მოინდომებს რუსეთი სახმელეთო დერეფნის გაჭრას კალინინგრადამდე? ასეთ სცენარს განიხილავდა რადიოსადგურ TOK FM-ის ეთერში, უსაფრთხოებისა და კრიზისის მართვის ექსპერტი – მარცინ სამსელი. გენერალ ვალდემარ სკშიპჩეკის აზრით, ეს ვარიანტი არარეალურია.
დაესხმება თუ არა თავს რუსეთი – პოლონეთს? „მას არა აქვს ამის პოტენციალი“
„ნატოსა და რუსეთს შორის კონფლიქტის დაწყების შემთხვევაში, რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორია, რომელიც კალინინგრადის ოლქად იწოდება, იქნება ლიკვიდირებული. რუსეთთან ომის შემთხვევაში, არავინ მოისურვებს (ამას უბრალოდ ვერ დაუშვებს) საკუთარი პასუხისმგებლობის ზონაში, კალინინგრადში, რუსი სამხედროების ყოფნა აიტანოს“ – განუცხადა გამოცემა FACT-ს სახმელეთო ჯარების ყოფილმა მეთაურმა.
გენერალ სკშიპჩაკის აზრით, პოლონეთს არ უნდა ეშინოდეს რუსეთის მხრიდან თავდასხმის. „რუსეთს არა აქვს სამხედრო ოპერაციების ჩატარების პოტენციალი. მისი ძალები მთლიანად კონცენტრირებულია უკრაინის კონფლიქტზე, ხოლო ზურგის ნაწილები, ამინდს ვერ შექმნის. რუსებს არ ჰყოფნით პირადი შემადგენლობა, ტექნიკა… ტანკები და სხვა საშუალებები. მშვიდად, ნუ მივეცემით პანიკას. სადღეისოდ რუსეთს არ შეუძლია ჩვენს წინააღმდეგ სამხედრო ოპერაციის წამოწყება“- აღნიშნა გენერალმა.
რომელი მიმართულებაა ყველაზე საშიში? გენერალი განმარტავს
და მაინც, რა მოხდება, თუ რუსეთმა თავდასხმა გადაწყვიტა? გენერალმა განმარტა, თუ რომელი რეგიონია ყველაზე მოწყვლადი. „რა თქმა უნდა, ეს არის ბრესტი-ვარშავის მიმართულება. აქ მათ შეუძლიათ პირველი დარტყმის მოყენება, რადგან ეს მარშრუტი, მათთვის ყველაზე ხელსაყრელია. მაშინ, ამ მიმართულებაზე, მათ უნდა დაგეგმონ საფორტიფიკაციო სამუშაოები. ამ დროისთვის, მე ვერ ვხედავ ასეთ საფრთხეს, რადგან რუსებს არ გააჩნიათ შეტევითი პოტენციალი. ყოველივე ეს ბრიყვული ფანტაზიებია“ – ასე შეაფასა სახმელეთო ჯარების  ყოფილმა სარდალმა  აღნიშნული სცენარი.
გენერალმა ასევე გააკეთა კომენტარი – გაზეთ Rzeczpospolita-ს პუბლიკაციაზე, რომელიც გვატყობინებს რუსეთ-ბელორუსის საზღვრისპირა ზოლზე მიმდინარე სამუშაოების შესახებ.
„ჩატარებული სამუშაოების რეზულტატი – დროებითია და მას არაფერი აკავშირებს თავდაცვით სიმაგრეებთან. ომის შემთხვევაში, არმია ქმნის მტკიცე საფორტიფიკაციო თავდაცვით ხაზებს.
ეს ძირითადად ხდება სამშვიდობო პერიოდში – ომის დაწყების შემდგომ, ამისთვის არავის სცალია. ამჟამად მუშაობა მიდის სახელდახელო რეჟიმში. ამას არაფერი აქვს საერთო საომარი პოზიციების მომზადებასთან“ – აღნიშნა გენერალმა სკშიპჩაკმა.

Лукаш Ковальский (Łukasz Kowalski)
Россия захочет получить сухопутную границу с Калининградской областью? Такой сценарий в эфире радиостанции TOK FM представил эксперт по безопасности и кризисному управлению Марцин Самсель (Marcin Samsel). По мнению генерала Вальдемара Скшипчака, такой вариант нереален.
Россия нападет на Польшу? «У них нет потенциала»
«В случае конфликта между НАТО и Россией эта оккупированная Россией территория под названием Калининградская область будет ликвидирована. Никто в случае войны с Россией не захочет (и просто не сможет себе этого позволить) иметь в зоне своей ответственности Калининградскую область с российскими войсками», — сказал изданию Fakt бывший командующий Сухопутными войсками.
По мнению генерала Скшипчака, Польше не следует бояться нападения России. «У русских нет потенциала для проведения военной операции. Все их войска задействованы в конфликте на Украине, а те части, которые стоят у них есть в тылу, погоду не сделают. У них нет ни личного состава, ни техники, им не хватает танков, им не хватает всего. Спокойно, давайте не будем нагнетать панику. На сегодняшний день у россиян нет возможности начать против нас операцию», — отметил военный.
Какое направление наиболее опасно? Генерал объясняет
А что, если Россия все-таки решится на нападение? Генерал рассказал, какой регион наиболее уязвим для атаки. «Конечно, это Брестское направление в сторону Варшавы. Там они бы нанесли первый удар, потому что это направление для них наиболее доступное. На этом направлении можно было бы запланировать фортификационные работы. На данный момент я не вижу такой угрозы, потому что у россиян нет наступательного потенциала. Это все глупые фантазии», — оценил такой сценарий бывший командующий Сухопутными войсками.
Генерал также прокомментировал недавнюю публикацию газеты Rzeczpospolita, в которой сообщалось о строительстве инженерных укреплений в приграничной полосе с Россией и Белоруссией.
«Сооружаемые укрепления носят сиюминутный характер и не имеют ничего общего с укрепленными линиями обороны. На случай войны армия сооружает фортификационные оборонительные линии. Этим занимаются в мирное время, а не когда уже началась война, потому что тогда уже не до этого. В настоящее время работа ведется в авральном режиме. Это не имеет ничего общего с подготовкой военных позиций», — отметил генерал Скшипчак.