Parlamentní listy  ჩეხეთი
უკრაინული კონტრშეტევის მიმდინარეობა და ისრაელის პასუხი პალესტინური „ჰამასის“ დარტყმაზე, საშუალებას გვაძლევს, რომ უფრო რეალისტურად შევაფასოთ ინფორმაცია, უფრო ზუსტად – დეზინფორმაცია, რომელსაც გვაწვდიან მეინსტრიმი და სახელისუფლებო პოლიტიკოსები უკრაინაში არსებული კონფლიქტის შესახებ
დღეს გვესმის, რომ ისრაელმა იხმო 300 ათას რეზერვისტი – ღაზას სექტორში „ჰამასზე“ შურის საძიებლად. რეზერვისტები, ისრაელის არმიის 200 ათასამდე მოსამსახურესთან ერთად, ქმნიან ნახევარმილიონიან ძალას, რომელმაც უნდა დაარტყას ტერიტორიას, რომლის მოცულობა 365 კვადრატული კილომეტრია, მოსახლეობა კი 2 მილიონამდე. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ „ჰამასს“ არ გააჩნია მძიმე შეიარაღება და ავიაცია, ღაზა კი იმყოფება ტოტალურ საჰაერო და საზღვაო ბლოკადაში.
ცნობილია, რომ 2022 წლის თებერვალში, რუსეთმა, სულ 200 ათასამდე ჯარისკაცის მონაწილეობით, დაიწყო სპეცოპერაცია უკრაინაში, სახელმწიფოში, რომლის ფართობი – 600 ათასი კვადრატული კილომეტრია, მოსახლეობა 40 მილიონამდე.
ამ ძალის აშკარა სიმცირე, სრულ წინააღმდეგობაშია რუსეთის  მიზნებთან, რომლის შესახებაც გვიყვებოდა პოლიტიკური და მედია-ელიტა. ჩვენ გვეუბნებოდნენ, რომ გამოუსწორებლად აგრესიული და იმპერიული რუსეთი, მიზნად ისახავდა უკრაინის მიტაცებას, ოკუპაციასა და მიერთებას, შემდეგ კი ევროპისკენ სვლას.
თითქოსდა, ჩვენ გვემუქრებოდა საშინელი საფრთხე და ყოველგვარი მორიგება ან შეთანხმება აგრესორთან, შეუძლებელი იყო. ერთდაერთი გამოსავალი, როგორც ამას გვარწმუნებდნენ, იყო რუსეთის დამარცხება უკრაინის საბრძოლო ველზე. ამთავითვე უნდა ითქვას, რომ ასეთია ჩვენი მთავრობისა და პრეზიდენტის პოზიციაც.
სწორედ ამ ჭრილში უყურებდა და უყურებს უკრაინაში არსებულ შეიარაღებულ კონფლიქტს ჩვენი საზოგადოება. ჩვენ ვიხილეთ რუსული არმიის წარუმატებელი მცდელობა, დაეკავებინა აეროპორტი კიევის მახლობლად და დაემხო უკრაინული რეჟიმი. ჩვენს აღფრთოვანებას იწვევდა ახალი ამბები იმის თაობაზე, რომ უამრავი უკრაინელი პატრიოტი, აღჭურვილი ჩინებული ანტისატანკო რაკეტებით,  მიერეკებოდა რუსების მოძველებული ტანკების კოლონებს, დაბნეულ ჯარისკაცებთან და მათ უსუსურ მეთაურებთან ერთად. დავითმა სძლია გოლიათს, სიკეთემ კი ბოროტებას. რუსები გარბოდნენ კიევიდან და თითქოსდა თავქუდმოგლეჯილი მიექანებოდნენ გარდაუვალი მარცხისკენ. ჩვენ აგვიხსნეს, რომ ეს იყო პუტინის პარალიჩის და მისი ქრონიკული იდიოტიზმის, ასევე რუსი მეთაურობის ლოთობის შედეგი.
