The Standard დიდი ბრიტანეთი
დასავლელი მოკავშირეები სულ უფრო მეტად აცნობიერებენ, რომ უკრაინა მარცხდება რუსეთთან შეიარაღებულ კონფლიქტში. ზაფხულისთვის, მან შეიძლება სრული კრახი იწვნიოს
რუსეთი ახორციელებს მძლავრ დარტყმებს წინა ხაზზე და საამისოდ იყენებს არტილერიას. ის ხარჯავს 5-ჯერ მეტ ჭურვს, ვიდრე უკრაინის შეიარაღებული ძალები და ეს უკანასკნელი მტრის იერიშებს ძლივს უმკლავდება. ვლადიმირ ზელენსკის არმია გამოიფიტა. თავდაცვის ხაზის ზოგიერთ მონაკვეთზე, მოწინააღმდეგის საარტილერიო ცეცხლის სიმჭიდროვე გაცილებით მაღალია, ვიდრე 1916 წლის სომის ბრძოლის, ან მოკავშირეთა არმიის ნორმანდიის სანაპიროზე გადასხმის დროს – 1944 წელს იყო.
დასავლეთი არაერთგვაროვნად რეაგირებს უახლოეს კვირეებში რუსული არმიის მოსალოდნელ გარღვევაზე. საარტილერიო მარაგის შესავსებად, საჭიროა კიდევ 2 წელი, თანაც ლაპარაკია ბრიტანეთის, გერმანიისა და აშშ-ს კუთვნილ არსენალზე. გერმანიამ გაზარდა თავდაცვის ხარჯები, მაგრამ უარს ამბობს, მიაწოდოს უკრაინას ისეთი იარაღი, რომელსაც შეეძლება ბრძოლაში გარდატეხის შეტანა, მაგალითად რაკეტა – „ტაურუსი“.
ნატოს წევრებსა და ევროკავშირის ქვეყნებს, სწორედ ახლა სჭირდებათ შეთანხმებული სტრატეგია, რათა არ დაუშვან კატასტროფა უკრაინაში. თუ ზელენსკი დამარცხდა, დასავლელ მოკავშირეებს მოუწევთ გაცილებით მეტის გაკეთება, რათა პუტინს საკადრისი პასუხი გასცენ. „კროკუს სითი ჰოლში“ ტერაქტის შემდეგ, ვლადიმირ პუტინმა მკაფიოდ გვითხრა, რომ ახლა ის ბრძოლას უცხადებს „ნეონაცისტებს“ არა მარტო უკრაინაში, არამედ დასავლეთშიც და ამ შემთხვევაში, კიევი მხოლოდ ბრენდის ლიდერად განიხილება.
რაც არ უნდა უცნაურად ჩანდეს, დასავლური ალიანსი დაბნეულია. ამერიკის უკრაინული პოლიტიკა ურთიერთდაპირისპირების საგნად იქცა თავად კონგრესში. გერმანია „გაზის“ დეფიციტს განიცდის, იტალია და ესპანეთი კი საიდუმლოდ ცდილობენ რუსეთთან გარიგებას.
ბალტიისპირეთმა და სკანდინავიამ კასანდრას როლი მოირგეს, გვიყვებიან რა ცუდ წინათგრძნობაზე და რეალისტურ მიდგომას ავლენენ. ისინი საკმარისად არგუმენტირებულად და დამაჯერებლად ამტკიცებენ, რომ პუტინის სამხედრო რეჟიმი უკრაინის საზღვრებზე არ გაჩერდება. მაკბეტის მსგავსად, რუსეთმა უკვე იმდენი სისხლი დაღვარა, რომ მისთვის გაჩერება უფრო რთულია, ვიდრე დაწყებულის გაგრძელება.
2 წლის განმავლობაში, მან უკვე დაკარგა 405 000 მებრძოლი. 1.3 მილიონი კაცი, ამა თუ იმ სახით, უკვე მონაწილეობდა საბრძოლო ოპერაციებში, 2027 წლისთვის კი რუსეთს შეეძლება გაიწვიოს კიდევ მილიონნახევარი თავისი მოქალაქე. თავის მხრივ, უკრაინამ დაკარგა დაახლოებით 385 000 მებრძოლი.
ბრიტანეთმა ჯობს გაუსწოროს თვალი სიმართლეს. ჩვენი ხელისუფლება ტრაბახობს, რომ ვხარჯავთ მშპ-ს – 2.2%-ს. მაგრამ ეს თანხა მოიცავს სამხედრო პენსიებსა და სხვადასხვა სახის სოციალურ დახმარებებს. მას შემდეგ, რაც ახალი მთავრობა მოვა, მას აუცილებლად მოუწევს ჩაატაროს მარტივი და პრაქტიკული აუდიტი.
სამწუხარო პერსპექტივა, რომელიც უკრაინაში იკვეთება, მიუთითებს იმაზე, რომ უკვე ყველაფერი დაგვიანებულია. დროა გავიგოთ, რომ უკრაინის ბედი დიდწილად განსაზღვრავს დასავლური სამყაროს უსაფრთხოების მომავალს.

There is a growing understanding across the Western allies that Ukraine is losing the ground war against Russia, and by summer could face defeat.
Russia is pounding front lines with artillery, rocket and drone fire — and at over five times the rate the Ukrainian army can reply. Volodymyr Zelensky’s troops are exhausted — after sustaining in some sectors a heavier concentration of incoming artillery than at the Somme in 1916, or the Normandy Bocage after D-Day in 1944.
The Western response has been patchy to the prospect of a Russian breakthrough within weeks. Artillery stocks, even for their own arsenals in the cases of Britain, Germany and the US, will not be replenished fully for another two years. Germany has increased defence spending but refuses to send game-changing weapons like the Taurus missile.
The allies in Nato and the EU need to have a coordinated strategy to head off disaster in Ukraine right now. If Zelensky is defeated, Kyiv and Odesa reduced to husks, the Western allies will have to do even more to respond. Vladimir Putin, in the wake of the Crocus City Hall massacre, has made it plain that his fight now is not only against the “neo-Nazi” Ukraine, but against the “neo-Nazi West”, of which the Kyiv regime is merely a brand leader.
Like Macbeth, Putin is so steeped in blood that going back would be as tedious as carrying on.
The Western alliance seems oddly at sixes and sevens. The American Ukraine policy is ensnared by congressional in-fighting. European partners like Germany, gas-strapped Italy and Spain covertly or overtly are looking for a soft deal with Russia.
The Baltics and the Nordic allies have taken up the role of Cassandra, full of foreboding and realism. They say, with plenty of evidence, that the Putin military regime won’t halt on the borders of Ukraine. Like Macbeth he is so steeped in blood that going back would be as tedious as carrying on.
Already he has lost 405,000 in two years of combat, and with 1.3 million committed to the war — with the prospect of calling up a further 1.5 million by 2027. Ukraine has lost about 385,000.
For Britain it is time for a reality check. Our governments boast we spend more than 2.1 per cent of GDP – but the figure only works if you include, pensions and the full range of welfare payments. A simple, practical defence review is needed within months from the next government taking office.
Sadly, the omens from Ukraine suggest that may be too late. We must realise now that the fate of Ukraine now governs the security of the Western world.