სამშაბათს გაზეთმა „რეპუბბლიკამ“, ინტერვიუ ჩაწერა ანა ნეტრებკოსთან, „ოპერის დედოფალთან, სწორუპოვარ რუს სოპრანოსთან, მომღერალთან – საოცრად ექსპრესიული ხმითა და ქალღმერთის მზერით, რომელმაც მილიონობით თაყვანისმცემელი მონუსხა თავის ქარიზმით და რომელიც აღმოაჩინა პუტინთან დაახლოებულმა გენიალურმა დირიჟორმა ვალერი გერგიევმა“. ხელოვანმა, ჯუზეპე ვერდის „დონ კარლოსის“ პრემიერამდე 10 დღით ადრე, ლა სკალაში (მილანი), ექსკლუზიური ინტერვიუ მისცა გაზეთ „რეპუბბლიკას“ იმ პირობით, რომ „საუბარი არ შეეხებოდა სამხედრო თემატიკას (ანუ კონფლიქტს უკრაინაში)“
რედაქცია უმალ დათანხმდა: რა თქმა უნდა გაცილებით სასიამოვნოა, გვერდზე  გადადო კონფლიქტზე საუბარი და იმსჯელო ხელოვანის მიერ განსახიერებულ ვერდის პერსონაჟზე. ეს არა მარტო სასიამოვნოა, არამედ ფრიად სასიამოვნოც. ჩვენ რამდენიმე დღე დავუთმეთ ასპარეზი – ჯანი რიოტას, პაოლო მიელის, ანტონიო პოლიტოს, სტეფანო კაფელინის, ჯუზეპე სევერნინის, სტეფანო ფოლის, ჯოვანო გრასოს, ფიორენტე სარძანინის, მონიკა გუერცონის, ჯაკობო იაკობონის და სხვა ადგილობრივ ატლანტისტებს, რათა მათ ჩაერთოთ გაზეთი „რეპუბბლიკა“ რუსული კიბერპროპაგანდის მსახურთა ახალ სიაში, მაგრამ ისინი რატომღაც       დუმან.
გეგონება, გავიდა საუკუნე და არა 18 თვე, იმ დღიდან, როცა „ოპერის დედოფალს“, უარი უთხრეს ლა სკალში გამოსვლაზე, როცა მერმა და თავად თეატრმა თავიდან მოიცილა „გენიალური დირიჟორი გერგიევი“ პროპუტინისტური პოზიციის გამო. სხვა სცენები, ასევე დაიხურა ჩაიკოვსკის საბალეტო ქმნილებებისა და პრორუსი მუსიკოსებისთვის. ბოლონიის საბავშვო წიგნების ბაზრობამ, აკრძალა რუსი გამომცემლების პროდუქცია და რუსი მწერლების მონაწილეობა. რეჯო-ემილიას ფოტოგრაფიის ფესტივალმა, ღონისძიებაზე არ დაუშვეს რუსი ფოტოგრაფი – ალეკსანდრ გრონსკი, რომელიც, თურმე იმდენად პროპუტინისტურად იყო განწყობილი, რომ სახლში დაბრუნებულმა, უკრაინაში ომის საწინააღმდეგო მიტინგი მოაწყო მოსკოვში და ის პოლიციამ დააპატიმრა. რუსი ოლიმპიელები  და  პარაოლიმპიელებიც კი მოხსნეს შეჯიბრიდან  ან დროშის გარეშე გამოსვლა აიძულეს. მილანის ბიკოკის უნივერსიტეტემა ჩაატარა ღრმა გამოკვლევა და დაადგინა, რომ რუსი ყოფილა ვინმე დოსტოევსკი, ვიღაც მწერალი, რომელიც ტოლსტოისტან, ჩეხოვთან, პუშკინთან, გოგოლთან და სხვა საძაგელ ტიპებთან ერთად, საკუთარი შემოქმედებით, წარმოადგენენ  პუტინისტური პროპაგანდის საფრთხეს – ამავე მოტივით, აიკრძალა პაოლო ნორის სემინარები მათი ნაწარმოებების შესახებ. ნახევარმა მსოფლიომ შეზღუდა რუსული ფილმები და რუსულის ენის შემსწავლელი პროგრამები. რუსული კატები არ დაუშვეს სხვადასხვა ფესტივალებზე, როგორც ჩანს, პროპაგანდისტული კნავილის თავიდან ასაცილებლად. კონკურსიდან – „ წლის ხე“, ამოიღეს ტურგენევის მუხა, რადგან ის, მუხანათურად აღმოჩნდა –  რუსული. აკრძალვას დაექვემდებარნენ უკრაინელი ინტელექტუალები და არტისტები, რომლებმაც გაბედეს და დაიბადნენ დონბასში ან ყირიმში. რუსული დელეგაცია არ დაუშვეს ოსვენციმის გათავისუფლების საზეიმო დღესასწაულზე, რომლის გათავისუფლების უკან, თურმე წითელი არმია კი არა, უკრაინელები და ამერიკელები იდგნენ (როგორც მოგვითხრეს რობერტო ბენინის ფილმში – „ცხოვრება მშვენიერია“)… და ყოველივე ეს მოხდა ატლანტისტური პრესის ყიჟინის  თანხლებით. დღეს უკვე იგივე პრესამ, გმირი ზელენსკი – გამოცემების ბოლო გვერდებზე ჩააჩოჩა. ეს პრესა ახლა საჯარო მოწოდებებით გამოდის – მოსკოვსა და კიევს კომპრომისული ნაბიჯებისკენ მოუწოდებს, ცდილობს ეს მოასწროს იქამდე, ვიდრე საქვეყნოდ გახმაურდება ნატოს ფიასკო. ახლა, ეს ხალხი – წითელ ხალიჩას უგებს  პუტინისტ  „ოპერის დედოფალს“, რომელიც, სხვათა შორის, გამოვა იტალიის სენატის თავჯდომარის – იგნაციო  ლა რუსსას წინაშე. ასე თუ გასტანა, ვინ იცის, ეგებ დოსტოევსკის რეაბილიტაციისაც მოვესწროთ!

