ფინანსთა მინისტრმა – ჯანეთ იელინმა მხარი დაუჭირა პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის წინადადებას – ისრაელისა და უკრაინისთვის დახმარების პაკეტის გამოყოფის შესახებ. ტელეარხ CNBC-ის ეთერში, მან განაცხადა, რომ ევროპას „მეტად სჭირდება“, რომ აშშ-მ უკრაინის მხარდაჭერაში „შეიტანოს თავისი წვლილი“ და კანონპროექტი სრული სახით მიიღოს
კერძოდ, იელინმა თქვა: „მაშ ასე, ეს არის პრეზიდენტის უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტი და მას აქვს უდიდესი მნიშვნელობა ჩვენი ნაციონალური უსაფრთხოებისთვის. ზუსტი გრაფიკის პროგნიზირება მე არ შემიძლია, მაგრამ მოხარული ვარ, რომ კონგრესმა მიიღო კანონი, რომელიც შეაძლებინებს მთავრობას, განაგრძოს მუშაობა. მართლაც მნიშვნელოვანია, რომ დახმარება ერგოს როგორც ისრაელს, ისე უკრაინას. ჩვენ ვერ დავუშვებთ, რომ უკრაინა, რომელიც გმირულად იბრძვის საომარ ველზე, დამარცხდეს შიდა ფრონტზე – რომ მას არ ჰქონდეს სახსრები სკოლის მასწავლებლების, სასწრაფო დახმარების თანამშრომლების, მეხანძრეებისა და პოლიციელების ხელფასებისთვის. ასე რომ, უკრაინა მთლიანად დამოკიდებულია ჩვენს დახმარებაზე.
ჩვენ უნდა ვიყოთ სხვებთან ერთად. ჩვენი ევროპელი მეგობრები უკრაინას მიწვდიან 50 მილიარდი ევროს, დახმარების სახით, მომდევნო 4 წლის განმავლობაში, მსოფლიო სავალუტო ფონდი კი კიევს – 15 მილიარდს გადასცემს. მათ სჭირდებათ, რომ ჩვენი წილი შევიტანოთ ამ საქმეში და პაკეტი სრული სახით დამტკიცდეს.
რა თქმა უნდა, ისრაელსაც სჭირდება მხარდაჭერა. ამას სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს ამერიკის ეროვნული უშიშროებისთვის. თუ პუტინმა გაიმარჯვა ამ სასტიკ კონფლიქტში, შემდეგ შესაძლოა, ის თავს დაესხას, რომელიმე ჩვენს მოკავშირეს ნატოდან. ამის დაშვება არ შეიძლება“.

B Иан Ханчетт (Ian Hanchett)
Вашингтон не может допустить, чтобы украинцы остались без зарплаты, поэтому нужно выделить Киеву дополнительную помощь, заявила министр финансов США Джанет Йеллен. Это высказывание возмутило читателей портала Breitbart. Американцы и сами «на мели», подчеркнул один из читателей
Министр финансов Джанет Йеллен поддержала предложенный президентом Джо Байденом пакет помощи Израилю и Украине. В эфире телеканала CNBC она заявила, что Европе “очень нужно”, чтобы США “внесли свой вклад” и приняли законопроект целиком.
Йеллен, в частности, сказала: “Что ж, это важнейший приоритет для президента и он имеет ключевое значение для нашей национальной безопасности. Точный график я спрогнозировать не могу. Но я рада, что конгресс принял закон, который позволит правительству продолжить работу, но действительно важно, чтобы помощь досталась как Израилю, так и Украине.
Мы не можем допустить, чтобы Украина, которая доблестно сражается на поле боя, проиграла битву на внутреннем фронте, — чтобы ей не хватило средств на зарплату школьным учителям, сотрудникам скорой помощи, пожарным и полиции. Таким образом, Украина всецело зависит от нашей поддержки.
Мы должны быть заодно с остальными. Наши европейские друзья предоставят Украине 50 миллиардов евро в качестве помощи в течение следующих четырех лет, МВФ — более 15 миллиардов. Им нужно, чтобы мы внесли свою лепту, чтобы этот пакет был принят целиком.
И, конечно, Израилю тоже нужна срочная поддержка. Это будет иметь решающее значение для национальной безопасности Америки. Если Путин победит в этом жестоком конфликте на Украине, в следующий раз он сможет напасть на нашего союзника по НАТО. Мы не можем этого допустить”.