მოხდა ის, რასაც ყველა ელოდა, შედეგი კი შეიძლება მოულოდნელი აღმოჩნდეს. უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ, რისკიანი ნაბიჯი გადადგა: მან შეცვალა უკრაინის არმიის მთავარსარდალი – ვალერი ზალუჟნი. პრეზიდენტმა გადაწყვეტილება მიიღო ზალუჟნის CNN-ზე გასული პუბლიკაციიდან რამდენიმე დღეში და მასში სწორედ მსგავსი გამოსავალი იყო ნაწინასწარმეტყველები. ამასთან გენერალი მსჯელობდა მთავარსარდლის პოზიციიდან, რომელიც გადადგომას არ აპირებს
რატომ არის ზალუჟნის გადადგომა ასე მნიშვნელოვანი? იმიტომ, რომ ბოლო 2 წლის განმავლობაში, სწორედ  ვალერი ზალუჟნი იქცა უკრაინელთა უდრეკი ბრძოლის სიმბოლოდ. დიახ, მის დროს ჩაფლავდა ფართოდ რეკლამირებული კონტრშეტევა გასულ წელს, მაგრამ ის, ისედაც იყო წარუმატებლობისთვის განწირული, რადგან კამპანიის მიზანს სულაც არ წარმოადგენდა რუსული თავდაცვის შემუსვრა. მიზანი იყო უკრაინის ძალმოსილების იმგვარი დემონსტრირება, რომელიც გავალდებულებდა მის დახმარებას ფულითა და იარაღით. უეჭველია, რომ ეს იდეა, როგორც იმპერატივი, არ დაბადებულა სამხედრო მეთაურობის, კერძოდ – ვალერი ზალჟნის გონებაში. ეს უპირატესად იყო პოლოტიკური პროექტი, რომელიც მოიფიქრა ზელენსკიმ და მისმა ვიწრო გარემოცვამ. კონტრშეტევაზე დაუსრულებელი საუბრით, უკრაინის პრეზიდენტმა შეძლო დასავლური დედაქალაქების  ყურადღების მიპყრობა და დახმარების გამოყოფის უზრუნველყოფა.
როცა ავანტურისტული კონტრშეტევა ჩავარდა, თანაც ყველაზე უფრო სავალალო ფორმით (უკრაინულმა არმიამ ვერ შეძლო დაებრუნებინა ვერც ერთი ქალაქი და თუნდაც რამდენადმე მნიშვნელოვანი დასახლება). პოლიტიკური ხელმძღვანელობა მყისვე მიხვდა, რომ სასწრაფოდ უნდა გამოეჩხრიკა დამნაშავე, გინდ რეალური,  გინდ მოგონილი, შემდეგ კი ბრალი დაედო ყოველივე ამქვეყნიურ  ცოდვაში და თავიდან მოეშორებინა ის, რათა გაეგრძელებინა ტაკტიკა, რომელიც დაიყვანება დასავლეთისგან ფულისა და იარაღის დაცინცვლამდე. სხვა საქმეა, სად მიდის უზარმაზარი სახსრები საბოლოოდ – ნაწილი, რა თქმა უნდა, ფრონტზე, ნაწილი კი „ინახება“ ახალი უკრაინული ოლიგარქიის შესაქმნელად, რომელიც თავს გამოიჩენს დასავლეთის ერთგულებასა და მსგავს მოჩვენებითი ღირებულებებზე საუბრით.
უკრაინული პოლიტიკის  modus operandi (ლათ.  მოქმედების წესი) უსიამოვნოდ გახსენებს ზოგიერთი მომცრო ევროპული სახელმწიფოების ქმედებას, რომელთა ლიდერები მიხვდნენ, როგორ შეიძლება მოიპოვო თითქმის შეუზღუდავი ძალაუფლება თუ ერთმანეთს შეუხამებ დასავლური ცენტრებისადმი ლოიალობას, დამკვიდრებულ შიდა წესრიგს, კორუფციასა და გნებავთ – რევიზიონისტულ პოლიტიკას.  მაგალითები იოლი მოსაძიებელია: ყოველივე ეს არ ხდება ხორვატიაში? გაიხსენეთ გენერალური პროკურორის დანიშვნის პერიპეტიები. ხელისუფლებამ მყისვე იგრძნო, რა და როგორ უნდა ეღონა და დაასკვნა, რომ შეეძლო ემოქმედა საკუთარი ნება-სურვილის მიხედვით, თანაც ისე, რომ შეენარჩუნებინა  თანამოაზრის იმიჯი ბრიუსელისა და ვაშინგტონის თვალში.
