ბრექსითის არქიტექტორ ნაიჯელ ფარაჟთან ინტერვიუში, დონალდ ტრამპმა – ნატოელ მოკავშირეებს ბრალი დასდო იმაში, რომ ისინი ბოროტად სარგებლობენ აშშ-ს გულუხვობით და უარს ამბობენ „სამართლიანი წილის“ გაღებაზე
გასულ თვეში თეთრი სახლის ყოფილმა ხელმძღვანელმა  და ამჟამინდელმა კანდიდატმა რესპუბლიკური პარტიიდან, გამოიწვია საერთაშორისო მედიისა და გლობალისტ-პოლიტიკოსთა რისხვა, როცა ახსენა უფლება. რომლის თანახმად აშშ-ს შეუძლია, არ მიუერთდეს ნატოს მეხუთე მუხლს, რომელიც ალიანსის ყველა წევრს ავალდებულებს, მხარდაჭერა აღმოუჩინოს ქვეყანას, რომელსაც თავს დაესხმებიან.
სამხრეთ კაროლინაში წინასაარჩევნო კამპანიის დროს გამოსვლაში, ტრამპმა ახსენა ერთ-ერთ ევროპელ ლიდერთან შეხვედრა, როცა ექსპრეზიდენტმა მას ამცნო, რომ ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, აშშ არ აპირებდა მათ დასაცავად ომში საკუთარი ჯარისკაცების გაგზავნას. ამას მოჰყვა ხუმრობა, რომ მოვლენათა ამგვარი სცენარით განვითარების შემთხვევაში, ის ყველანაირად „წაახალისებდა“ რუსებს, ეკეთებინათ „ყველაფერი, რაც სურდათ“.
ალიანსის ინსაიდერებმა, ეს კომენტარი გაფრთხილებად აღიქვეს, ტრადიციულმა მედიამ კი ყოველივე ნატოზე თავდასხმად შერაცხა. აი, რა განაცხადა  ამ მედია-ფურორის შესახებ ნაიჯელ ფარაჟთან ინტერვიუს დროს არხ GBNews-ზე ყოფილმა პრეზიდენტმა: „ის რაზეც ვსაუბრობ – მოლაპარაკების ფორმაა, რატომ უნდა დავიცვათ ის ქვეყნები, რომლებსაც აქვთ დიდძალი ფული, მათ მაგივრად კი აშშ იხდის, როცა მე იქ ჩავედი, ყველაფერი დავალაგე. შემდეგ მათ ისევ შეწყვიტეს დაფინანსება. ახლა კი ისევ განაახლეს. ფულის გადახდა მოხერხდა იმ კომენტარების წყალობით, რომლებიც ჩემს მიერ 2 კვირის წინ გაკეთდა. არ ვიცი, იცით თუ არა ამის შესახებ, მაგრამ ფული სწორედ ამის მერე წამოვიდა“.
ტრამპის თქმით, მილიარდიანი ნაკადი დაიძრა მას შემდეგ, რაც მან განაცხადა: „რაკი არ იხდით, ჩვენ არ დაგიცავთ“. „ჩემი წყალობით ნატომ შეიძინა ძალა, ახლა ალიანსი აშშ-ს უნდა მოექცეს სამართლიანად, რადგან აშშს გარეშე ალიანსი უბრალოდ ვერ იარსებებს“- განმარტა მან.
ტრამპი დიდი ხანია აკრიტიკებს ნატოელ მოკავშირეებს, რომლებსაც არ შეაქვთ სამოკავშირეო წილი ალიანსის ბიუჯეტში – ეს ეხება მდიდარ ქვეყნებს, განსაკუთრებით გერმანიას. ეს ქვეყნები კი ფულს ხარჯავენ სოცუზრუნველყოფასა და ჯამრთელობის დაცვაზე, ასევე აფინანსებენ ე.წ. თავშესაფრის მაძიებლებს. მაგალითად 2018 წელს, პრეზიდენტმა გერმანიას რუსეთის „მძევალი“ უწოდა, რადგან ეს ქვეყანა რუსეთს  უხდიდა მილიარდობით დოლარს ბუნებრივი აირისთვის და იმავდროულად ითხოვდა მოსკოვისგან მის დაცვას.
„ნატოს წევრები არ იხდიდნენ ჩემი მმართველობის დასაწყისში. მე ჩავედი მათთან, ვნახე რა ხდებოდა და ვუთხარი: „ყველას მოგიწევთ დავალიანების დაფარვა“. მეორე შეხვედრის დროს, კი ყველას გვარიანი წკიპურტი ვუთავაზე ცხვირში“- უთხრა ფარაჟს ტრამპმა.
როგორც მაშინ, ახლაც ნომენკლატურული მედია ტრამპის მკვეთრ განცხადებებს ევროპელ მოკავშირეებზე, ალიანსზე თავდასხმად განიხილევს. თუმცა 2019 წელს, ნატოს გენმდივანმა იენს სტოლტენბერგმა აღნიშნა, რომ ამ გამოსვლების ფონზე, ევროპულ ქვეყნებსა და კანადაში თავდაცვის ხარჯები 100 მილიარდით გაიზარდა.
