ენდრიუ კრამერი, მარკ სანტორა
უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ შეტევითი მოქმედებების განახლებისათვის აუცილებელია – „გადატვირთვა“. ამასთან, მან მიგვახვედრა, რომ მისი გეგმები შეეხება მთლიან კურსს, რომელსაც ამჟამად მისდევს სახელმწიფო და მისი ხელმძღვანელობა“ – და რომ ის, არ შემოიფარგლება შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლის შეცვლით
ზელენსკის განცხადება, რომელიც კვირა საღამოს გახმიანდა, მეტყველებს იმაზე, რომ გენერალ ზალუჟნის გადაყენება შეიარაღებული ძალების მეთაურის პოსტიდან, არის მხოლოდ ნაწილი უფრო მასშტაბური გეგმისა. ეს ნიშნავს, რომ უკრაინის ხელმძღვანელობა ეძებს ახალ სტრატეგიას ურთულეს მომენტში, როცა გამოფიტულ უკრაინულ არმიას, მოუწია გადასულიყო თავდაცვაზე, ხოლო პოლიტიკოსებს კიევში ისღა დარჩენიათ, ელოდონ და იმკითხაონ იმის შესახებ, აღმოუჩენს თუ არა აშშ ასერიგად საჭირო სამხედრო და ფინანსურ დახმარებას.“
„აუცილებელია გადატვირთვა და ყველაფრის თავიდან დაწყება“ – ამბობს ზელენსკი. „მე მაქვს სერიოზული გეგმები, რომლებიც უკავშირდება არა მარტო ერთ კაცს… მხედველობაში მაქვს რიგი სახელწიფო პირების შეცვლა და ეს შეეხება არა მარტო სამხედრო სფეროს“.
დაპირისპირება არმიასა და მთავრობას შორის, არის ყველაზე მწვავე პრობლემა უკრაინის ხელმძღვანელობაში იმ დროიდან, როცა 2 წლის წინ რუსეთთან ომი გაჩაღდა. საქმეში ჩახედული უკრაინელი ჩინოვნიკების მხრიდან (მათ კი იციან ამ პროცესის დეტალები) ითქვა, რომ რისხვამ, რომელიც თვეების განმავლობაში გროვდებოდა, ამოხეთქა გასულ კვირაში, როცა ზელენსკიმ გამოიძახა გენერალი ზალუჟნი და აცნობა მას – მისი პოსტიდან მომავალი გადაყენების შესახებ.
ზელენსკის ზალუჟნით განხიბვლა, გაძლიერდა გასულ წელს, როცა საბრძოლო მოქმედებები გადაიზარდა სისხლისმღვრელ, სტატიკურ სასანგრე ომში… მიუხედავად ამისა, ზელენსკი მოქმედებდა ფრთხილად.
არმიის მეთაურის შეცვლა იმ ფონზე, როცა რუსეთი მთელ აღმოსავლეთ ფრონტზე უტევს, შეიცავს გარკვეულ რისკებს, იმდენად, რამდენადაც გენერალი ზალუჟნი სარგებლობს დამსახურებული პატივისცემით ჯარისკაცებსა და უმცროს ოფიცრებს შორის. მისი გადაყენება იქნება ყველაზე მნიშვნელოვანი ცვლილება სამხედრო ხელმძღვანელობაში, იმ დროიდან, რაც რუსეთთან შეიარაღებული დაპირისპირება დაიწყო.
„ჯარისკაცები სწორედ მასში ხედავენ ლიდერს და არა სხვაში“, ამბობს უკრაინელი სამხედრო, რომელმაც ანონიმად დარჩენა ამჯობინა. თუმცა სხვა ოფიცრები თვლიან, რომ არმია იერარქიულ პრინციპზეა აგებული და ის სწრაფად ახდენს ცვლილებებთან ადაპტაციას.
მიუხედავად ამისა, გენერლის გადაყენება საომარ პირობებში, აძლიერებს ეჭვს კიევის ხელისუფლებაში არსებული არასტაბილური სიტუაციის შესახებ.
