მაიკლ გფოელერი, დეივიდ რანდელი
ათასობით ადამიანი დაიღუპა უსარგებლო, გაჭიანურებულ და სულ უფრო ხარჯიან უკრაინის კონფლიქტში. ევროპასა და აშშ-ში ფინანსურმა დახმარებებმა და ელექტროენერგიაზე სუბსიდიებმა, ისეთ თანხას მიაღწია, რომ ის უკვე აჭარბებს მერილენდის მშპ-ს. ეს არის ჟამი, როცა აშშ-ს სახელმწიფო ვალი შეადგენს მთლიანი შიდა პროდუქტის 120%-ს. ასეთი ხარჯის გაღება შეიძლებოდა მხოლოდ მაშინ, თუ უკრაინა დემოკრატიული სახელმწიფო იქნებოდა, მაგრამ ის ამგვარი არ არის
დემოკრატია არ კრძალავს ოპოზიციურ პარტიებს. ის, რომ ამდენი მრავარიცხოვანი პარტია არსებობდა ნაციონალისტური გუნდის ხელისუფლებაში მოსვლამდე ანუ 2014 წლამდე, თავისთავად ბევრისმთქმელია ამ მთავრობაზე. 2022 წელს, უკრაინის პარლამენტმა მიიღო კანონი ამ პარტიების აკრძალვის შესახებ. პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ კი ამ კანონს ხელი მოაწერა. 11 აკრძალული პარტიის სიაში  მოხვდა – „ოპოზიციური პლატფორმა – სიცოცხლისათვის“, რომელიც რადაში ხმების 10%-ს ფლობდა. სანქციის ქვეშ მოექცა – უკრაინის სოციალისტური პარტია, პროგრესული სოციალისტური პარტია, მემარცხენე ძალთა კავშირი და უკრაინის კომუნისტური პარტია.
დემოკრატია არ კრალავს არევნებს. თუმცა უკრაინამ შეაჩერა დემოკრატიული პროცესი. 2022 წელს გამოცხადდა საომარი მდგომარეობა. იმედოვნებდნენ, რომ ეს იყო ხანმოკლე პაუზა, მაგრამ საომარ მდგომარეობას მუდმივად ახანგრძლივებენ. ბოლოს ეს მოხდა 2023 წლის ივლისში. უკრაინის პარლამენტმა, რადადან განდევნა ყველა ოპოზიციური პარტია. კენჭისყრის შედეგად, გადავადდა ოქტომბრისთვის დანიშნული საპარლამენტო არჩევნები. საპრეზიდენტო არჩევნები დაგეგმილი იყო 2014 წლის მარტისთვის, მაგრამ დღეს მოქმედი წესით, ისიც აღარ ჩატარდება. ზელენსკიმ საჯაროდ განაცხადა, რომ ახლა „არჩევნების დრო არ არის“.
დემოკრატია ცენზურას არ უწესებს მასობრივი ინფორმაციი საშუალებებს. 2022 წლის თებერვალში, უკრაინის მთავრობამ განკარგულება გასცა, საინფორმაციო მაუწყებლობა წარმართულიყო სახელმწიფოს დაქვემდებარებაში მყოფი ერთიანი პროგრამის – „ ტელემარათონის“ ფარგლებში. 2022 წლის აპრილში, ეროვნული უშიშროების საბჭომ ბრძანა, ეთერიდან მოეხსნათ  სამი დამოუკიდებელი ტელეარხი, რომელიც ზელენსკის წინამორბედთან იყო ასოცირებული. 2022 წლის დეკემბერში, ზელენსკიმ ხელი მოაწერა კანონს, რომელიც უფლებას ანიჭებს უკრაინის ეროვნულ საბჭოს ტელერადიომაუწყებლობის სფეროში, არეგულიროს ყველა ბეჭდვითი, საერთოეროვნული და ციფრული მაუწყებლობის საშუალება.
