დასავლეთის სახელმწიფოებს უთავდებათ საბრძოლო მასალები, რაც ასე სჭირდება უკრაინას რუსეთთან საბრძოლველად, გვაფრთხილებენ დიდი ბრიტანეთი და ნატო.
ადმირალმა რობ ბაიერმა, ნატოს უმაღლესი რანგის მოხელემ, ვარშავის უსაფრთხოების ფორუმზე განაცხადა, რომ „უკვე ჩანს კასრის ფსკერი“
მან აღნიშნა, რომ ხელისუფლებამ და სამხედრო საწარმოებმა უნდა „ გამოუშვას პროდუქცია, გაცილებით მაღალი ტემპით“.
უკრაინა იყენებს ათასობით ჭურვს ყოველდღიურად და უდიდესი ნაწილი ნატოს მიერ არის მიწოდებული.
ადმირალმა, რომელიც მეთაურობს ნატოს სამხედრო კომიტეტს, განაცხადა: ათწლეულების განმავლობაში არსებულმა არასათანადო ინვესტირებამ, ნატოს ქვეყნები მიიყვანა იქამდე რომ, როცა მათ მოუწიათ უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება, საწყობები სანახევროდ შევსებული ან სრულიად ცარიელი იყო.
„ჩვენ გვჭირდება დიდი მოცულობები. ეკონომიკა „საჭირო დროს“ და „საკმარისი რაოდენობით“ , რომელსაც 30 წლის განმავლობაში აშენებდა ჩვენი ლიბერალური სამყარო, კარგია ბევრი ასპექტით, მაგრამ არა შეიარაღებული ძალებისთვის, როდესაც ომი მიმდინარეობს“.
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა – ჯეიმს ჰიპმა ფორუმზე განაცხადა, რომ დასავლური შეიარაღების მარაგები „ცოტა არ იყოს, შეთხელდა“. მან მოუწოდა ნატოელ მოკავშირეებს, დახარჯონ ეროვნული შემოსავლის 2% თავდაცვაზე და მათაც აღუთქვეს, რომ სწორედ ასე მოიქცევიან.
„თუ ახლა, ევროპაში ომის მიმდინარეობისას, დრო არ არის ვხარჯოთ შემოსავლის 2%, მაშინ დროული, როდისღა იქნება“ – იკითხა მან.
მან ასევე აღნიშნა, რომ მიდგომა – „საჭირო დროს“ – სრულიად უადგილოა, როცა ხვალ ბრძოლაში უნდა ჩაება“.
„ჩვენ ვერ შევჩერდებით, რადგან მარაგები მწირია“ – თქვა ბატონმა ჰიპიმ. „ჩვენ უნდა დავეხმაროთ უკრაინას დღეს, ხვალ და ზეგაც… ჩვენ რომც გავჩერდით, ეს არ ნიშნავს, რომ პუტინიც გაჩერდება“.
ვითარება გვკარნახობს, რომ „ჩვენ დღენიადაგ უნდა ვზრუნავდეთ იმაზე, როგორ შევავსოთ საკუთარი მარაგები“.
„პრობლემა ისაა, რომ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ყველა წევრი, არ ხარჯავს მშპ-ს 2%-ს თავდაცვაზე, ეს კი უნდა იყოს მინიმალური ხარჯი თავდაცვაზე და არა ჭერი“.
შემდეგ მან დასძინა: „როცა საქმე ჩრდილოატლანტიკურ კავშირს ეხება, აშშ აკვირდება აღმოსავლეთს თუ დასავლეთს და ჩვენი კოლეგები კონგრესში უნდა ხედავდნენ, რომ ევროპული ქვეყნები კეთილსინდისიერად ხარჯავენ 2%-ს ნატოს დასაფინანსებლად“.
ორშაბათს ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა, კიევში გამართეს ისტორიაში პირველი სამიტი, ნატოს ეგიდის გარეშე და უკრაინას მუდმივი მხარდაჭერა აღუთქვეს. შვედეთის თავდაცვის მინისტრმა პოლ იონსონმა განაცხადა, რომ ევროპისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, მოაწესრიგოს საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო ბაზა, რათა ხანგრძლივ პერსპექტივაში, აღმოუჩინოს დახმარება უკრაინას, „რადგან ახლა ჩვენ გვიწევს, საკმაოდ ღრმად საკუთარ ჯიბეებსა და აქციებში ხელის ჩაყოფა“ – თქვა მან.
„სამომავლოდ, ვფიქრობ, აუცილებელია ის, რომ უკრაინას შეეძლოს შეიარაღების შეძენა ევროპის ბაზაზე. აქ ჩვენ მძიმე გაკვეთილები მივიღეთ, ვგულისხმობ, მასშტაბსა და მოცულობას, განსაკუთრებით, ეს ეხება საარტილერიო ჭურვებს“.