ახლა კი ირკვევა, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალები, კონცენტრირებული იყო სულ სხვა ადგილზე: ზაპოროჟიეს, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებზე – სადაც რუსეთის საექსპედიციო კორპუსმა მსწრაფლ დაიკავა ტერიტორიული სარტყელი რუსეთის საზღვრიდან შავ ზღვამდე და ამით უზრუნველყო სახმელეთო კავშირი რუსეთსა და სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ყირიმს შორის. კონფლიქტის შემდგომმა განვითარებამ დაგვანახა, რომ სწორედ ეს დერეფანი იყო სასიცოცხლო, ყველაფერი დანარჩენი კი – ცრუ მანევრს ან ეპიზოდურ მოვლენას წარმოადგენდა. ამჟამინდელი სიტუაცია მოწმობს, რომ შემდგომი წელიწადნახევრის განმავლობაში, ამ კორიდორის გასწვრივ მიწებზე, უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთში, რუსეთი გამალებული აშენებდა მაჟინოს მსგავს ახალ ხაზს და ელოდებოდა უკრაინის კონტრშეტევას. ცალკეულ ოპერაციებს ბახმუტთან და სევეროდონეცკთან, ატარებდნენ კერძო სამხედრო კომპანიის მებრძოლები და სხვა სპეცდაჯგუფებები, ხოლო რუსეთის რეგულარული არმია, ემზადებოდა უკრაინელთა კონტრშეტევის მოსაგერიებლად. რუსებმა დატოვეს დნეპრის მარჯვენა ნაპირი და ხარკოვის ოლქის დიდი ნაწილი, რაც შემოგვასაღეს უკრაინელების მორიგ დიდ წარმატებად.
ჩვენში და მთელს დასავლეთში, ჭარბობდა ოპტიმისტური განწყობილება და იყო იმის მოლოდინი, რომ საუკეთესო დასავლური იარაღისა და უკრაინელთა პატრიოტული ჰეროიზმის ერთობლიობა, დაიფრენდა რუსებს ზღვამდე და მოხერხდებოდა უკუპირებული ტერიტორიების განთავისუფლება – ყირიმის ჩათვლით. ყველას გამორჩა ერთი უცნაურობა: თავიდან, ახალ ამბებს თუ დავუჯერებდით, უკრაინას თითქმის არ ჰყავდა არმია და მას გარდაუვალი ოკუპაცია ელოდა. მერე კი, რამდენიმე თვეში, სად იყო და სად არა, გაჩნდა შეიარაღებული ძალები, რომელსაც უკვე პრეტენზია ჰქონდა რუსეთის ფედერაციაზე გამარჯვების(!).
ნათელია, რომ დიდი, გაწვრთნილი და კარგად შეიარაღებული უკრაინული არმია ვერ გაჩნდებოდა, ვერც რამდენიმე კვირაში და ვერც რამდენიმე თვეში. კანცლერმა ანგელა მერკელმა პოსტიდან გადადგომის შემდეგ განაცხადა, რომ ე.წ. მინსკის შეთანხმება, რომლის მიზანს უკრაინის დონბასში არსებული კრიზისის დაძლევა წარმოადგენდა და რომლის  გარანტად გერმანია და საფრანგეთი გვევლინებოდნენ, ემსახურებოდა დროის გაყვანას. შემდგომმა მოვლენებმა დაადასტურა, რომ ეს დრო გამოიყენეს უკრაინული არმიის შექმნისა და შეიარაღებისთვის, რათა ის მომზადებულიყო და შესძლებოდა რუსებისგან დონბასისა და ყირიმის გათავისუფლება. გარკვეულწილად ეს მოხერხდა: აშშ-მ და სხვებმა დიდი სამუშაო გასწიეს და უკრაინული არმია, იქცა მეტად სახიფათო მოწინააღმდეგედ რუსეთისთვის. სწორედ აქ იკვეთება რუსული დარტყმის არსი  და მიმართულება. ჩვენ ვიხილეთ რუსეთის პრევენციული დარტყმა უკრაინაზე. მოსკოვი ვერ დაელოდებოდა იმას, ვიდრე აშშ და მთლიანად დასავლეთი, შეაიარაღებდა კიევს და კიევი მზად იქნებოდა დაებრუნებინა ტერიტორიები, რომლის