The Dallas Morning News
კანდიდატების ნაწილმა რესპუბლიკური პარტიიდან, პრაიმერიზამდე, ხელი მოაწერა არაპატრიოტულ ვალდებულებას – „ დაიბრუნე ტეხასი“
ახლა ზეიმობენ ტეხასის დამოუკიდებლობის თარიღს. 1836 წლის ამ დღეს, ტეხასმა გამოაცხადა მექსიკიდან გამოყოფა და რესპუბლიკა ტეხასის დაარსება, რომელიც მოგვიანებით შეუერთდა შეერთებულ შტატებს.
თუმცა ზოგიერთმა ძალზე შორს შეტოპა დამოუკიდებლობის საკითხში. „სუპერ-სამშაბათის“ (წინასწარი არჩევნების თარიღი) მოახლოებასთან ერთად, რესპუბლიკელების მხარდამჭერებს მეტი სიფრთხილე მართებთ. შემაშფოთებელია წარმომადგენელთა პალატასა და ხელისუფლების სხვადასხვა ორგანოებში წარდგენილი იმ კანდიდატების რაოდენობა, რომელთაც ხელი მოაწერეს ვალდებულებას –  „დაიბრუნე ტეხასი“. ამ პირობის თანახმად, მათ უნდა მოახდინონ იმ კანონების ლობირება, რომლებიც  უზრუნველყოფს  (გარკვეულ პირობებში),  შეერთებული შტატებისგან ტეხასის გამოყოფას.
მისწრაფება იმისა, რომ შემცირდეს მთავრობა და გაფართოვდეს შტატის უფლებები, სავსებით საფუძვლიანია.
მაგრამ მსგავს რიტორიკას, რომელსაც მხარს ძირითადად  რადიკალური მემარჯვენე კანდიდატები უჭერენ, კონსერვატიული არ ეთქმის. ის არაპატრიოტულია.
ხსენებული ვალდებულება გულისხმობს, რომ კანდიდატმა არჩევით ორგანოში გამარჯვების შემთხვევაში, ტეხასის ინტერესები უნდა დააყენოს
ნებისმიერ სახელმწიფო ან პოლიტიკური წარმონაქმნის ინტერესებზე მაღლა. ვალდებულებაზე ხელმოწერით,  კანდიდატები პირობას დებენ, რომ ხელს შეუწყობენ კანონპროექტს ტეხასის დამოუკიდებლობის შესახებ რეფერენდუმის გამართვის თაობაზე თუ ამგვარი იქნა შტატის მაცხოვრებელთა უმრავლესობის ნება.
ამ დროისთვის, ვალდებულებას ხელი მოაწერა 150-ზე მეტმა კაცმა, მათ შორის, რამდენიმე კანდიდატმა ჩრდილოეთ ტეხასის რესპუბლიკური პარტიიდან. ასეთია კანდიდატი ტეხასის 65-ე ოლქიდან მითჩ ლითლი (Mitch Little), კენ პაკსთონის   (Ken Paxton) ერთ-ერთი ადვოკატი იმპიჩმენტის საქმეში, რომელსაც სურს  გადააყენოს მოქმედი დეპუტატი კრონდა ტიმეში ( (Kronda Thimesch) ლუისვილიდან. იგივე ითქმის დარენ მეისზე (Daren Meis) , რომელიც გამოდის  ჯეფ ლიჩის (Jeff Leach) წინააღმდეგ ალენის 67-ე ოლქიდან. ანალოგიური ვალდებულება აიღეს საკუთარ თავზე ენდი ჰოპერმა (Andy Hopper) 64-ე ოლქიდან და შელი ლუთერმა (Shelley Luther) 62-ე ოლქიდან. ხელისმომწერებიდან ბევრი, იგივე ჰოპერი და ლუთერი, არის წინასაარჩევნო შემოწირულობათა მთავარი მიმღები  კომიტეტიდან,  რომელსაც ეწოდება „გაერთიანებული ტეხასელები კონსერვატიული უმრავლესობისთვის“. ეს გავლენიანი კომიტეტი, რომელმაც მილიონობით დოლარი ჩადო წინასაარჩევნო რბოლაში, ფინანსდება დასავლეთ ტეხასელი ნავთობის მაგნატის, მილიარდელ თიმ დანის (Tim Dunn) მიერ. ფულს რომ ლაპარაკი შეეძლოს, ის გვეტყოდა, თუ რა ახალ ფორმას იღებს დღეს კონსერვატიზმი. ამ ფორმით კი სავსებით  მოსალოდნელია, ტეხასის თავისუფლების მოტივით, შტატი აშშ-ს გამოეყოს.
