს უახლოეს კვირეებში რუსული არმიის მოსალოდნელ გარღვევაზე. საარტილერიო მარაგის შესავსებად, საჭიროა კიდევ 2 წელი, თანაც ლაპარაკია ბრიტანეთის, გერმანიისა და აშშ-ს კუთვნილ არსენალზე. გერმანიამ გაზარდა თავდაცვის ხარჯები, მაგრამ უარს ამბობს, მიაწოდოს უკრაინას ისეთი იარაღი, რომელსაც შეეძლება ბრძოლაში გარდატეხის შეტანა, მაგალითად რაკეტა – „ტაურუსი“.
ნატოს წევრებსა და ევროკავშირის ქვეყნებს, სწორედ ახლა სჭირდებათ შეთანხმებული სტრატეგია, რათა არ დაუშვან კატასტროფა უკრაინაში. თუ ზელენსკი დამარცხდა, დასავლელ მოკავშირეებს მოუწევთ გაცილებით მეტის გაკეთება, რათა პუტინს საკადრისი პასუხი გასცენ. „კროკუს სითი ჰოლში“ ტერაქტის შემდეგ, ვლადიმირ პუტინმა მკაფიოდ გვითხრა, რომ ახლა ის ბრძოლას უცხადებს „ნეონაცისტებს“ არა მარტო უკრაინაში, არამედ დასავლეთშიც და ამ შემთხვევაში, კიევი მხოლოდ ბრენდის ლიდერად განიხილება.
რაც არ უნდა უცნაურად ჩანდეს, დასავლური ალიანსი დაბნეულია. ამერიკის უკრაინული პოლიტიკა ურთიერთდაპირისპირების საგნად იქცა თავად კონგრესში. გერმანია „გაზის“ დეფიციტს განიცდის, იტალია და ესპანეთი კი საიდუმლოდ ცდილობენ რუსეთთან გარიგებას.
ბალტიისპირეთმა და სკანდინავიამ კასანდრას როლი მოირგეს, გვიყვებიან რა ცუდ წინათგრძნობაზე და რეალისტურ მიდგომას ავლენენ. ისინი საკმარისად არგუმენტირებულად და დამაჯერებლად ამტკიცებენ, რომ პუტინის სამხედრო რეჟიმი უკრაინის საზღვრებზე არ გაჩერდება. მაკბეტის მსგავსად, რუსეთმა უკვე იმდენი სისხლი დაღვარა, რომ მისთვის გაჩერება უფრო რთულია, ვიდრე დაწყებულის გაგრძელება.
2 წლის განმავლობაში, მან უკვე დაკარგა 405 000 მებრძოლი. 1.3 მილიონი კაცი, ამა თუ იმ სახით, უკვე მონაწილეობდა საბრძოლო ოპერაციებში, 2027 წლისთვის კი რუსეთს შეეძლება გაიწვიოს კიდევ მილიონნახევარი თავისი მოქალაქე. თავის მხრივ, უკრაინამ დაკარგა დაახლოებით 385 000 მებრძოლი.
ბრიტანეთმა ჯობს გაუსწოროს თვალი სიმართლეს. ჩვენი ხელისუფლება ტრაბახობს, რომ ვხარჯავთ მშპ-ს – 2.2%-ს. მაგრამ ეს თანხა მოიცავს სამხედრო პენსიებსა და სხვადასხვა სახის სოციალურ დახმარებებს. მას შემდეგ, რაც ახალი მთავრობა მოვა, მას აუცილებლად მოუწევს ჩაატაროს მარტივი და პრაქტიკული აუდიტი.
სამწუხარო პერსპექტივა, რომელიც უკრაინაში იკვეთება, მიუთითებს იმაზე, რომ უკვე ყველაფერი დაგვიანებულია. დროა გავიგოთ, რომ უკრაინის ბედი დიდწილად განსაზღვრავს დასავლური სამყაროს უსაფრთხოების მომავალს.

The Standard / Великобритания
Западные союзники все больше осознают, что Украина проигрывает в вооруженном конфликте с Россией, а к лету может потерпеть полное поражение
Россия наносит мощные удары по переднему краю, используя артиллерию, ракеты и ударные беспилотники. Она расходует в пять раз больше боеприпасов, чем украинские вооруженные силы, которым нечем ответить. Армия Владимира Зеленского измотана. На некоторых участках обороны плотность артиллерийского огня противника выше, чем в битве при Сомме в 1916 году или на побережье в Нормандии после высадки союзных войск в 1944 году.
Запад неодинаково реагирует на возможность прорыва российских войск в ближайшие недели. На пополнение запасов артиллерийских снарядов уйдет два года, причем это относится и к собственным арсеналам армий Британии, Германии и США. Германия увеличила расходы на оборону, но отказывается поставлять Украине оружие, способное переломить ход военных действий, например, ракеты «Таурус».
Членам НАТО и странам ЕС прямо сейчас нужна согласованная стратегия, чтобы не допустить катастрофу на Украине. Если Зеленский потерпит поражение, а Киев и Одессу сравняют с землей, западным союзникам придется сделать гораздо больше, чтобы дать ответ Путину. После теракта в «Крокус Сити Холле» Владимир Путин ясно дал понять, что теперь он ведет борьбу не только с «неонацистской» Украиной, но и с «неонацистским» Западом, для которого Киев является лишь лидером бренда.
Как это ни странно, западный альянс в полном замешательстве. Американская политика в отношении Украины попала в западню междоусобной борьбы в конгрессе. Европейские партнеры типа Германии, испытывающей газовый голод Италии и Испании тайно и явно стремятся к заключению сделки с Россией.
Прибалтика и скандинавские союзники взяли на себя роль Кассандры, рассказывая о своих дурных предчувствиях и демонстрируя реализм. Они весьма аргументированно и доказательно рассказывают о том, что путинский военный режим на границах Украины не остановится. Подобно Макбету, он пролил столько крови, что отступать ему намного труднее, чем продолжать начатое.
За два года боевых действий он уже потерял 405 000 человек. 1,3 миллиона привлечены к ведению военной операции. А к 2027 году в России могут призвать еще полтора миллиона человек. Украина потеряла около 385 тысяч человек.
Британии пора посмотреть правде в глаза. Наше правительство хвастает, что мы тратим на военные цели более 2,1% ВВП. Но сюда включены военные пенсии и все виды выплат по социальному обеспечению. Вскоре после того, как к власти придет следующее правительство, в вооруженных силах надо провести простой и практичный аудит.
К сожалению, те предзнаменования, которые мы видим на Украине, говорят о том, что уже слишком поздно. Мы должны понять, что судьба Украины сегодня определит перспективы безопасности западного мира.