კანონის მიხედვით, მთავრობას შეუძლია ცენზურა დაუწესოს და აკრძალოს კიდეც – ნებისმიერი დამოუკიდებელი პლატფორმა, როგორიცაა, ვთქვათ – GOOGLE-ი. ამის გამო, მას მკაცრად აკრიტიკებს ევროპის ჟურნალისტთა ფედერაცია, რომელიც აცხადებს, რომ ამგვარი ქმედება შეუთავსებელია ევროსაბჭოს წევრობასთან. უკრაინის ჟურნალისტთა კავშირი ამ კანონს უწოდებს – „ყველაზე დიდი საფრთხეს სიტყვის თავისუფლებისთვის – უკრაინის დამოუკიდებლობის ისტორიაში. ამ დროისთვის ქვეყანაში არ არის არცერთი დამოუკიდებელი სატელევიზიო არხი საინფორმაციო გამოშვებით. ბეჭდვითი და ციფრული მედია ექვემდებარება უმკაცრეს ცენზურას.
დემოკრატია არ ზღუდავს ადამიანების გადადგილებას. როცა უკრაინაში საომარი მდგომარეობა გამოცხადდა, ყველა მამაკაცი 18-დან 60 წლამდე დაექვემდებარა გაწვევას და მათ აუკრძალეს საზღვრის გადაკვეთა. კანონის დამრღვევებს აკავებს პოლიცია და ძალით გზავნის ფრონტზე საბრძოლველად. ის, ვინც გაქცევა ახერხებს, ძირითადად ცხოვრობს პოლონეთსა და გერმანიაში. უკრაინის ხელისუფლება მოითხოვს,  რომ ევროკავშირმა ძალით დააბრუნოს ეს ხალხი უკრაინაში, მაგრამ მიზანს ჯერჯერობით ვერ აღწევს.
დემოკრატია  არ კრძალავს აღმსარებლობას. 2022 წელს, ზელენსკიმ გააუქმა რუსეთთან დაკავშირებული ყველა რელიგიური ორგანიზაცია. მათ რიცხვს მიეკუთვნება ქვეყანაში უმსხვილესი – უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია (УПЦ), რომელიც საუკუნეზე მეტია მჭიდროდ არის დაკავშირებული რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან. 2022 წლის მაისში, საეკლესიო სინოდმა გადადგა ისტორიული ნაბიჯი. მან ოფიციალურად გაწყვიტა კავშირი მოსკოვთან და რუსეთის მართლმადიდებებლი ეკლესია ამხილა ომის წაქეზებაში. უკრაინის ხელისუფლება ამასაც არ დასჯერდა: მან გააქტიურა ძალისხმევა, რათა აეკრძალა ხსენებული მართლმადიდებელი ეკლესია, იმავდრროულად, წინ წამოსწია ახალი ეკლესია, რომელიც სახელმწიფოს ექვემდებარება.
თუ ადამიანს უნდა მოხვდეს ახალი ეკლესიის წიაღში, მას უნდა ჰქონდეს უფლება თავისუფლად, დაუბრკოლებლდ გააკეთოს ეს. მაგრამ ოფიციალური კიევი აიძულებს მორწმუნეებს, უარყონ თავისი რწმენა და შეუერთდნენ ახალ ეკლესიას. ოფიციალური კიევი, ასევე ახდენს იმ ტაძრების მიტაცებას, რომლებიც ამას არ ეგუებიან. ახლა, უკრაინის პარლამენტი აპირებს ოფიციალურად გამოაცხადოს უკრაინის მართლმადიდიდებელი ეკლესია უკანონოდ. როდის იყო, რომ დემოკრატია კრძალავდა ყველაზე ძველ და დიდი ეკლესიას?
და ბოლოს, ყურადღება უნდა გავამახვილოთ, უკრაინის ნაციონალისტური მოძრაობის ულტრამემერჯვენე მიდრეკილებებზე. ჩვენი აზრით ისეთი ტერმინები, როგორიცაა „ფაშისტი“ და „ნეონაცისტი“, ძირითადად გამოიყენება გაუაზრებლად და ზედმეტად ხშირად. მაგრამ დროდადრო გვიწევს ამ პოზიციის რევიზიაც, რადგან უკრაინის ნაციონალისტურ მოძრაობას აშკარად აქვს გამოკვეთილი ავტორიტარული  მისწრაფებები. მხოლოდ ჩვენს სიტყვებს ნუ დაეყრდნობით, ინტერნეტში მოიძიეთ „სტეპან ბანდერა“, „ბრიგადა აზოვი“ და თავად მიხვდებით, რა ძნელია იმის გარკვევა, თუ სად მთავრდება ნაციონალიზმი და სად იწყება რასიზმი.
