Tuckercarlson.com აშშ
თაკერ კარლსონი: სანდო ინფორმაცია უკრაინიდან, ყოველთვის ძნელი მოსაპოვებელი იყო. როგორ ცხოვრობს ხალხი ქვეყანაში, რომელსაც მხარს ვუჭერთ და ფაქტობრივად ვარჩენთ? ამის თაობაზე, რიგიანად არაფერი ვიცით – ამგვარი თემები საერთოდ არ შუქდება, თუმცა სოცქსელებში შესაძლებელია მოიძიო ადამიანები, რომლებიც რეპორტაჟებს უშუალოდ უკრაინიდან გვაწვდიან და ერთი შეხედვით, მათი ცნობები მიუკერძოებელია. ერთ-ერთი მათგანია, აშშ-ს მოქალაქე გონსალო ლირა. ის გარკვეული პერიოდი უკრაინაში ცხოვრობდა და აქვეყნებდა (მეტადრე TWITTER-ში) ნარკვევებს იქაურ ყოფაზე, ასევე გვიზიარებდა საკუთარ აზრს კონფლიქტის მიმდინარეობაზე და მათთვის, ვისაც ეს საკითხები აინტერესებს, მისი მოსაზრებები საინტერესო უნდა იყოს. გავეცნოთ ერთ-ერთ ასეთ რეპორტაჟს.
გონსალო ლირა: რუსული ეკონომიკა წინ მიიწევს. ევროპული? აგერ, დიდ ბრიტანეთში ხალხი უკვე იხოცება ყინვისგან. საქმე ისაა, რომ ბრიტანელებს მოაკლდათ იაფი რუსული ენერგია, რომელსაც ადრე დაუბრკოლებლად იღებდნენ. ახლა ხომ გასაგებია? ასე რომ, რასაც არ უნდა თხზავდეს დასავლეთი რუსეთის შესახებ, ყველაფერი ბუმერანგივით მას უკან უბრუნდება. ჰოდა, ახლა ის პანიკამ მოიცვა და გაფაციცებით ეძებს გამოსავალს. დასავლეთში ფიქრობენ, რომ თუ გაგზავნიან უკრაინაში მეტ ტანკს, კიევს ეშველება, მაგრამ ეს ასე არაა. კონფლიტის დაწყებამდე, უკრაინას ჰქონდა 2 ათასამდე ტანკი. ნუთუ ორი ასეული უშველის საქმეს. დავიწყოთ იმით, თუ რატომ ითხოვს კიევი მათ გადაცემას? იმიტომ ხომ არა, რომ 2 ათასი ტანკი უკვე გაუნადგურეს? ეს ხომ ელემენტარულია. რა გამოდის რამდენიმე ასეული (ყველაზე მეტი 300 ერთეული) გადაწყვეტს ომის ბედს? რა თქმა უნდა არა, რუსები მათაც დაწვავენ.
დასავლური მედია დღენიადაგ ირწმუნება, რომ ზელენსკი არის გმირი, დაახლოებით ჩერჩილის მასშტაბის პოლიტიკური ფიგურა, კიევის რეჟიმი კი განსხეულებული ანგელოზია და ა.შ. არადა მსგავსი არაფერი ხდება, მისი წევრები სისხლისმსმელი კრიმინალები არიან. ამას მე გეუბნებით.“
თაკერ კარლსონი: მაშ ასე, გონსალომ გამოთქვა რამდენიმე აზრი. პირველი: რუსეთი არ აგებს, ის იგებს. მეორე: რუსეთის ეკონომიკა, მიუხედავად ამერიკა-ევროპის სანქციებისა და საომარი მოქმედებისა, განადგურებისგან ძალიან შორსაა, პირიქით, თავს მშვენივრად გრძნობს. ის, რაღაც კუთხით, გამოჯანმრთელებისკენ მიდის და უფრო დამოუკიდებელი ხდება, მეტ აქცენტს აკეთებს ნედლეულსა და პროდუქციაზე, ამგვარი ქვეყნისთვის – ეს სასარგებლოა. ამერიკული ეკონომიკა და სამხედრო მრეწველობა კი ამ კონფლიქტით დაზარალდა. ლირას, ჩვენს ქვეყანაში, ყველა შერაცხავდა „რუსების მარიონეტად“ და „მოსკოვის პროპაგანდისტად“, მაგრამ თუ კარგად დავაკვირდებით, მოგვიწევს ვაღიაროთ, რომ გონსალო მართალია. რუსეთი არ მარცხდება უკრაინასთან ომში, პირიქით, ის იმარჯვებს. რუსული ეკონომიკა წესრიგშია, ჩვენი ეკონომიკისგან განსხვავებით. მაინც რა ელის ლირას?
