ვლადიმირ ზელენსკის წინაშე, უახლოეს თვეებში დადგება რთული ამოცანა. რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში, უკვე მესამე წელს ითვლის და უკრაინის პრეზიდენტს, სულ უფრო უჭირს წონასწორობის შენარჩუნება
უკრაინული საზოგადოება გაწამებულია ომით, საერთაშორისო მხარდაჭერა კი იკლებს, რასაც მოსდევს საბრძოლო მასალების კრიტიკული უკმარისობა ფრონტზე. იმავდროულად, უკრაინელთა უმრავლესობა არ იზიარებს სამშვიდობო შეთანხმების იდეას, რადგან თვლის: მას არა აქვს რაიმე მექანიზმი, რომ აიძულოს მოსკოვი დაიცვას შეთანხმება, ამდენად რუსეთი ამას გამოიყენებს  ძალების შესავსებად და ხელახლა დაარტყამს უკრაინას.
მორიგ პრესკონფერენციაზე, რომელიც კვირას გაიმართა (ომის დაწყების 2 წლისთავიდან მეორე დღეს), ზელენსკიმ გვამცნო, თუ რამდენად მაღალი იქნება წელს ფსონები.
„პირველი წელი – ეს იყო თავის გადარჩენა, უბრალოდ თავის გადარჩენა… მეორე წელი იყო მდგრადობისა და წინააღმდეგობის პერიოდი… მესამე იქნება გადამწყვეტი. ეს არის შიდა და გარე გამოწვევების წელი“.
ზელენსკიმ აღიარა, რომ უკრაინის მომავალი დამოკიდებულია გარე ფაქტორებზე, ეს განსაკუთრებით  ითქმის – განწყობებზე ვაშინგტონში: „ გადამწყვეტი იქნება არჩევნები შტატებში და მაშინ გავიგებთ თუ რა გველის“ – თქვა მან. ამ განცხადებით, ზელენსკი მაქსიმალურად მიუახლოვდა იმ თეზას, რომ ტრამპის გაპრეზიდენტება, უკრაინისთვის სრული კატასტროფა იქნება. რაც შეეხება დახმარების პაკეტს, რომელიც აშშ-ს კონგრესში გაიჩხირა, ამასთან დაკავშირებით ზელენსკიმ ერთი რამ თქვა: „ვფიქრობ იქნება დადებითი პასუხი, წინააღმდეგ შემთხვევაში, დავფიქრდები თუ რა სამყაროში გვიწევს ცხოვრება.“
ამ საგარეო პრობლემების გარდა, რომლებიც დიდწილად მის კონტროლს მიღმაა, ზელენსკისთვის მიმდინარე წელი შესაძლოა (შიდა პოლიტიკის თვალსაზრისით), მძიმე გამოდგეს. მართალია, მას ხალხში კვლავინდებურად მაღალი რეიტინგი აქვს, მაგრამ ის უკვე აღარ არის შეუვალი ავტორიტეტი – უკრაინაში ბრუნდება პოლიტიკური კონკურენცია.
ორი წლის წინ, როცა რუსეთმა დაიწყო სრულმასშტაბიანი ინტერვენცია, ზელენსკის უარმა, დაეტოვებინა კიევი და მისმა მგზნებარე ვიდეომიმართვამ, ბევრი აღაფრთოვანა უკრაინაში და მის საზღვრებს გარეთ. თუმცა ბოლო დროს, გაჩნდა მოსაზრება, რომ ზელენსკის გუნდი მუშაობს, ისევ „ ბუნკერის რეჟიმში“ – ომის პირველი დღეების მსგავსად და ქვეყნის სასიცოცხლო საკითხებს ვიწრო წრეში წყვეტს. რამდენიმე წყარომ აღნიშნა, რომ 2 წლის განმავლობაში მიმდინარე ომში ჩაბმული ქვეყნის მეთაური, ბოლო თათბირებზე გამოფიტული გამოიყურებოდა. კვირას ის გამოჩნდა, რადგან სურდა წარმოჩენილიყო ისე, რომ პრეზიდენტი ძველებურად აკონტროლებს სიტუაციას და მხნეობას არ უჩივის. დროდადრო პრეზიდენტი მოგვაგონებდა იმ დროს, როცა ის მხიარული კომედიური მსახიობი იყო. კითხვაზე, რას ეტყვის პუტინს,  ახლა რომ დაერეკოს, მან მახვილგონივრულად უპასუხა: „არ დარეკავს, რადგან მობილური ტელეფონი არა აქვს.“
თუმცა რამდენჯერმე, როცა ზელენსკის დაჟინებით ჰკითხეს საშინაო ვითარებაზე, მან ყრუ თავდაცვა ამჯობინა. როცა იაპონელი ჟურნალისტი დაინტერესდა, შეეძლო თუ არა მკაფიოდ აეხსნა, რატომ გაათავისულა ვალერი ზალუჟნი (რასაც ბევრი, გენერლის მაღალი რეიტინგზე გაღიზიანებით ხსნის), ზელენსკიმ მოკლედ მოჭრა, რომ ეს იყო შიდა საქმე და მყისვე გადავიდა მომდევნო კითხვაზე. ასევე აგდებით მოეკიდა  კითხვას  СБУ-ს მხრიდან ჟურნალისტების თვალთვალზე.