ამას გარდა, კანდიდატები, რომლებმაც იტვირთეს ეს ვალდებულება, არ ფიქრობენ საკუთარი განცხადებების შორსმიმავალ შედეგებზე. საიტზე, რომელზეც განთავსებულია ვალდებულება – „დაიბრუნე ტეხასი“ (Take Back Texas), არ არის მითითებული, თუ როგორ უნდა დაფინანსდეს გამოყოფილი შტატი ფედერალური სახსრების გარეშე, რაც მისი ბიუჯეტის 30%-ს შეადგენს. პრაქტიკული პრობლემები, რომლებიც დგას დამოუკიდებელი სახელმწიფოს შექმნის გზაზე, შეუძლებელია გადაიჭრას ექსტრემისტული განცხადებებით.

The Dallas Morning News / США
Некоторые кандидаты на праймериз от республиканской партии подписали непатриотичное обязательство “вернуть Техас”
Сегодня празднуется День независимости Техаса. В этe памятную дату в 1836 году Техас провозгласил отделение от Мексики и установление Республики Техас, которая затем вошла в состав Соединенных Штатов.
Но кое-кто слишком далеко зашел в знаменитой независимой истории Техаса. По мере приближения «супервторника» (день предварительных выборов в большинстве штатов США) избирателям-республиканцам на праймериз в штате Техас следует остерегаться. Вызывает беспокойство количество кандидатов в палату представителей и другие органы власти Техаса, подписавших предвыборное обязательство “вернуть Техас”, согласно которому они должны лоббировать законодательство, помогающее Техасу отделиться от Соединенных Штатов при определенных условиях.
Стремление к уменьшению размера правительства и расширению прав штата вполне обоснованно. Но подобная риторика, поддерживаемая в основном крайне правыми кандидатами, не является консервативной. Это непатриотично.
Это обязательство предполагает, что кандидат на выборную должность в случае избрания должен будет ставить интересы Техаса выше интересов любой нации или политического образования. Подписывая обязательство, кандидаты обещают продвигать законопроект о референдуме по установлению независимости Техаса, если такова будет воля большинства его жителей.
На данный момент обязательство подписали более 150 человек, включая нескольких кандидатов от Республиканской партии в Северном Техасе. Среди них кандидат от 65-го округа Техаса Митч Литтл (Mitch Little), один из адвокатов Кена Пакстона (Ken Paxton) в процессе по импичменту, который сейчас пытается сместить действующую Кронду Тимеш (Kronda Thimesch) из Луисвила, а также Дарен Мейс (Daren Meis), выступающая против Джеффа Лича (Jeff Leach) из Аллена в 67-м округе штата. Также подписались кандидаты Энди Хоппер (Andy Hopper) из 64-го округа и Шелли Лютер (Shelley Luther) из 62-го.
Многие из этих подписантов, такие как Хоппер и Лютер, также являются основными получателями пожертвований на предвыборную кампанию от комитета поддержки кандидатов под названием «Объединенные Техасцы за консервативное большинство». Этот влиятельный комитет поддержки, вложивший миллионы долларов в предвыборные гонки в штате в этом сезоне праймериз, финансируется западнотехасским нефтяным миллиардером Тимом Данном (Tim Dunn). Если бы деньги могли говорить, пожертвования Данна выражали бы новую форму крайнего консерватизма, при которой вполне нормально отрекаться от Соединенных Штатов во имя свободы Техаса.
Кроме того, кандидаты, подписывающие обязательство, не думают о реальных далеко идущих последствиях своих заявлений. На сайте, посвященном обязательству «вернуть Техас» (Take Back Texas), не указано, как будет финансироваться отделившийся штат в отсутствие федеральных денег, которые в настоящее время составляют около 30% его бюджета. Практические проблемы, стоящие на пути создания независимого государства, значительны, и их невозможно решить экстремистской риторикой.
Пока у нас перед носом то и дело меняются идеологии, уровень экстремизма, который техасский электорат считает приемлемым, похоже, растет с каждым днем. Если вы собираетесь голосовать на праймериз за республиканцев, настоятельно рекомендуем ознакомиться с информацией о кандидатах, прежде чем идти на выборы, чтобы потом не удивляться произошедшему.