დღეს ვლადიმირ ზელენსკი აწყდება უდიდეს გამოწვევას როგორც ლიდერი  და ეს გამოწვევა გაცილებით სერიოზულია, ვიდრე ორი წლისწინანდელი, როცა რუსულმა ძალებმა გადმოლახეს უკრაინის საზღვრები. იმხანად დასავლეთმა მას შესთავაზა უსაფრთხო თავშესაფარი, მაგრამ ზელენსკიმ მოითხოვა საბრძოლო აღჭურვილობა და წინ გაუძღვა  ქვეყანას თვითგადარჩენისთვის ბრძოლაში
დღეს ვითარება შეცვლილია. ღრმავდება ზელენსკის უთანხმოება სხვა პოლიტიკურ ლიდერებთან (მაგალითად მის წინამორბედთან – პეტრო პოროშენკოსთან და კიევის მერთან – ვიტალი კლიჩკოსთან). დაპირისპირებული მხარეები ცდილობენ ერთმანეთს გადააბრალონ ომში წარუმატებლობა.  ყველაზე უარესია კი არის ის, რომ ზელენსკი ექიშპება მისივე მთავარსარდალს – ვალერი ზალუჟნის. როგორც კი ზალუჟნიმ აღიარა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების კამპანია ჩიხში მოექცა, ზელენსკიმ ის  საჯაროდ დატუქსა.
გარდა იმისა, რომ ბრძოლაში ჩაბმულ ქვეყანას სჭირდება ეროვნული ერთობა, უკრაინისთვის აუცილებელია ერთიანი სამხედრო სტრატეგია. ზელენსკის დაუჩემებია, რომ უკრაინა რუსეთს მთელი წართმეული ტერიტორიიდან გააძევებს, თუმცა ზაფხულის კონტრშეტევის წინ არსებული გადაჭარბებული მოლოდინის გაქარწყლების შემდეგ, მან შეწყვიტა კონკრეტულ ვადებზე  საუბარი. ხსენებული ოპერაციის ჩაფლავებით დემორალიზებულებმა, უკვე დაიწყეს სამშვიდობო შეთანხმებაზე საუბარი. მეტიც, წამოიჭრა  რეფერენდუმის გამართვის საკითხიც.
როცა კიევს უკანასკნელად ვსტუმრობდი, ზოგიერთი პოლიტიკოსი განიხილავდა იმ  ვარიანტს, რომ რუსეთის შეეგუებოდა უკრაინის ნატოში გაწევრიანებას თუ უკრაინა უარს იტყოდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ამგვარი საუბრები თავისუფლად შეიძლება მივიჩნიოთ საზოგადოებაში დაგროვილი გაღიზიანების ნიშნად, მაგრამ ბაიდენისა და რიგი ევროპელი ლიდერებისთვის, რომლებიც ასეთ ხელშეკრულებაზე ოცნებობენ – ეს  ნამდვილი ღვთიური მანანაა. ნებისმიერი განხილვა სამშვიდობო მოლაპარაკებისა, უკრაინისთვის დამარცხების ტოლფასია,  თუნდა აშშ-სა და ევროკავშირში არსებული შიდაპოლიტიკური ვითარებას გათვალისწინებით, რაც აბრკოლებს სამხედრო დახმარების გაგრძელებას. ბაიდენი და ევროპელები მუდმივად ამბობდნენ უარს კიევისთვის მიეწოდებინათ გამარჯვების იარაღი.
ისინი წამდაუწომ ფეხს აჭერდნენ მუხრუჭს იმ უსაფუძვლო მოტივით, რომ ეს გამოიწვევდა მათ მიმართ რუსეთის აგრესიის ესკალაციას. არადა ყოველი მინიშნებაც კი მოლაპარაკებაზე, უკრაინას დამატებით საფრთხეს უქმნის: რუსეთი არ წავა დათმობაზე და რომც წავიდეს, ის ჯარს უკრაინიდან არ გაიყვანს.
ე.წ. „პროვოკაციული მიწოდებები“ დასავლეთის მხრიდან,  ადრე თუ გვიან შეწყდება. პუტინმა ეს მშვენივრად უწყის, ამიტომ არაერთხელ გამოთქვა მზადყოფნა, განიხილოს სამშვიდობო პირობები.
ზელენსკიმ ყოველივე ამას წერტილი უნდა დაუსვას. რაკი წელს , ომის პირობებში არჩევნების ჩატარება ძნელი წარმოსადგენია, მან უნდა ჩამოაყალიბოს ეროვნული თანხმობის მთავრობა, რათა მოთოკოს ტოქსიკური შიდა უთანხმოება, რამაც შეიძლება ჩაკლას  უკრაინის საბრძოლო სულისკვეთება. ზელენსკიმ ასევე უნდა წარუდგინოს საკუთარ ხალხს ერთიანი სტრატეგია ქვეყნის მომავალის შესახებ.
