კიევის მერმა ვიტალი კლიჩკომ განაცხადა, რომ მას საბრძოლო მოქმედებათა დაწყების დღიდან, არ ულაპარაკია ზელენსკისთან. მათ კონფლიქტს აქვს წინაისტორია
უკრაინა მიექანება იმ მიმართულებით, რომელიც ძალიან ჰგავს რუსულს – ამაში დამნაშავე არის ვლადიმირ ზელენსკი. ამის შესახებ, კიევის მერმა ვიტალი კლიჩკომ განაცხადა გერმანულ ჟურნალ DER SPIEGEL– თან ინტერვიუში.
კლიჩკომ ვლადიმირ ზელენსკი – პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინსაც კი შეადარა.
„რაღაც ეტაპზე ჩვენ მივალთ იქამდე, რომ დავემსგავსებით რუსეთს, სადაც ყველაფერი ერთი ადამიანის ახირებაზე არის დამოკიდებული“ – დაიჩივლა კლიჩკომ.
კლიჩკო: უკრაინა აღმოჩნდა ხელმძღვანელობის გარეშე
დედაქალაქის თავი უკმაყოფილია იმით, რომ მერებს არ აძლევენ საშუალებას – მონაწილეობდნენ გადაწყვეტილების მიღებაში, რადგან ზელენსკის მთავრობა, მათ ძალაუფლების შემდგომი ცენტრალიზაციის დაბრკოლებად აღიქვამს.
„ახლა არსებობს მხოლოდ ერთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი და მასზე არნახული ზეწოლა ხორციელდება: ეს არის ადგილობრივი თვითმართველობა“ – აცხადებს ვიტალი კლიჩკო.
მეტიც, ის თვლის, რომ ომის პირველ დღეებში ქვეყანა ხელმძღვანელობის გარეშე დარჩა – „იყო აშკარა ქაოსი – იხსენებს ის, სწორედ უკრაინის ქალაქების მერებმა შეძლეს მაშინ – თავდაცვის ორგანიზაცია.“
ვიტალი კლიჩკომ ასევე თქვა, რომ წელიწადნახევრის განმავლობაში, მას არ ჰქონია არც ერთი შეხვედრა და არცერთი სატელეფონო საუბარი ზელენსკისთან, და ეს მაშინ, როცა კიევის მერია და პრეზიდენტის ადმინისტრაციული შენობა, სულ რამდენიმე ასეული მეტრითაა ერთმანეთს დაშორებული.
დანიური პოლიტიკისთვის უჩვეულო უთანხმოება
დაძაბული ურთიერთობა ვიტალი კლიჩკოსა და ვლადიმირ ზელენსკის შორის, გუშინ არ დაწყებულა და ეს იმით აიხსნება, რომ ისინი პოლიტიკური მოწინააღმდეგეები არიან, გვახსენებს ტელეარხ TV2-ის კორესპონდენტი უკრაინაში – კლაუს ბორგ რეინჰოლდტი. 2019 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე, კლიჩკომ მხარი ქვეყნის წინა მეთაურს – პეტრო პოროშენკოს დაუჭირა, თუმცა ეს უკანასკნელი ზელენსკისთან დამარცხდა.
კლაუს ბორგ რეინჰოლდტი ამბობს, რომ უკრაინაში არსებული ტრადიციის შესაბამისად, მეტოქე პარტიები „უკიდურესად მტრულად ეკიდებიან ერთმანეთს“.
„დანიურ პოლიტიკაში ასეთი მტრობა, უბრალოდ მიუღებელია. მაგრამ დაიწყო საბრძოლო მოქმედებები, ამბობს ის და გვიხსნის, რომ რუსული შენაერთების შეჭრის შემდგომ, საჯარო კამათი დიდი ხნით შეწყდა.
„თუმცა არსებული ვითარება, ახლა უკვე იცვლება“ – დასძენს ის.
