რუსეთის არმიამ კონტროლი დააწესა დონეცკის მიმდებარე სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ქალაქ მარინკაზე, რომელიც დონბასის გულს წარმოადგენს, განაცხადა ორშაბათს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა – სერგეი შოიგუმ. მართალია უკრაინული არმია ამ განცხადებას უარყოფს, მაგრამ მომხდარის ფსიქოლოგიური მნიშვნელობა ძნელია გადააფასო
უკრაინის შეიარაღებული ძალების წარმომადგენელმა – ალეკსანდრ შტუპუნმა განაცხადა, რომ თქმა იმისა, თითქოს ქალაქს სრულად აკონტროლებენ რუსები – „არაკორექტულია“. „ბრძოლა ქალაქისთვის გრძელდება“ – თქვა მან და დასძინა, რომ ქალაქში, რომელიც პირწმინდად დაინგრეულია, კიდევ იმყოფებიან უკრაინელი ჯარისკაცები. რუსეთი კი თავისას ირწმუნება: „დღეს მთლიანად გათავისუფლდა ქალაქი მარინკა, რომელიც მდებარეობს დონეცკის სამხრეთ-დასავლეთით – 5 კილომეტრში“ – განაცხადა სერგეი შოიგუმ პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინისადმი ვიდეომიმართვაში.
ქალაქი მარინკა წარმოადგენდა უკრაინული არმიის საყრდენ პუნქტს 2014 წლიდან მოყოლებული, როდესაც უკრაინაში დაიწყო კონფლიქტი პრორუს სეპარატისტებთან (მათ მხარს უჭერს მოსკოვი). რუსულენოვანი დონეცკი იქცა სეპარატისტების მთავარ მონაპოვრად და დასაყრდენად. მარინკაზე კონტროლი, საშუალებას აძლევდა უკრაინის ძალებს საარტილერიო დარტყმები მიეტანათ დონეცკზე.
სერგეი შოიგუს თქმით, მარინკა წარმოადგენდა განსაკუთრებით მძლავრ თავდაცვით ზღუდეს, სადაც სხვადასხვა სიმაგრეები ერთმანეთს უკავშირდებოდა მიწისქვეშა გასასვლელებით და ეს იცავდა უკრაინის არმიის საარტილერიო და საჰაერო დარტყმებისგან. „ჩვენი სამხედროების მტკიცე მოქმედების შედეგად, გამაგრებული რაიონი დაეცა“ – კმაყოფილებით აღნიშნა შოიგუმ. მან დაამატა, რომ „ამ დასახლებული პუნქტის გათავისუფლება, ამცირებს უკრაინული არმიის თავდაცვისუნარიანობას და ჩვენთვის აჩენს დამატებით შესაძლებლობებს ამ მიმართულებაზე“.
ვლადიმირ პუტინი მიესალმა იმ ფაქტს, რომ მარინკის დაუფლებით, მოხერხდება უკრაინული არმიის დაშორება ქალაქ დონეცკიდან. დონეცკი რუსების კონტროლირებადი რეგიონის დედაქალაქია, მილიონზე მეტი მაცხოვრებლით. ქალაქი, 2014 წლიდან მოყოლებული, გამუდმებით იბომბება უკრაინელების მხრიდან. „ჩვენ მნიშვნელოვნად გადავწიეთ პოზიციები, საიდანაც უკრაინული არმია ახორციელებს დარტყმებს დონეცკზე. სადღეისოდ, ეს გვაძლევს საშუალებას, უფრო ეფექტიანად დავიცვათ ქალაქი თავდასხმებისგან“ – აღნიშნა სერგეი შოიგუმ. როგორც ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა, „მარინკის გათავისუფლებით, რუსულ არმიას შეეძლება უფრო ფართო ოპერატიულ სივრცეზე გასვლა“. უკრაინული კონტრშეტევის ჩავარდნის შემდეგ (2023 წლის ზაფხული- შემოდგომა), რუსულმა ძალებმა მართლაც იგდეს ხელთ ინიციატივა ფრონტზე და განიმტკიცეს პოზიციები ქვეყნის აღმოსავლეთში. კერძოდ, ისინი უკვე რამდენიმე თვეა ცდილობენ მეორე მნიშვნელოვანი დასახლებული პუნქტის – ავდეევკის ალყაში მოქცევას, რომელიც ასევე ახლოს არის განლაგებული ქალაქ დონეცკთან.

Российская армия взяла под контроль город Марьинка под Донецком, заявил в понедельник министр обороны России Сергей Шойгу. И хотя украинская армия опровергла это заявление, его психологическое значение трудно переоценить
Представитель ВСУ Александр Штупун заявил, что утверждение о том, что город полностью контролируется русскими, «некорректно». «Бои за Марьинку продолжаются», — сказал он, добавив, что в городе, который полностью разрушен, все еще находятся украинские солдаты. Но у России своя информация: «Сегодня полностью освобожден город Марьинка, расположенный в пяти километрах к юго-западу от Донецка», — заявил ранее Сергей Шойгу в разговоре по видеосвязи с президентом Владимиром Путиным.
Город Марьинка служил украинской армии опорным пунктом с 2014 года, когда война на Украине началась с конфликта Киева с пророссийскими сепаратистами, поддержанными Москвой. Русскоязычный город Донецк стал первым приобретением и главной опорой сепаратистов. Но контроль над Марьинкой позволял ВСУ его обстреливать.
По словам Сергея Шойгу, Марьинка представляет собой мощный укрепленный район, где разные укрепления соединены подземными ходами, которые защищали ВСУ от артиллерийских и воздушных ударов. «Благодаря решительным действиям наших военнослужащих укрепрайон был взломан», — с удовлетворением отметил Шойгу. Он добавил, что «освобождение населенного пункта снижает обороноспособность украинской армии и предоставляет дополнительные возможности на этом направлении».
Владимир Путин приветствовал тот факт, что взятие Марьинки позволит держать украинские войска подальше от Донецка. А ведь Донецк – столица контролируемого русскими региона, город с населением более миллиона человек, который с 2014 года регулярно подвергается украинским обстрелам. «Мы существенно отодвинули позиции, с которых артиллерия ВСУ наносит удары по Донецку. Это позволяет сегодня более эффективно защищать Донецк от ударов», — подчеркнул Сергей Шойгу.
Как отметил Владимир Путин, «после освобождения Марьинки российские войска могут выходить на более широкий оперативный простор». После провала украинского контрнаступления летом-осенью 2023 года российские войска действительно вернули себе инициативу на фронте, закрепившись на востоке страны. В частности, они уже несколько месяцев пытаются окружить другой важный населенный пункт – городок Авдеевка, также расположенный недалеко от Донецка.