წამყვანი ოთხი რესპუბლიკელი სენატიდან, მოუწოდებს პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს, რომ მან უკრაინას გადასცეს შორი მანძილის რაკეტები. მათი აზრით, ეს დაეხმარება კიევს რუსების წინააღმდეგ წარმოებულ კონტრშეტევაში. სენატორებმა აღნიშნეს, რომ ამისთვის საკმარისია ამერიკული არსენალის უმნიშვნელო ნაწილი
რაკი მომავალ კვირაში უკრაინის პრეზიდენტი – ვლადიმირ ზელენსკი ვაშინგტონში ჩადის და მოლაპარაკებებს მართავს ბაიდენთან, ამ მიმართვით, გამიზნულია საყოველთაო ყურადღების აქცენტირება ტაქტიკურ სარაკეტო კომპლექს ATACMS-ზე, რომლის მიწოდებასაც კიევი უკვე დიდი ხანია ითხოვს.
„უკრაინამ არსებითად შეარყია რუსეთის სამხედრო ძლიერება, ამიტომ მას სჭირდება ATACMS-ის მცირე ნაწილი ჩვენი მარაგებიდან“ – აღნიშნეს სენატორებმა ტომ კოტონმა, როჯერ უიკერმა, სიუზან კოლინზმა და ლინდსი გრეჰემმა საკუთარ განცხადებაში, რომელიც დათარიღებულია 16 სექტემბრით.
„კოლეგებთან ერთად, მე მივწერე ბაიდენს და მოვუწოდე მას, რომ უკრაინას მიაწოდოს რაკეტები, რომლებიც აუცილებლად ესაჭიროება კიევს გამარჯვებისთვის. თუ ამ ნაბიჯს არ გადავდგამთ, მაშინ ამას მოჰყვება ომის გაჭიანურება და დამატებით მრავალი ადამიანის მსხვერპლი“ – დაწერა სენატორმა კოტონმა სოცქსელებში.
მართალია ზელენსკის ვაშინგტონში ვიზიტის დროს, გამოცხადდება კიევისთვის დამატებითი შეიარაღების გადაცემა, მაგრამ ამერიკელი მოხელის თქმით, „გადასაცემი იარაღის სიაში –  ATACMS-ის რაკეტები არ ფიგურირებს.“
უკრაინის არმიის კონტრშეტევა, რომელიც მიზნად ისახავს რუსეთის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიების ბრძოლით უკან დაბრუნებას, მიმდინარეობს უაღრესად ნელი ტემპით. სენატორებმა აღნიშნეს, რომ უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა – „მიაღწიეს გარკვეულ წარმატებას“ და ATACMS-ის რაკეტების მიწოდება, რომელთაც ამერიკული კონცერნი Lockheed Martin-ი აწარმოებს, „მაქსიმალურად გაზრდის წარმატების შანსს მიმდინარე კონტრშეტევის დროს და მის შემდგომ პერიოდში.“
რუსეთის სამხედრო ოპერაციის დაწყებიდან ( 2022 წლის თებერვალი), აშშ-მ უკრაინას უკვე მიაწოდა 44 მილიარდი დოლარის სამხედრო დახმარება.
ამასობაში აშშ-ს მთავრობა სწრაფად უახლოვდება ფედერალური ბიუჯეტის მიღების ბოლო ზღვარს. ზოგიერთი რესპუბლიკელი წარმომადგენელთა პალატიდან, იმუქრება, რომ ჩაშლის მოლაპარაკებებს, თუ საბიუჯეტო შეთანხმებაში მოხვდება – უკრაინის შემდგომი დახმარების  საკითხი.
ბაიდენის მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში – ჯეიკ სალივანი აცხადებს, რომ „ძირითადი სულისკვეთება“ კანონმდებლებს შორის იმის თაობაზე, რომ ქვეყანა უნდა გაერთიანდეს უკრაინის მხარდაჭერის საქმეში, ორივე პარტიაში შენარჩუნებულია ისე, როგორც ეს აქამდე იყო.
„მაგრამ, რა თქმა უნდა, ამ კონგრესსა და წინას შორის, არის სხვაობა და ამას ანგარიში უნდა გავუწიოთ მაშინ, როცა ამ დღეებში წარიმართება დისკუსიები იმის შესახებ, რა სახის რესურსებით უნდა დავეხმაროთ უკრაინას“ – განაცხადა პარასკევს სალივანმა.

Алисия Диас (Alicia Diaz)
Четверо ведущих республиканцев Сената призвали президента Джо Байдена предоставить Украине ракеты большой дальности, чтобы помочь ей в контрнаступлении против России. Они отметили, что для этого потребуется лишь незначительная часть американских арсеналов
Поскольку на следующей неделе президент Украины Владимир Зеленский должен будет прилететь в Вашингтон на переговоры с Байденом в Белом доме, этот обращенный к президенту США призыв вновь акцентировал всеобщее внимание на армейских тактических ракетных комплексах ATACMS, которые Киев уже давно просит предоставить.
«Украина существенно ослабила боевую мощь России, и теперь ей требуется лишь небольшая часть наших запасов ATACMS«, — отметили сенаторы Том Коттон (Tom Cotton), Роджер Уикер (Roger Wicker), Сьюзан Коллинз (Susan Collins) и Линдси Грэм (Lindsey Graham) в своем письме, датированным 16 сентября.
«Я вместе с коллегами написал президенту Байдену и призвал его предоставить Украине ракеты, которые необходимы ее вооруженным силам для победы. Если этого не сделать, это лишь затянет войну и приведет к гибели людей», — написал сенатор Коттон в соцсетях.
Хотя ожидается, что во время визита Зеленского в Вашингтон будет объявлено о дополнительных поставках оружия Киеву, по словам американского чиновника, ракет ATAMCS в списке этого оружия нет.
Контрнаступление украинских войск, в ходе которого они намеревались отвоевать контролируемые Россией территории, идет чрезвычайно медленными темпами. Сенаторы отметили, что украинские вооруженные силы «добились некоторых прорывов», и предоставление ракет ATACMS американского концерна Lockheed Martin «максимально увеличит вероятность успеха в их текущем контрнаступлении и дальнейших операциях».
С начала специальной военной операции России в феврале 2022 года Соединенные Штаты предоставили Украине военную помощь на общую сумму около 44 миллиардов долларов.
Между тем правительство США быстро приближается к крайнему сроку для принятия федерального бюджета. Некоторые республиканцы в Палате представителей пригрозили сорвать переговоры, если бюджетное соглашение будет включать увеличение помощи Украине.
Советник Байдена по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан (Jake Sullivan) заявил, что «основное настроение» среди законодателей касательно того, что стране необходимо объединиться и поддержать Украину, в обеих партиях так же сильно, как и год назад.
«Но я, разумеется, признаю, что разница между этим Конгрессом и прошлым есть, и нам придется с этим считаться, пока мы будем вести дискуссии в ближайшие дни о том, как Украина может получить необходимые ей ресурсы», — сказал Салливан в пятницу.