… ვალერი ზალუჟნის მოცილება, იმიტომ დასჭირდათ, რომ დასავლელი ინვესტორების წინაშე, რომლებმაც ათეულობით მილიარდობით დოლარი ჩადეს უკრაინის წარუმატებელ კონტრშეტევაში, თავი ემართლებინათ. დიახ, დასავლეთის სამხედრო-სამრეწველო ლობის თვალთახედვით, კონტრშეტევა სულაც არ ჩაფლავებულა, რადგან სამხედრო ქარხნებმა მიიღეს მილიონობით დოლარი გადასახადის გადამხდელებისგან. ეს სახსრები დაიხარჯა რაკეტების, ჭურვებისა და სხვა იარაღის დამზადებაზე, რაც უკრაინას გადაეცა. დიახ, ამით ბევრმა იხეირა, განსხვავებით ათასობით დაღუპული უკრაინელისა და რუსისგან, რომლისთვისაც – „თამაში დასრულდა“. თუმცა ეს რა მსხვილი აქციონერების სადარდებელია!
ახლა უკვე მიზეზი, რომლის გამოც ზალუჟნი გაანთავისუფლეს, გაცილებით მეტია, მან ხომ სიმართლის ლაპარაკი დაიწყო. ამასთან, მან პოპულარობით გაუსწრო ვლადიმირ ზელენსკის და ეს იმ დროს, როცა უკრაინა მარცხდება ამ კონფლიქტში – ამ მასშტაბის მეტოქეები კი ზელენსკისთვის, უკიდურესად საშიშია.
მოიქცა თუ არა ზელენსკი გონივრულად და წინდახედულად, როცა თავიდან აიცილა ისეთივე საფრთხე, როგორიც პრიგოჟინმა შეუქმნა პუტინს? გარკვეულწილად ასეა. თუმცა ზალუჟნისა და პრიგოჟინს შორის პარალელის გავლება, არ მგონია სწორი იყოს. მიუხედავად ამისა, ფაქტი ისაა, რომ თუ ვინმეს შეუძლია ზელენსკის შეცვლა პრეზიდენტის პოსტზე, ეს ვალერი ზალუჟნია, კაცი, რომელიც სახალხო მხარდაჭერით სარგებლობს.
დაუპირისპირდება თუ არა ზალუჟნი პრეზიდენტს? ალბათ არა, ყოველ შემთხვევაში ახლა. ზელენსკის მიეცა შესაძლებლობა დაამტკიცოს მისი რისკიანი ნაბიჯების მართებულობა, მაგრამ თუ საქმე ცუდად წავიდა, ჩვენ ისევ გავიგებთ გენერალ ზალუჟნის სახელს. ჯერჯერობით ისინი ინარჩუნებენ ერთიანობას, რასაც მოწმობს მათი ერთობლივი განცხადება. ვალერი ზალუჟნი აცხადებს, რომ მას ჰქონდა „ძალზე მნიშვნელოვანი და სერიოზული საუბარი ზელენსკისთან, რის შემდეგ გადაწყდა ტაქტიკისა და სტრატეგიის ცვლილება. „2022 წლის გამოწვევები – განსხვავებულია წლევანდელისგან. ამიტომ ყველა უნდა მოერგოს ახალ პირობებს. ჩვენ ერთად უნდა გავიმარჯვოთ“ – აცხადებს ვალერი ზალუჟნი.
გადადგომას არ ჰქონდა შოკის ეფექტი, რადგან ზალუჟნი ჩაანაცვლა, არა დაზვერვის მეთაურმა კირილ ბუდანოვმა, როგორც ამას ბევრი ვარაუდობდა, არამედ ცნობილმა გენერალმა სირსკიმ, რომელიც მანამდე სახმელეთო ჯარებს უძღვდებოდა.
არის თუ არა ეს ცვლილება ისე მნიშვნელოვანი, როგორც ამას აცხადებენ? რა თქმა უნდა. გავიხსენოთ, როგორი ნდობით სარგებლობს ვალერი ზალუჟნი უკრაინაში – რკინის გენერლად წოდებულ ზალუჟნის გამოკითხულთა 90% უჭერს მხარს, ეს კი ზელენსკიზე მაღალი მაჩვენებელია -77%.
