მართლაც გაიჩხირა უკრაინა შეიარაღებულ კონფლიქტში? საბრძოლო მოქმედებების შედეგი ძნელია განჭვრიტო, განსაკუთრებით საწყის ეტაპზე, მაგრამ დღეს არაერთი ნიშანია იმისა, რომ დაასკვნა: უკრაინა გაიხლართა პოლიტიკურ და სამხედრო პრობლემებში
ვერც იმას იტყვი, რომ ამ ქვეყნის არმია განადგურდება და რუსები წუთი წუთზე შეიჭრებიან კიევში. მათაც არა აქვთ საქმე სახარბიელოდ.
მაგრამ შემოდგომა უკვე დადგა, დღემ იკლო და იმ მიწების დაბრუნება, რომლებიც რუსეთმა 2022 წელს მიიტაცა, სულ უფრო ნაკლებად სარწმუნოა. ის, ვინც დიდ იმედს ამყარებდა უკრაინელების საზაფხულო შეტევაზე, ჯერჯერობით გაწბილებულია. რას უნდა ველოდოთ?
აშშ ჯერ კიდევ წინააღმდეგია შეიარაღებულ კონფლიქტში პირდაპირი ჩართვისა  (და ეს  წინდახედული გადაწყვეტილებაა), მაგრამ ამ ვითარებაში, როგორ უნდა გამოვძვრეთ ჩიხიდან? ნუთუ საბრძოლო მოქმედებები უსასრულოდ გაგრძელდება, საფლავები ისევ გადაივსება ცხედრებით და უზარმაზარი ზიანი კვლავაც მიადგება უკრანასა და ევროპას? რა არის საბოლოო მიზანი?
მე არ ვარ სამხედრო სპეციალისტი. 40 წელია არ მისროლია შაშხანიდან. როცა ვისროდი, მაშინაც იშვიათად (დროგამოშვებით ვსარგებლობდი პარლამენტში არსებული ტირით, რომელიც ლორდთა პალატის ქვეშ უნდა განლაგებული).
მაგრამ სხვების მსგავსად, მეც ვგრძნობ, საით უბერავს ქარი, ხოლო როცა ძლევამოსილი ამერიკული ჟურნალი  Foreign Affairs-ი აქვეყნებს სერიოზულ სტატიას სათაურით – „დასავლეთი უკრაინას ტოვებს? “, ჩემი პასუხი ამ კითხვაზე, ასეთია – „სავსებით შესაძლებელია“), მეჩვენება, რომ რაღაც ამგვარი, მართლაც ხდება.
ვერაფრით ვხვდები, რა ინტერესი უნდა ჰქონდეს დიდ ბრიტანეთს, რომელიც მხარს უჭერს ძვირადღირებული და რისკიანი კონფლიქტის გაჩაღებას ევროპის სამხრეთ-აღმოსავლეთში, რომელიც მიმდინარეობს საბჭოთა იმპერიის ორ კორუმპირებულ და ცუდად მართულ ნამსხვრევს შორის. მისი მიზანშეწონილობა ეეჭვება არა მარტო საძულველ ტრამპს, არამედ ბევრ სხვა ამერიკელ რესპუბლიკელსაც.
ბოლო დროს ჩნდება ცნობები უკრაინასა და პოლონეთის მთავრობას შორის ჩამოვარდნილ შუღლზე. თუმცა  მიკვირს ის, რომ ეს აქამდე არ მოხდა – მით უფრო, თუ გავითვალისწინებთ 80 წლის წინანდელ ურთიერთობას მეზობელ ხალხებს შორის. ამ ტერიტორიაზე 500 წლის  წინ არსებული ხდომილებები, დღესაც აფორიაქებს მოსისხლე მტრების გონებას.
შეგვიძლია გავიხსენოთ კორუფციული სკანდალიც უკრაინის სამხედრო კომისარიატებში. არადა ამას, არავინ გაუოცებია, რადგან უკრაინაში  ნაბიჯსაც ვერ გადადგავ, მექრთამეობას რომ არ გადაწყდე. ამ ისტორიის დედააზრი ის არის, რომ ბევრმა ადამიანმა ქრთამით დაიძვრინა თავი ომში წასვლისგან. იმავდროულად უამრავ მამაკაცს (მათ კანონით ეკრძალებათ უკრაინის ტერიტორიის დატოვება) იჭერენ, როცა ისინი ცდილობენ რუმინეთთან საზღვრის გადაკვეთას, რაც ნიშნავს, რომ ნაწილი მაინც ახერხებს ქვეყნიდან გაქცევას. ეს უსერიოზულესი პრობლემაა ქვეყნისთვის, რომელიც ომში საშინელ დანაკარგს განიცდის.
