- უკრაინელი მებრძოლები ცდილობენ შეინარჩუნონ პოზიციები მდინარე დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე, უკრაინის სამხრეთში
- თუმცა რუსი სამხედროები, მათ ოთხჯერ აღემატებიან, რის შესახებ
Financial Times-ს ერთ-ერთმა უკრაინელმა მებრძოლმა შეატყობინა
- ივანის თქმით, „სიტუაცია სავალალოა“ და უკრაინული მხარე უზარმაზარ დანაკარგს განიცდის
დნეპრის მიმართულებაზე, რუსეთს მნიშვნელოვანი უპირატესობა აქვს უკრაინულ მხარესთან შედარებით (პირადი შემადგენლობის რაოდენობის თვალსაზრისით), რაც Financial Times-ს უკრაინელმა ჯარისკაცმა აცნობა.
ივანი, რომელიც სადაზვერვო ქვედანაყოფში მსახურობს და იბრძვის საზღვაო მედესანტეებთან ერთად დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე, იტყობინება, რომ ყოველ უკრაინელზე აქ – სულ მცირე 4 რუსი მოდის.
მან დასძინა, რომ უკრაინული მხარე მძიმე დანაკარგს განიცდის, თუმცა მას არ დაუზუსტებია კონკრეტული ციფრები.
მისი თქმით, „სიტუაცია სავალალოა“.
ბოლო თვეების განმავლობაში, მდინარე დნეპრი საომარი დაპირისპირების ერთ-ერთი მთავარი კერად იქცა უკრაინაში. უკრაინელი ჩინოვნიკები კი აცხადებენ, რომ მათმა ძალებმა მოახერხეს გამაგრება აღმოსავლეთ ნაპირზე.
გასულ კვირაში, ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ მარცხენა ნაპირის შესანარჩუნებლად უკრაინული ძალები იყენებენ ე.წ. FPV-დრონებს, რითაც ისინი დარტყმებს აყენებენ რუსულ სატრანსპორტო საშუალებებს…
მაგრამ უკრაინელები აწყდებიან სერიოზულ პრობლემებს.
როგორც Financial Times-ი აცხადებს, ივანის ქვედანაყოფი იკავებს პოზიციას ჭაობიან ადგილას, არცთუ ღრმა ტრანშეებში, რომლებიც ნებისმიერ წუთს შეიძლება დაიტბოროს და ისინი ჯარისკაცების ხრწნადი ცხედრებით არის სავსე.
უკრაინელების მცდელობა, შეინარჩუნონ მარჯვენა ნაპირი, გართულებულია იმდენად, რომ აქ ძნელია მძიმე ტექნიკის გადასროლა.
„ჩვენ თან მიგვაქვს ის, რისი ტარებაც შეგვიძლია – გვიყვება ივანი – მხოლოდ ერთხელ შევესწარი, თუ როგორ გადაიტანეს მძიმე ტყვიამფრქვევი.
სხვა მებრძოლები ამბობენ, რომ მათ არ შეუძლიათ მარცხენა სანაპიროზე წინსვლა.
„გამაგრებას უბრალოდ ვერ ვახერხებთ. ტექნიკის გადასროლა შეუძლებელია“ – ჩიოდა ჯარისკაცი, სახელად ალეკსეი – NEW YORK TIMES-თან ინტერვიუში გასული წლის დეკემბერში.
მეორე უკრაინელმა მებრძოლმა დმიტრიმ, ისიც კი თქვა, რომ თავი იგრძნო „ხორცის ნაჭრად, რომელიც მგლებს საჯიჯგნად მიუგდეს“, როცა უბრძანეს, რომ მდინარე უნდა გადაელახა და მარჯვენა ნაპირზე პოზიცია დაეკავებინა.
ამასობაში, უკრაინის არმიის ერთ-ერთმა ჯარისკაცმა BBC-ის განუცხადა, რომ ზოგიერთმა საზღვაო ქვეითმა, რომელიც მიავლინეს დაკავებული პოზიციების შესანარჩუნებლად – „ცურვაც კი არ იცოდა“.
ოთხშაბათს, 18 იანვარს, ომის შემსწავლელმა ინსტიტუტმა გვაუწყა, რომ უკრაინელი და რუსი მებრძოლები აწარმოებენ „პოზიციურ ბრძოლებს“ მდინარის მარჯვენა ნაპირზე.
რუსი ბლოგერების მონაცემებზე დაყრდნობით, ის ISW-ი დასძენს, რომ რუსეთის 810-ე საზღვაო-სადესანტო ცალკეულმა ბრიგადამ – „ნაწილობრივ წინ წაიწია“ კრინკისთან, თუმცა უკრაინელი მებრძოლები აგრძელებენ ამ დასახლების შემოგარენში პოზიციების დაცვას.

Тибо Спирле (Thibault Spirlet)
—Но российские войска численно превосходят их в четыре раза, о чем в интервью Financial Times рассказал один украинский солдат.
—По словам Ивана, «ситуация плачевная», и Украина несет огромные потери
На Днепровском направлении российские войска имеют значительное преимущество в численности личного состава перед ВСУ, о чем в интервью Financial Times рассказал один украинский солдат.
Иван, который служит в разведывательном подразделении, сражающемся вместе с морскими десантниками на восточном берегу Днепра, сообщил, что на каждого украинца там приходится по меньшей мере четверо русских.
Он добавил, что украинские силы несут тяжелые потери, но все же отказался сообщить конкретные цифры.
По его словам, «ситуация плачевная».
Последние несколько месяцев река Днепр остается одним из основных очагов боевых действий на Украине, и украинские чиновники заявляют, что их силы сумели закрепиться на восточном берегу.
На прошлом неделе Министерство обороны Великобритании сообщило, что, чтобы удерживать левый берег реки, украинские силы применяют так называемые FPV-дроны для нанесения ударов по российским транспортным средствам.
-<…> Но украинцы сталкиваются с серьезными трудностями.
Как сообщает Financial Times, подразделение Ивана занимает позиции на болотистом участке в неглубоких траншеях, которые в любой момент может затопить и где нередко оказываются гниющие трупы погибших солдат.
А их попытки удержаться на восточном берегу осложняются еще и тем, что переправить туда тяжелое оборудование крайне трудно.
«Мы берем только то, что можем унести на себе, — рассказал Иван. — Всего однажды я видел, как сюда переправили один тяжелый пулемет».
Другие солдаты ВСУ тоже рассказывают, что они не в состоянии продвигаться вперед на левом берегу Днепра.
«Там попросту невозможно закрепиться. Туда невозможно перебросить технику», — пожаловался солдат по имени Алексей в интервью газете New York Times в декабре.
Другой военнослужащий ВСУ по имени Дмитрий вообще сказал, что он почувствовал себя «куском мяса, брошенным волкам на растерзание», когда им приказали переправиться через реку и удерживать позиции на ее восточном берегу.
Тем временем солдат ВСУ, отказавшийся назвать свое имя, рассказал агентству BBC, что некоторые морские пехотинцы, которых прислали для того, чтобы они помогали удерживать недавно захваченные участки на левом берегу Днепра, «даже плавать не умеют».
В четверг, 18 января, Институт изучения войны сообщил, что украинские и российские войска продолжают вести «позиционные бои» на восточном берегу реки.
Со ссылкой на российских военных блогеров он добавил, что подразделение российской 810-й отдельной бригады морской пехоты «частично» продвинулось в Крынки, однако пока украинские силы продолжают удерживать позиции в пределах этого населенного пункта.