MYSL POLSKA პოლონეთი
რუსული გაზის ევროპიდან განდევნა, ყველა არსებული საშუალებით გრძელდება, მაგრამ, რაც არ უნდა საკვირველი იყოს, ის მაინც აღწევს ევროპის მიწებამდე. მაინც როგორია რუსული გაზის სამოქმედო რუკა ბებერ კონტინენტზე?
გასულ წელს, ევროპამ შეამცირა რუსული გაზის იმპორტი. გაზსადენების საშუალებით, მან მიიღო 62 მილიარდი კუბური მეტრი გაზი ( 2021 წელს – ეს მაჩვენებელი აღწევდა – 140 მილიარდ კუბურ მეტრს). წელს, როგორც ჩანს, ის იქნება 40-45 მილიარდი კუბური მეტრი – ფიქალის გაზის ჩათვლით.
ასე რომ, რუსული მეთანი თანდათან ქრება ევროპის ენერგეტიკული პეიზაჟიდან – ისე, როგორც ნავთობი, საწვავი და ქვანახშირი. თუმცა ეს პროცესი ყველაგან ერთნაირად არ მიდის – რაც უფრო ჩრდილოეთითაა განლაგებული რუსული გაზსადენი, მით უფრო უმოქმედოა ის და რაც უფრო სამხრეთით მდებარეობს, მით უფრო ენერგიულად ფუნქციონირებს. ყველაზე უფრო ჩრდილოეთით მდებარე მცირე გაზსადენი ფინეთში, დაიხურა მას შემდეგ, რაც დაიწყო ოპერაცია „გადახდა რუბლებში“, რის შესახებაც უკვე ვწერდით ჩვენს გამოცემაში.
მსოფლიოს უმსხვილესი გაზსადენები – „ჩრდილოეთ ნაკადის“ ორი მიმართულება, რომლებიც გადიოდა ბალტიის ზღვის ფსკერზე, აფეთქებულია. ამ მილებით შეიძლებოდა წლიურად 110 მილიარდი კუბური მეტრი აირის გატარება. თუმცა ერთ-ერთი მიმართულება ამ ქსელიდან, დღეს არ ფუნქციონირებს. პრეზიდენტი პუტინი პერიოდულად იმეორებს საკუთარ წინადადებას და აცხადებს, რომ გაზი მეორე დღესვე ამოძრავდება „თუ ონკანი გაიხსნა“, თუმცა გერმანელები ჯიუტად ამბობენ – „არა“- ს. საიდან მოდის მათი ასეთი ამპარტავნება? იქიდან, რომ საკმარისია მათ რუსეთთან თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვან – ამერიკელები გერმანელებს მყისვე ყელში წაწვდებიან და თავს კედელზე ახლევინებენ.
პოლონური „იამალი“ (32 მილიარდი კუბური მეტრის გამტარობა წელიწადში) ჩვენ უკვე დავგმანეთ, შემდეგ კი ჩვენ ხელთ ვიგდეთ კომპანია „ ევროპოლგაზი“-ის რუსული ნაწილი. საპასუხოდ რუსეთმა შემოიღო სანქციები და აკრძალა ნებისმიერი ურთიერთობა მის მფლობელთან. ახლა „იამალი“ ცარიელია, რაც არ უნდა საოცარი იყოს, სამხრეთით, უკრაინაზე გამავალი მილსადენი მშვიდად მუშაობს. ანუ სახელმწიფო, რომელიც რუსეთს ეომება, ჩვეულებრივ ატარებს აირს და საამისოდ გასამრჯელოს იღებს. თუმცა ამ მილსადენში 14 მილიარდი კუბური მეტრი გაზი მიედინება, არადა შესაძლებელია 2-ჯერ მეტის გატარება.
ბებერი კონტინენეტის სამხრეთ ნაწილი რუსულ გაზზე გაცილებით მეტადაა დამოკიდებული, ვიდრე ჩრდილოეთი. ავსტრია, სლოვაკეთი და უპირველესად – უნგრეთი, არ აპირებენ შეთავაზებაზე უარის თქმას. გაზი, მათ ნაწილობრივ თურქეთიდან მიეწოდებათ, სადაც რუსეთიდან 2 მილსადენი შედის: „ლურჯი ნაკადი“, რომელიც წლიურად 16 მილიარდ კუბურ მეტრს ატარებს და „თურქული ნაკადი“, რომლის 2 გაშტოებით მიედინება 15.75 მილიარდი კუბური მეტრი აირი და ის ამარაგებს სამხრეთ ევროპას. მილსადენებზე სამუშაო ბევრია, თუმცა მათ წინაშე აღიმართა ბარიერი. ბულგარეთი, რომელიც რუსულ გაზს არ ყიდულობს (ეს ქვეყანა მყისიერად დაეთანხმა ბრიუსელის მოწოდებას, არ ეყიდა რუსული გაზი რუბლებზე), სანქციებში ორიგინალურად მონაწილეობს. მან ერთპიროვნულად დააწესა გადასახადი სერბეთში რუსული გაზის ტრანსპორტირებაზე და ის გაზის საფასურის 20%-ს (!) იღებს. ეს გაცილებით მეტია, ვიდრე უბრალოდ ტრანზიტის მოსაკრებელი. ადრე წარმოუდგენელი იყო, ვინმეს გადასახადი დაეწესებინა კავშირის შიგნით, მაგრამ ჩვენ ხომ ისეთ დროში ვცხოვრობთ, როცა შეუძლებელიც შესაძლებელია.