Марко Травальо (Marco Travaglio)
Во вторник газета «Репубблика» взяла интервью у Анны Нетребко, «королевы оперы, непревзойденного русского сопрано, певицы с потрясающим голосом необыкновенно выразительной силы, взглядом богини, миллионами поклонников и завораживающей харизмой, которую открыл гениальный дирижер Валерий Гергиев, близкий к Путину». За десять дней до премьеры оперы Джузеппе Верди «Дон Карлос» в театре Ла Скала (Милан) она дала эксклюзивное интервью газете «Репубблика» при условии, что «в разговоре не будет затрагиваться эта тема» (то есть конфликт на Украине)
Редакция газеты немедленно согласилась – приятно ведь отдохнуть от военных действий и обратиться к рассказу об образе вердиевской героини Нетребко. И не просто приятно – очень приятно. Мы сутки ждали, чтобы дать Джанни Риотте (Gianni Riotta), Паоло Миели (Paolo Mieli), Антонио Полито (Antonio Polito), Стефано Каппеллини (Stefano Cappellini), Беппе Севернини (Giuseppe Severgnini), Стефано Фолли (Stefano Folli), Джованни Грассо (Giovanni Grasso), Фьоренце Сардзанини (Fiorenza Sarzanini), Монике Гуэрцони (Monica Guerzoni), Якопо Якобони (Jacopo Iacoboni) и другим местным атлантистам шанс включить газету «Репубблика» в новый список слуг российской киберпропаганды. Однако все молчат.
Кажется, что прошло столетие, а не 18 месяцев, с тех пор как «королеве оперы» пришлось отказаться от выступления в Ла Скала, потому что мэр Милана Джузеппе Сала (Giuseppe Sala) и сам театр выгнали гениального дирижера Гергиева за его пропутинскую позицию. Другие площадки отменили балеты Чайковского и выступления пророссийских музыкантов. Болонская ярмарка детской книги запретила российских издателей и авторов. Фестиваль фотографии в Реджо-Эмилии выдворил русского фотографа Александра Гронского, который был настолько пропутински настроен, что, вернувшись в Москву, вышел митинговать против конфликта на Украине, и полиция его арестовала. Российским олимпийским спортсменам и даже паралимпийцам запрещали участвовать в соревнованиях или заставляли выступать без флагов. Миланский университет Бикокка, проведя глубокое исследование, выяснил, что русским был некий Достоевский, якобы писатель, который вместе с Толстым, Чеховым, Пушкиным, Гоголем и другими мерзкими личностями представляет угрозу распространения путинской пропаганды, и приостановил проведение семинаров Паоло Нори (Paolo Nori) по его произведениям. Полмира отменило показы российских фильмов и курсов русского языка. Русским кошкам запретили участвовать в выставках, чтобы избежать пропутинского мяуканья. Из конкурса «Дерево года» исключили тургеневский дуб (он тоже вероломно оказался русским). Под запрет попали также украинские интеллектуалы и артисты, посмевшие родиться или выступать в Донбассе или Крыму. Российская делегация была исключена из празднования годовщины освобождения Освенцима, за которым, оказывается, стояла не Красная армия, а украинцы и американцы (как в фильме Роберто Бениньи «Жизнь прекрасна»). И все это под бурные овации атлантистской прессы. Той самой, которая теперь подражает Алессандро Орсини, говоря о дипломатии (например, в этой статье Орсини говорит об ошибочном отказе от дипломатического пути в украинском конфликте, – прим. ИноСМИ) и задвигая героического Зеленского в конец газеты. Эта самая пресса сейчас призывает к компромиссу между Москвой и Киевом до того, как все заметят фиаско НАТО, и расстилает красную ковровую дорожку перед путинской королевой оперы, которая выступит, между прочим, перед председателем итальянского Сената Иньяцио Ла Руссой (Ignazio La Russa). Такими темпами есть риск, что они даже реабилитируют Достоевского.