დასავლეთის სახელმწიფოებს უთავდებათ საბრძოლო მასალები, რაც ასე სჭირდება უკრაინას რუსეთთან საბრძოლველად, გვაფრთხილებენ დიდი ბრიტანეთი და ნატო.
ადმირალმა რობ ბაიერმა, ნატოს უმაღლესი რანგის მოხელემ, ვარშავის უსაფრთხოების ფორუმზე განაცხადა, რომ „უკვე ჩანს კასრის ფსკერი“
მან აღნიშნა, რომ ხელისუფლებამ და სამხედრო საწარმოებმა უნდა „ გამოუშვას პროდუქცია, გაცილებით მაღალი ტემპით“.
უკრაინა იყენებს ათასობით ჭურვს ყოველდღიურად და უდიდესი ნაწილი ნატოს მიერ არის მიწოდებული.
ადმირალმა, რომელიც მეთაურობს ნატოს სამხედრო კომიტეტს, განაცხადა: ათწლეულების განმავლობაში არსებულმა არასათანადო ინვესტირებამ, ნატოს ქვეყნები მიიყვანა იქამდე რომ, როცა მათ მოუწიათ უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება, საწყობები სანახევროდ შევსებული ან სრულიად ცარიელი იყო.
„ჩვენ გვჭირდება დიდი მოცულობები. ეკონომიკა „საჭირო დროს“ და „საკმარისი რაოდენობით“ , რომელსაც 30 წლის განმავლობაში აშენებდა ჩვენი ლიბერალური სამყარო, კარგია ბევრი ასპექტით, მაგრამ არა შეიარაღებული ძალებისთვის, როდესაც ომი მიმდინარეობს“.
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა – ჯეიმს ჰიპმა ფორუმზე განაცხადა, რომ დასავლური შეიარაღების მარაგები „ცოტა არ იყოს, შეთხელდა“. მან მოუწოდა ნატოელ მოკავშირეებს, დახარჯონ ეროვნული შემოსავლის 2% თავდაცვაზე და მათაც აღუთქვეს, რომ სწორედ ასე მოიქცევიან.
„თუ ახლა, ევროპაში ომის მიმდინარეობისას, დრო არ არის ვხარჯოთ შემოსავლის 2%, მაშინ დროული, როდისღა იქნება“ – იკითხა მან.
მან ასევე აღნიშნა, რომ მიდგომა – „საჭირო დროს“ – სრულიად უადგილოა, როცა ხვალ ბრძოლაში უნდა ჩაება“.
„ჩვენ ვერ შევჩერდებით, რადგან მარაგები მწირია“ – თქვა ბატონმა ჰიპიმ. „ჩვენ უნდა დავეხმაროთ უკრაინას დღეს, ხვალ და ზეგაც… ჩვენ რომც გავჩერდით, ეს არ ნიშნავს, რომ პუტინიც გაჩერდება“.
ვითარება გვკარნახობს, რომ „ჩვენ დღენიადაგ უნდა ვზრუნავდეთ იმაზე, როგორ შევავსოთ საკუთარი მარაგები“.
„პრობლემა ისაა, რომ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ყველა წევრი, არ ხარჯავს მშპ-ს 2%-ს თავდაცვაზე, ეს კი უნდა იყოს მინიმალური ხარჯი თავდაცვაზე და არა ჭერი“.
შემდეგ მან დასძინა: „როცა საქმე ჩრდილოატლანტიკურ კავშირს ეხება, აშშ აკვირდება აღმოსავლეთს თუ დასავლეთს და ჩვენი კოლეგები კონგრესში უნდა ხედავდნენ, რომ ევროპული ქვეყნები კეთილსინდისიერად ხარჯავენ 2%-ს ნატოს დასაფინანსებლად“.
ორშაბათს ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა, კიევში გამართეს ისტორიაში პირველი სამიტი, ნატოს ეგიდის გარეშე და უკრაინას მუდმივი მხარდაჭერა აღუთქვეს. შვედეთის თავდაცვის მინისტრმა პოლ იონსონმა განაცხადა, რომ ევროპისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, მოაწესრიგოს საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო ბაზა, რათა ხანგრძლივ პერსპექტივაში, აღმოუჩინოს დახმარება უკრაინას, „რადგან ახლა ჩვენ გვიწევს, საკმაოდ ღრმად საკუთარ ჯიბეებსა და აქციებში ხელის ჩაყოფა“ – თქვა მან.
„სამომავლოდ, ვფიქრობ, აუცილებელია ის, რომ უკრაინას შეეძლოს შეიარაღების შეძენა ევროპის ბაზაზე. აქ ჩვენ მძიმე გაკვეთილები მივიღეთ, ვგულისხმობ, მასშტაბსა და მოცულობას, განსაკუთრებით, ეს ეხება საარტილერიო ჭურვებს“.
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ 2022 წლის თებერვლიდან მოყოლებული, მან უკრაინას მიაწოდა 300 000 საარტილერიო ჭურვი და წლის ბოლომდე აპირებს „კიდევ 10 ათასის“ გადაცემას.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი კი ირწმუნება, რომ ამავე პერიოდში, ამერიკამ უკრაინას გადასცა 2 მილიონზე მეტი ნატოს სტანდარტის 155 მმ-იანი საარტილერიო ჭურვი.
კიევის დამოკიდებულება ამერიკულ შეიარაღებაზე იმდენად დიდია, ნატოს წევრები გამოთქვამენ შიშს, რომ მომდევნო წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში, ამან შეიძლება განაპირობოს ტრამპის არჩევა.
