Ilta-Sanomat  ფინეთი
ფინეთის თავდაცვის მინისტრის – ანტი ჰაკანენის თქმით, უახლოეს კვირეებში მიიღება გადაწყვეტილება საბრძოლო მასალების წარმოების გაზრდის შესახებ, რაც მიზნად ისახავს უკრაინის უფრო მძლავრ დახმარებას, ვიდრე აქამდე იყო, იტყობინება გაზეთი – Iltalehti
„ჩვენ დავასრულეთ მოლაპარაკებები იმის თაობაზე, თუ როგორ გავზარდოთ მძიმე შეიარაღების წარმოება უკრაინისთვის. გადაწყვეტილებას მივიღებთ უახლოეს დროში“ – განაცხადა ჰაკანენმა გაზეთთან ინტერვიუში.
მან აღნიშნა, რომ გადაწყვეტილებას, სავარაუდოდ აღდგომამდე მიიღებენ. წარმოების გაფართოება რამდენიმე ათეული მილიონი ევრო დაჯდება.
უკრაინა ახლა საარტილერიო ჭურვების მწვავე დეფიციტს განიცდის, რის გამოც ვერ ახერხებს ეფექტიან მოქმედებას, აცნობა Ilta-Sanomat-ს – მკვლევარმა ჯონ ჰალინმა.
რუსეთმა, თავის მხრივ, შემოდგომაზე, მიიღო ათასობით კონტეინერი, დატვირთული შეიარაღებითა და საბრძოლო მასალებით.
აქამდე ფინეთი უკრაინელებს აწვდიდა ხელყუმბარებს, ტრანსპორტს, სხვადასხვა შეიარაღებასა და არალეტალური მოქმედების საშუალებებს.
საარტილერიო ჭურვებსა და სხვა მასალებს თავდაცვისათვის, აწარმოებს კომპანია Nammo, რომელიც ეკუთვნის ფინურ კონცერნ Patria-ს და ნორვეგიის სახელმწიფოს – მას აქვს წარმოება ფინურ სასტამალაში. Nammo Lapua-ს კლიენტებს წარმოადგენენ ფინეთის შეიარაღებული ძალები და სხვა დასავლელი დამკვეთები.
გადაწყვეტილებას, უკრაინისთვის გადასაცემი მასალების რაოდენობასა და ხარისხზე, მიიღებს ფინეთის თავდაცვის სამინისტრო.
მარტში, ევროკავშირმა განაცხადა, რომ წლის განმავლობაში, უკრაინას – მთლიანობაში მილიონ საარტილერიო ჭურვს მიაწვდიდა.

Ilta-Sanomat / Финляндия
По словам министра обороны Финляндии Антти Хяккянена (AnttiHäkkänen, партия «Национальная коалиция»), в ближайшие несколько недель Финляндия примет важное решение об увеличении производства боеприпасов с целью оказать Украине большую поддержку, чем раньше, сообщает газета Iltalehti
«Мы завершили переговоры о том, как Финляндия будет увеличивать производство тяжелых боеприпасов для вооружения Украины. Решение будет принято в ближайшее время», — заявил Хяккянен в интервью газете.
Он отметил, что решение будет принято, вероятно, до Рождества. Увеличение производства обойдется в несколько десятков миллионов евро.
У Украины сейчас наблюдается острая нехватка артиллерийских боеприпасов, из-за чего она не может вести эффективные действия, сообщил ранее Ilta-Sanomat исследователь Джон Хелин (John Helin), фиксирующий развитие событий на Украине на интерактивной карте.
Россия, в свою очередь, получила осенью от Северной Кореи более тысячи контейнеров со снаряжением и боеприпасами.
До сих пор Финляндия передавала украинцам гранаты, транспортные средства, различное вооружение и средства нелетального действия.
Артиллерийские боеприпасы и другие материалы для обороны будут производиться компанией Nammo, которая принадлежит финскому концерну Patria и норвежскому государству и имеет производство в финской области Састамала. Клиентами Nammo Lapua являются Силы обороны Финляндии и разные западные заказчики. Решение о количестве и качестве материалов, передаваемых Финляндией Украине, будет принимать министерство обороны.
В марте Европейский союз пообещал, что в течение года поставит Украине в общей сложности миллион артиллерийских снарядов.