ცდილობს რა მთელი სამყარო შეჰყაროს უკრაინის მხარდასაჭერად, ზელენსკი რჩება დამაჯერებელ ორატორად…
„ჩვენ გვჭირდება მხნეობა და გამძლეობა, რათა გადავრჩეთ. წელს გაირკვევა, თუ როგორ დამთავრდება  ეს კონფლიქტი“ – განაცხადა ზელენსკიმ.

Перед Владимиром Зеленским на ближайшие месяцы стоит незавидная задача. Полномасштабная российская военная операция на Украине разменяла свой третий год, и украинскому президенту становится все труднее удерживать равновесие
Украинское общество измучено войной, а международная поддержка ослабевает, что приводит к критической нехватке боеприпасов на фронте. В то же время большинство украинцев не поддерживает идею мирного соглашения, считая, что у них будет мало механизмов, которые могли бы заставить Россию соблюдать его, и что такое соглашение просто даст Москве время пополнить свои силы и снова нанести удар по Украине.
На очередной пресс-конференции, состоявшейся в воскресенье, на следующий день после второй годовщины начала конфликта, Зеленский рассказал, насколько в этом году высоки ставки.
«Первый год был просто выживанием, абсолютным выживанием… Второй год был устойчивостью, сопротивлением… Третий год будет решающим. Это год вызовов изнутри и снаружи».
Зеленский признал, что во многом будущее Украины зависит от этих внешних факторов, и особенно от настроений в Вашингтоне. «Решающим моментом станут выборы в Соединенных Штатах, и тогда мы сможем понять, что произойдет дальше», — сказал он. Сделав такое заявление, Зеленский максимально близко подошел к тому, чтобы публично признать, что президентство Трампа, скорее всего, будет полной катастрофой для Украины.
По поводу крупного пакета помощи от США, который в настоящее время застрял в Конгрессе, Зеленский смог сказать только следующее: «Я уверен, что будет положительное решение, потому что в противном случае это заставит меня задуматься, в каком мире мы живем».
Помимо этих внешних проблем, которые по большей части ему неподконтрольны, для Зеленского текущий год может оказаться трудным и во внутреннем плане. Хотя он по-прежнему имеет высокие рейтинги одобрения среди украинцев, его авторитет больше не считают непререкаемым — и на Украину возвращается политическая конкуренция.
Два года назад, когда Россия начала полномасштабную военную операцию, отказ Зеленского покинуть Киев и его решительные видеообращения вдохновили многих на Украине и за рубежом. Однако в последнее время появились предположения, что команда Зеленского все еще работает в «бункерном режиме» первых дней войны, решая вопросы управления страной в своем узком кругу. Несколько источников сообщили, что после двух лет руководства воюющей страной президент на последних совещаниях выглядит опустошенным.
В воскресенье он, как показалось, был преисполнен решимости продемонстрировать, что по-прежнему контролирует ситуацию и полон жизни. Как будто бы мелькали даже эпизодические напоминания о том, что в прежней жизни он был веселым комедийным актером. На вопрос одного журналиста, что бы он сказал Владимиру Путину, если бы президент России позвонил ему сегодня вечером, Зеленский быстро ответил: «Не позвонит, потому что у него нет мобильного телефона».
Однако несколько раз, когда Зеленского с пристрастием допрашивали о внутренней политике, он занимал оборонительную позицию. Когда японский журналист спросил, сможет ли он наконец внятно объяснить, почему уволил предыдущего главнокомандующего Валерия Залужного, что, по мнению многих, было отчасти вызвано раздражением по поводу высоких рейтингов генерала, Зеленский коротко ответил, что это внутреннее дело, и перешел к другому вопросу. Столь же пренебрежительно он отреагировал, отвечая на вопрос о недавнем скандале, связанном со слежкой за журналистами, которую осуществляла СБУ.
Пытаясь сплотить весь мир для дальнейшей поддержки Украины, Зеленский остается убедительным оратором…
«Нам нужна смелость, нам нужна стойкость, чтобы выжить. В этом году станет ясно, как закончится этот конфликт», — заявил Зеленский.