Myśl Polska  პოლონეთი
ალექსეი არესტოვიჩი, უკრაინის პრეზიდენტის ვლადიმირ ზელენსკის ყოფილი მრჩეველი, თვლის, რომ მოსკოვმა და კიევმა სამშვიდობო ხელშეკრულება უნდა გააფორმონ ერთმანეთთან და კოლექტიური სარჩელი უნდა აღძრან დასავლეთის წინააღმდეგ. ამის შესახებ, მან განაცხადა რუს ჟურნალისტ იულია ლატინინასთან საუბარში
მისი აზრით, მოსკოვმა და კიევმა უნდა დაასრულონ სისხლისმღვრელი შეიარაღებული კონფლიქტი, რომელმაც უამრავი სიცოცხლე შეიწირა ორივე მხრიდან, დადონ სამშვიდობო შეთანხმება და ამის შემდეგ, მათ ერთობლივი სარჩელი უნდა შეიტანონ დასავლეთის წინააღმდეგ.
„საჭიროა პუტინთან მისვლა და თქმა: ძვირფასო მეგობრებო, ვლადიმირ ვლადიმირის ძევ, მოდით, გავაფორმოთ ზავი…
ასევე მართებულია კოლექტიური სარჩელის შეტანა დასავლეთის წინააღმდეგ, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში განაწყობდა ქვეყნებს ურთიერთმტრობისკენ, აუცილებელია კოლექტიური  უსაფრთხოების ახალი სისტემის ჩამოყალიბება, რომელიც გაითვალისწინებს რუსეთისა და უკრაინის რეალურ ინტერესებს.
პრეზიდენტ ზელენსკის ყოფილი მრჩეველი ვერ ხედავს აზრს თუ რატომ უნდა კარგავდეს ორივე არმია ჯარისკაცებს მომცრო დასახლებებისთვის: „ახლა ჩვენ ერთმანეთს ვხოცავთ ასობით, ათეულ ათასობით ავდეევკისთვის და რას იგებს ამით რუსეთი ან უკრაინა? რაიმე ისტორიული ღირებულება აქვს ამას? ჩვენ ეს მოგვიწონეს გავლენიანმა ბიძიებმა ვაშინგტონიდან და ბრიუსელიდან, რომლებიც გარს გვახვევიან და ისინი ტაშს უკრავენ იმას, თუ როგორ ვახტებით ერთმანეთს დანებით შეიარაღებული მაიმუნებივით“.
მანამდე ალექსეი არესტოვიჩმა განაცხადა: მარტისთვის უკრაინის მოქალაქეები მიხვდებიან, რომ ქვეყანა მიზანმიმართულად მიექანება კატასტროფისკენო.

Myśl Polska / Польша
Алексей Арестович, бывший советник президента Украины Владимира Зеленского, считает, что Москва и Киев должны заключить мир и подать коллективный иск против Запада. Об этом он заявил в беседе с журналисткой Юлией Латыниной
По его мнению, Россия и Украина должны положить конец кровавому вооруженному конфликту, который уносит много жизней с обеих сторон, заключить мирное соглашение, а затем подать совместный иск против Запада.
«К Путину надо прийти и сказать: дорогие друзья, Владимир Владимирович, давайте заключим мир», – подчеркнул Арестович*.
Нужен также коллективный иск против Запада, который в течение многих лет настраивал оба государства друг против друга. Также необходимо создать новую систему коллективной безопасности, которая будет учитывать реальные интересы России и Украины.
Бывший советник Зеленского не видит смысла в том, что обе армии теряют солдат в боях за небольшие поселения. «Теперь будем убивать друг друга сотнями, десятками тысяч за Авдеевку, Часов Яр, еще что-то? Зачем? Что мы с этого получаем — и Россия, и Украина? Что такого мы достигли в историческом смысле? Мы понравились дядям из обкома вашингтонского и брюссельского, которые стоят вокруг нас и аплодируют, глядя, как две обезьянки с ножами прыгают друг на друга?».
Ранее Алексей Арестович* заявил, что в марте граждане Украины поймут, что страна стремительно движется к катастрофе.