დრამატიზმით აღსავსე რამდენიმე კვირის შემდეგ, წარმომადგენლობითი პალატის ახალ სპიკერად აირჩიეს – მაიკ ჯონსონი. ეს საგანგაშო სიგნალია უკრაინისთვის, რომელიც ძლიერ დამოკიდებულია ამერიკულ დახმარებაზე
„ მაიკ  ჯონსონის არჩევა – ცუდი ამბავია უკრაინისთვის“ – ამბობს SVT-ის კორესპონდენტი ამერიკაში – ფუად იუსეფი.
აქამდე სწორედ აშშ-ს შეჰქონდა უდიდესი წვლილი უკრაინული მხარის საბრძოლო მოქმედებებში რუსეთის წინააღმდეგ. საერთოდ, ამ კონფლიქტში კიევი უკიდურესად დამოკიდებულია დასავლეთის დახმარებაზე.
„ სწორედ უკრაინელთა სიმამაცე და თქვენი დახმარება განსაზღვრავს იმას, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები ბრძოლის ველზე“- განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ოქტომბრის დასაწყისში ჩატარებულ პრესკონფერენციაზე.
ოთხშაბათ საღამოს, მაიკ ჯონსონის სპიკერის პოსტზე არჩევის შემდეგ, იმატა შეშფოთებამ იმის თაობაზე, რომ აშშ-ს მხრიდან დახმარება შესუსტდებოდა ან საერთოდ შეწყდებოდა. საქმე ისაა, რომ აშშ-ში მომწიფდა უთანხმოება უკრაინის შემდგომი მხარდაჭერის საკითხზე.
რა გავლენას მოახდენს ახალი სპიკერი უკრაინის კონფლიქტზე?
ფუად იუსუფი თვლის, რომ მაიკ ჯონსონის არჩევა – უკრაინისთვის ცუდის მომასწავებელია.
ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, უკრაინის კონფლიქტმა რესპუბლიკურ პარტიაში ბზარი გააჩინა და ის დღითიდღე ფართოვდება. მიუხედავად ზელენსკის ჩასვლისა, 117 რესპუბლიკელი დახმარების ბოლო პაკეტის გამოყოფას არ დაეთანხმა. ყოფილ სპიკერ კევინ მაკკარტის მოუწია, უარი ეთქვა უკრაინისთვის განკუთვნილ ბოლო ტრანშზე, რათა დროებითი ბიუჯეტი მიეღო და სახელმწიფო აპარატის გაჩერება თავიდან აეცილებინა.
70-იან წლებში, კვლევითმა ინსტიტუტმა პიუმ გაზომა კონგრესმენებს შორის პოლარიზაციის ხარისხი. მაშინ, ცენტრისტების რაოდენობამ კონგრესში – 160 კაცი შეადგინა. ახლა მათი რიცხვი – 24-მდეა შემცირებული. ახალ სპიკერს მოუწევს 2 ძირითადი ცვლილების გათვალისწინება: პარტიებს შორის ურთიერთობა უკიდურესად გამწვავებულია, ხოლო რესპუბლიკელთა რიგებში უკრაინის მხარდაჭერა ბუნდოვანი.
არადა, თეთრი სახლი და უკრაინელი პოლიტიკოსები მუდმივად გვაფრთხილებენ, რომ მხარდაჭერის გარეშე, უკრაინის გამარჯვების შანსი დრამატულად მცირდება. რადას დეპუტატმა ალეკსეი გონჩარენკომ ისიც კი თქვა, რომ ამერიკული მხარდაჭერის გარეშე, უკრაინას შანსი – „პრაქტიკულად არ რჩება“.
წარმომადგენლობითი პალატის სპიკერი მნიშვნელოვანი ფუნქციის მატარებელია და მას ხშირად მიიჩნევენ ყველაზე დიდი ძალაუფლების მქონე პერსონად კონგრესში, რადგან სენატი უფრო ძნელად კონტროლდება ზემოდან.
სპიკერს შეუძლია ცალმხრივად წარუდგინოს წარმომადგენლობით პალატას დღის წესრიგი – საკუთარი პოლიტიკური პროგრამის რეალიზაციისთვის, ის ასევე იღებს გადაწყვეტილებას, რომელი წესით იხელმძღვანელოს ცალკეული საკითხების განხილვისას. იმის თქმაც, რომ ჯონსონი მხარს უჭერს უკრაინას, ძალიან გაჭირდება.