წართმევასაც, ის არ ურიგდებოდა… ვლადიმირ პუტინმა გადაწყვიტა დაესწრო მოვლენებისთვის და დაერტყა იმ დროს, რომელსაც საამისოდ ყველაზე შესაფერისად თვლიდა. მოსკოვისთვის მთავარია სახმელეთო კორიდორი ყირიმთან, უამისოდ ეს სტრატეგიული ნახევარკუნძული დაუცველია. ამით აიხსნება ოპერაციის ხასიათი, გამოყენებულ ძალთა რაოდენობა და ბრძოლის მიმდინარეობა. თუ დავუშვებთ, რომ სწორედ ეს იყო რუსული დარტყმის მთავარი მიზანი და არა უკრაინის მთლიანი ოკუპაცია და  მისი იმპერიისთვის მიერთება, რასაც ჩვენ დღენიადაგ გვიმტკიცებენ, მაშინ ლოგიკა გასაგებია. გამოდის, რომ ვლადიმირ პუტინი არ ტყუის, როცა ამბობს, რომ სპეციალური სამხედრო ოპერაცია აღწევს თავის მიზნებს, ის წარმატებით ინარჩუნებს სტრატეგიულ დერეფანს ყირიმთან, გამოფიტულ და დანგრეულ უკრაინას კი წინ, ომის მეორე ზამთარი ელის. ახლა ფსონი გადარჩენაზე კეთდება. თუ შეიარაღებული კონფლიქტი გაგრძელდა და მოსალოდნელ რუსულ შეტევას მოჰყვა  უკრაინის ფრონტის გარღვევა, ქანცგამოცლილ უკრაინას გაუჭირდება რუსების შეჩერება. ახლო აღმოსავლეთში იფეთქა ახალმა ომმმა, რაც დიდი ძალისხმევას მოითხოვს დასავლური ქვეყნებისგან, როგორც სამხედრო, ისე დიპლომატიური თვალსაზრისით. ითვალისწინებს კი ვინმე ყოველივე ამას?

Parlamentní listy / Чехия
Ход украинского контрнаступления и израильский ответ на террористический удар палестинского ХАМАС дают нам возможность более реалистично оценить ту информацию, а скорее дезинформацию, которой нас потчует мейнстрим и политики во власти о вооруженном конфликте на Украине
Сегодня можно услышать, что Израиль призвал для отмщения ХАМАСу в секторе Газа 300 тысяч резервистов. Они вместе с приблизительно 200 тысячами человек, служащих в израильской армии, образуют почти полумиллионную силу, которая готовится ударить по территории размером 365 квадратных километров с населением около двух миллионов человек. Тут следует подчеркнуть, что ХАМАС не располагает тяжелыми вооружениями и авиацией, а Газа находится в тотальной воздушной и морской блокаде.
Известно, что в феврале 2022 года Россия начала спецоперацию на Украине, государстве площадью около 600 тысяч квадратных километров и с приблизительно 40-миллионным населением, силами 200 тысяч солдат. Явная недостаточность этих сил полностью противоречит мнимым целям России, как нам о них рассказывала политическая и медиа-элита. Нам говорили, что неисправимо агрессивная и имперская Россия ставит себе цель захватить, оккупировать и присоединить Украину, а потом двигаться дальше в Европу. Все мы якобы в страшной опасности, и никакое примирение или договор с русским агрессором невозможны. Единственный вариант, как нам внушали, это победить его на поле боя на Украине. Кстати, такова официальная позиция и нашего правительства, и президента.