სამართლიანობისთვის უნდა იქვას, რომ კრიზისის დროს, ხელისუფლებები ხშირად ზღუდავენ სამოქალაქო უფლებებს. ჩვენს მიერ შემოღებულმა კანონმა – ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ, საკმაოდ შორს შეგვატოპინა. სამოქალაქო ომის დროს, პრეზიდენტმა აბრაამ ლინკოლნმა შეაჩერა ჰაბეას კორპუს აქტი, ეს მოხდა სამხრეთელების საზიანოდ, მაგრამ მას არჩევნები არასდროს გაუუქმებია. ეს არ გაუკეთებია უინსტონ ჩერჩილსაც, რომელსაც დროდადრო ადარებენ  ზელენსკის. ჩერჩილი 1945 წელს არჩევნებში დამარცხდა და იძულებული გახდა თავად ედევნებინა თვალი, თუ როგორ არტყამდე კლემენტ ეტლი საზეიმო წრეს – ეს ხდებოდა მეორე მსოფლიო ომის დასრულების შემდეგ.
უკრაინაში დარღვეული უფლებების ჩამონათვალი, მუდმივად იზრდება და ამ პროცესის უკუქცევის ნიშნები არ ჩანს. დასავლეთის ფავორიტი დიქტატორის ხელით შეიქმნა, სახელმწიფო კონტროლს დაქვემდებარებული მედია, ეკლესია, აიკრძალა მსხვილი ოპოზიციური პარტიები. ეს უკვე  სცდება იმ ჩარჩოებს, რაც ამერიკისა და ბრიტანეთის უახლესი ისტორიიდან გვახსოვს. აღნიშნული ქვეყნები დემოკრატიებად რჩებოდნენ სამხედრო კონფლიქტების პირობებშიც, მათ შორის, სამოქალაქო ომის  დროს. საპრეზიდენტო არჩევნების გაუქმება, ერთიანად აბათილებს ჩვენს პრეტენზიებს იმის თაობაზე, რომ მხარს ვუჭერთ ქმედით დემოკრატიას.
დეივიდ რანდელი – ამერიკის დიპლომატიური მისიის  ხელმძღვანელი საუდის არაბეთში, ავტორი წიგნისა – „ხედვა თუ მირაჟი: საუდის არაბეთი გზაგასაყარზე“.

Майкл Гфеллер (Michael Gfoeller), Дэвид Ранделл (David H. Rundell)
Тысячи людей погибли в ненужном, безысходном и все более дорогостоящем вооруженном конфликте на Украине. Объем финансовой помощи и субсидий на электроэнергию составил в Европе и США такую сумму, которая превышает годовой ВВП Мэриленда. И это в момент, когда национальный долг Америки уже достиг 120% ВВП. На такие затраты можно было бы пойти, но лишь в том случае, если бы Украина была демократическим государством. Но она таковым не является
Демократии не запрещают оппозиционные партии. То, что такие многочисленные партии вообще существовали, многое говорит об оппозиции украинскому националистическому правительству, пришедшему к власти после революции 2014 года. В мае 2022 года украинский парламент принял закон об официальном запрете всех таких партий. Президент Владимир Зеленский этот закон подписал. В список из 11 запрещенных партий вошла «Оппозиционная платформа — За жизнь», которой в Раде принадлежало 10% мест. Также под запрет попали Социалистическая партия Украины, Прогрессивная социалистическая партия Украины, Союз левых сил и Коммунистическая партия Украины.
Демократии не запрещают выборы. Но Украина приостановила сам демократический процесс, объявив в 2022 году военное положение. Предполагалось, что это будет временная пауза, но военное положение постоянно продлевают. В последний раз это было сделано в июле 2023 года. В результате голосования в украинском парламенте, откуда удалены все оппозиционные партии, назначенные на октябрь парламентские выборы были отменены. Президентские выборы были запланированы на март 2024 года, но в соответствии с действующими правилами они тоже не состоятся. Зеленский уже заявил, что сейчас «не время для выборов».
Демократии не подвергают цензуре средства массовой информации. В феврале 2022 года украинское правительство отдало распоряжение о слиянии новостного вещания в единую, подконтрольную государству программу новостей «Телемарафон». В апреле 2022 года Совет национальной безопасности приказал убрать из эфира три независимых телеканала, связанных с предшественником Зеленского. В декабре 2022 года Зеленский подписал закон, дающий Национальному совету Украины по вопросам телевидения и радиовещания полномочия регулировать деятельность всех печатных, широковещательных и цифровых средств массовой информации.
