უკრაინის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსმა, მნიშვნელოვნად გაზარდა წარმოება, რათა დახმარებოდა თავის სამხედროებს რუსეთთან ბრძოლაში, მაგრამ კომპანიებს პრობლემები აქვთ კიევთან ურთიერთობაში, რომელიც შეიარაღების შესყიდვას არ ჩქარობს
გასულ წელს, უკრაინის სამხედრო ქარხნებმა 3 მილიარდი დოლარის პროდუქცია აწარმოეს, წელს კი, ამ დარგის სიმძლავრე – 6-ჯერ გაიზარდა და მან 18 მილიარდი დოლარის შეიარაღება გამოუშვა. თუმცა სახელმწიფო, სამხედრო ბიუჯეტის მხოლოდ 50%-ს ხარჯავს ადგილობრივ პროდუქციაზე. ამდენად, მილიარდობით დოლარის ტექნიკა „თაროებზე იმტვერება“, იტყობინება უკრაინული გამოცემა „ეკონომიჩესკაია პრავდა“.
გარანტირებული სახელმწიფო შეკვეთების გარეშე, არსებული ბზარი კიდევ უფრო გაღრმავდება და იარაღის მწარმოებლები იძულებულნი იქნებიან, შეამცირონ შტატები და შეაჩერონ ახალ პროდუქციის შექმნაზე მუშაობა, რაც თავის მხრივ, საფრთხეს შეუქმნის ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობას.
„არასაკმარისი დაფინანსების გამო, კონტრაქტები იდება უსისტემოდ – ამბობს საწარმოო გაერთიანება „პრაქტიკას“ დირექტორი – იულია ვისოცკაია – ბედნიერი ვიქნებოდი ჩვენი სიმძლავრეების თუნდაც მესამედი, მუდმივად რომ ყოფილიყო დატვირთული. ასეთ ვითარებაში, საწარმოო გეგმა რამდენიმე წლით განისაზღვრებოდა“.
ამ კვირაში გამოქვეყნებულმა – მსოფლიო პრობლემატიკის შემსწავლელმა სტოკჰოლმის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის მონაცემებმა, დაგვანახა, რომ ბოლო პერიოდში, უკრაინა იარაღის უმსხვილესი იმპორტიორი გახდა, ადრე კი მას მეორე ადგილი ეკავა.
რუსეთის – მეზობელ ქვეყანაში შეჭრიდან მოყოლებული (2022 წლის თებერვალი), უკრაინის არსენალი შეავსო 30-მა ქვეყანამ – ლიდერია აშშ – 39%-ით, მას მოსდევს გერმანია 14%-ით და პოლონეთი 13%-ით.
ამასთან, როგორც უკრაინული გამოცემა აღნიშნავს, კიევისთვის გაწეულ სამხედრო დახმარებაზე საუბრისას, უკრაინის მოკავშირეებს ავიწყდებათ იმის თქმა, რომ ამით ისინი ეწევიან საკუთარი მრეწველობის სტიმულირებას.
მაგალითად, The Washington Post-ის ცნობით, სამხედრო და სხვა სახის დახმარების 68 მილიარდიანი პაკეტიდან, რომელზეც დასტური კონგრესმა გასცა, 90% იხარჯება უშუალოდ აშშ-ს ტერიტორიაზე. 2022 წლიდან მოყოლებული, უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ 350 000 ერთეული საბრძოლო მასალა შეიძინა ევროკავშირში.
„ეკონომიჩესკაია პრავდამ“, უკრაინის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის წარმომადგენლებზე დაყრდნობით, განაცხადა, რომ კიევმა ვერ დაარწმუნა მოკავშირეები შეეძინათ უკრაინული პროდუქცია. ამის ნაცვლად, ის თავად ყიდულობს უცხოურ იარაღს, ხშირად გაცილებით ძვირ ფასად.
გარდა ამისა, უკრაინელი მეიარაღეები ვერ ახერხებენ საკუთარი პროდუქციის საზღვარგარეთ გატანას, რადგან საექსპორტო ლიცენზიები, ომის დაწყებიდან აღარ გაიცემა.
გამოცემის ცნობით, უკრაინის გენერალური შტაბი თავდაცვის სამინისტროს აწვდის საჭირო შეიარაღების ჩამონათვალს, თუმცა მოთხოვნილი საშუალებების სია, გაცილებით ფართოა, ვიდრე სამთავრობო და სამხედრო ჩინოვნიკების ხელში არსებული სახსრები და მათ უწევთ პრიორიტეტების გამოყოფა.