ისინი შიშობენ, რომ უკრაინის მხარდამჭერა შშ-ს მხრიდან, შეიძლება შემცირდეს თუ ტრამპი – მოსკოვთან კონფლიქტის პოლიტიკურ დარეგულირებას ამჯობინებს.
პრობლემა ისაა, რომ მიუხედავად დახმარების მოცულობის ზრდისა, უკრაინა ხარჯავს საბრძოლო მასალებს „იმაზე სწრაფად, ვიდრე დასავლური სახელმწიფოები ახერხებენ მის მომარაგებას.
ნატოსა და ევროკავშირის ქვეყნებმა შეათანხმეს გეგმები გამოცდილების გაზიარების, იარაღის მწარმოებლებთან კონტრაქტების დადებისა და წარმოების მაქსიმალური სუბსიდირების შესახებ.
თუმცა მათ უწევთ ძალების მაქსიმალური კონცენტრაცია, რათა უკრაინის მოთხოვნილება დაკმაყოფილდეს. ანალიტიკოსები ამბობენ, რომ ამის საპირისპიროდ, რუსეთი, როგორც ჩანს, გაცილებით უკეთ ახერხებს, მოაწესრიგოს საომარი პერიოდის ეკონომიკა და შეავსოს საკუთარი მარაგები.

У западных военных держав заканчиваются боеприпасы, которые они могли бы предоставить Украине для защиты от полномасштабного вторжения России, предупредили Великобритания и НАТО.
Адмирал Роб Бауэр, самый высокопоставленный военный чиновник НАТО, заявил на Варшавском форуме по безопасности, что «теперь видно дно бочки»
Он сказал, что правительства и оборонные производители теперь должны «наращивать производство гораздо более высокими темпами».
Украина выпускает тысячи снарядов каждый день, и большинство из них сейчас поступает из НАТО.
Адмирал, который возглавляет Военный комитет НАТО, сказал, что десятилетия недостаточных инвестиций привели к тому, что страны НАТО начали поставлять Украине оружие, когда их склады боеприпасов были уже наполовину заполнены или даже опустели.
«Нам нужны большие объемы. Экономика «точно в срок», «ровно в достаточном количестве», которую мы построили вместе за 30 лет в наших либеральных экономиках, хороша для многих вещей, но не для вооруженных сил, когда идет война».
Министр обороны Великобритании Джеймс Хиппи заявил на форуме, что западные военные запасы «выглядят немного скудными», и призвал союзников по НАТО потратить 2% своего национального богатства на оборону, как они и обещали сделать.
«Если сейчас не время — когда в Европе идет война — тратить 2% на оборону, то когда?» он спросил.
Он тоже сказал, что модель «точно в срок» «определенно не работает, когда вам нужно быть готовым к завтрашнему бою».
«Мы не можем остановиться только потому, что наши запасы выглядят немного скудными», — сказал мистер Хиппи. «Мы должны поддерживать Украину в борьбе сегодня вечером, и завтра, и послезавтра, и еще через день. И если мы остановимся, это не значит, что Путин автоматически остановится».
И это означало, по его словам, «продолжать отдавать изо дня в день и восстанавливать наши собственные запасы».
«Проблема в том, что не все члены Североатлантического союза пока тратят 2% своего ВВП на оборону. Это должно быть минимальным уровнем наших расходов на оборону, а не потолком».
Он добавил: «Когда дело доходит до Североатлантического союза, США все чаще смотрят на восток и запад, и я думаю, что наши коллеги в Конгрессе должны видеть, что европейские державы справедливо тратят свои 2% на финансирование НАТО».
В понедельник министры иностранных дел ЕС провели первый в истории саммит за пределами блока в Киеве, пообещав постоянную поддержку Украине
Министр обороны Швеции Пол Йонсон заявил, что для Европы жизненно важно привести в порядок свою оборонно-промышленную базу, чтобы поддерживать Украину в долгосрочной перспективе.
«Потому что сейчас мы довольно глубоко залезаем в наши карманы, в наши акции», — сказал он.
«И в долгосрочной перспективе, я думаю, крайне важно, чтобы украинцы также могли закупать оборонные материалы на промышленной базе в Европе. Здесь мы извлекли несколько трудных уроков относительно масштаба и объема, по крайней мере, когда речь заходит об артиллерийских боеприпасах».
Министерство обороны Великобритании заявляет, что с начала вторжения в феврале 2022 года Великобритания предоставила более 300 000 артиллерийских боеприпасов и намерена предоставить «еще десятки тысяч» к концу года.
Госдепартамент США утверждает, что за тот же период времени Америка передала Украине более двух миллионов стандартных 155-мм артиллерийских снарядов Нато.
Зависимость Киева от американских боеприпасов такова, что среди союзников по НАТО существуют реальные опасения по поводу возможности переизбрания Дональда Трампа президентом в следующем году.
Они опасаются, что военная поддержка Украины со стороны США может уменьшиться, если г-н Трамп будет стремиться к какому-либо политическому урегулированию с Москвой.
Трудность заключается в том, что, несмотря на попытки увеличить производство, Украина расходует боеприпасы быстрее, чем западные державы могут их заменить.
Страны НАТО и ЕС согласовали различные планы по обмену опытом, заключению совместных контрактов с производителями оборонной продукции, субсидированию производства в максимально возможной степени.
Но, похоже, они все еще изо всех сил пытаются удовлетворить эту потребность.
Аналитики говорят, что, напротив, Россия, по-видимому, гораздо более способна привести в порядок свою экономику военного времени для пополнения собственных запасов.