თებერვლიდან, 1 600-ზე მეტი უკრაინელი გადის სწავლებას ფრანგი სამხედროების თაოსნობით საიდუმლო პოლიგონზე, გამოაცხადა 10 ივლისს საფრანგეთის შეიარაღებული ძალების მინისტრმა – სებასტიან ლეკარნიუმ ბაზაზე სტუმრობისას
ოცამდე უკრაინელი ჯარისკაცი ემზადება ქალაქში ბრძოლის მოდელირებისთვის პოლონურ სოფელში მოწყობილი, ინსცენირებული დასახლების ქუჩებში. რამდენიმე თარჯიმნის თანხლებით, ახლა 2023 წლის ივლისში, ისინი ამუშავებენ შენობაზე შტურმს ფრანგი ინსტრუქტორების ხელმძღვანელობით. აქამდე პარიზი მტკიცედ იცავდა კონფიდენციალურობას უკრაინელი ჯარისკაცების მომზადებასთან დაკავშირებით – ეს პროცესი დაიწყო თებერვალში, მაგრამ, რაკი თავდაცვის მინისტრი ბაზას პოლონეთში თავად ეწვია, ამის შესახებ პრესაც ალაპარაკდა.
„ეს წვრთნები გასტანს იმდენ ხანს, რამდენიც საჭიროა“ -განაცხადა მინისტრმა პოლონეთში სტუმრობისას. „თქვენ იბრძვით თქვენთვის, თქვენი ქვეყნისთვის, ასევე ჩვენი ღირებულებისთვის“ – დასძინა მან უკრაინელი ჯარისკაცებისადმი გაკეთებულ მიმართვაში – პოლიგონზე ყოფნისას, რომლის მდებარეობა, ჯერ კიდევ არ ხმაურდება. ამ ვიზიტის მსვლელობის დროს, სებასტიან ლეკორნიუმ გამოაქვეყნა ახალი მონაცემები უკრაინელი ჯარისკაცების რაოდენობის შესახებ. ამ დროისთვის საუბარია – 5 200 ჯარისკაცზე, რომლებიც ფრანგებმა კონფლიქტის დაწყებიდან გაწვრთნეს, მათ შორის – 1 600-ზე პოლონეთში, 3600-ზე კი საფრანგეთის ტერიტორიაზე, კერძოდ ქალაქ კანიჟერსეში, ვარის დეპარტამენტში. ეს არის ნაწილი იმ 30 000-იანი კონტიგენტისა, რომლის გაწვრთნის ვალდებულებაც, საკუთარ თავზე აიღეს ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა – უკრაინის დახმარების მისიის ფარგლებში.
პოლონეთში ყოფილ საბჭოთა ბაზაზე, რომელიც ამ სწავლებებს დაეთმო, განთავსებულია 120 ფრანგი ინსტრუქტორი და 80-კაციანი დამხმარე პერსონალი. ფრანგები ცხოვრობენ კარვებში, უკრაინელები კი კორპუსებში. სწავლების მიზანია, კვირაში ექვსდღიან განუწყვეტელ რეჟიმში, გაიწვრთნას 500 ჯარისკაცი. შედეგად, მათ უნდა შეძლონ „ბრძოლის ქარცეცხლში შესვლა“ მცირე შენაერთებად და ასევე ბატალიონის დონეზე ანუ 500-კაციანი შემადგენლობით. „ვადები შეკუმშულია, მაგრამ გათვალისწინებულია უკრაინული არმიის მოთხოვნილებები“ – გვიხსნის პოლკოვნიკი ბენუა, რომელიც საფრანგეთმა პოლონურ შტაბში მიავლინა.

С февраля более 1600 украинцев прошли обучение у французских военных в Польше на секретном полигоне, объявил 10 июля министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню во время визита на базу
Около двадцати украинских солдат готовятся к моделированию городского боя на улицах инсценированного поселка посреди польской деревни. В сопровождении нескольких переводчиков, сейчас, в июле2023 года, они отрабатывают штурм здания с французскими инструкторами. До сих пор Париж тщательно сохранял конфиденциальность в отношении подготовки украинских солдат, начавшейся в феврале месяце. Но по случаю визита в Польшу министра вооруженных сил Себастьяна Лекорню об этой миссии впервые заговорили в прессе.
«Эти тренировки будут продолжаться столько, сколько потребуется», — сказал министр, прибыв в Польшу. «Вы сражаетесь за себя, за свою страну, а также за наши ценности», — добавил он, обращаясь к украинским солдатам на полигоне, точное местонахождение которого пока держится в секрете. В ходе этого визита Себастьяна Лекорню обнародовал новые данные о количестве украинских военнослужащих, обученных французскими инструкторами. В настоящее время говорят о 5200 солдат, которых французы обучили с начала конфликта, в том числе 1600 в Польше и 3600 на территории Франции, а именно в городке Каньюерсе в департаменте Вар. Это часть из 30 000 военнослужащих, которых государства-члены Европейского Союза обязались обучить в течение года в рамках миссии ЕС по оказанию помощи Украине.
В Польше, на бывшей советской базе, используемой для этих учений, в настоящее время размещено около 120 французских инструкторов и 80 человек вспомогательного персонала. Французы живут в палатках, украинцы в корпусах. Цель состоит в том, чтобы тренировать около 500 из них каждые пять недель. Непрерывный темп с шестидневным обучением в неделю должен помочь их вводу в «обмолот на поле боя» как небольшими подразделениями, так и на уровне батальона, то есть группами по 500 человек. «Сроки очень сжатые, но мы учитываем нужды украинской армии», — объясняет полковник Бенуа, прикомандированный Францией в состав польского штаба.