По закону украинское правительство может подвергать цензуре и даже закрывать независимые платформы типа Google. За это его резко критикует Европейская федерация журналистов, заявляющая, что такие действия несовместимы с членством в ЕС. Национальный союз журналистов Украины назвал этот закон «самой большой угрозой для свободы слова в истории независимой Украины». В данный момент в стране нет ни одной независимой телевизионной станции, передающей в эфир новости. Цифровые и печатные средства массовой информации по-прежнему подвергаются самой жесткой цензуре.
Демократии не запрещают передвижение людей. Когда на Украине ввели военное положение, все мужчины в возрасте от 18 до 60 лет поголовно стали военнообязанными, и им был запрещен выезд за рубеж. Тем не менее, многие бегут за границу, пытаясь избежать призыва на военную службу. На границе их ловит полиция и отправляет на фронт воевать. Те, кому удалось убежать, живут в основном в Польше и Германии. Украинское правительство требует, чтобы ЕС силой вернуло этих людей на Украину, но пока безуспешно.
Демократии не ограничивают свободу вероисповедания. В декабре 2022 года Зеленский запретил деятельность всех связанных с Россией религиозных организаций. К ним относится и самая большая в стране Украинская православная церковь (УПЦ), которая более тысячи лет была тесно связана с Русской православной церковью. В мае 2022 года церковный синод епископов пошел на исторический шаг. Он официально разорвал все связи с Москвой и осудил Русскую православную церковь за поддержку специальной военной операции. Но украинскому правительству этого было недостаточно. Оно активизировало усилия по запрету этой православной церкви, одновременно сплачивая и продвигая новую церковь, которая подконтрольна государству.
Если человек хочет войти в лоно этой новой церкви, то он определенно должен иметь право свободно и беспрепятственно сделать это. Но правительство в Киеве заставляет приходы нарушать преданность своей вере и присоединяться к новой церкви, а также захватывает собственность тех храмов, которые оказывают сопротивление. Сейчас украинский парламент готовится официально объявить Украинскую православную церковь вне закона. Демократии не запрещают деятельность самых старых и самых больших церквей.
И наконец, мы не обращаем внимания на ультраправые наклонности украинского националистического движения. На наш взгляд, такие слова как «фашист» и «неонацист» используются необдуманно и слишком часто. Но, наверное, нам надо пересмотреть свою точку зрения, потому что в националистическом движении Украины налицо авторитарные тенденции. Можно не принимать наши слова на веру. Просто наберите в поисковике слова «Степан Бандера» или «Бригада «Азов»»* и делайте собственные выводы о том, где заканчивается национализм и начинается расизм.
Справедливости ради надо сказать, что власти часто ограничивают гражданские свободы во время кризиса. Наш собственный закон о противодействии терроризму зашел слишком далеко в этом направлении. Президент Авраам Линкольн в годы гражданской войны приостанавливал действие хабеас корпус (институт английского уголовно-процессуального права, тесно связанный с принципом неприкосновенности личности. — Прим. ИноСМИ) в отношении сторонников южан, но никогда не отменял выборы. Не делал этого и Уинстон Черчилль, с которым иногда сравнивают Зеленского. Черчилль проиграл на выборах в Британии в 1945 году и был вынужден со стороны наблюдать за тем, как премьер-министр Клемент Эттли совершает победный круг почета по окончании Второй мировой войны.
На Украине постоянно увеличивается перечень авторитарных правонарушений, и процесс этот ни в коей мере не замедляется. Под руководством любимца Запада диктатора Зеленского Украина создала подконтрольную государству церковь, установила свою власть над телевизионными новостями и запретила крупные оппозиционные партии. Это выходит за рамки всего того, что происходило в новейшей истории Америки и Британии. Обе эти страны оставались в основе своей демократическими во время вооруженных конфликтов, даже во время гражданской войны. А отмена президентских выборов на Украине полностью опровергает наши претензии на то, что мы поддерживаем действенную демократию.
Дэвид Ранделл – бывший глава американской дипмиссии в Саудовской Аравии и автор книги «Видение или Мираж: Саудовская Аравия на перепутье» (Vision or Mirage, Saudi Arabia at the Crossroads).