ბრძოლის ველზე, უკრაინული არმია, უნდა ითქვას, რომ ახლა ყველაზე სუსტია 2022 წლის ზაფხულიდან მოყოლებული. საბრძოლო მასალებისა და პირადი შემადგენლობის დეფიციტის გამო, ის ძლივს უმკლავდება რუსეთის არმიის შეტევებს მთელ ფრონტზე. ყველაზე ცხელი წერტილი ახლა დონეცკის ოლქის დანგრეული ქალაქი – ავდეევკაა.
უკრაინელი სამხედროების თქმით, ბოლო დღეებში რუსულმა შენაერთებმა მოახერხეს შეჭრილიყვნენ ქალაქის ჩრდილოეთ ნაწილში, ისარგებლეს რა ღრუბლიანობით – მათ ეს მოახერხეს იმის გამო, რომ ისინი შეუმჩნეველი დარჩნენ უკრაინელების სადაზვერვო დრონებისთვის.
სულ უფრო იზრდება იმის რისკი, რომ რუსეთი გადაჭრის მომარაგების მთავარ ხაზს, რის შედეგად, უკრაინა დაკარგავს ქალაქზე კონტროლს. ავდეევკის აღება იქნება რუსეთის შეიარაღებული ძალების ყველაზე მნიშვნელოვანი გამარჯვება ბახმუტის დაკავების შემდეგ და ის შეტევის ახალ მიმართულებებზე გაშლის შესაძლებლობას გააჩენს.

THE New York Times / США
Украинский президент заявил, что для возобновления боевых действий необходима «перезагрузка». При этом он дал понять, что его планы затрагивают в целом «курс, которым идут государство и его руководство» — но никак не ограничиваются исключительно заменой главнокомандующего ВСУ
Заявления Зеленского, появившиеся в воскресенье вечером, свидетельствуют о том, что смещение генерала Валерия Залужного с поста главкома вооруженных сил — это только часть более масштабного плана. Это значит, что руководство Украины ищет новую стратегию в сложный момент, когда истощенные украинские войска вынужденно перешли к обороне, а политикам в Киеве остается только ждать и гадать, окажут ли Соединенные Штаты столь необходимую военную и финансовую помощь.
«Необходима перезагрузка, новое начало», — сказал Зеленский. «У меня есть серьезные намерения, которые касаются не одного человека… Я имею в виду замену ряда руководящих лиц государства, не только в военной сфере».
Трения между армией и правительством представляют собой самый серьезный раскол в руководстве Украины с момента начала вооруженного конфликта с Россией почти два года назад. По словам украинских чиновников, знакомых с деталями процесса, гнев, который копился на протяжении нескольких месяцев, на прошлой неделе вырвался наружу — когда Зеленский вызвал генерала Залужного на, чтобы уведомить того об его отставке.
Разочарование Зеленского в генерале Залужном усилилось за последний год, в течение которого боевые действия медленно увязали в кровавой, статичной окопной войне. Однако Зеленский действует осторожно.
Замена командующего армией на фоне российского наступления почти по всему восточному фронту сопряжена с определенными рисками, поскольку генерал Залужный пользуется заслуженным уважением среди солдат и младших офицеров. Его смещение стало бы самым значительным изменением в военном руководстве после начала вооруженного противостояния с Россией.
«Солдаты видят в нем лидера, только в нем — и ни в ком другом», — говорит украинский военнослужащий, попросивший об анонимности. Другие офицеры, впрочем, считают, что армия, построенная на принципах иерархии и уважающая их, быстро адаптируется к изменениям.
Увольнение генерала, тем не менее, может усилить опасения по поводу нестабильности киевского руководства в условиях военного времени.
На поле боя украинские войска сейчас, пожалуй, находятся в самом слабом положении с лета 2022 года. Столкнувшись с острой нехваткой боеприпасов и личного состава, они с трудом сдерживают возобновившиеся наступления российской армии по всему фронту. Самая горячая точка сейчас — район разрушенного города Авдеевка на востоке ДНР.
По словам украинских военнослужащих, в последние дни российским подразделениям удалось прорваться на северную окраину города под покровом низкой облачности — она помогла им пройти незаметно для украинских разведывательных беспилотников.
Все выше становится риск того, что Россия перережет важную линию снабжения, из-за чего Украина может потерять контроль над городом. Взятие Авдеевки стало бы самой значительной победой российских войск с момента взятия Бахмута в мае и открыло бы новые направления наступления.