„ მაიკ ჯონსონმა რამდენჯერმა წინააღმდეგ მისცა ხმა უკრაინის დახმარების გამოყოფას“ – გვახსენებს იუსუფი.
უკრაინამ ეს ამბავი დიდი წუხილით მიიღო
SVT-ის კორესპონდენტი უკრაინაში – ელინ იონსონი იტყობინება, რომ ახალი სპიკერის არჩევამ, უკრაინა ძალიან შეაშფოთა.
„როცა ჯარისკაცებთან ურთიერთობ, იგებ, რომ მათ ზუსტად იციან, რომელი ქვეყნიდან – რა იარაღი, რა რაოდენობით მოდის“- ამბობს ის.
ის, ასევე ამბობს, რომ ბევრი უკრაინელი „გულდასმით“ აკვირდება აშშ-ს შიდა პოლიტიკას. „იმიტომ, რომ მათ მშვენივრად ესმით, რა მოხდება თუ მხარდაჭერა შეწყდა“ – აღნიშნავს ელინი.

После нескольких исполненных драматизма недель новым спикером Палаты представителей США был избран Майк Джонсон. Это тревожный сигнал для Украины, которая сильно зависит от американской помощи
Доселе именно США внесли крупнейший вклад в боевые действия Украины против России. Вообще, в этом конфликте Киев сильно зависит от пакетов помощи Запада.
«Именно мужество украинцев и ваша поддержка определят, как будут развиваться события на поле боя», — заявил президент Украины Владимир Зеленский на пресс-конференции в начале октября.
Но после избрания на пост спикера Майка Джонсона в среду вечером обострилась тревога из-за того, что помощь со стороны США ослабнет или иссякнет вовсе. Дело в том, что США назрели политические разногласия насчет дальнейшей поддержки Украины.
Как новый спикер повлияет ход украинского конфликта
Корреспондент SVT в Америке Фуад Юсефи считает, что избрание Майка Джонсона — дурные вести для Киева.
За последний год конфликт на Украине уже привел к расколу в Республиканской партии, и брешь продолжает шириться. Несмотря на визит президента Зеленского, целых 117 республиканцев проголосовали против последнего пакета помощи. Бывшему спикеру Кевину Маккарти даже пришлось отказаться от очередного транша Украине, чтобы принять временный бюджет и не допустить закрытия государственного аппарата.
В 70-х годах исследовательский институт Пью измерил степень поляризации конгрессменов. Тогда в центристах оказались 160 членов Конгресса. Сегодня их число сократилось всего до 24. Новому спикеру придется учитывать эти две важных перемены: сотрудничество между партиями сильно осложнилось с политической стороны, а поддержка Украины в рядах Республиканской партии перестала быть самоочевидной.
В то же время Белый дом и украинские политики не раз предостерегали, что без поддержки перспективы Украины выиграть значительно ослабнут. Депутат Рады Алексей Гончаренко даже заявил, что без американской поддержки у Украины «практически нет шансов».
Спикер Палаты представителей играет важнейшую роль и нередко считается самой властной фигурой в Конгрессе, поскольку Сенат слабее контролируется сверху.
Спикер может в одностороннем порядке задавать Палате представителей повестку дня для реализации собственной политической программы, а также решает, какие правила применяются в отдельных вопросах. И то, что Джонсон поддержит Украину, далеко не очевидно.
«Майк Джонсон несколько раз голосовал против при обсуждении дальнейшей поддержки Украины», — напоминает Юсефи.
Украина восприняла новость с большой тревогой
Корреспондент SVT на Украине Элин Йонссон сообщает, что новость о новом спикере принесла Украине огромную тревогу.
«Когда мы общаемся с солдатами, они точно знают, какое оружие поступает из какой страны и в каких количествах», — говорит она.
Еще она говорит, что многие украинцы «очень пристально» следят за внутренней политикой США.
«Это потому, что они слишком хорошо себе представляют, чтó будет, если поддержка иссякнет», — говорит она.