სამეზობლოდან შეგვიძლია დავასახელოთ სხვა მაგალითებიც. გავიხსენოთ მილო ჯუკანოვიჩის გრძელვადიანი მმართველობა ჩერნოგორიაში. ვინმეს, ჩერნოგორიაში დემოკრატია რომ ნდომოდა, არაერთ მიზეზს გამონახავდა ფერადი რევოლუციის მოწყობისთვის. დასავლეთისადმი ლოიალობა, საკმარისი აღმოჩნდა საიმისოდ, რომ ადგილობრივ ბანდას – ხელისუფლება ამდენხანს შეენარჩუნებინა.
დავაკვირდეთ ვითარებას მეზობელ იტალიაში. ამ ქვეყნის გამჭრიახი პრემიერი – ჯორჯანა მელონი, მზადაა თვალი დახუჭოს იმაზე, რომ მის გვერდით მარშით დააბიჯებენ ულტრამემარჯვენეები, რომლებიც მზად არიან აღადგინონ ფაშისტური იტალია.
მმართველი პოლიტიკური ცენტრები,  თავიდან დაფრთხნენ, რადგან არ იცოდნენ, ვისთან ჰქონდათ საქმე. მათ ეშინოდათ, რომ მემარჯვენეები კავშირებს გააბამდნენ მოსკოვთან, რომელიც იქცა დასავლური ლიბერალიზმის  ალტერნატიულ ციტადელად. მაგრამ, როცა მელონიმ განაცხადა, რომ მზე ამოსდიოდა ნატოზე და უკრაინასაც დაეხმარებოდა, მემარჯვენეების შიში – ერთი ხელის მოსმით გაქრა. ბუნებრივია მელონიმ თავი არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ გაამჟღავნა რადგან, მანამდე საჭირო იყო გაეცურებიან ელექტორატი, რომელსაც კიევი გულზე არ ეხატებოდა.
რა კავშირშია ზემოთქმული – გენერალ ზალუჟნის გადადგომასთან. სწორედ რომ პირდაპირში. ვლადიმირ ზელენსკი ზუსტად იმ ყაიდის პიროვნებაა, რომელიც ზემოთ ვახსენეთ. საფრანგეთის აღმოსავლეთით მდებარე ტერიტორიებიდან დაწყებული, ვიდრე რუსეთისა და უკრაინის კონფლიქტისადმი ინდეფერენტულად განწყობილ ზონამდე (ეს ზონა იწყება, სადღაც აზიაში და მოიცავს ყაზახეთს, თურქეთს …) ჩვენ ვხედავთ ქვეყნებს, რომლებიც დასავლეთისადმი ლოიალობის დემონსტრირების პარალელურად, აგრძელებენ საკუთარი ხალხის ინტერესების უგულვებელყოფას.
ვალერი ზალუჟნის ჩამოცილება, იმავდროულად არის ოპოზიციის არსებობაზე უარის თქმა. გენერალმა ზალუჟნიმ დაამტკიცა საკუთარი გამბედაობა და საგნებს, თავისი სახელი დაარქვა: თქვა, რომ კონფლიქტი ჩიხშია მოქცეული. ეს, ისედაც ცხადი იყო, მაგრამ კიევის ხელისუფლება დაუწერელი კანონით ხელმძღვანელობს: სიმართლის თქმა, სამშობლოს ღალატისა და „მტრის ხელშეწყობის“ ტოლფასია.