იმ შემთხვევაშიც კი, როცა ესა თუ ის შეიარაღება სასიცოცხლოდ აუცილებელია, სამამულო მწარმოებელი ვერ ხვდება პრიორიტეტულ სიაში იმის გამო, რომ მისი პროდუქცია ან ძვირია ან ის ნაკლებად მნიშვნელოვანია, ვიდრე ვთქვათ, საარტილერიო ჭურვი ან უპილოტო საფრენი აპარატი.
უცხოურ ბაზრებზე ხელმისაწვდომობა – ნამდვილად გადაწყვეტდა ადგილობრივი მეიარაღეების წინაშე არსებული პრობლემების ნაწილს, ამბობს სამხედრო საწარმოთა ეროვნული ასოციაციის თავჯდომარე – სერგეი ვისოცკი.
„ჩვენ უნდა ავუხსნათ ჩვენს პარტნიორებს, რომ უკრაინელ მეწარმეებს არ ჰყოფნით სახსრები, რათა რუსეთი გარიყონ შეიარაღების საერთაშორისო ბაზრიდან. ჩვენ უნდა შეგვეძლოს, მივაწოდოთ მათ, ბრძოლებში გამოცდილი უკრაინული ტექნიკა“ – დაასკვნის ვისოცკი.
ჟურნალმა „Newsweek“-მა, ამ საკითხებზე კომენტარისთვის, მიმართა უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს, მაგრამ პასუხი ვერ მიიღო.

ВПК Украины значительно нарастил производство, чтобы помочь военным в борьбе с Россией, но у компаний возникли трудности со сбытом своей продукции Киеву
В прошлом году украинские военные заводы произвели оружия на сумму 3 миллиарда долларов, а в этом году эта цифра увеличится в шесть раз и составит 18 миллиардов долларов. При этом всего в отрасли трудится около 300 000 человек. Однако государство может тратить на отечественных производителей лишь 50% военного бюджета, в результате чего техника на миллиарды долларов остается пылиться на полках, сообщает украинское издание “Экономическая правда”.
Без гарантированных государственных заказов этот разрыв может вынудить отечественные оружейные заводы сократить штаты и затормозить разработку новой продукции, что, в свою очередь, поставит под угрозу боеспособность страны в борьбе с Россией.
“Из-за недостатка финансирования контракты заключаются неритмично, — рассказала директор НПО “Практика” Юлия Высоцкая. — Мы были бы счастливы, если бы хотя бы треть наших мощностей была бы постоянно загружена, и тогда мы бы представляли себе производственный план на пару лет вперед”.
Опубликованные на этой неделе данные Стокгольмского международного института исследования проблем мира показали, что Украина стала крупнейшим импортером оружия за последние пять лет, а ранее, с 2019 по 2023 год, занимала четвертое место в мире.
С начала полномасштабной российской спецоперации в феврале 2022 года арсенал Украины пополнили около 30 стран — при этом лидируют США с 39%, а за ними следуют Германия с 14% и Польша с 13%.
При этом, как отметило украинское издание, в своих заявлениях о военной помощи Украине союзники нередко умалчивают о том, что это стимулирует их собственную промышленность.
Так, по сообщению газеты The Washington Post, из 68 миллиардов долларов военной и сопутствующей помощи Киеву, одобренной Конгрессом, почти 90% тратятся непосредственно в США. С 2022 года Министерство обороны Украины закупило 350 000 единиц боеприпасов у одного лишь Европейского союза.
“Экономическая правда” признала со ссылкой на источники в украинской оборонной промышленности, что Киеву не удалось убедить союзников покупать украинское оборудование — вместо этого ему самому приходится закупать иностранную технику, которая нередко обходится дороже.
Украинские оружейники также не могут продавать свою продукцию за границу, поскольку лицензии на экспорт не выдавались с начала боевых действий два года назад.
По сообщению издания, Генеральный штаб Украины составляет запросы на необходимое оборудование в Министерство обороны, однако список его пожеланий всегда превышает имеющиеся средства, а значит, военным и правительственным чиновникам приходится каждый месяц расставлять приоритеты.
Но даже если то или иное оборудование действительно необходимо, отечественный производитель может и не попасть в список приоритетов — или из-за дороговизны, или из-за того, что по важности его продукция уступает снарядам или беспилотникам.
Открытие доступа к зарубежным рынкам может решить часть проблем отечественных оружейников, рассказал заместитель председателя Национальной ассоциации предприятий оборонной промышленности Сергей Высоцкий.
“Мы должны объяснить партнерам, что нашим производителям не хватает средств, что мы можем потеснить Россию на рынке вооружений и что нашу проверенную в боях технику смогут купить союзники”, — заключил Высоцкий.