რუსები უზღვავი რაოდენობით მიაწყდნენ საარჩევნო უბნებს, რათა გამოეხატათ ვლადიმირ პუტინის მხარდაჭერა
ზოგიერთმა ამომრჩეველმა მადლიერება გამოთქვა პუტინის მიმართ, ვინაიდან მან უზრუნველყო ეკონომიკური კეთილდღეობა ქვეყანაში, რომელიც საბჭოეთის დაშლის შემდგომ, 90-იანი წლების ყოვლისმომცველ კრიზისში იყო ჩაძირული.
„მე ვამაყობ ჩემი ქვეყნითა და პრეზიდენტით“- გვიხსნის 59 წლის ირინა, ქალაქის ცენტრში, კუტუზოვის პროსპექტზე განლაგებულ საარჩევნო უბანზე. „მან ჩვენი ქვეყანა ისეთ სიმაღლეზე აიყვანა, რომ ახლა უკვე ვერავინ გაბედავს ჩვენს აბუჩად აგდებას“. ისე, როგორც ბევრმა სხვა რუსეთის მოქალაქემ, რომელიც გამოვკითხეთ კვირას საარჩევნო უბანზე, მანაც არ ისურვა დასავლური საინფორმაციო სააგენტოსთვის საკუთარი ვინაობის გამხელა.
ქალბატონმა გვითხრა, რომ ზოგიერთი ქვეყანა ცდილობდა რუსეთის იზოლირებას სანქციებითა და საზღვრების ჩაკეტვით, მაგრამ ამას გავლენა არ მოუხდენია ირინასა და მისი ქალიშვილის – ევას გადაწყვეტილებაზე, რომელიც МГИМО-ში, ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ რუსულ უნივერსიტეტში სწავლობს.
„ჩვენთვის სულ ერთია, ვამაყობთ იმით, რომ ვითარდება სამამულო წარმოება“- თქვა მან.
„ვერ მივდივართ რიგ ქვეყნებში, სამაგიეროდ დავფრინავთ დუბაიში, მალდივებზე, თურქეთში და ეს საკმარისზე მეტია“- აგრძელებს ის და გვაცნობს იმ უცხოურ მიმართულებებს, რომლებიც ღია რჩება რუსი ტურისტებისთვის.
27 წლის ვიაჩესლავ ჩერნოლობოვი, ასპირანტი, ამბობს, რომ ხმა მისცა პუტინს, რადგან არ სურს აშშ-ს ამხელა პოლიტიკური გავლენა მთელს მსოფლიოზე. ის თავისუფლად ლაპარაკობს ინგლისურად და აკრიტიკებს არსებულ მსოფლიო წესრიგს. მან თქვა, რომ პუტინი განასახიერებს კაცს, „რომელიც ცდილობს ჩამოაგდოს ჰეგემონი“.
ვიაჩესლავმა დასძინა: „ეს არის ის, რისთვისაც მე მას ხმა მივეცი. ჩვენი გულები ერთიანია ნატოს მხეცობებთან ბრძოლაში, „აშშ კი არსებული მსოფლიო წესრიგის დასაყრდენია“.
პიოტრი, 41 წლის მარკეტოლოგი მოსკოვიდან, ამბობს, რომ ეამაყება ის, თუ როგორ გააცურა და დაჩაგრა პუტინმა მისი დასავლელი ოპონენტები.
„მაქვს ბინა, კვების ნაკლებობას არ ვუჩივი – ამბობს ის – მშვენივრად მაცვია მიუხედავად იმისა, რომ ჩემი ხელფასი მოკრძალებულია. ყოველივე ეს კი იმიტომ, რომ ჩემი პრეზიდენტი ვლადიმირ ვლადიმირის ძე პუტინია“.

Огромное количество россиян пришло в воскресенье на избирательные участки, чтобы выразить поддержку президенту Владимиру Путину
Некоторые избиратели выразили благодарность Путину за то, что он обеспечил период экономического процветания после трудного перехода от советского прошлого, пришедшегося на 1990-ые годы.
«Я горжусь своей страной и своим президентом», — объяснила 59-летняя Ирина у избирательного участка на Кутузовском проспекте в центре Москвы. «Он поднял нашу страну на такой уровень, что теперь никто не посмеет нас обидеть». Как и многие другие россияне, опрошенные в воскресенье, она отказалась назвать свою фамилию в разговоре с западным новостным агентством.
Она сказала, что некоторые страны пытались изолировать Россию с помощью экономических санкций и закрытия границ. Однако это никак не повлияло на нее и ее дочь Еву, которая изучает экономику во МГИМО — одном из самых престижных российских университетов.
«Нам все равно. Мы гордимся тем, что у нас развивается собственная промышленность», — сказала она.
«Мы не можем поехать в какие-то страны, но мы летаем в Дубай, на Мальдивы, в Турцию — нам этого более чем достаточно», — продолжила она, перечисляя зарубежные направления, которые остаются открытыми для российских туристов
27-летний Вячеслав Чернолобов, аспирант, сказал, что голосовал за Путина, потому что он хочет, чтобы Соединенные Штаты не имели такой политической власти над миром.
Свободно владея английским языком, он осудил «новый мировой порядок, поддерживаемый США» и сказал, что россияне видят в Путине «того, кто воплощает стремление свергнуть гегемона».
Он добавил: «И это то, за что я голосовал. Потому что наши сердца едины в борьбе против зверств НАТО, а США — главная опора существующего миропорядка».
Петр, 41-летний маркетолог из Москвы, сказал, что он горд тем, как Путин смог перехитрить и превзойти западных противников.
«На фоне этих недопрезидентов, Макронов и так далее, — сказал он, имея в виду президента Франции Эммануэля Макрона, — Путин выглядит просто небожителем». Петр высоко оценил российскую систему здравоохранения, образования и вооруженных сил, заявив, что поддерживает специальную военную операцию России на Украине.
«У меня есть своя квартира, на питание я не жалуюсь», — сказал он. «И одеваюсь я тоже отлично, хотя моя зарплата достаточно скромная. А все так хорошо потому, что у меня есть мой президент, Владимир Владимирович Путин».