უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტში – „გაზაფხულამდე არავითარი ცვლილებები არ იქნება“, ამბობს ექსპერტი, რომლის აზრით, რუსული და უკრაინული ძალები ჩიხში მოექცნენ
Daily Star-თან ინტერვიუში, პრიფესორი ენტონი გლიზი აღნიშნავს, რომ მისი აზრით, ფრონტზე შეიქმნა ჩიხური სიტუაცია, რომელიც სავარაუდოდ კიდევ რამდენიმე თვეს გასტანს. ეს ვითარება, უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის – „საგონებელში აგდებს“.
როგორც ჩანს, კონფლიქტი დუნედ წარიმართება მთელი ზამთრის განმავლობაში და პროფესორ გლიზის აზრით, უკრაინა ვერ მიიღებს აქტიურ სამხედრო მხარდაჭერას ნატოს წევრი ქვეყნებისგან.
უკრაინული არმიის მეთაურობა იტყობინება, რომ კონფლიქტის მონაწილე მხარეები მოექცნენ ჩიხში და ასე გასტანს გაზაფხულამდე. გლიზი ეთანხმება ამ მოსაზრებას და აღნიშნავს, რომ მშვიდობა რუსეთთან, „კატასტროფად“ შემოუბრუნდება დასავლეთს.
Daily Star-თან ინტერვიუში, მან განაცხადა შემდეგი: „არავითარი ძვრა არ შეინიშნება და ზალუჟნის განცხადება იმის შესახებ, რომ უკრაინული არმიის კონტრშეტევა დამუხრუჭდა, აუცილებლად გასათვალისწინებელია – გაზაფხულამდე, ცვლილებები არ არის მოსალოდნელი“.
მიუხედავად დანაკარგებისა, ამ დროისთვის არც ერთი და არც მეორე მხარეს არ ეტყობა გარღვევის უნარის ნიშანწყალი: „ამის ნიშნები არ არსებობს. ასეთ ვითარებაში, ვერც რუსეთი აიღებს კიევს და ვერც კიევი დაიბრუნებს ყირიმს“.
„მამაცი ზელენსკი – დღეს უკვე დაბნეული ჩანს. ერთადერთი, რისი სულიც მას ედგა, ეს იყო დასავლეთის, უპირველესად კი აშშ-ს დახმარება – დღეს ეს გაცილებით ნაკლებადაა მოსალოდნელი, ვიდრე ზელენსკი წარმოიდგენდა“.
თავიდანვე ითქვა, რომ ამ ომში უშუალოდ უკრაინელებს უნდა ებრძოლათ, თუმცა აშშ-სა და ნატოს იარაღით და მხარდაჭერით – არც ნატოს დანაყოფები და არც ამერიკული „მძიმე არტილერია“ საომარ ქმედებებში არ ჩაერთვებოდა. ვფიქრობ, 2024 წლის დიდ ნაწილს, ზელენსკი გაატარებს იმგვარ წნეხში, რომ მან დაუთმოს პუტინს უკვე მიტაცებული ტერიტორიები და შეურიგდეს მას.
რა თქმა უნდა, ეს იქნება კატასტროფა უკრაინისთვის… და ჩვენთვისაც. შესაძლოა 2024 წელს, ჩვენ მივიღოთ მშვიდობა, ოღონდ პუტინის პირობებით. თუ ჩვენ პუტინის ნებას დავყვებით, მაშინ რუსეთის აგრესია კიდევ უფრო გაიზრდება 2025-სა და მის შემდგომ წლებში.

EXCLUSIVE: A ‘stalemate’ has left Ukrainian president Volodymyr Zelenskyy ‘perplexed’ – meanwhile an expert has predicted what might happen even if headway is made with Russia
The war in Ukraine will see “no change until Spring” according to an expert who believes the Russian and Ukrainian forces are in a stalemate.
Russian troops invaded Ukraine back in February 2022 and Professor Anthony Glees, speaking to the Daily Star, believes a “stalemate” is in effect and will likely continue for some months. Said state of war has left Ukrainian president Volodymyr Zelenskyy “perplexed”.
A slow crawl of war is likely given the harsh winter months though Professor Glees believes Ukraine would not be receiving any active military support from NATO member countries.
Ukrainian generals are now suggesting a stalemate has been reached and will remain until Spring, a conclusion echoed by expert Glees, who believes peace would be a “catastrophe” for the West.
Speaking to the Daily Star, Professor Glees said: “Not much is happening in terms of big shifts, and General Valery Zaluzhny’s suggestion, that the offensive against Russia has to date now halted in stalemate, must be heeded, despite the fact that it’s winter now and no one could expect much to change until spring.
Despite the horrid losses during the war, there is “no sign of a breakthrough” for either side throwing troops at one another.
Professor Glees continued: “There is no sign of a breakthrough: on present form, Russia will not take Kyiv and Ukraine will not take Crimea.
“Brave Zelensky is looking increasingly perplexed; the very thing that was sustaining him, Western and particularly US support for the courage of his nation, is now beginning to seem less secure for the medium term that he could ever have imagined.
“This has always been about the Ukrainians fighting the war albeit with US and NATO weapons and assistance. There will be no NATO armies joining in the fighting, no US cavalry. I suspect much of 2024 will see pressure being put on Zelensky to let Putin take what he’s already got and make a peace with him.
“Of course, this will be a catastrophe for Ukraine and for us. We may get peace, Putin’s peace, in 2024. But if we do, we have Putin’s and Russia’s aggression in 2025 and every year thereafter.”