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ 2022 წლის თებერვლიდან მოყოლებული, მან უკრაინას მიაწოდა 300 000 საარტილერიო ჭურვი და წლის ბოლომდე აპირებს „კიდევ 10 ათასის“ გადაცემას.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი კი ირწმუნება, რომ ამავე პერიოდში, ამერიკამ უკრაინას გადასცა 2 მილიონზე მეტი ნატოს სტანდარტის 155 მმ-იანი საარტილერიო ჭურვი.
კიევის დამოკიდებულება ამერიკულ შეიარაღებაზე იმდენად დიდია, ნატოს წევრები გამოთქვამენ შიშს, რომ მომდევნო წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში, ამან შეიძლება განაპირობოს ტრამპის არჩევა.
ისინი შიშობენ, რომ უკრაინის მხარდამჭერა შშ-ს მხრიდან, შეიძლება შემცირდეს თუ ტრამპი – მოსკოვთან კონფლიქტის პოლიტიკურ დარეგულირებას ამჯობინებს.
პრობლემა ისაა, რომ მიუხედავად დახმარების მოცულობის ზრდისა, უკრაინა ხარჯავს საბრძოლო მასალებს „იმაზე სწრაფად, ვიდრე დასავლური სახელმწიფოები ახერხებენ მის მომარაგებას.
ნატოსა და ევროკავშირის ქვეყნებმა შეათანხმეს გეგმები გამოცდილების გაზიარების, იარაღის მწარმოებლებთან კონტრაქტების დადებისა და წარმოების მაქსიმალური სუბსიდირების შესახებ.
თუმცა მათ უწევთ ძალების მაქსიმალური კონცენტრაცია, რათა უკრაინის მოთხოვნილება დაკმაყოფილდეს. ანალიტიკოსები ამბობენ, რომ ამის საპირისპიროდ, რუსეთი, როგორც ჩანს, გაცილებით უკეთ ახერხებს, მოაწესრიგოს საომარი პერიოდის ეკონომიკა და შეავსოს საკუთარი მარაგები.

Western military powers are running out of ammunition to give Ukraine to defend itself against Russia’s full-scale invasion, the UK and Nato have warned.
Adm Rob Bauer, Nato’s most senior military official, told the Warsaw Security Forum that “the bottom of the barrel is now visible”
He said governments and defence manufacturers now had to “ramp up production in a much higher tempo”.
Ukraine fires thousands of shells every day and most now come from Nato.
The admiral, who chairs Nato’s Military Committee, said decades of underinvestment meant Nato countries had begun supplying Ukraine with weapons with their ammunition warehouse already half-full or even emptier.
“We need large volumes. The just-in-time, just-enough economy we built together in 30 years in our liberal economies is fine for a lot of things – but not the armed forces when there is a war ongoing.”
UK Defence Minister James Heappey told the forum that Western military stockpiles were “looking a bit thin” and urged Nato allies to spend 2% of their national wealth on defence, as they had committed to do.
“If it’s not the time – when there is a war in Europe – to spend 2% on defence, then when is?” he asked.
He, too, said the “just-in-time” model “definitely does not work when you need to be ready for the fight tomorrow”.
“We can’t stop just because our stockpiles are looking a bit thin,” Mr Heappey said. “We have to keep Ukraine in the fight tonight and tomorrow and the day after and the day after. And if we stop, that doesn’t mean that Putin automatically stops.”
And that meant, he said, “continuing to give, day in day out, and rebuilding our own stockpiles”.
“The elephant in the room is that not everyone in the alliance is yet spending 2% of their GDP on defence. That must be the floor for our defence spending, not the ceiling.”
He added: “When it comes to the alliance, the US is increasingly looking east and west, and I think justifiably our colleagues in Congress need to see the European powers are spending their 2% to resource Nato equitably.”
On Monday, EU foreign ministers held first ever summit outside the bloc in Kyiv, pledging continuing support to Ukraine
Swedish Defence Minister Pol Jonson said it was vital for Europe to get its defence industrial base in shape to support Ukraine for the long term.
“Because we’re digging pretty deep now into our pockets, into our stocks,” he said.
“And in the long run, I think it’s crucial that Ukrainians also can procure defence material from the industrial base in Europe. We learned some hard lessons here about scale and volume, not at least when it comes to artillery ammunition.”
The UK defence ministry says that since the start of the invasion in February 2022, the UK has given more than 300,000 rounds of artillery ammunition and is committed to giving “tens of thousands more” by the end of the year.
The US state department says that over the same timescale, America has given Ukraine more than two million Nato standard 155mm artillery rounds.
Such is Kyiv’s dependence on US ammunition that there are real concerns among Nato allies about the possibility of Donald Trump being re-elected president next year.
They fear that US military support for Ukraine might diminish if Mr Trump were to seek some kind of political settlement with Moscow.
The difficulty is that despite attempts to ramp up production, Ukraine is using the ammunition faster than Western powers can replace it.
Nato and EU countries have agreed various plans to share expertise, agree joint contracts with defence manufacturers, subsidise production as much as they can.
But it appears that they are still struggling to meet the need.
Analysts say that in contrast, Russia appears much more able to gear up its wartime economy to replenish its own stockpiles.