უკრაინის პრეზიდენტი – ვლადიმირ ზელენსკი, ორშაბათს მონაწილეობას მიიღებს 54-ე მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმში – შვეიცარიულ დავოსში, იტყობინება მისი კანცელარია. ამასობაში კი შვეიცარიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა თავის გამოსვლაში განაცხადა, რომ „მშვიდობა ვერ დამყარდება თუ რუსეთმაც არ თქვა თავისი სიტყვა“
„ჩვენ უნდა გამოვძებნოთ საშუალება, თუ როგორ ჩავრთოთ რუსეთი ამ პროცესში. მშვიდობა ვერ იქნება მიღწეული თუ რუსეთმა არ თქვა თავისი სიტყვა“ – განაცხადა დავოსში იგნასიო კასისმა. შვეიცარიის საგარეო უწყების მეთაურის ეს სიტყვები, გაისმა უკრაინის კონფლიქტის განვითარების სხვადასხვა სცენარების განხილვისას.
80-ზე მეტი ქვეყნის ლიდერმა ასევე იმსჯელა „მშვიდობის ფორმულაზე“, რომელიც ვლადიმირ ზელენსკიმ წამოაყენა. 81 ქვეყნის წარმომადგენელთა შორის, კვირის შეხვედრაზე არ იმყოფებოდა ჩინური მხარე, პოლონეთს კი წარმოადგენდა პრეზიდენტის კანცელარიის საერთაშორისო პოლიტიკის ბიუროს ხელმძღვანელი – მეშკო პავლიაკი.
უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა – ანდრეი ერმაკმა, რომელიც კვირას მონაწილეობდა უკრაინული სამშვიდობო გეგმის განხილვაში, სააგენტო Reuters-სთან განაცხადა, რომ მეტად მნიშვნელოვანია ჩინეთის დასწრება ფორუმზე, რომელიც ითვალისწინებს რუსეთთან კონფლიქტის დასრულებას.
კითხვაზე, შეხვდება თუ არა ზელენსკი დავოსში ჩინეთის პრემიერ-მინისტრ – ლი ციანს, ერმაკმა უპასუხა, რომ მან ბოლომდე არ იცის უკრაინის პრეზიდენტის დღის წესრიგი.

Президент Украины Владимир Зеленский в понедельник примет участие в 54 Всемирном экономическом форуме в швейцарском Давосе, сообщила в воскресенье его канцелярия. Между тем, министр иностранных дел Швейцарии во время своего выступления заявил, что «не будет мира, если Россия не скажет своего слова»
«Нам нужно будет найти способ включить Россию в этот процесс. Не будет мира, если Россия не скажет своего слова», — заявил в Давосе Иньяцио Кассис (Ignazio Cassis). Слова главы швейцарского МИД прозвучали во время обсуждения будущего развития конфликта на Украине.
Лидеры более 80 государств также обсудили «формулу мира», выдвинутую Владимиром Зеленским. Китая не было среди представителей 81 страны и организации — участников воскресной встречи. Польшу представлял глава Бюро международной политики канцелярии президента Польши Мешко Павляк (Mieszko Pawlak).
Глава администрации президента Украины Андрей Ермак, который в воскресенье в Давосе принял участие во встрече по украинскому плану мира, заявил агентству Reuters о важности присутствия Китая на обсуждении формулы, направленной на прекращение конфликта с Россией.
На вопрос, встретится ли Зеленский в Давосе с премьер-министром Китая Ли Цяном, Ермак ответил, что пока не знает окончательной повестки дня президента Украины.