Страна: დემოკრატებმა – სანდერსმა და შუმერმა, ხმა უკრაინის დახმარების წინააღმდეგ მისცეს
გაირკვა, გუშინ სენატში ჩავარდნილი კანონპროექტის ხმის მიცემის დეტალები, როცა განიხილავდნენ უკრაინისა და ისრაელის დახმარების საკითხს.
ყველა რესპუბლიკელმა – ხმა კანონპროექტის წინააღმდეგ მისცა. დემოკრატთაგან ასეთი ორი დეპუტატი აღმოჩნდა: ერთი, ესაა სენატორი ბერნი სანდერსი, რომელიც წინააღმდეგია ისრაელის პალესტინელთა მიმართ გამოყენებული „ახლანდელი არაადამიანური სამხედრო სტრატეგიისა“, ხოლო მეორე დემოკრატიული უმრავლესობის ლიდერი – ჩაკ შუმერია. ის ადრე გამოდიოდა ამ პაკეტის მხარდაჭერის მოწოდებით.
თუმცა შუმერის მოქმედება მარტივად აიხსნება: მან ხმა მისცა წინააღმდეგ იმიტომ, რომ ჰქონოდა უფლება, კანონპროექტი ხელახლა გაეტანა განხილვაზე.
ასეთი შედეგი მოსალოდნელი იყო, ვინაიდან რესპუბლიკელები და დემოკრატები ვერ აღწევენ შეთანხმებას: რესპუბლიკელები მოითხოვენ კანონპროექტში აშშ-ს საზღვრის გამაგრების ზომების ჩართვას.
შეგახსენებთ, რომ ხმის მიცემამდე, გამოვიდა ჯო ბაიდენი და განაცხადა, რომ „ისტორია მკაცრად შეაფასებს მათ, ვინც თავისუფლებას ზურგი აქცია“.
„დაფიქრდით, თუ ჩვენ მხარს არ დავუჭერთ უკრაინას, როგორ მოიქცევა დანარჩენი მსოფლიო? ახლა, გაცლა … მხოლოდ წაახალისებს სხვა პოტენციურ აგრესორებს“- თქვა ბაიდენმა.

«Страна»: демократы Сандерс и Шумер проголосовали против помощи Украине
Стали известны подробности вчерашнего провала голосования в cенате конгресса США по поводу вынесения на рассмотрение законопроекта о помощи Украине и Израилю.
Против проголосовали все республиканцы. А среди демократов таких было двое. Во-первых, это сенатор Берни Сандерс, который является противником финансирования «нынешней бесчеловечной военной стратегии» Израиля по отношению к палестинцам. Вторым стал глава демократического большинства Чак Шумер, ранее призывавший принять этот пакет.
Впрочем, действия Шумера объясняются просто: он проголосовал против, чтобы потом иметь право снова вынести законопроект на рассмотрение.
Такие результаты были прогнозируемы, так как республиканцы и демократы не могут прийти к согласию: первые требуют включить в законопроект меры по укреплению американской границы.
Напомним, накануне этого голосования выступил Джо Байден и заявил, что «история сурово осудит тех, кто отвернулся от дела свободы».
«Подумайте, если мы не поддержим Украину, что будет делать остальной мир?.. Уйти сейчас – лишь поощрять других потенциальных агрессоров», – сказал Байден.