Le Journal du Dimanche        საფრანგეთი
ერთი თვის წინ, ემანუილ მაკრონმა აღნიშნა, რომ არ გამორიცხავს დასავლური სამხედრო კონტიგენტის გაგზავნას უკრაინაში. ეს იდეა, დღემდე იწვევს საყოველთაო აღშფოთებას. იტალიის ვიცე-პრემიერმა, ტრანსპორტისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა – მატეო სალვინიმ, გასულ შაბათს განაცხადა, რომ საფრანგეთის პრეზიდენტი საფრთხეს წარმოადგენს ევროპის მომავლისთვის
ამა წლის თებერვალში, ემანუელ მაკრონმა თავს დაიტეხა საფრანგეთის პოლიტიკური ოპოზიციისა და ნატოს ქვეყნების ლიდერთა რისხვა, როცა განაცხადა, რომ არ გამორიცხავს დასავლური შენაერთების უკრაინაში გაგზავნას – რუსეთის დასამარცხებლად. ერთი თვის თავზე, პრეზიდენტი ისევ მოექცა კრიტიკის ქარცეცხლში, ამჯერად იტალიის ვიცე-პრემიერისა და მემარჯვენე პარტია – „ლიგას“ წევრის, მატეო სალვინის მხრიდან.
„საშიში, ზღვარგადასული და ირაციონალური“ განცხადება
ევროპის ულტრამემარჯვენე პარტიების ლიდერთა შეხვედრაზე, რომელიც 23 მარტს, რომში გაიმართა, ევროპარლამენტის ჯგუფის „ იდენტობა და დემოკრატიის“ ინიციატივით, იტალიელმა პოლიტიკოსმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა ემანუილ მაკრონის გახმაურებულ განცხადებაზე და მას „უკიდურესად საშიში, ზღვარგადასული და ირაციონალური“ უწოდა. მატეო სალვინი ამას არ დასჯერდა: „ მე ვთვლი, რომ პრეზიდენტი მაკრონი თავისი გამონათქვამებით წარმოადგენს საფრთხეს ჩვენი ქვეყნისა და მთელი კონტინენტისთვის“.
სალვინი – პარტია „ლიგას“ წარმომადგენელია, რომელიც გაერთიანებულია მემარჯვენე სამთავრობო კოალიციაში, რომელსაც სათავეში პრემიერ-მინისტრი ჯორჯი მელონი უდგას. სალვინიმ ემანუელ მაკრონს, „ომის გამჩაღებელი უწოდა, რომელიც  ამაზე (ომზე), ისე ლაპარაკობს, როგორც ჩვეულებრივ მოვლენაზე“. კონფერენციაზე, რომლის დღის წესრიგში ასევე მოექცა ოჯახთან დაკავშირებული საკითხები, მატეო სალვინიმ განაცხადა: „ჩვენ არ გვინდა შთამომავლობას დავუტოვოთ კონტინენტი, რომელიც მესამე მსოფლიო ომის ზღვარზე იქნება“.

Le Journal du Dimanche / Франция
Месяц назад Эммануэль Макрон подчеркнул, что не исключает отправку западных войск на Украину. Эта идея до сих пор вызывает всеобщее возмущение. Вице-премьер Италии, министр транспорта и по инфраструктурам Маттео Сальвини в минувшую субботу заявил, что французский президент представляет опасность для будущего Европы
В феврале этого года Эммануэль Макрон навлек на себя гнев французской политической оппозиции и лидеров стран НАТО, заявив, что не следует исключать идею отправки западных войск на Украину для победы над Россией. Спустя почти месяц президент республики вновь подвергся критике, на этот раз – со стороны вице-премьера Италии и члена правой партии «Лига» Маттео Сальвини.
«Опасное, чрезмерное и нерациональное» заявление
На встрече лидеров европейских ультраправых партий, которую в субботу, 23 марта, организовала в Риме группа Европарламента «Идентичность и демократия», итальянский политик в своем выступлении не обошел стороной известное заявление Эммануэля Макрона, которое он назвал «крайне опасным, чрезмерным и нерациональным». На этом Маттео Сальвини не остановился: «Я считаю, что президент Макрон своими высказываниями представляет опасность для нашей страны и всего континента».
Сальвини, член партии «Лига», которая входит в состав правой правительственной коалиции премьер-министра Джорджи Мелони, назвал Эммануэля Макрона «поджигателем войны, который говорит о ней [войне] так, будто это в порядке вещей». На конференции, в повестку которой также входили вопросы семьи, Маттео Сальвини заявил: «Мы не хотим, чтобы отомкам достался континент, который оказался на грани третьей мировой войны».