ვალერი ზალუჟნის წასვლა, შეიძლება ცუდად აისახოს უკრაინული არმიის საბრძოლო სულისკვეთებაზე, თანაც მაშინ, როცა თავდაცვის მთავარი ბასტიონი – ავდეევკა, დღე-დღეზე გადავა რუსული არმიის ხელში. აქ, რა თქმა უნდა, უმნიშვნელოვანეს როლს ითამაშებს ამერიკული დახმარება. თუ ამერიკელები დაძლევენ შიდა უთანხმოებას და დაადასტურებენ რამდენიმე ათეული მილიარდით უკრაინის დახმარებას, მაშინ გენერალი სირსკი ბევრს შეძლებს, მაგრამ თუ ბლოკადა გაგრძელდა და რესპუბლიკურმა პარტიამ კონგრესში მიიღო განკარგულება ( ტრამპისგან?) – „დადგეს ბოლომდე“ ანუ არჩევნებამდე (დანიშნულია ნოემბერში), მაშინ უკრაინა მალე დამარცხდება. ასეთ ვითარებაში, სამხედრო მეთაურობის შეცვლა, არაფერს მოიტანს, პირიქით, დააჩქარებს კვანძის გახსნას. დღეს ვლადიმირ ზელენსკი თავს უფრო მშვიდად გრძნობს, მაგრამ პოტენციურად უკრაინისთვის საფრთხე იმაზე მეტია, ვიდრე აქამდე იყო. ვალერი ზალუჟნი შესაძლოა იხრებოდა იქითკენ, რომ ქვეყნის გადარჩენა მხოლოდ მოლაპარაკებებს შეეძლო, მაგრამ კიევი ამ იდეას უარყოფს და სამომავლოდაც ასე იქნება, რადგან მან აირჩია მართვის ის ფორმა, რომელიც ზემოთ ვახსენეთ. ეს მოდელი კარგია ძალაუფლების შენარჩუნებისთვის, მაგრამ ქვეყანას თვითმკვლელობისკენ უბიძგებს…და ეს ასეა, როგორც მშვიდობიან პერიოდში, ისე ომის დროს.

… Валерия Залужного хотели убрать, потому что вынуждены что-то предъявить западным инвесторам, вложившим миллиарды в провальное украинское контрнаступление. Да, с точки зрения западного военно-промышленного лобби контрнаступление не провалилось, так как их заводы получили миллиарды долларов от налогоплательщиков. Эти средства были потрачены на производство ракет, снарядов и разного другого вооружения для Украины. Многие остались в плюсе, в отличие от тысяч и тысяч погибших с украинской и российской стороны, для которых «игра окончена». Но это высокопоставленных акционеров нисколько не тревожит
Теперь же причин, чтобы отправить Валерия Залужного в отставку, стало вдвое больше, ведь он начал говорить правду. Кроме того, по популярности он обошел Владимира Зеленского, а в момент, когда Украина, возможно, действительно проигрывает в конфликте, соперники такого масштаба для Владимира Зеленского крайне опасны.
Можно ли в связи с этим сказать, что Владимир Зеленский поступил умно и предусмотрительно, избежав того, что в прошлом году случилось с Владимиром Путиным и Евгением Пригожиным? В каком-то смысле да. Хотя параллели между Залужным и Пригожиным сомнительны. Тем не менее факт в том, что если кто и мог сместить Владимира Зеленского с поста президента, то, вероятно, это Валерий Залужный, который пользовался большой поддержкой народа.
Окажет ли Залужный сопротивление? По-видимому, нет. По крайней мере не сейчас. Теперь у Зеленского есть возможность продемонстрировать целесообразность своих рискованных шагов, и если дело пойдет плохо, то, может, мы еще услышим о генерале Залужном. Пока же эти двое сохраняют впечатление единства, что подтверждают их согласованные заявления. Валерий Залужный заявил, что у него состоялся «очень важный и серьезный разговор» с Зеленским, после которого было принято решение о смене тактики и стратегии. «Вызовы 2022 года отличаются от вызовов 2024. Поэтому все должны приспособиться к новым условиям. Мы должны победить вместе», — сказал в заявлении Валерий Залужный.
Отставка не произвела шокирующего впечатления, поскольку на место Залужного пришел не глава разведки Кирилл Буданов, как предполагали многие, а видный генерал Александр Сырский, который ранее командовал сухопутными войсками ВСУ.
Но разве эта замена так уж важна, как утверждают? Разумеется. Важно еще раз напомнить, каким статусом обладает Валерий Залужный на Украине. Прозванный Железным генералом Залужный, по опросам, пользуется поддержкой 90% респондентов, что явно больше, чем 77% у Зеленского.
Уход Валерия Залужного может ударить по моральному духу украинской армии, особенно в тот момент, когда ее главный бастион обороны, город Авдеевка, вот-вот перейдет под контроль российской армии.
Конечно, важнейшую роль все-таки сыграет американская помощь. Если американцы уладят внутренние разногласия и одобрят пакет помощи Украине в размере нескольких десятков миллиардов долларов, то генерал Сырский, разумеется, сможет сделать многое. Но если блокада продлится, то есть если республиканская партия в конгрессе получила распоряжение (от самого Трампа?) «держаться до конца», то есть до выборов, которые запланированы на ноябрь текущего года, то Украина вскоре потерпит военное поражение. При таком сценарии замена в военном руководстве особо ничего не даст, а может, только ускорит неминуемую развязку. Сегодня Владимир Зеленский почувствовал себя чуть увереннее, но угроза для Украины и ее судьбы теперь больше, чем днем ранее. Ведь Валерий Залужный, возможно, уже склонялся ко мнению, что спасти страну сейчас можно только переговорами. Однако Киев эту идею отвергает и будет отвергать из-за выбранного способа правления, о котором я писал выше. Этот способ хорош для власти, но потенциально самоубийственен для страны. Причем и в мирное, и в военное время.