მას შემდეგ, რაც ვერ გაარღვია რუსების პოზიციები დონბასში, უკრაინამ გადაწყვიტა მთელი ძალიახმევა შავი ზღვისკენ მიემართა
აღმოსავლეთში, 2024 – იქნება ყირიმისა და შავი ზღვის – წელი. ყოველ შემთხვევაში, ასე ირწმუნება ზელენსკი. „ყირიმი და შავი ზღვა გახდება სიმძიმის ცენტრი კონფლიქტში“ – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა The Economist– თან ინტერვიუში. უკრაინელმა მეომრებმა, რომლებმაც ზამთრის დადგომასთან ერთად მოუხშირეს თავზეხელაღებულ თავდასხმებს რეგიონში, სწორედ ასეთ პირობას იძლევიან. მოსკოვის მიერ 2014 წელს მიტაცებული ნახევარკუნძული ყირიმი – გახდა სტრატეგიული პრიორიტეტი, განსაკუთრებით უკრაინული არმიის საგაზაფხულო კონტრშეტევის ჩაფლავების შემდეგ.
მას შემდეგ, რაც ჩიხურ სიტუაციაში მოექცნენ ფრონტზე და ვერ შეძლეს რუსეთის მტკიცე თავდაცვის გარღვევა, უკრაინელებმა გადახედეს საკუთარ სტრატეგიას. უკრაინის მაღალი რანგის გადამდგარმა ჩინოვნიკმა, რომელმაც ვინაობის გამხელა არ ისურვა, მისი არმიის მიზანი ასე დასახა: „ დავკარგოთ, რაც შეიძლება მცირე ტერიტორიები დონბასსა და მთლიანად აღმოსავლეთში; შევინარჩუნოთ პოზიციები, რაც შეიძლება დიდხანს; დავზოგოთ ძალები იმ დრომდე, როცა დადგება გადამწყვეტი დარტყმების დრო“. რაკი ხმელეთზე სიტუაცია ჩიხურია, უკრაინულ არმიას მოუწია მზერა შავი ზღვისკენ მიეპყრო. მას აქცენტი სპეციალურ ოპერაციებსა და მაღალი სიზუსტის დისტანციურ დარტყმებზე გადააქვს. უკრაინის არმიას სურს „ ბოლომდე გამოფიტოს“ რუსული მხედრობა და ფლოტი, მოარღვიოს მოწინააღმდეგის მიწოდების ხაზები სამხრეთში, საბოლოოდ კი  -დაამყაროს კონტროლი წართმეულ ნახევარკუნძულზე.

Изабель Лассер (Isabelle Lasserre)
Не справившись с прорывом российских позиций в Донбассе, Украина решила сфокусировать свои усилия на Черном море
На востоке 2024-й станет годом Крыма и Черного моря — по крайней мере, так заверил Владимир Зеленский. «Крым и Черное море станут центрами тяжести в конфликте», — заявил украинский президент в интервью The Economist. Украинские военные, которые с начала зимы участили дерзкие нападения на регион, дают похожие обещания. Присоединенный Москвой в 2014 году, полуостров Крым стал стратегическим приоритетом, особенно в свете провала весеннего контрнаступления ВСУ.
Столкнувшись с тупиковой ситуацией на фронте и с невозможностью прорвать крепкую российскую оборону, украинцы пересмотрели свою стратегию. По словам пожелавшего остаться неназванным отставного чиновника ВСУ, их цель состоит в том, чтобы «потерять как можно меньше территорий в Донбассе и на востоке в целом, удерживать позиции так долго, максимально экономя силы в ожидании момента, когда снова можно будет наносить упреждающие удары». Так как на суше ситуация на фронте тупиковая, украинская армия обратила свой взор на воды Черного моря. Она сделает упор на специальных операциях и высокоточных дистанционных ударах. ВСУ стремятся «полностью истощить» российские войска и флот, затормозить поставки противника на юг и, в конце концов, взять под контроль утерянный полуостров.