სულ ახლახან ბრიტანეთის დაზვერვის ყოფილმა უფროსმა სერ რიჩარდ დიარლავმა მაღალი შეფასება მისცა ტრამპის პოზიციას და ერთ-ერთ ინტერვიუში განაცხადა შემდეგი: „მე მხარს ვუჭერ იმას, რაც ტრამპმა გაააკეთა პრეზიდენტობის პირველი ვადაში, როცა ნატოს, განსაკუთრებით გერმანელებს, ანგარიშის ჩაბარება მოსთხოვა. პროგრესი თვალსაჩინოა, კარგია თუ გერმანელები მართლაც დაიწყებენ სერიოზული სახსრების ხარჯვას გადაიარაღებაზე – არადა მათ სწორედ ამის გაკეთება მართებთ, გერმანიის ეკონომიკიდან გამომდინარე“.
ტრამპმა ჟურნალ Brexiteer-თან ინტერვიუში აღნიშნა: „არ გამოდის სამართლიანი. მათ კი ეს უფრო სჭირდებათ, ვიდრე ჩვენ – ოკეანის გადაღმა…“
თუმცა, როგორც ყოფილმა და შესაძლოა მომავალმა პრეზიდენტმა განაცხადა, თუ ევროპელები სამართლიან წვლილს შეიტანენ ამ საქმეში, შეერთებული შტატები „ასი პროცენტით“ დადგება მათ გვერდით.

Курт Зиндулка (Kurt Zindulka)
В интервью архитектору Брексита Найджелу Фаражу Дональд Трамп обвинил союзников по НАТО в том, что они пользуются щедростью США и полагаются на их налогоплательщиков, отказываясь при этом вносить «справедливую лепту»
В прошлом месяце бывший хозяин Белого дома и нынешний кандидат в президенты от Республиканской партии вызвал гнев международных СМИ и политиков-глобалистов, когда заявил о праве не соблюдать статью 5 Устава НАТО, требующую от всех подписантов заступаться за любого из членов, который подвергнется нападению.
Выступая в Южной Каролине по ходу предвыборной кампании, Трамп поведал о разговоре с неким европейским лидером, которому он сообщил, что в случае невыполнения обязательств по расходам США откажутся отправлять своих солдат умирать за них. После чего прозвучала шутка, что при таком сценарии он даже будет «поощрять» Россию делать «все, что она, черт возьми, хочет».
Инсайдеры альянса сочли эти комментарии предупреждением, а традиционные СМИ — нападками на саму НАТО. Вот что бывший президент заявил об этом медиа-фуроре в интервью Найджелу Фаражу на канале GBNews: «То, о чем я говорю, — это форма переговоров. С чего нам охранять страны, у которых много денег, но за большинство из них все равно платят Соединенные Штаты? Когда я туда съездил, то все уладил [в прошлом]. Затем они снова перестали платить. А теперь опять возобновили выплаты благодаря тем комментариям, которые прозвучали [от меня] пару недель назад. Не знаю, в курсе ли вы, но денег с тех пор поступило много».
По словам Трампа, многомиллиардный поток хлынул аккурат после того, как он озвучил мысль: «Раз вы не платите по счетам, защищать вас мы не будем». «Благодаря мне НАТО обрела силу, и теперь она должна относиться к США по справедливости, потому что без них ее и вовсе бы не существовало. Нами воспользовались, как и большинство других стран», — пояснил он.
Трамп давно критикует членов НАТО, игнорирующих выплату союзных взносов — и в особенности это касается богатых стран вроде Германии, которые предпочитают тратиться на расточительные системы соцобеспечения и здравоохранения, а также подачки так называемым просителям убежища, пока американские налогоплательщики оплачивают счета за их защиту. Например, в 2018 году президент Трамп назвал Германию и иже с ней «пленниками» России, поскольку они одновременно платили ей миллиарды за природный газ и требовали у США защиты от Путина.
«Страны НАТО не платили, и в начале правления я отправился на первую встречу с ними, увидел, что происходит, и сказал: “Вам всем придется платить по счетам». Затем на второй встрече я уже сильно щелкнул их по носу”, — сказал Фаражу Трамп.
Как тогда, так и сейчас номенклатурные СМИ рассматривают резкие заявления Трампа в отношении европейских союзников как угрозу самому альянсу, однако в 2019 году генеральный секретарь Йенс Столтенберг отметил, что на их фоне среди европейских стран-членов и в Канаде расходы на оборону возросли на 100 миллиардов долларов.
Совсем недавно бывший глава британской разведки МИ-6 — аналога ЦРУ — сэр Ричард Дирлав (Richard Dearlove) высоко оценил позицию Трампа, заявив в одном из интервью следующее: «Я одобряю то, что сделал Трамп во время первого срока, спросив с НАТО, особенно с немцев. Прогресс реален, если немцы действительно начнут тратить серьезные деньги на перевооружение — а им следует так поступать ввиду размера экономики».
Трамп же в интервью журналу Brexiteer сказал: «Несправедливо выходит. Для них это важнее, чем для нас, потому что между нами океан… Они этим воспользуются, как уже происходит в торговом и военном отношении».
Однако, как заявил бывший — а, возможно, и будущий — президент, если европейцы станут вносить справедливую лепту, Соединенные Штаты встанут на их защиту «со стопроцентной вероятностью».