С такой точки зрения на вооруженный конфликт на Украине смотрела и смотрит и наша общественность. Мы наблюдали за безуспешной попыткой российских сил захватить аэродром близ Киева и по-быстрому свергнуть украинский режим. Воодушевление у нас вызывали рассказы о том, как бесчисленные украинские патриоты, вооруженные прекрасными американскими противотанковыми ракетами, гнали колонны старых российских танков с растерянными солдатами и беспомощными командирами. Давид одолел Голиафа, а добро побеждает зло. Русские ушли из-под Киева и якобы движутся к неизбежному поражению. Нам все объясняли мнимым параличом Владимира Путина и хроническим идиотизмом, а также пьянством русских командиров.
Теперь же выясняется, что основные усилия российских сил были сконцентрированы совсем в другом месте: в Запорожье, Донецкой и Луганской областях, — где российский экспедиционный корпус быстро занял широкую полосу территории вдоль границы с Россией и Черным морем, тем самым наладив сухопутное сообщение между Россией и стратегически важным для нее Крымом. Дальнейший ход конфликта показал, что именно этот коридор особенно важен, а все остальное было лишь прикрывающим маневром и эпизодическим событием. Нынешняя ситуация подтверждает, что на протяжении последующих более чем полутора лет Россия усиленно строила на границах этого коридора занятых земель на юго-востоке своеобразную новую линию Мажино, ожидая украинского контрнаступления. Отдельные бои за Артемовск (Бахмут), Северодонецк и другие пункты вели в основном бойцы ЧВК и разные спецподразделения, а сами российские вооруженные силы готовились к отражению ожидаемого украинского контрнаступления. Русские даже ушли из Херсона за Днепром и из большей части Харьковской области, что нам опять-таки преподнесли как еще одну большую украинскую победу.
У нас и на всем Запада преобладали очень оптимистичные настроения в ожидании, когда прекрасное западное оружие и патриотический героизм украинцев погонят русских до моря и освободят занятые территории, включая Крым. Никому не показалось странным, что сначала, если верить нашим новостям, у Украины практически не было армии, и ей грозила оккупация, а потом, вдруг, через пару месяцев откуда ни возьмись появились вооруженные силы, которые претендовали на победу над Российской Федерацией.
Понятно, что большая, обученная и вооруженная украинская армия не возникла за пару недель или месяцев. Канцлер Ангела Меркель после своего ухода с поста как-то заявила, что так называемые Минские договоренности, которые гарантировали Германия с Францией и которые презентовали как выход из кризиса на украинском Донбассе, подписывали только для того, чтобы выиграть время. Последующие события подтвердили, что время это использовалось на создание и вооружение украинской армии, готовой и способной отобрать у русских Донбасс и Крым. Это в значительной мере удалось. США и остальные проделали очень большую работу, и украинская армия превратилась в более чем опасного противника для русских.
Вот тут и вскрывается подлинный смысл и замысел российского удара. Мы стали свидетелями превентивного нападения на Украину Россией, которая не хотела дожидаться, когда Киев вооружат американцы и Запад и когда он будет готов к захвату своих территорий, с отторжением которых так и не смирился. Владимир Путин решил предотвратить такой ход событий и ударить в момент, который считал наиболее выгодным для себя. Главное для Москвы — сухопутный коридор в Крым, поскольку без него этот стратегический полуостров трудно защищать. Это объясняет и характер операции, и численность примененных сил, и ход боев.
Если допустить, что в этом и заключалась главная цель российского удара, и что речи об оккупации всей Украины не шло, как и о присоединении ее к империи, в чем нас постоянно убеждали, то все обретает свою логику. Получается, Владимир Путин не лжет, когда говорит, что специальная военная операция достигает своих целей. Свой стратегический коридор в Крым Россия успешно сохраняет, а истощенной и разрушенной Украине предстоит вторая военная зима. Как раз сейчас на кону и будет ее выживание. Если вооруженный конфликт продолжится, а предполагаемое российское наступление проломит украинский фронт, то обессилевшей стране очень трудно будет остановить русских. На Ближнем Востоке разгорелась новая война, которая потребует большого внимания от держав – и в оборонном, и в дипломатическом смысле. Ситуация быстро меняется, и не только на фронтах. Учитывает ли это кто-нибудь вообще?