ასე რომ, ევროპის ნაწილი ცდილობს გამოემშვიდობოს რუსულ გაზს, ამავე დროს, ევროპის ბაზარზე იყიდება ფიქალის გაზი, რომელიც ევროკავშირმა 40%-ით მეტი შეიძინა. პროცენტი მართლაც შთამბეჭდავია, მაგრამ ამ ტიპის გაზის მოცულობა ჯერჯერობით მცირეა. 2021 წელს, ფიქალის გაზის იმპორტმა შესადგინა – 13,5 მილიარდი კუბური მეტრი, 2022 წელს კი გაცილებით მეტი 19.3. მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში, ის უკვე 10.8 მილიარდს შეადგენს…
… ზემოთქმულის მიუხედავად, ევროპა მაინც რჩება „გაზპრომის“ ყველაზე სასურველ ბაზრად. გასულ წელს, ამ ბაზარზე იყო შეუსაბამოდ მაღალი ფასები ( 984 დოლარი – 1000 კუბურ მეტრ აირზე), მიმდინარე წელს კი, როგორც ჩანს, საფასური იქნება 500 დოლარი, ჩინეთი კი იგივე მოცულობაში – 300 დოლარს იხდის. ჩვენი მიმოხილვა შეგვიძლია შევაჯამოთ ასე: ევროპა ეს არის მილევადი, გეოგრაფიულად მრავალფეროვანი, მაგრამ მაინც სასურველი ბაზარი.

Российский газ продолжают выдавливать из Европы всеми возможными способами. Но, как ни странно, он все-таки проникает на европейские земли. Как же сегодня выглядит карта присутствия российского газа на Старом Континенте?
В прошлом году Европа сократила импорт российского газа, получив по трубопроводам всего 62 миллиарда кубометров газа (в 2021 году – 140 миллиардов кубометров). В этом году, похоже, это будет 40-45 миллиардов кубометров. Вместе с СПГ.
Таким образом, российский метан постепенно исчезает из Европейского энергетического пейзажа вслед за нефтью, топливом и углем. Однако не везде этот процесс выглядит одинаково – чем севернее расположены российские газопроводы в Европу, тем крепче они заморожены, а чем южнее, тем жарче функционируют. Самый северный, небольшой трубопровод в Финляндию, был закрыт после операции «газ за рубли», о которой мы уже писали в нашем издании.
Крупнейшие в мире газопроводы – оба «Северных потока», проходивших по дну Балтийского моря, взорваны. Они могли передавать 110 миллиардов кубометров в год. И хотя одна из четырех ниток каким-то чудом уцелела, по ней ничего не транспортируется. Правда, президент Путин время от времени публично повторяет предложение о поставках, заявляя, что газ пойдет на следующий день, «достаточно открутить кран», но немцы гордо отвечают «нет». Отчего их обуяла такая гордость? Оттого, что Америка крепко держит их за горло и бьет по головам каждый раз, когда в них возникает идея посотрудничать с Россией.
Польский «Ямал» (33 миллиардов кубометров в год) мы сначала осушили, отказавшись платить в рублях, а затем реквизировали российскую часть собственности в компании «Европолгаз», которая владеет польской частью этого трубопровода. В ответ Россия ввела санкции – запретила иметь какие-либо дела с этим собственником. Теперь «Ямал» стоит пустым. Как ни парадоксально, южнее спокойно работает трубопровод через Украину. Через территорию государства, которое ведет боевые действия с Россией. Это государство спокойно качает российский газ и взимает за это деньги. Не только газ, но и нефть. Правда, газа идет всего 14 миллиардов кубометров в год, а могло бы идти в два раза больше.
Южная часть Старого континента держится за поставки российского газа гораздо крепче, чем северная. Австрия, Словакия и, прежде всего, Венгрия не собираются отказываться от этого поставщика. Газ сюда поступает в том числе через Турцию, к которой из России ведут два газопровода: «Голубой поток», передающий 16 миллиардов кубометров в год, и «Турецкий поток», две нити которого по 15,75 миллионов кубометров в год также снабжают Южную Европу. Работы у трубопроводов много, хотя недавно на их пути вырос новый неожиданный барьер. Болгария, которая сама российский газ не импортирует (эта страна одна из немногих прислушалась к призывам Брюсселя не платить за газ в рублях), решила поучаствовать в санкциях довольно оригинальным образом. Она в одночасье, 13 октября, ввела налог на транзит российского газа в Сербию и Венгрию. Это примерно 47 злотых/МВтч при цене газа 235 злотых, то есть налог составляет 20% от цены. Это намного больше, чем проценты за транспортировку. Ранее казалось невозможным, даже неслыханным, чтобы кто-то ввел налог на транзит внутри Союза. Но мы теперь живет в такое время, когда невозможное становится возможным…
Итак, часть Европы продолжает цепляться за трубопроводы из России, а в это время новые европейские рынки завоевывает российский сжиженный газ (СПГ), которого Евросоюз в прошлом полугодии закупил на 40% больше. Процент впечатляет, но количественно объемы пока незначительны – в 2021 году импорт СПГ составил всего 13,5 миллиардов кубометров, в 2022 г. гораздо больше – 19,3 миллиардов, а в первом полугодии текущего года – 10,8 миллиардов…
… Несмотря ни на что Европа по-прежнему остается самым прибыльным рынком для «Газпрома». В прошлом году на этом рынке держались невероятно высокие цены (984 доллара за 1000 кубометров). В текущем году, похоже, цена составит около 500 долларов, тогда как Китаю газ обходится в 300 долларов. Подытожить наш обзор можно так: Европа – это сокращающийся, географически разнообразный, но очень прибыльный рынок.