პირველი ცნობები GLSDB-ის მიწოდების შესახებ, გაჩნდა 2023 წლის თებერვალში. მაშინ თეთრმა სახლმა განაცხადა, რომ კიევს გადასცემდა 150 კილომეტრის სიშორის რაკეტებს. ეს მნიშვნელოვნად გაზრდის უკრაინული არმიის შესაძლებლობებს და ის მოახერხებს, შეუტიოს რუსულ სამიზნეებს ფრონტის ხაზის სიღრმეში. გადაწყვეტილება მიიღეს მხოლოდ ახლა, მას შემდეგ, რაც დასრულდა – ახალი ვერსიის რამდენიმეთვიანი გამოცდა
რას წარმოადგენს GLSDB? ეს არის მაღალი სიზუსტის საბრძოლო მასალა სარაკეტო ძრავით. ის შეიმუშავეს კომპანიებმა – Boeing-მა და Saab-მა. იარაღი შეიქმნა ავიაბომბის – GBU-39 Small Diameter Bomb-ის ბაზაზე ( ეს ტიპი გამოიყენება აშშ-სა და რიგი ქვეყნების სამხედრო-საჰაერო ძალების მიერ). GLSDB-ს ბომბი – განკუთვნილია სახმელეთო გამშვები სისტემებისთვის, როგორიცაა HIMARS-ი. გაშვებისა და სარაკეტო ძრავის გამოყოფის შემდეგ, ის აგრძელებს მოძრაობას პლანირების რეჟიმში, რაც ეფექტიანობას 150 კილომეტრამდე ზრდის.
უკრაინა იქნება პირველი ქვეყანა, რომელიც მიიღებს GLSDB-ის. ამ ტიპის იარაღი შეიმუშავეს 2019 წელს. წარმატებული გამოცდის მიუხედავად,
Boeing-მა და Saab-მა გადაწყვიტეს, არ გაეყიდათ ის. იარაღის დებიუტი შედგება უკრაინის საბრძოლო ველზე.
„მაღალი სიზუსტის ბომბები, უკრაინის არმიაში გამოჩნდება მისთვის კრიტიკულ მომენტში, როცა კიევს უთავდება იარაღი, კერძოდ საარტილერიო ჭურვები“ – აღნისნა პორტალმა – POLITICO.
როგორც გამოცემა Gazeta.pl-ი უკვე იტყობინებოდა, 30 იანვარს, აშშ-ს სახელმწიფო დაწესებულებების ინსპექტორები, თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები, სახელმწიფო დეპარტამენტისა და სააგენტოების თანამშრომლები – ჩავიდნენ კიევში. მათ უნდა შეაფასონ ის, თუ რამდენად ეფექტიანად გამოიყენება აშშ-ს დახმარება.
კონფლიქტი უკრაინაში. დასავლეთი ვერ უზრუნველყოფს საჭირო რაოდენობის საბრძოლო მასალათა მიწოდებას
23 იანვარს, რამშტაინში გაიმართა უკრაინის საკითხებზე მომუშავე საკონტაქტო ჯგუფის შეხვედრა. რაიმე მნიშვნელოვანი განცხადება, იარაღისა და ტექნიკის მიწოდების შესახებ, ღონისძიებაზე არ გაკეთებულა. გერმანიამ გამოაცხადა ექსპლუტაციიდან მოხსნილი ვერტმფრენების – SEA KING-ის გადაცემის შესახებ, რომლის მიწოდება დაგეგმილია ამა წლის მეორე კვარტალში, კანადა კი კიევს 10 პონტონს მიაწვდის“ – იტყობინება აღმოსავლური კვლევების ფონდი.
როგორც აღმოჩნდა, დასავლეთს არ შეუძლია იმდენი საარტილერიო ჭურვის მიწოდება, რანდენსაც ის აწვდიდა კიევს ომის პირველ თვეებში. „მაშინ უკრაინა იყენებდა 5 ათას ცალ ჭურვს დღე-ღამეში, 2023 წლის შეტევის პიკზე კი 7 ათას ცალს. დასავლური მხარდაჭერის კლებამ უკრაინელები მიიყვანა იქამდე, რომ გასულ წელს, მათ შეეძლოთ 2 ათასი ჭურვის გასროლა დღე-ღამეში ანუ ხუთჯერ ნაკლების, ვიდრე რუსეთი მოიხმარდა“ – აღნიშნავენ ცენტრის ანალიტიკოსები.

Первые сообщения о поставке GLSDB появились в феврале 2023 года. Тогда Белый дом объявил, что передаст Киеву ракеты дальностью 150 километров, что значительно расширит возможности украинской армии и позволит атаковать российские цели далеко за линией фронта. Решение было принято только сейчас, после завершения многомесячных испытаний новой версии ракет
Что такое GLSDB? Это высокоточный боеприпас с ракетным двигателем. Он был разработан компаниями Boeing и Saab. Он был создан на базе авиабомбы GBU-39 Small Diameter Bomb (этот тип вооружения используют ВВС США и ряда других стран). Бомба GLSDB предназначена для запуска с наземных пусковых систем, таких как HIMARS. После запуска и отделения ракетного двигателя она переходит в режим планирования, что увеличивает его дальность поражения цели примерно до 150 километров. (…) Украина станет первой страной, получившей GLSDB. Этот тип вооружения был разработан еще в 2019 году. Несмотря на успешные испытания, Boeing и Saab решили не продавать его. Оружие только сейчас дебютирует на поле боя.
«Высокоточные бомбы поступят на вооружение украинской армии в критический для нее момент, когда у ВСУ закончились запасы вооружения, в частности, артиллерийских боеприпасов», — отметил портал Politico.
Как уже сообщало издание Gazeta.pl, 30 января инспекторы из государственных учреждений США: представители Министерства обороны, Госдепартамента и Агентства США по международному развитию, прибыли в Киев. Им предстоит проверить, как используются средства поддержки, предоставляемые Украине Соединенными Штатами.
Конфликт на Украине. Запад не может обеспечить достаточное количество боеприпасов
23 января в Рамштайне состоялось 18-я встреча контактной группы по Украине. Никаких значимых заявлений по поводу новых поставок вооружения и военной техники на мероприятии не прозвучало. «Германия объявила о передаче шести снятых с эксплуатации вертолетов Sea King, поставки которых запланированы на второй квартал этого года, а Канада — десяти понтонных лодок», — сообщает Центр восточных исследований.
Как оказалось, Запад не в состоянии поставлять Украине столько же артиллерийских боеприпасов, сколько он передавал Киеву в первые несколько месяцев российской спецоперации. «Украинская армия тогда использовала в среднем 5 тысяч, а на пике наступления летом 2023 года даже 7 тысяч снарядов в сутки. Ослабление западной поддержки привело к тому, что к концу прошлого года украинцы могли тратить уже только 2 тысячи снарядов в сутки, то есть в пять раз меньше, чем в аналогичный период имели в своем распоряжении ВС РФ», — отмечают аналитики Центра.