ჯერჯერობით ამგვარი რეალური სტრატეგია, მას არ წარმოუდგენია, თუ არ ჩავთვლით მინიშნებას, რომ სიმძიმის ცენტრმა ყირიმსა და შავ ზღვაზე უნდა გადაინაცვლოს. პარალელურად მას უწევს რუსების შეტევის მოგერიება აღმოსავლეთში, მაგრამ ეს ძალისხმევა არ კმარა, როგორც იმის იმედად ყოფნა, რომ დასავლეთი ჯიბეზე ხელს გულუხვად  გაიკრავს უკრაინის დასახმარებლად.
არ კმარა იმის გამუდმებული შეხსენებაც დასავლეთისთვის, რომ უკრაინელები იბრძვიან, არა მარტო თავის ქვეყნისთვის, არამედ ევროპისთვისაც, რომელსაც მოსკოვის რისხვა აუცილებლად დაატყდება თავს თუ პუტინმა წარმატებას მიაღწია ბრძოლის ველზე. ეს, რა თქმა უნდა სიმართლეა, მაგრამ იგივეს როდი ფიქრობენ აშშ-ს პრეზიდენტი და დასავლეთ ევროპის ლიდერები. ასე რომ იყოს, ისინი ყველაფერს იღონებდნენ, რომ უკრაინას რუსეთი დაემარცხებინა.
როგორი გამოფიტულიც არ უნდა იყოს ზელენსკი ორწლიანი ბრძოლის შედეგად, მან უნდა მოიკრიბოს უკანასკნელი ძალა საიმისოდ, რომ დაიბრუნოს ინიციატივა.

Today Volodymyr Zelensky faces the greatest test of his leadership, greater even than the days almost two years ago when Russian invasion forces rolled across the border. Back then, when he was offered a ride to safety by the West and asked for ammunition instead, he led a country united in a fight for its life
That’s not so much the case now. There are growing public divisions between Zelensky and other political leaders, such as former President Petro Poroshenko and Kyiv Mayor Vitali Klitschko, as a blame game builds over failures in the war so far. Worse still, Zelensky and the Commander-in-Chief, General Valerii Zaluzhnyi, also seem to be in conflict. When Zaluzhnyi admitted that the war had reached a stalemate, Zelensky publicly rebuked him.
Apart from the overriding need for national unity in war, this suggests that Ukraine lacks a clear strategy for the future prosecution of the conflict. Zelensky continues to insist that Ukraine will regain all its territory taken by Russia; although, after apparently over-promising on the summer offensive, he no longer seems to talk of timelines. Demoralised by the failure of that counter move, some are now talking in terms of some kind of peace accords. It has even been suggested that a potential peace agreement could be put to a referendum.
When I was last in Kyiv, there was certainly discussion among some political leaders about the idea of a peace deal in which Russia would accept Ukrainian membership of Nato in exchange for guarantees that there would be no Ukrainian efforts to re-take occupied territory. Such talk might well be mere exasperation, but it is mana from heaven for Biden and many European leaders who want nothing more than such a peace agreement and as soon as possible.
Any serious consideration of peace talks pretty much guarantees Ukraine’s defeat. Putting aside domestic politics in the US and EU that have, for the time being at least, essentially stifled further military aid, Biden and the Europeans have refused so far to equip Ukraine to win the war.
That brake was applied out of the unfounded fear of provoking Russia into escalating against them. With any hint of peace talks in prospect from the Ukrainian side, to that would be added the new fear of Russia refusing to acquiesce or if it did, of pulling out. “Provocative” weapons supplies would dry up for the long term. Putin is only too well aware of that, which is why he has repeatedly said he would be prepared to talk peace.
Zelensky needs to put a stop to this. With this year’s elections unlikely to go ahead in the midst of conflict, he should form a national unity government to help control the increasingly corrosive domestic dissent that can only weaken Ukraine’s war effort. He should also set out his country’s unified strategic vision.
So far he has not put forward any real strategy – beyond suggesting that the centre of gravity would shift to Crimea and the Black Sea while defending against potential Russian advances in the east, which is not good enough if he expects the West to keep putting its hands in its pockets.
Nor is it adequate to tell the West that Ukrainians are fighting not just for their own country, but for the whole of Europe which will itself be under threat from Moscow if Putin succeeds in this war. That is certainly true, but there is no sign that the US president or Western European leaders really believe it. If they did, they would long ago have pulled out all the stops to contain Putin and to supply Ukraine with the massive amounts of weaponry it needs to defeat Russia.
Zelensky may be drained by almost two years of war, but he must now focus on regaining the initiative.