ამ და სხვა ვიდეორგოლებისთვის ის დააპატიმრეს. სწორედ იმ ხელისუფლებამ, რომელსაც ჩვენ ვინახავთ. ფსევდოდემოკრატიამ, რომელსაც ჩვენ მთელი სულით და გულით ვეხმარებით, თითქოსდა რუსულ ავტოკრატიასთან ბრძოლაში, ლირა ჯერ დააპატიმრა, ხოლო შემდეგ გაათავისუფლა. აგერ მისი ვიდეოჩანაწერიც ანუ ბოლო ვიდეორგოლი:
გონსალო ლირა: მე აუცილებლად გამამწესებენ შრომა-გასწორებით კოლონიაში, სადაც, სავარაუდოდ, დავიღუპები. ამდენად გადავწყვიტე, რომ საუკეთესო ვარიანტი, ესაა საზღვარზე გადასვლა. ახლა, სადღაც 5 კილომეტრში ვარ უკრაინა-უნგრეთის საზღვრიდან. ბოლო 2 დღის განმავლობაში, 1300 კილომეტრი დავფარე მოტოციკლით – ხარკოვის ფოსტიდან საზღვრამდე. ვცდილობ გადავკვეთო ქვეყნის საზღვარი, გადავიდე უნგრეთში და მოვითხოვო პოლიტიკური თავშესაფარი. ასე რომ ან გადავალ საზღვარზე ან ისევ დამაპატიმრებენ. რა მელის? ეს ღმერთმა უწყის…
თაკერ კარლსონი: მას ეს ვერ შეძლო, საზღვრამდე 5 კილომეტრში, ის დააკავეს და ახლა გონსალო გისოსებს მიღმა იმყოფება. ის პოლიტიკური ტუსაღია, თითქოსდა „თავისუფალ“ ქვეყანაში. ბაიდენის სახელმწიფო დეპარტამენტს არ აინტერესებს ამერიკის ამ მოქალაქის ბედი, ისე როგორც, არ აინტერესებს ჩვენს მედიას…
გონსალო ლირა: „ვფიქრობ, დემოკრატების ელიტა შეეცდება ჯო ბაიდენის თავიდან მოცილებასა და საპრეზიდენტო სავარძელში – ქამალა ჰარისის ჩასმას. ოღონდ ერთი რამ არის გასათვალიწინებელი, ის ჩვეულებრივი იდიოტია. გულწრფელად მეეჭვება, რომ მისი IQ-ს კოეფიციენტი, თუნდაც 90-ს აღწევს. ის წმინდა წყლის ბრიყვია.“

Такер Карслон: С настоящими новостями с Украины всегда было негусто. Как устроена тамошняя жизнь? Чем живут люди в стране, которую мы поддерживаем и которую фактически содержим? Этого мы толком не знали — эти темы ведь не освещались. Но в соцсетях были люди, которые вели репортажи прямо с Украины — и, на первый взгляд, довольно непредвзятые. Среди них был американский гражданин Гонсало Лира. Он прожил на Украине какое-то время и публиковал, особенно в Twitter, заметки о тамошней жизни и свои взгляды на ход конфликта. И для тех, кого эти вопросы занимали, его мнение было интересно. Вот один из его репортажей.
Гонсало Лира: Российская экономика плывет вперед на всех парах. А что же европейская? Вот в Великобритании люди уже начали умирать от переохлаждения. А дело все в том, что они лишились дешевой российской энергии, которую привыкли получать раньше, понимаете? Поэтому чем бы там Запад ни запустил по России — все прилетит бумерангом обратно.
Ну вот они и запаниковали. Судорожно пытаются найти какой-то выход. Думают: если отправить побольше танков, это поможет. Но украинцев это не спасет. До начала конфликта танков у них и так было где-то две тысячи. Неужели пара сотен изменят дело? И вообще, почему они вдруг снова начали их просить? Потому что те две тысячи танков уничтожены. Это же элементарно. И что же, пара сотен танков — от силы 300 — изменят исход конфликта? Нет, конечно. Русские и их уничтожат.
Вся западная пропаганда наперебой твердит, какой Зеленский герой и фигура масштаба Черчилля. А киевский режим — ангелы во плоти и так далее. Ничего подобного. Они кровожадные убийцы. Мясники, говорю вам.
Такер Карлсон: Что ж, он высказал ряд соображений. Первое: Россия не только не проигрывает, а выигрывает. Второе: российская экономика, несмотря на санкции со стороны США и Европы и боевые действия, и близко не уничтожена. Наоборот, даже неплохо себя чувствует. В каком-то смысле даже оздоровляется, становится более независимой, с бóльшим упором на товары и сырье, а такой стране, как Россия, это выгодно. Американская же экономика и военная мощь от этого конфликта лишь пострадали. Лиру, разумеется, в нашей стране все дружно заклеймили “российской марионеткой” и “пропагандистом”. Но сейчас, задним числом, мы должны признать, что он был прав. Все, что вы сейчас услышали, — правда. Сущая правда. Россия не проигрывает на Украине. Наоборот, выигрывает. Российская экономика в порядке. В отличие от нашей. Какова же дальнейшая судьба Лиры?
За видео вроде этого и другие того же рода украинское правительство его арестовало. То самое правительство, что мы содержим. Якобы демократия, которую мы поддерживаем по зову сердца в борьбе с якобы российской автократией. Его арестовали. Правда, потом выпустили. Он попытался покинуть страну. Украину, в смысле. Вот его ролик. Последний ролик Гонсало Лиры.
Гонсало Лира: Меня наверняка отправят в трудовой лагерь, где я, скорее всего, сгину. Поэтому я решил, что лучший вариант — это рискнуть и попытаться перебраться через границу. Прямо сейчас я где-то в пяти километрах от границы с Венгрией. За последние два дня я проехал на мотоцикле 1 300 километров из Харькова почти до самой границы. Я собираюсь перейти границу, перебраться в Венгрию и там попросить политического убежища.
Так что или я перейду через границу в ближайшие пару часов, или меня снова арестуют. Что со мной будет, ведает один Бог.
Такер Карлсон: У него не вышло. В пяти километрах от границы его схватили. Гонсало Лира сидит за решеткой. Он — политический узник. В якобы “свободной” стране. Чье правительство мы до сих пор содержим. Госдепартамент Байдена судьба этого американского гражданина не интересует. Более того, по-своему они даже поддерживают его арест. Наши СМИ его судьбой тоже не интересуются. . .
…Гонсало Лира: Я полагаю, что демократическая элита попытается избавиться от Джо Байдена и пропихнуть в президентское кресло Камалу Харрис. Но имейте в виду, она же форменная идиотка. Я действительно сомневаюсь, что ее коэффициент IQ хотя бы выше 90. Она просто тупица.