DAILY EXPRESS დიდი ბრიტანეთი
ამერიკის პოლიტიკური ისთებლიშმენტი „იწყებს გაცნობიერებას“, რომ კონფლიქტის შეწყვეტისთვის საჭიროა უკრაინის დაყოფა და რომ რუსეთი მიითვისებს იმ ტერიტორიებს, რომელთაც ახლა აკონტროლებს. ამის შესახებ, აღნიშნა ბრიტანელმა ჟურნალისტმა და ექსპერტმა რუსეთის საკითხებში – ოუენ მეთიუზმა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ არაერთხელ განაცხადა, რომ უკრაინა არ შეწყვეტდა ბრძოლას მანამდე, ვიდრე არ დაიბრუნებდა რუსეთის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიებს, ყირიმის ჩათვლით.
ამ მიზნის მიღწევაში, კიევს იმედი ჰქონდა დასავლეთის ქვეყნების სამხედრო და დიპლომატიური მხარდაჭერის. თუმცა, როგორც ჩანს, შეერთებულმა შტატებმა დაიწყო ზელენსკის სურვილის საპირისპირო მოქმედება, რადგან პუტინი არ ავლენს არანაირ ნიშანს, რომ სურს შეანელოს რუსული არმიის წინსვლა ბრძოლის ველზე.
Spectator-თან საუბარში, მეთიუზმა აღნიშნა, რომ საყოველთაო ყურადღება ინაცვლებს იქითკენ, რომ როგორმე დამყარდეს მშვიდობა დასავლეთ ევროპაში.
„თუმცა უნდა დავაზუსტოთ, რომ ჩვენ ვლაპარაკობთ ცეცხლის შეწყვეტაზე და არა სამშვიდობო შეთანხმების გაფორმებაზე. მოარული ხმების თანახმად, პუტინმა უკვე მოსინჯა ნიადაგი შტატებში, ცეცხლის შეწყვეტის თაობაზე, რათა კონფლიქტი შეჩერდეს მხარეთა შეხების ამჟამინდელ ზოლზე“ – თქვა მეთიუზმა.
„ჩემი აზრით, ეს სავსებით მოსალოდნელია, რადგან ამით  პუტინს საშუალება ეძლევა, დამაგრდეს ადგილებზე, რაც საბოლოო ჯამში დასრულდება უკრაინის გაყოფით“.
„სინამდვილეში, ახალი ისაა, რომ ამერიკელი პოლიტიკოსები თანდათან აცნობიერებენ: უმთავრესი კომპონენტი ცეცხლის შეწყვეტის ან სამშვიდობო შეთანხმების დადებისა, იქნება უკრაინის გაყოფა, რაც პუტინს შეაძლებინებს, შეინარჩუნოს უკრაინის ის ნაწილი, რომელსაც სადღეისოდ აკონტროლებს“.
მარკ გალეოტი – კიდევ ერთი ექსპერტი რუსეთის საკითხებში, ასევე თვლის, რომ პუტინი ცდილობს მშვიდობის დამყარებას – „წმინდა პრაგმატული მიზნებიდან გამომდინარე“.
„ერთი მხრივ, პუტინს აქვს უმთავრესი მიზანი – დაიქვემდებაროს უკრაინა და გაიყვანოს ის დასავლეთის გავლენის სფეროდან“- განმარტავს ის.
„მაგრამ პუტინი პრაგმატიკოსია.“ ის ხვდება, რომ საომარი მოქმედებები ძვირი უჯდება, როგორც პოლიტიკურად, ისე ეკონომიკურად“.
„მართალია, მიმდინარე წელი სავარაუდოდ რუსებისთვის უფრო ხელსაყრელი იქნება, მაგრამ სამომავლოდ შეიძლება მაინც გაჩნდეს რისკები“.
„ამდენად უნდა ვივარაუდოთ, რომ პუტინი ფიქრობს: მოდით, გავყინოთ ეს მდგომარეობა ცეცხლის შეწყვეტის საშუალებით“.
„მაგრამ ეს დილემის წინაშე აყენებს დასავლეთს. მეტიც, ბევრ ქვეყანას ურჩევნია, არ დახარჯოს იმდენი უკრაინის დახმარებისთვის, რამდენსაც ახლა ხარჯავს, თანაც ვაშინგტონში იგრძნობა ძრწოლა იმის გამო, რა შეიძლება მოხდეს დონალდ ტრამპის პრეზიდენტად გასვლის შემთხვევაში“ – ვარაუდობს გალეოტი.