Произошло то, что и ожидалось, вот только последствия могут оказаться неожиданными. Украинский президент Владимир Зеленский решился на рискованный шаг: он сменил главнокомандующего ВСУ Валерия Залужного. Решение принято всего через несколько дней после того, как Залужный опубликовал статью в CNN, в которой как раз прогнозирует такой поворот, но все равно рассуждает с позиций главнокомандующего, который не собирается уходить
Почему отставка Валерия Залужного столь значима? Из-за того, что в течение последних двух лет вооруженного конфликта Валерий Залужный превратился в символ украинской стойкости. Да, при нем провалилось столь разрекламированное контрнаступление в прошлом году, но оно было обречено на провал с самого начала, поскольку его целью никогда не ставили сломить российскую оборону. Цель была создать впечатление об Украине как о военной державе, которой нужно продолжать помогать деньгами и оружием. Вряд ли идея подобного контрнаступления как императива родилась в головах военных, то есть самого Валерия Залужного. Провалившееся украинское контрнаступление было во многом политическим проектом, придуманным Зеленским и его узким кругом. Благодаря разговорам о новом контрнаступлении президент Украины мог, выступая в разных столицах Запада, обеспечивать продолжение помощи стране.
Когда сомнительное контрнаступление провалилось самым неприглядным образом (ВСУ так и не вернули под свой контроль ни одного города и даже ни одного мало-мальски крупного селения), политическое руководство тут же поняло, что нужно как можно быстрее найти виноватого, реального или вымышленного. Тогда на него можно свалить всю вину и, избавившись от него, продолжить свою тактику, которая сейчас в целом сводится к тому, чтобы выпрашивать деньги и оружие у Запада. Большой вопрос, где все эти огромные средства потом оказываются. Часть, конечно, уходит на фронт, но часть, быть может, «откладывается» ради создания нового украинского олигархического класса, который будет «выезжать» на разговорах о союзничестве с Западом, мнимых свободах и тому подобных ценностях.
Украинский политический modus operandi (лат. «образ действия») неприятно напоминает некоторые европейские страны помельче, лидеры которых поняли, что могут править практически неограниченно, если соединят лояльность к западным центрам власти с внутренними устоявшимися порядками, коррупцией или даже ревизионистской политикой. За примером далеко ходить не надо: все это происходит и в Хорватии. Вспомним обстоятельства назначения генерального прокурора. Власть быстро разобралась что к чему и заключила, что может действовать, как ей вздумается, сохраняя при этом имидж лояльного и беспрекословного соратника в глазах Брюсселя и Вашингтона.
По соседству с нами можно найти и другие примеры. Вспомним хотя бы продолжительное правление Мило Джукановича в Черногории. Если бы кого-то заботила демократия, то за прошедшие годы в Черногории неизбежно произошла бы не одна цветная революция. Но лояльность Западу стала тем фактором, которого оказалось более чем достаточно, чтобы местная клика продержалась у власти максимально долго.
Обратимся теперь к ситуации в соседней Италии. Предприимчивый премьер Джорджа Мелони готова была закрывать глаза на то, что у нее под боком маршируют ультраправые, готовые возродить фашистскую Италию. Главные центры власти сначала перепугались, потому что еще не знали, с кем имеют дело. Они боялись правых, думая, что те начнут заигрывать с Москвой, которая превращается в своеобразный оплот идей альтернативных западному либеральному течению. Но когда Мелони объявила, что души не чает в НАТО
и что будет оказывать помощь Украине, страх перед «правыми» как рукой сняло. Разумеется, проявила она себя, уже когда победила на выборах, потому что сначала ей нужно было обмануть собственных избирателей, не слишком симпатизирующих Киеву.
Как это все связано с нынешней отставкой генерала Валерия Залужного? Очень тесно. Владимир Зеленский — человек как раз того сорта, о каком я писал выше. На территории восточнее Франции и вплоть до зоны индифферентности к Российской Федерации и ее операции на Украине (эта зона начинается где-то в Азии, в Казахстане, Турции…) мы встречаем страны, которые сочетают лояльность к вышестоящим структурам Запада с пренебрежением к собственному народу.
Отстранение Валерия Залужного — это одновременно и отказ от всякой оппозиции. Генерал Залужный доказал свою храбрость, назвав вещи своими именами: вооруженный конфликт зашел в тупик. Все это и так видели, но политическое руководство в Киеве установило неписанное правило: оглашение правды приравнивается, похоже, к измене родине и «пособничеству врагу».