ორივე მხრიდან, მთლიანობაში – 470-ზე მეტი ტყვე დაუბრუნდა საკუთარ სახლს. 2013 წლის მეორე ნახევრიდან, ტყვეთა გაცვლის თაობაზე მოლაპარაკებები – უშედეგოდ მთავრდებოდა
უკრაინელმა ოფიციალურმა პირებმა ოთხშაბათს განაცხადეს, რომ 230 პატიმარი გათავისუფლებულია. მაშინ, როცა რუსეთი ამბობს, რომ არაბთა გაერთიანებული საემიროების შუამავლობით, დაიბრუნა 248 ჯარისკაცი…
ეს გაცვლა მოხდა პირველად, ბოლო 5 თვის განმავლობაში.
„200-ზე მეტი ჩვენი ჯარისკაცი და სამოქალაქო პირი დაბრუნდა რუსული ტყვეობიდან“ – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ…
უკრაინის ომბუდსმენმა დმიტრი ლუბინეცმა განაცხადა, რომ 230 უკრაინელი სამხედრო და 6 სამოქალაქო პირი გათავისუფლებულია, რაც მისი თქმით, რიგით 49-ე მსგავსი შეთანხმებაა მხარეებს შორის.
კიევმა გვამცნო, რომ ეს არის ტყვეთა გაცვლის ყველაზე მასშტაბური – დოკუმენტურად დადასტურებული ფაქტი
ზოგიერთი უკრაინელი, პატიმრობაში 2022 წლიდან იმყოფებოდა. მათ შორის არიან ისინიც, ვინც საეტაპო ბრძოლებში მონაწილეობდა, იგულისხმება, კუნძული ზმეინნი და მარიუპოლი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გვაუწყა, რომ 248 მისი ჯარისკაცი, დაიბრუნეს არაბეთის საემიროების თაოსნობით მიმდინარე – „მძიმე მოლაპარაკებების“ შედეგად. რუსეთის ოფიციალურ პირებს, ამ ფაქტის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია – არ წარმოუდგენიათ.
თავდასხმა ბელგოროდზე
ოთხშაბათსვე რუსეთმა განაცხადა, რომ ჩამოაგდო 12 რაკეტა, რომლებიც უკრაინის მოსაზღვრე რუსეთის სამხრეთ რეგიონების მიმართულებით იქნა გაშვებული.
ბელგოროდის ოლქის გუბერნატორმა – ვიაჩესლავ გლადკოვმა განაცხდა, რომ სიტუაცია „ისევ რჩება დაძაბული“ – უკრაინული რაკეტებითა და უპილოტოებით თავდასხმის გამო.
მართალია ბოლო შეტევის შედეგად დაღუპულთა რაოდენობის შესახებ, არაფერი თქმულა, მაგრამ გლადკოვის თქმით, ხელისუფლება ახდენს მაცხოვრებლების ევაკუაციას აუფეთქებელი ჭურვების სიახლოვეს. გამოძახებულია სპეციალური ქვედანაყოფი, რომელმაც უნდა შეაფასოს არსებული საფრთხეები. თავდაცვის უწყების ტექნიკა მუშაობს აუფეთქებელი ჭურვების უტილიზაციაზე – 328 სახლის 600-მდე მაცხოვრებელი, საბრძოლო მასალებიდან 500 მეტრის რადიუსში, გადაყვანილია უსაფრთხო ადგილზე.
გლადკოვმა დასძინა, რომ ოთხშაბათის შეტევის დროს, დაზიანდა რამდენიმე სოფელი და ელექტროგადამცემი ხაზი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ უკრაინამ მათი მიმართულებით გაუშვა 6 ბალისტიკური რაკეტა „ტოჩკა-უ“ და 6 მართვადი რაკეტა ზალპური ცეცხლის მძიმე სისტემიდან „ვილხა“.
უკრაინამ გააძლიერა ბელგოროდზე თავდასხმები საახალწლო პერიოდში, მას შემდეგ, რაც რუსეთმა, ომის დაწყების დღიდან, ყველაზე მასშტაბური საჰაერო იერიში მიიტანა უკრაინაზე.
ოთხშაბათს კიევმა განაცხადა, რომ პარასკევიდან მოყოლებული, მოსკოვმა მიმართა 300 დამრტყმელი უპილოტო აპარატი და სხვადასხვა ტიპის რაკეტა მთელი უკრაინისკენ.
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა პირობა დადო, რომ კიევის თავდასხმა ბელგოროდზე – „დაუსჯელი არ დარჩება“.

Более 470 военнопленных возвращаются домой с обеих сторон после того, как сделки по обмену застопорились во второй половине 2023 года
Россия и Украина обменялись сотнями военнопленных, что стало крупнейшим освобождением пленных с начала российского вторжения в феврале 2022 года.
Украинские официальные лица заявили в среду, что 230 ее заключенных были освобождены, в то время как Россия заявила, что 248 ее солдат были возвращены после посредничества Объединенных Арабских Эмиратов.
В то время как обе стороны провели несколько обменов во время войны, сделки по обмену застопорились во второй половине прошлого года. Последний обмен был первым почти за пять месяцев.
“Более 200 наших солдат и гражданских лиц были возвращены из российского плена”, — объявил президент Украины Владимир Зеленский в посте в приложении для обмена сообщениями Telegram, который включал видео празднования людьми в форме.
Уполномоченный по правам человека Украины Дмитрий Лубинец заявил, что 230 украинских заключенных, включая шестерых гражданских лиц, были освобождены, что, по его словам, стало 49-м обменом между двумя сторонами.
Киев заявил, что это был крупнейший документально подтвержденный обмен военнослужащими на сегодняшний день.
Некоторые из украинцев находились в заключении с 2022 года. Среди них были те, кто участвовал в знаковых битвах за украинский Змеиный остров и портовый город Мариуполь.
Министерство обороны России заявило, что 248 его солдат были возвращены после “сложных” переговоров с ОАЭ. Российские официальные лица не предоставили никаких других подробностей обмена.
Атаки на Белгород
Также в среду Россия заявила, что сбила 12 ракет, выпущенных по одному из ее южных регионов, граничащих с Украиной.
Губернатор Белгородской области России Вячеслав Гладков заявил, что ситуация “продолжает оставаться напряженной” после неоднократных ракетных атак Украины и атак беспилотников.
Хотя сообщений о количестве жертв последнего теракта не поступало, Гладков сказал, что власти эвакуируют жителей вблизи, возможно, неразорвавшихся боеприпасов, а подразделения по обезвреживанию бомб вызваны для оценки опасности.
Техники Министерства обороны работали над утилизацией неразорвавшегося снаряда, и около 600 жителей из 323 домов в радиусе 500 метров (550 ярдов) были эвакуированы, сказал он.
Гладков добавил, что во время атаки в среду также подверглись обстрелу несколько других деревень и была повреждена линия электропередачи.
Министерство обороны России заявило, что Украина выпустила шесть баллистических ракет «Точка-У» и шесть управляемых ракет из тяжелой реактивной системы залпового огня «Вильха».
Украина усилила свои нападения на Белгород в новогодний период после того, как Россия предприняла несколько самых значительных нападений на Украину с начала войны.
Во вторник Киев заявил, что с пятницы Москва запустила более 300 ударных беспилотников и ракет различных типов по всей Украине.
Президент России Владимир Путин пообещал, что нападения Киева на Белгород “не останутся безнаказанными”.