„მე ამას ვაწყდები ამერიკელ ჩინოვნიკებთან საუბრისას. ისინი ამბობენ: „ჩვენ ვერ დავუშვებთ კონფლიქტის გაგრზელებას იმ დრომდე, ვიდრე საქმეში ტრამპი ჩაერევა“.
მანამდე, გასულ კვირაში, ვლადიმირ პუტინმა თქვა, რომ რუსეთს არ სურს უკრაინასთან „უსასრული“ ომი, თუმცა ის არ აპირებს საკუთარი პოზიციების დათმობას და მშვიდობის საკითხის განხილვას, მხოლოდ თავის პირობებით დათანხმდება“.
პრეზიდენტმა დაამატა, რომ ის კმაყოფილია რუსეთის შეიარაღებული ძალების მოქმედებით  სპეციალური სამხედრო მოქმედების ზონაში. მან ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინული არმია „თანდათან ქრება“.

Чарли Брэдли (Charlie Bradley)
Американский политический истеблишмент «начинает осознавать», что ради прекращения военного конфликта Украину придется разделить и что Россия заберет себе как минимум часть тех территорий, которые она уже контролирует. На это указал британский журналист и эксперт по России Оуэн Мэтьюз (Owen Matthews)
Президент Украины Владимир Зеленский много раз заявлял, что Украина не перестанет сражаться, пока не вернет себе все территории, контролируемые Россией, включая Крым.
В попытках достичь этой цели, Киев по большей части полагался на военную и дипломатическую поддержку западных стран. Однако, похоже, Соединенные Штаты могут начать действовать наперекор желаниям Зеленского, поскольку Путин не демонстрирует никакого желания замедлять свое продвижение на поле боя.
В беседе с Spectator TV Мэтьюз отметил, что всеобщее внимание постепенно переключается на то, как можно восстановить мир в Западной Европе.
«Только давайте уточним: мы говорим о прекращении огня, а не о мирном соглашении. По слухам, Путин уже попытался прозондировать почву в Соединенных Штатах на предмет возможности прекращения огня, чтобы заморозить конфликт по нынешней линии соприкосновения», — сказал Мэтьюз.
«Я считаю это вполне вероятным, потому что это позволит Путину закрепить на местах такую ситуацию, которая в конечном счете может привести к разделу Украины».
«Действительно новым является то, что американские политики начинают осознавать, что одним из важнейших компонентов любого соглашения о прекращении огня или мирного договора является разделение Украины, которое позволит Путину сохранить ту часть, которую он сейчас контролирует».
Марк Галеотти (Mark Galeotti), еще один эксперт по России, тоже считает, что Путин, вероятно, стремится к восстановлению мира по «совершенно прагматичным причинам».
«С одной стороны, Путин преследует более широкую цель — подчинить Украину, чтобы вывести ее за пределы сферы влияния Запада», — пояснил он.
«Но Путин — прагматик. Он понимает, что вести боевые действия чрезвычайно дорого для него — как в политическом, так и в экономическом смыслах».
«Хотя наступивший год, скорее всего, окажется благополучным для россиян, в дальнейшем все же будут некоторые риски».
«Поэтому можно предположить, что Путин думает: “Давайте попробуем заморозить это сейчас посредством соглашения о прекращении огня”».
«Но это также создает дилемму для Запада. Мало того, что многие страны предпочли бы не тратить столько, сколько они тратят на поддержку Украины, да еще и в Вашингтоне ощущается ужас по поводу того, что может произойти в случае избрания Дональда Трампа президентом», — продолжил Галеотти.
«Я сталкиваюсь с этим в своих беседах с американскими чиновниками — с осознанием, что “мы не можем допустить продолжения этого конфликта до тех пор, как в ситуацию не вмешается Трамп”».
Ранее на этой неделе Владимир Путин сказал, что Россия не хочет воевать с Украиной «бесконечно», однако она не собирается сдавать свои позиции и готова обсуждать мир только на своих условиях.
Президент добавил, что он доволен успехами российских вооруженных сил в зоне специальной военной операции. Он также отметил, что украинские войска «постепенно сдуваются».