მოლაპარაკებები ფინეთსა და აშშ-ს შორის – თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ (Defence Cooperation Agreement, DCA), ფინიშის სწორზე გავიდა, იტყობინება ფინური ტელერადიოკომპანიის – Yle-ს წყაროები
ფინეთი ამ მოლაპარაკებებს აშშ-სთან, უკვე წელიწადზე მეტია აწარმოებს.
ორმხრივი ხელშეკრულება თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ, დაადგენს თუ როგორ იმოქმედებს აშშ-ს არმია ფინეთის ტერიტორიაზე. ამ შეთანხმებით, მხარეები განამტკიცებენ ნატოს ფარგლებში არსებულ ურთიერთქმედებას.
მსგავსი ხელშეკრულება აშშ-ს აქვს 20 ქვეყანასთან. პარალელურად მიმდინარეობს მოლაპარაკება შვედეთთანაც.
ფინეთი იმედოვნებს, რომ აშშ-სთან თანამშრომლობა გააუმჯობესებს ქვეყნის უსაფრთხოებას. წინასწარი შეთანხმება გაფორმდა რამდენიმე წლის წინ, ხოლო უშუალო მოლაპარაკებები დაიწყო უკრაინის კონფლიქტის გაჩაღებიდან.
ფინეთი დაუშვებს აშშ-ს თავის აეროპორტებზე, პორტებსა და სახმელეთო სამხედრო ზონებში.
Yle-ს მონაცემებით, ფინეთი ნებას რთავს ამერიკელ სამხედროებს გამოიყენონ რამდენიმე ფინური გარნიზონი და სამხედრო ბაზა. აქ იგულისხმება სახმელეთო, საზღვაო და საჰაერო ძალები.
ერთობლივი გამოყენების ობიექტები ჩამოთვლილია ხელშეკრულების დანართში და მასში მხარეებმა გაითვალისწინეს თავდაცვის ძალების მოთხოვნები. ამ მომენტისთვის ხელშეკრულების ტექსტი გასაიდუმლოებულია და Yle-ს არ აქვს ცნობები კონკრეტულად რომელ აეროპორტებზე, პორტებსა და გარნიზონებში დაუშვებენ ამერიკულ შენაერთებს.
ამას გარდა, ფინეთი და აშშ შეთანხმდნენ იმ ობიექტებზე, რომლებითაც მხოლოდ ამერიკული მხარე ისარგებლებს. მათ, აშშ ალბათ გამოიყენებს იმ ტვირთების შესანახად, რაც მის ჯარისკაცებს დასჭირდებათ.
ფინეთის მეზობელი ნორვეგია შეერთებულ შტატებს უთმობს 3 აეროპორტსა და ერთ სამხედრო პორტს. Yle-ს ინფორმაციით, შვედეთთან გაფორმებულ ხელშეკრულებაში ამგვარ ობიექტთა რაოდენობა იქნება გაცილებით მეტი, ვიდრე ეს ნორვეგიაშია.
წყაროები: აშშ-ს მუდმივი ბაზები ფინეთში არ ექნება
ხელშეკრულება უზრუნველყოფს ამერიკული სწავლებების სამომავლოდ გაგრძელებას. ამერიკელების წვრთნები ფინეთში, განუწყვეტლივ მიმდინარეობს უკვე წელიწადზე მეტია.
ხელშეკრულება არ აწესებს შეზღუდვებს კონტიგენტის სწავლების რაოდენობაზე, მაგრამ ის შეიძლება დაზუსტდეს ფინეთის მოთხოვნით.
ფინეთში არ იქნება ამერიკული ბაზები, რომელზეც ამერიკელი სამხედროები მუდმივად იქნებოდნენ.
მოლაპარაკებებს უძღვებიან საგარეო საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროები. Yle-ს ინფორმაციით, უახლოეს დღეებში გაიმართება მოლაპარაკებების დასკვნითი ეტაპი. თუ მხარეები კმაყოფილნი დარჩნენ ხელშეკრულების პირობებით, ის ფინეთის მთავრობას მომავალ კვირაში წარედგინება.
შეთანხმებას შეისწავლის სახელმწიფო საბჭო, რის შემდეგაც დოკუმენტი, განხილვისა და დამტკიცებისთვის, გადაეგზავნება პარლამენტს. საკონსტიტუციო კომიტეტი მიიღებს გადაწყვეტილებას, ხელშეკრულების რატიფიკაციისთვის, პარლამენტართა ხმების ნახევარი იქნება საკმარისი თუ ორი მესამედი.

Мария Стенруус (Maria Stenroos)
Переговоры Финляндии и США о сотрудничестве в сфере обороны на финишной прямой, сообщают источники финской телерадиокомпании Yle
Финляндия ведет переговоры с США уже больше года.
В двустороннем соглашении о сотрудничестве в сфере обороны (Defence Cooperation Agreement, DCA) будет установлено, как американские войска могут действовать на территории Финляндии. При помощи соглашения стороны укрепят взаимодействие в рамках договоренностей НАТО.
Подобные соглашения США имеют с 20 странами. Сейчас ведутся переговоры со Швецией.
Финляндия надеется, что сотрудничество с США улучшит безопасность страны. Предварительное соглашение было достигнуто несколько лет назад, но непосредственные переговоры начались только после начала конфликта на Украине.
Финляндия предоставит США доступ к своим аэропортам, портам и сухопутным военным зонам
По данным Yle, Финляндия разрешит американским войскам использовать несколько финских гарнизонов или военных баз. К ним относятся территории сухопутных, морских и воздушных сил.
Объекты совместного использования перечислены в приложении к соглашению, и в них стороны учли пожелания сил обороны. На данный момент текст соглашения засекречен, и Yle не располагает сведениями о том, доступ к каким аэропортам, портам или гарнизонам Финляндия предоставит американским военным.
Кроме того, Финляндия и США договорились об объектах, которые будут использоваться только американской стороной. На территории этих объектов США могли бы, к примеру, хранить материалы для нужд своих войск. На этих объектах может размещаться оружие, транспортные средства и прочее снаряжение.
Сосед Финляндии Норвегия разрешает Соединенным Штатам использовать три аэропорта и один военный порт. По информации Yle, в договоре со Швецией количество таких объектов будет больше, чем в Норвегии.
Соглашение позволит продолжить проводить учения американских войск в Финляндии и в дальнейшем. Американские войска проходят обучение в Финляндии практически без перерывов уже больше года.
Соглашение не устанавливает ограничений на количество войск или учений, однако этот вопрос может быть согласован в любое время по требованию Финляндии.
В Финляндии не будет американских баз, в которых постоянно будут присутствовать американские военные.
Переговоры проводят представители министерства иностранных дел и министерства обороны. По информации Yle, в ближайшие дни состоится завершающий этап переговоров. Если обе стороны будут удовлетворены, соглашение будет передано руководству Финляндии уже на следующей неделе.
Соглашение будет изучено Государственным советом, после чего документ поступит на рассмотрение и одобрение парламента. Конституционный комитет примет решение, достаточно ли для одобрения соглашения половины голосов или же двух третей голосов.