შესაძლებლობა იმისა, რომ თავიდან აგვეცილებინა 2022 წლის 24 თებერვალს დაწყებული კონფლიქტი, საკმარისზე მეტი იყო. რა თქმა უნდა, რუსეთს არ უნდა შეეყვანა ჯარები უკრაინაში, მაგრამ არც ნატოსთვის დაუძალებია ვინმეს, უარეყო წინადადება, რომელიც პრეზიდენტმა პუტინმა 2021 წლის ბოლოს გაააკეთა
მისი არსი შემდეგში მდგომარეობდა: თუ ალიანსი აღარ გაფართოვდებოდა, მაშინ უკრაინის წინააღმდეგ არავითარი სამხედრო ზომა არ გატარდებოდა. სწორედ ასე განმარტა მოსკოვის წინადადება ნატოს გენმდივანმა 2023 წლის სექტემბერში, ევროპარლამენტის დეპუტატების წინაშე გამოსვლისას. „რა თქმა უნდა, ჩვენ მას არ დავთანხმდით“ – ტრაბახობდა სტოლტენბერგი. მიზეზი მარტივია, დასავლურ ელიტებს, რომლებიც მიეჩვივნენ მბრძანებლობას, არ შეეძლოთ ნატოს გაფართოებაზე უარი ეთქვათ. ეს კი ნიშნავს, რომ ბოლო შანსი აღმოფხვრილიყო კონფლიქტი, ხელიდან იქნა გაშვებული.
თუმცა იყო იმის შესაძლებლობა, რომ ომი, თუნდაც საწყის სტადიაზე დასრულებულიყო. 2023 წლის ბოლოს, გადამდგარმა პოლკოვნიკმა ვოლფგანგ რიხტერმა, ფრიდრიხ ებერტის ფონდს წარუდგინა რუსეთსა და უკრაინას შორის გამართული მოლაპარაკებების ანალიზი, რომელიც თურქეთ-ისრაელის შუამავლობით, დაიწყო 2022 წლის 28 თებერვალს და ის  შეწყდა 18 მაისს კიევის გადაწყვეტილებით. რიხტერი მივიდა  ასეთ დასკვნამდე: ნატოს რომ მოენდომებინა კომპრომისული ვარიანტის მხარდაჭერა, მაშინ შეიძლებოდა სამშვიდობო შეთანხმების გაფორმება. მაგრამ დასავლურმა ქვეყნებმა სხვა გადაწყვეტილება მიიღეს. მაგალითად, 9 აპრილს, დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა  – ბორის ჯონსონმა, კიევს ურჩია საბრძოლო მოქმედების გაგრძელება – დასავლური იარაღის საშუალებით. რაც ნიშნავს, რომ კონფლიქტის დასრულების პირველი შესაძლობა, ხელიდან იქნა გაშვებული.
ეს კიდევ არ არის ყველაფერი. ერთი წლის წინ, ჩინეთმა წარმოადგინა 12-პუნქტიანი დოკუმენტი, რომელშიც მოცემული იყო ნაბიჯები რუსეთ- უკრაინის კონფლიქტის დარეგულირებისთვის. დასავლეთმა განაცხადა, რომ კიევს მოლაპარაკებამდე უნდა უკუეგდო რუსული ძალები მასშტაბური საგაზაფხულო კონტრშეტევის შედეგად და წნეხი უნდა მიეტანა მოსკოვზე. აი ასე გაიფლანგა – კიდევ ერთი შესაძლებლობა.
აწუხებს თუ არა ეს დასავლეთს? რაღაც არა მგონია, ამბობს ჟურნალ The Economist-ის მთავარი რედაქტორი – ზიანი მინტონ ბედოუსი. „ უკრაინისთვის იარაღის მიცემა, ეს ალბათ ყველაზე იაფი საშუალებაა აშშ-სთვის, რათა დაასუსტოს თავისი მოწინააღმდეგე – რუსეთის სახით“, განაცხადა მან. მეორე მხრივ, ბერლინი შიშობს (რაც თავდაცვის მინისტრმა – ბორის პისტორიუსმა, მიუხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე აღიარა) რომ მოსკოვმა შეიძლება საფრთხე შეუქმნას გერმანიის დომინაციას აღმოსავლეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში. ამდენად უკრაინის შესახებ დადგენილებაში, რომელიც ბუნდესტაგმა სამშაბათს 22 თებერვალს მიიღო, ნათქვამია, რომ რუსეთმა უნდა „წააგოს“. ეს იმასაც ნიშნავს, რომ კიევმა ბრძოლა არ უნდა შეწყვიტოს. თუ გერმანია გააგრძელებს უკრაინისგან გამარჯვების მოთხოვნას, მაშინ ცეცხლის შეწყვეტის შანსი, რა თქმა უნდა, აღარ იარსებებს.

Йорг Кронауэр (Jorg Kronauer)
Возможностей предотвратить вооруженный конфликт, начавшийся 24 февраля 2022 года, было более чем достаточно. Нет, конечно, России не следовало бы вводить войска на Украину. Однако никто не принуждал и НАТО в грубой форме отказываться от предложения, которое сделал президент Владимир Путин в конце 2021 года
Суть его была в следующем: если альянс согласится не расширяться, то против Украины никто военных мер не предпримет. Именно так описал предложение Москвы генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая перед депутатами Европарламента в сентябре 2023 года. «Конечно, мы его не подписали», — хвастался Столтенберг. Причина простая — западные элиты, привыкшие господствовать, не могли отказаться от дальнейшего расширения НАТО. Это означало, что, вероятно, последний реальный шанс предотвратить конфликт был упущен.
Однако была возможность закончить вооруженные действия на ранней стадии. В конце 2023 года полковник в отставке Вольфганг Рихтер (Wolfgang Richter) представил в анализе для Фонда Фридриха Эберта краткий обзор переговорного процесса между Россией и Украиной, который начался 28 февраля 2022 года при турецко-израильском посредничестве и был прерван Киевом 18 мая. Рихтер пришел к следующему выводу: если бы НАТО поддержала идею компромисса между сторонами, можно было бы прекратить огонь и даже подписать мирное соглашение. Однако западные страны приняли совершенно иное решение. Например, девятого апреля премьер-министр Великобритании Борис Джонсон рекомендовал Киеву продолжать боевые действия, используя западное оружие. Это означало, что первая возможность закончить конфликт была упущена.
Но это было еще не все. Ровно год назад Китай представил документ из двенадцати пунктов, в котором были изложены шаги по политическому урегулированию конфликта между Россией и Украиной. Пекин начал выступать посредником между двумя сторонами, но вскоре столкнулся с упорным противодействием: Запад заявил, что Киев, прежде чем вести переговоры, должен оттеснить российские силы в ходе крупного весеннего контрнаступления и надавить на Москву. Еще одна возможность была упущена.
Беспокоит ли это Запад? Вовсе не обязательно, считает главный редактор журнала The Economist Занни Минтон Беддоус. «Дать украинцам оружие — это, вероятно, самый дешевый способ для США ослабить своего противника в лице России», — заявила она. С другой стороны, Берлин опасается — и это признал министр обороны Борис Писториус на Мюнхенской конференции по безопасности,— что Москва может бросить вызов ее доминированию в Восточной и Юго-Восточной Европе. Поэтому, согласно предложению по Украине, которое Бундестаг принял в четверг, 22 февраля, Россия должна «проиграть». И это также означает, что Киеву нужно продолжать борьбу. И если Германия будет и дальше требовать победы Украины, то шансов на прекращение огня, скорее всего, не останется.