17 თებერვალს, რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა აიღეს სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ქალაქი ავდეევკა, დონბასში და უკრაინელ მებრძოლებს მიაყენეს უზარმაზარი ზიანი – იტყობინებიან, რომ რუსული შეტევის პიკზე, უკრაინული არმიის დანაკარგი ყოველდღიურად 1 500 კაცს შეადგენდა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ – გამოაქვეყნა დრონის ჩანაწერი, რომლის კადრებში ჩანს, უკრაინელთა უკანდახევის დასაწყისი: სახმელეთო შენაერთები გადიან ქალაქიდან, მათი ნაწილი ფეხით გადაადგილდება და ტოვებს ტექნიკის მნიშვნელოვან რაოდენობას
ნიშანდობლივია, რომ უკანდახევა ფაქტობრივად დაიწყო,  ბრძანებამდე ერთი დღით ადრე, რაც იძლევა ვარაუდის საფუძველს, რომ ბრძანება გაიცა იმიტომ, რომ მიჩქმალულიყო პოზიციების თვითნებური მიტოვების ფაქტი. კადრებში ისიც ჩანს, რომ გასვლის პროცესში, უკრაინულ ნაწილებს ბომბავს რუსული არტილერია და მწყობრიდან გამოდის უკრაინული არმიის საბრძოლო მანქანები.
დასავლურმა წყაროებმა რუსეთის წარმატება ამერიკული დახმარების „გაყინვას“ მიაწერეს, ვინაიდან უკრაინული მხარე საბრძოლო მასალების მწვავე დეფიციტს განიცდიდა მაშინაც კი, როცა ქვეყანას, ასე თუ ისე, მიეწოდებოდა ამერიკული იარაღი. მას შემდეგ, ვითარება მნიშვნელოვნად დამძიმდა.
ფრონტის წინა ხაზზე გამოკითხული პირადი შემადგენლობა, გამუდმებით იტყობინებოდა, რომ თავდაცვითი პოზიციები, წუთი-წუთზე მოირღვეოდა, რადგან მებრძოლები განიცდიდენ ცოცხალი ძალისა და ჭურვების „შიმშილს“.
ზოგიერთმა რუსულმა და უკრაინულმა წყარომ გვაცნობა, რომ უკანდახევისას, უკრაინულმა მხარემ დატოვა უამრავი დაჭრილი, ხოლო უკრაინის მთავრობამ აღიარა, რომ უკრაინელი სამხედროების ნაწილი ტყვედ ჩავარდა. რამდენიმე მედიასაშუალებამ გაუშვა რგოლები, რომლებშიც დაჭრილები ჩივიან, რომ ისინი, უბრალოდ მიატოვეს. შეფასებები – დაჭრილთა და ტყვედ ჩავარდნილთა რაოდენობის შესახებ, განსხვავებულია, გამომდინარე საინფორმაციო საშუალებების სიჭრელიდან.

17 февраля российские вооруженные силы взяли стратегически расположенный город Авдеевку в Донбассе, нанеся украинским войскам огромный урон — сообщается, что потери ВСУ на пике российского наступления достигали примерно 1 500 человек в день. На кадрах с беспилотника, опубликованных Министерством обороны России на следующий день после начала украинского отступления, видно, как сухопутные части покидают город, при этом часть солдат украинской армии отходят в пешем порядке, бросив значительное количество тяжелой техники
Показательно, что отступление началось фактически за день до приказа, что вызвало предположения, что он был отдан для прикрытия самовольного оставления позиций.На кадрах также видно, что по отступающим украинским силам продолжает бить российская артиллерия и авиация, выводя из строя боевые машины ВСУ.
Западные источники списали победу России на заморозку американской помощи, поскольку украинские силы страдали от острого дефицита военных средств даже когда американское оружие продолжало поступать в страну. С тех пор ситуация значительно ухудшилась. Опрошенный вблизи линии фронта личный состав раз за разом сообщал, что позиции могут вот-вот обрушиться, поскольку после года огромных потерь в подразделениях на передовой наблюдается острая нехватка личного состава, усугубляемая снарядным голодом.
Ряд российских и украинских источников сообщили, что при отступлении из Авдеевки ВСУ оставили множество раненых, а украинское правительство признало, что часть военнослужащих была взята в плен. Ряд украинских СМИ крутят ролики, где раненые солдаты жалуются, что их попросту бросили. Общие оценки количества раненых и попавших в плен на данном этапе сильно разнятся в зависимости от источников.