უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტში – „გაზაფხულამდე არავითარი ცვლილებები არ იქნება“, ამბობს ექსპერტი, რომლის აზრით, რუსული და უკრაინული ძალები ჩიხში მოექცნენ
Daily Star-თან ინტერვიუში, პრიფესორი ენტონი გლიზი აღნიშნავს, რომ მისი აზრით, ფრონტზე შეიქმნა ჩიხური სიტუაცია, რომელიც სავარაუდოდ კიდევ რამდენიმე თვეს გასტანს. ეს ვითარება, უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის – „საგონებელში აგდებს“.
როგორც ჩანს, კონფლიქტი დუნედ წარიმართება მთელი ზამთრის განმავლობაში და პროფესორ გლიზის აზრით, უკრაინა ვერ მიიღებს აქტიურ სამხედრო მხარდაჭერას ნატოს წევრი ქვეყნებისგან.
უკრაინული არმიის მეთაურობა იტყობინება, რომ კონფლიქტის მონაწილე მხარეები მოექცნენ ჩიხში და ასე გასტანს გაზაფხულამდე. გლიზი ეთანხმება ამ მოსაზრებას და აღნიშნავს, რომ მშვიდობა რუსეთთან, „კატასტროფად“ შემოუბრუნდება დასავლეთს.
Daily Star-თან ინტერვიუში, მან განაცხადა შემდეგი: „არავითარი ძვრა არ შეინიშნება და ზალუჟნის განცხადება იმის შესახებ, რომ უკრაინული არმიის კონტრშეტევა დამუხრუჭდა, აუცილებლად გასათვალისწინებელია – გაზაფხულამდე, ცვლილებები არ არის მოსალოდნელი“.
მიუხედავად დანაკარგებისა, ამ დროისთვის არც ერთი და არც მეორე მხარეს არ ეტყობა გარღვევის უნარის ნიშანწყალი: „ამის ნიშნები არ არსებობს. ასეთ ვითარებაში, ვერც რუსეთი აიღებს კიევს და ვერც კიევი დაიბრუნებს ყირიმს“.
„მამაცი ზელენსკი – დღეს უკვე დაბნეული ჩანს. ერთადერთი, რისი სულიც მას ედგა, ეს იყო დასავლეთის, უპირველესად კი აშშ-ს დახმარება – დღეს ეს გაცილებით ნაკლებადაა მოსალოდნელი, ვიდრე ზელენსკი წარმოიდგენდა“.
თავიდანვე ითქვა, რომ ამ ომში უშუალოდ უკრაინელებს უნდა ებრძოლათ, თუმცა აშშ-სა და ნატოს იარაღით და მხარდაჭერით – არც ნატოს დანაყოფები და არც ამერიკული „მძიმე არტილერია“ საომარ ქმედებებში არ ჩაერთვებოდა. ვფიქრობ, 2024 წლის დიდ ნაწილს, ზელენსკი გაატარებს იმგვარ წნეხში, რომ მან დაუთმოს პუტინს უკვე მიტაცებული ტერიტორიები და შეურიგდეს მას.
რა თქმა უნდა, ეს იქნება კატასტროფა უკრაინისთვის… და ჩვენთვისაც. შესაძლოა 2024 წელს, ჩვენ მივიღოთ მშვიდობა, ოღონდ პუტინის პირობებით. თუ ჩვენ პუტინის ნებას დავყვებით, მაშინ რუსეთის აგრესია კიდევ უფრო გაიზრდება 2025-სა და მის შემდგომ წლებში.

Эван Глидоу (Ewan Gleadow)
Зеленский выглядит все более растерянным. Поддержка со стороны США и ЕС оказалась намного менее надежной, чем он мог себе представить, заявил в интервью Daily Star профессор Энтони Глиз. По его словам, конфликт обернется катастрофой для Украины, а Запад получит мир на условиях России
В военном конфликте на Украине «не будет никаких изменений до весны», сказал эксперт, по мнению которого российские и украинские силы зашли в тупик.
В интервью Daily Star профессор Энтони Глиз (Anthony Glees) отметил, что, с его точки зрения, на фронте сложилась тупиковая ситуация, которая, скорее всего, будет сохраняться еще несколько месяцев. Такое положение вещей приводит президента Украины Владимира Зеленского «в растерянность».
По всей видимости, конфликт будет продолжаться медленными темпами всю оставшуюся зиму, и, по мнению профессора Глиза, Украина не получит никакой активной военной поддержки со стороны стран-членов НАТО.
Командование ВСУ сообщило, что стороны конфликта зашли в тупик и что такое положение вещей сохранится до весны. Глиз согласился с этой оценкой, отметив, что мир с Россией обернется «катастрофой» для Запада.
В интервью Daily Star он сказал следующее: «Никаких значимых сдвигов не наблюдается, и к заявлению генерала Залужного о том, что контрнаступление ВСУ против российских сил к настоящему моменту зашло в тупик, необходимо прислушаться — несмотря на то, что сейчас зима и до весны никаких серьезных перемен ждать не стоит».
Несмотря на потери, в настоящее время ни та, ни другая сторона не демонстрирует никаких признаков прорыва: «Нет никаких признаков прорыва: в нынешних обстоятельствах Россия не возьмет Киев, а Украина не возьмет Крым».
«Храбрый Зеленский выглядит все более растерянным. То, что все это время его поддерживало — помощь со стороны Запада и, в первую очередь, Соединенных Штатов, — теперь начинает казаться еще менее надежным, чем он мог себе представить.
С самого начала речь шла о том, что именно украинцы должны сражаться в этом конфликте, хотя и с помощью оружия и при поддержке США и НАТО. Ни армии НАТО, ни американская „тяжелая артиллерия” не будут участвовать в боевых действиях. Думаю, что бо́льшую часть 2024 года Зеленский будет испытывать на себе давление — чтобы он позволил Путину забрать то, что тот уже взял, и помирился с ним.
Конечно, это обернется катастрофой для Украины и для нас. Возможно, в 2024 году мы получим мир, мир на путинских условиях».