Kauppalehti / ფინეთი
უკრაინაში დაწყებული კონფლიქტიდან წელიწადნახევრისა და ამის შედეგად დაწესებული სანქციების შემდეგ, რუსეთის ეკონომიკას არ მიუღია ისეთი ძლიერი დარტყმა, როგორსაც ელოდნენ. ის ზიანდება სანქციებისგან, მაგრამ კოლაფსი არ ემუქრება, უფრო პირიქით
რუსეთის საგარეო ვაჭრობა, ახლა რეკორდულ ნიშნულზეა. საქონლისა და მოსახურების ექსპორტი 2022 წელს გაიზარდა – 628 მილიარდ დოლარამდე. ადრინდელი რეკორდი – 590 მილიარდი დოლარი, დამყარდა 10 წლის წინ. მთლიანობაში რუსეთის საგარეო სავაჭრო ბრუნვა არის იმ დონეზე, რაც იყო კორონავირუსის პანდემიამდე.
დასავლეთმა შეამცირა რუსეთთან ვაჭრობა, მაგრამ რუსეთის საგარეო ვაჭრობის მოშლა, მან ვერ მოახერხა, ამბობს კარი ლიუჰტო, ტურკუს საერთაშორისო ბიზნესის უნივერსიტეტის პროფესორი.
2022 წლის სექტემბერში, ჩინეთი იქცა რუსეთის უმსხვილეს პარტნიორად და ბოლო, 2023 წლის მაისის მონაცემებით, ჩინეთის წილმა შეადგინა 40%-ზე მეტი რუსეთის მთლიან საგარეო ვაჭრობაში. S&P Global-ის მონაცემებით, 2022 წელს, რუსეთი გახდა ნავთობის უმსხვილესი ექსპორტიორი ჩინეთში, გადაუსწრო რა საუდის არაბეთს. 2023 წლის მაისში, ევროკავშირის წილმა რუსეთის საგარეო ვაჭრობაში – შეადგინა 10% (მიუხედავად სანქციებისა).
სანქციებთან დაკავშირებულ მთავარი პრობლემას, წარმოადგენს შუამავალი. მაგალითად 2023 წელს, ფინეთმა მოულოდნელად დაიწყო სატვირთო ავტომობილების გაყიდვა ყაზახეთსა და ყირგიზეთში. დიდია იმის ალბათობა, რომ ეს მანქანები საბოლოოდ რუსეთში იგზავნება – სამხედრო დანიშნულებით გამოსაყენებლად.
გაზაფხულზე იტყობინებოდნენ, რომ მოსკოვი აგრძელებდა იმ დასავლური პროდუქციის შეძენას, რომლის ექსპორტიც რუსეთში აკრძალულია – ესაა ელექტრონიკა და სატელეფონო მოწყობილობები…
… ლიუჰტოს შეფასებით, მალე ინდოეთი და ჩინეთი გახდებიან რუსეთის უმთავრესი პარტნიორები და არა ევროკავშირი. რუსეთში – თურქეთიდან იმპორტი გაიზარდა – 4 -ჯერ, რუსული ექსპორტი ინდოეთში კი 5-ჯერ.
ეს მოულოდნელი საჩუქარია რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ხაზინისთვის.
ფინეთის ბანკთან არსებული გარდამავალი ეკონომიკების ინსტიტუტის (BOFIT) მონაცემებით, რუსეთის ეკონომიკა ზიანდება ომის გამო, მაგრამ უკვე გამოდის ვარდნიდან, რაც აღინიშნა 2022 წლის გაზაფხულზე. ბოლო პროგნოზით, 2023 წელს, რუსეთში უკვე ელიან მშპ-ს ზრდას 0.5-1.5%-ის ფარგლებში. ეს მაჩვენებელი უკეთესია, ვიდრე ფინეთის საპროგნოზო მონაცემი.
უკრაინის კონფლიქტთან დაკავშირებული, დუბაიში გამართული მოლაპარაკებების მთავარი შედეგი ისაა, რომ ჩინეთი მხარს უჭერს შემდეგი შეხვედრის გამართვას. რუსეთის ხაზინის გამტკიცებაში – ჩინეთის როლი უმნიშვნელოვანესია.
ჩინეთს – რუსეთიდან იმპორტი, სხვა მიმართულებით რომ ჩაენაცვლებინა, რუსეთს კონფლიქტის გაგრძელება ძალზე გაუჭირდებოდა. დასავლეთს სწორედ ამის იმედი აქვს, მაგრამ სურვილი და რეალობა, ერთმანეთს არ ემთხვევა.

Kauppalehti / Финляндия
Даже по прошествии полутора лет конфликт на Украине и последовавшие за ним экономические санкции Запада, похоже, не нанесли экономике России такой сильный удар, как ожидалось. Она страдает от санкций, но вовсе не близка к коллапсу — наоборот
Внешняя торговля России сейчас находится на рекордном уровне. Экспорт товаров и услуг вырос в 2022 году до 628 миллиардов долларов. Предыдущий рекорд в 590 миллиардов долларов был достигнут десять лет назад. В целом оборот России во внешней торговле сейчас находится на том же уровне, что и до пандемии коронавируса.
Запад сократил свою торговлю с Россией, но российскую внешнюю торговлю ему разрушить не удалось, говорит Кари Лиухто (Kari Liuhto), профессор международного бизнеса Университета Турку.
В сентябре 2022 года Китай стал крупнейшим торговым партнером России, и, согласно новой статистике, в мае 2023 года доля Китая составила уже более 40% от общего объема внешней торговли России. Согласно статистике S&P Global, в 2023 году Россия стала крупнейшим экспортером нефти в Китай, обогнав Саудовскую Аравию.
В мае 2023 года доля стран ЕС во внешней торговле России по-прежнему составляла более 10%, несмотря на санкции.
Главная проблема, связанная с введением санкций — это посредники. Например, в 2023 году Финляндия неожиданно начала десятками продавать грузовики в Казахстан и Киргизию. Существует риск, что машины в итоге отправляют в Россию для использования в военных целях.
Ранее весной сообщалось, что Россия продолжает приобретать через третьи страны западную продукцию, на которую распространяется запрет на экспорт — например, электронику и телефонное оборудование…
По оценке Лиухто, вскоре Индия и Турция станут для России более важными торговыми партнерами, чем ЕС. Импорт в Россию из Турции — а это страна НАТО — увеличился в четыре раза, а российский экспорт в Индию возрос в пять раз.
Невероятный подарок для казны президента России Владимира Путина.
По данным Института переходных экономик Банка Финляндии (BOFIT), российская экономика страдает от проведения спецоперации, однако уже оправилась от спада, произошедшего весной 2022 года. В самых последних прогнозах в 2023 году даже ожидается рост ВВП на 0,5–1,5%. Эти показатели все еще лучше, чем прогнозы экономического роста в Финляндии.
Главный итог переговоров по вопросам конфликта на Украине, недавно состоявшихся в Саудовской Аравии, заключается в том, что Китай поддерживает проведение следующей встречи. В укреплении российской казны Китай играет наиболее важную роль.
Если бы Китай свернул импорт из России, шансы России на дальнейшее участие в конфликте могли бы значительно уменьшиться. Западные страны очень на это надеются, но надежды и реальность не совпадают.