რუსეთის გასახარად
ვლადიმირ ზელენსკიმ რამდენჯერმე ყველას გასაგონად გააკრიტიკა კლიჩკო. ბოლო საყვედური გასულ ზამთარში გაისმა. ზალენსკიმ ჩათვალა, რომ კლიჩკომ თავი ვერ გაართვა თავშესაფრების მშენებლობას და რუსული დარტყმების დაზიანებული კიევის ელექტროსისტემის აღდგენას.
კლაუს ბორგ რეინჰოლდტის აზრით, კლიჩკოს თავდასხმა ზელენსკიზე, გასაკვირი არაა.
„საკვირველი ისაა, რომ ამან ისევ მიაღწია საზოგადოების ყურამდე, რადგან, როგორც არ უნდა იყოს, ნებისმიერი შიდა დაპირისპირება, რუსეთს აძლევს ხელს“ – ამბობს ის.
ზელენსკისა და კლიჩკოს კონფლიქტს, არაერთხელ მოჰყვა მერის წინააღმდეგ გამოძიების დაწყება და რამდენიმე მცდელობა – მისი პოსტიდან გადაყენებისა, იტყობინება უკრაინული პრესა.

Мэр Киева Виталий Кличко заявил, что не разговаривал с Владимиром Зеленским с самого начала боевых действий. Но у их конфликта есть предыстория
Украина движется в направлении, слишком напоминающем Россию, — и виноват в этом Владимир Зеленский. Об этом заявил мэр Киева Виталий Кличко в интервью немецкому журналу Der Spiegel.
Кличко даже сравнил Владимира Зеленского с президентом Владимиром Путиным.
“В какой-то момент мы перестанем отличаться от России, где все зависит от прихоти одного человека”, — посетовал Кличко.
Кличко: Украина осталась без руководства
Глава Киева недоволен тем, что мэрам не дают полноценно участвовать в принятии решений, и считает, что правительство Зеленского видит в них лишь препятствие на пути дальнейшей централизации власти.
“Сейчас остался лишь только один независимый институт, и на него оказывается огромное давление: это местное самоуправление”, — заявил Виталий Кличко.
Более того, он считает, что в первые месяцы боевых действий страна осталась без руководства — “был откровенный хаос”, вспоминает он, и именно мэры украинских городов в те месяцы удержали оборону.
Виталий Кличко также сообщил, что более чем за полтора года боевых действий у него с Зеленским не было ни одной встречи и ни одного телефонного разговора — и это при том, что мэрия Киева и администрация президента находятся всего в нескольких сотнях метров друг от друга.
Неслыханные в датской политике разногласия
Напряженные отношения между Виталием Кличко и Владимиром Зеленским начались не вчера и объясняются еще и тем, что они —политические противники, напоминает корреспондент телеканала TV2 на Украине Клаус Борг Рейнхольдт. На президентских выборах 2019 года Кличко поддержал бывшего главу государства Петра Порошенко, однако тот проиграл Зеленскому.
Клаус Борг Рейнхольдт говорит, что по сложившейся на Украине традиции враждующие партии “чрезвычайно суровы друг с другом”.
“В датской политике такие разногласия были бы невозможны. Но затем начались боевые действия”, — рассказывает он, поясняя, что после ввода российских войск публичные споры на долгое время поутихли.
“Но сейчас сложившаяся ситуация начинает рушиться”, — добавляет он.
На руку России
Владимир Зеленский также несколько раз во всеуслышание критиковал Виталия Кличко. Последний упрек прозвучал прошлой зимой. Зеленский посчитал, что Кличко не справился со строительством необходимых убежищ и не смог вовремя наладить подачу электроэнергии после российских ударов.
Поэтому, считает Клаус Борг Рейнхольд, нападки Кличко на Зеленского неудивительны.
“Удивительно то, что это снова стало достоянием общественности, потому что, как ни крути, любая публичная борьба внутри украинского руководства играет на руку России”, — рассуждает он.
Конфликт Зеленского и Кличко уже привел к неоднократным расследованиям против мэра и нескольким попыткам отстранить его от должности, сообщает украинская пресса.