Verkkouutiset.fi ფინეთი
„ფინეთის პოლიტიკას რუსეთის მიმართ, ამიერიდან განსაზღვრავს ევროკავშირისა და ნატოს წევრობა. ფინეთს უკვე აღარ აქვს განსაკუთრებული ორმხრივი ურთიერთობები რუსეთთან“ – განაცხადა ვალტონენმა
ელინა ვალტონენი ამბობს, რომ არ ჰქონია კონტაქტი რუსულ მხარესთან, მისი მინისტრობის პერიოდში. ვიდრე გრძელდება კონფლიქტი უკრაინაში, ცვლილებები არ არის მოსალოდნელი: „ჩვენ შეგვეძლება რაიმე ურთიერთობის აწყობა იმ შემთხვევაში, თუ რუსეთი შეწყვეტს მოქმედებას უკრაინის წინააღმდეგ და დაიცავს საერთაშორისო შეთანხმებებს“ – აღნიშნა მან.
მიუხედავად ამისა, ვალტონენი თვლის, რომ დიპლომატიური ურთიერთობები ოფიციალურ დონეზე, აუცილებელია პრაქტიკული ამოცანების გადასაჭრელად. ეს არხი უნდა შენარჩუნდეს, მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული ნაბიჯების გამო, სიტუაცია გართულებულია – ასეთი ნაბიჯი იყო, მაგალითად ფინეთის გენერალური საკონსულოს დახურვა სანკტ-პეტერბურგში.
ვალტონენს არა აქვს მკაფიო პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, წაადგება თუ არა ფინეთს კრემლში ხელისუფლების შეცვლა. ის იმედოვნებს, რომ რუსეთში დემოკრატია განვითარდება.
„ვფიქრობ, რუს ხალხს ეკუთვნის ხელისუფლება, რომელიც მოერგება დემოკრატიის პირობებს. დემოკრატიის მხარდაჭერა რუსეთში – საშური საქმე იქნებოდა“.

Verkkouutiset.fi / Финляндия
«Политика Финляндии в отношении России теперь определяется членством в ЕС и НАТО. У Финляндии больше нет особых двусторонних отношений с Россией», — заявила Валтонен
Элина Валтонен говорит, что не контактировала с российской стороной за время нахождения на посту министра. Пока конфликт на Украине продолжается, перемен не предвидится. «Мы сможем начать строить какое-то будущее только в том случае, если Россия прекратит свои действия против Украины и начнет соблюдать международные соглашения», — подчеркнула она.
Элина Валтонен все же считает дипломатические отношения на официальном уровне очень важными для решения практических вопросов. Этот канал важно поддерживать — даже несмотря на то, что ситуация усложнилась из-за различных мер, таких как закрытие генерального консульства Финляндии в Санкт-Петербурге.
Валтонен не занимает определенной позиции по поводу того, пойдет ли Финляндии на пользу смена власти в Кремле. Она надеется на развитие в России демократии.
«Я очень надеюсь, что русский народ обретет власть, которая должна у него быть в условиях демократии. Было бы здорово поддержать развитие демократии в России», — говорит Элина Валтонен.