გულწრფელად რომ ვთქვათ, ეს შეიარაღებული კონფლიქტი, პრიმიტიულად რომ არ იყოს წარმოდგენილი, როგორც ტოტალური ბოროტებისა და ტოტალური სიკეთის ჯახი ( ასე კი ნამდვილად არ არის), ამ მდგომარეობამდე არ მივიდოდით. თუმცა სჯობს გვიან, ვიდრე არასდროს.
თუ ჩვენ მართლაც შეგვტკივა გული უკრაინელ ხალხზე, უმჯობესია მყარი მშვიდობა ვეძიოთ, ნაცვლად ცეცხლზე ნავთის დასხმისა და ომის დაფინანსებისა, რის გამოც იტანჯებიან და იღუპებიან ნამდვილი უკრაინელები, თანაც ისე, რომ მათ აქედან – არანაირი სარგებელი არ აქვთ.

Питер Хитченс (Peter Hitchens)
Украина застряла в вооруженном конфликте? Военные действия могут быть непредсказуемыми, особенно на начальном этапе, но сегодня есть множество признаков того, что Украина столкнулась с политическими и военными проблемами
Нельзя сказать, что ее войска будут разгромлены, или что русские вот-вот ворвутся в Киев. У них тоже далеко не все в порядке.
Но началась осень, дни становятся все короче, а возвращение земель, занятых Москвой в 2022 году, кажется все менее вероятным. Те, кто возлагал большие надежды на летнее наступление против России, пока разочарованы. Так чего же ждать?
США пока выступают решительно против прямого участия в вооруженном конфликте (и это весьма благоразумно). Как же в такой ситуации выйти из тупика? Неужели боевые действия будут просто продолжаться бесконечно, заполняя кладбища трупами и нанося огромный экономический ущерб Украине и Европе? Какова цель?
Я не военный специалист. Я лет сорок не стрелял из настоящей винтовки. Да и когда стрелял, делал это нечасто. (Иногда спокойными вечерами в свою смену я пользовался тиром в парламенте, который, насколько мне известно, до сих пор находится где-то под палатой лордов.)
Но я, как и все остальные, чую направление ветра. А когда могущественный американский журнал Foreign Affairs публикует серьезную статью под заголовком «Запад оставит Украину?» (ответ на этот вопрос, по моему мнению – «вполне возможно»), то мне начинает казаться, что что-то происходит.
Я никак не могу понять, в чем состоит интерес Британии, которая поддерживает дорогостоящий и рискованный вооруженный конфликт на юго-востоке Европы между двумя коррумпированными и плохо управляемыми осколками советской империи. В его целесообразности сомневается не только отвратительный Трамп, но и многие американские республиканцы.
В последнее время появляются сообщения об усилении разногласий между Украиной и польским правительством. Я удивлен, что это не произошло раньше, учитывая непростую историю отношений – и особенно то, что случилось 80 лет назад, – между двумя соседними народами на территории, где события 500-летней давности до сих пор будоражат кровных врагов.
А еще можно вспомнить недавний скандал с предполагаемой коррупцией в украинских военкоматах. Никого это не шокировало, ведь на Украине сегодня и шагу нельзя ступить, не наткнувшись на коррупцию. Но смысл этой истории в том, что большое количество людей просто откупается, не желая вступать в армию.
В то же время многих мужчин призывного возраста, которым закон сейчас запрещает покидать Украину, ловят, когда они пытаются пересечь границу с Румынией. Это говорит о том, что некоторые все же убегают. А это очень серьезная проблема для страны, несущей ужасные боевые потери.
Честно говоря, если бы этот вооруженный конфликт не представляли примитивно как суперпростую борьбу тотального добра с тотальным злом (а там все далеко не так просто), то мы пришли бы к этой черте гораздо раньше. Но лучше поздно, чем никогда.
Если мы действительно беспокоимся за народ Украины, нам лучше заняться поисками прочного мира, а не разжиганием и финансированием этой вооруженной борьбы, в ходе которой страдают и гибнут настоящие украинцы, не получая ничего взамен.