ჩინეთის მუდმივმა წარმომადგენელმა გაეროში – ჩჟან ციუნმა განაცხადა, რომ დიპლომატიური ძალისხმევის ეფექტიანობისთვის საჭიროა, შეწყდეს უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება. „ზოგიერთმა ქვეყანამ უნდა შეწყვიტოს ცეცხლზე ნავთს დასხმა და დიპლომატიური მცდელობისთვის ძირის გამოთხრა“ – მიანიშნა მან აშშ-ს მისამართით, გაეროს უშიშროების საბჭოზე უკრაინის საკითხის განხილვისას
ჩჟანის კომენტარი გაისმა კრემლის გახშირებული სიგნალების ფონზე – კონფლიქტის დიპლომატიური გზით მოგვარების შესახებ. თავის მხრივ, უკრაინა ცდილობს აშშ-სგან მიიღოს დამატებითი დაფინანსება, რათა ხელახლა წამოიწყოს კონტრშეტევა რუსეთის მიერ დაკავებული ტერიტორიების დასაბრუნებლად. ოფიციალურად, ჩინეთი არ უწევს სამხედრო დახმარებას რუსეთს, მაგრამ მისი ფინანსური მხარდაჭერა, საშუალებას აძლევს კრემლს, აწარმოოს იარაღი და დაფაროს საარმიო ხარჯები.
ჩინეთი გამოდის მოწოდებით, შესრულდეს მინსკის ხელშეკრულებები, რომლებიც რუსეთსა და უკრაინას შორის 2014 წელს დაიდო: „ერთი ქვეყნის უსაფრთხოება, არ შეიძლება არსებობდეს სხვა ქვეყნების უსაფრთხოების ხარჯზე, ხოლო რეგიონული უსაფრთხოების გარანტია, ვერ იქნება სამხედრო დაჯგუფებების გაძლიერება ან მათი გაფართოება. ყველა ქვეყანას აქვს უსაფრთხოების თანაბარი ინტერესი“ – აცხადებს ჩინეთის მუდმივი წარმომადგენელი.
ჩჟანმა ასევე მოუწოდა ნატოს, „შეწყვიტოს მუქარა“. „ნატომ უნდა მისდიოს დიალოგსა და კონსულტაციებს პოლიტიკური მოწესრიგების ძირითადი მიმართულების ფარგლებში, ნაცვლად იმისა, რომ დაკავებული იყოს წნეხით, ბრალდებებითა და ცალმხრივი სანქციებით, მით უფრო, ძალის გამოყენებით. კერძოდ, მან თავი უნდა დააღწიოს ძალის ყოვლისშემძლეობის ილუზიას და შეწყვიტოს მუქარა და ომისკენ მოწოდებები“ – განაცხადა დიპლომატმა.
სამშაბათს სენატმა დაამტკიცა კანონპროექტი უცხო ქვეყნებისთვის 95,3 მილიარდის გამოყოფის შესახებ, რომელიც მოიცავს უკრაინის, ისრაელისა და ტაივანის დახმარებას. 70 სენატორმა 29-ის წინააღმდეგ, დოკუმენტს „კარი გაუხსნა“ წარმომადგენელთა პალატისკენ, რომელმაც უკრაინას უნდა გამოუყოს 60,06 მილიარდი დოლარი, იტყობინება CNN-ი. დემოკრატებისა და სენატის უმცირესობის ლიდერის – მითჩ მაკონელის გარდა, მას ხმა მისცა 22 რესპუბლიკელმა.
ექსპერტები ამტკიცებენ, რომ უკრაინის დახმარებას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, რათა მოხერხდეს დაკარგული ტერიტორიების დაბრუნება.
„დასავლური სამხედრო დახმარების გარეშე, უკრაინის შანსები, წარმატებით განაახლოს მსხვილმასშტაბიანი შეტევითი ოპერაციები 2025 წელს, სცდება ოპტიმიზმის დიაპაზონს. ეს, თავის მხრივ, მოითხოვს სხვა გძელვადიან სტრატეგიას უკრაინის, მისი მოკავშირეებისა და პარტნიორებისთვის“ – განაცხადა 7 თებერვალს იუჯინ რუმერმა – კარნეგის ფონდის რუსულ-ევრაზიული პროგრამის დირექტორმა და უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა.

Постпред КНР при ООН Чжан Цзюнь (Zhang Jun) заявил, что для эффективности дипломатических усилий США должны прекратить отправку оружия на Украину. «Некоторые страны должны немедленно прекратить подливать масла в огонь и прекратить подрывать дипломатические усилия международного сообщества», — сказал он с намеком на США во время заседания Совбеза ООО по украинскому вопросу 12-го февраля
Комментарии Чжана прозвучали на фоне продолжающихся не первый год сигналов Кремля о заинтересованности в дипломатическом урегулировании конфликта. Украина, в свою очередь, добивается от США дополнительного финансирования, чтобы начать еще одно контрнаступление с целью отбить подконтрольные российским войскам территории. Официально Китай не оказывает военную поддержку России, но его финансовая помощь позволяет Кремлю производить оружие и покрывать армейские нужды.
Китай призвал к выполнению Минских соглашений, достигнутых между Россией и Украиной в 2014 году. «Безопасность одной страны не может существовать за счет безопасности других государств, а региональная безопасность не может быть гарантирована путем усиления или даже расширения военных группировок. Все страны имеют равные интересы безопасности», — заявил китайский постпред.
Также Чжан обратился к НАТО с призывом «прекратить угрозы». «НАТО должна придерживаться диалога и консультаций при разрешении споров и общего направления политического урегулирования вместо того, чтобы заниматься давлением, клеветой и односторонними санкциями и тем более применять силу. В частности, она должна проснуться от мифа о силе и перестать угрожать и требовать войны», — сказал дипломат.
Во вторник Сенат одобрил законопроект о выделении 95,3 млрд долларов иностранного финансирования, включающий пакеты помощи Украине, Израилю и Тайваню. Сенаторы проголосовали в соотношении 70:29, открыв документу дверь в Палату представителей, которой предстоит рассмотреть вопрос выделения дополнительной помощи Украине в размере 60,06 млрд долларов, сообщает CNN. Помимо демократов и лидера сенатского меньшинства Митча Макконнелла, «за» проголосовали 22 республиканца.
Эксперты утверждают, что помощь Украине имеет решающее значение для усилий по возвращению утраченных территорий.
«Без западной военной помощи шансы Украины на успешное возобновление крупномасштабных наступательных операций в 2025 году находятся на границе оптимистического диапазона. Это, в свою очередь, требует иной долгосрочной стратегии для Украины, ее союзников и партнеров», — заявил 7 февраля Юджин Румер (Eugene Rumer), старший научный сотрудник и директор Российско-Евразийской программы Фонда Карнеги.