რაილი ბეილი, კაროლინა ჰერდი, ნიკოლ ვოლკოვი, ანჟელიკა ევანსი და ფრედერიკ უ. კაგანი
რუსი მილბლოგერების ურეაქციობა, უკრაინელების მიერ ჩონგარს ხიდზე მიტანილ დარტყმაზე, მოწმობს იმას, რომ კრემლმა მათ უბრძანა, თავი შეეკავებინათ რიგი საკითხების გაშუქებისგან. უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა 29 ივლისს განაცხადეს, რომ მათ დაარტყეს ჩონგარის ხიდს, რომელიც მდებარეობს М-18 (ჯანკოი-მელიტოპოლის) მაგისტრალზე, ოკუპირებულ ყირიმსა და ხერსონის ოკუპირებულ ნაწილს შორის
ISW-იმ ვერ აღმოაჩინა  რუსი მილბლოგერების ერთი შეფასებაც კი უკრაინული იერიშის შესახებ და ვერც ხერსონის საოკუპაციო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის – ვლადიმირ სალდოს განცხადების მხარდამჭერი კომენტარი მოიძია იმის თაობაზე, რომ რუსულმა ძალებმა შეძლეს 12 უკრაინული ფრთოსანი რაკეტის – Storm Shadow-ს დაჭერა, რომლებიც მიმართული იყო ხიდისკენ. ერთადერთი წყარო, რომელმაც სიჩუმე დაარღვია,  იყო ადგილობრივი Telegram-არხი, რომელმაც გაამყარა რუსი ტურისტების განცხადება იმის შესახებ, რომ ხიდი ჩაიკეტა სატრანსპორტო მოძრაობისთვის. რუსმა მილბლოგერებმა, ამ ფაქტზე, მხოლოდ აღშფოთება და სინანული გამოხატეს, არადა ისინი რეგულარულად აკეთებენ კომენტარებს უკრაინელების, როგორც წარმატებულ, ისე წარუმატებელ შეტევებზე, რომელთა სამიზნეს რუსული ლოგისტიკა წარმოადგენს. ჩონგარის ხიდი – საკვანძო ობიექტია სახმელეთო კავშირის ხაზზე და ძნელი საფიქრებელია, რომ მილბლოგერებმა ნებაყოფლობით მოახდინეს ამ დარტყმის უგულებელყოფა.  ISW ადრე წერდა, რომ ნაწილი რუსი მილბლოგერებისა, სავარაუდოდ ქმნიან კრემლის ნარატივების შესაბამის სურათს ომის მიმდინარეობის  შესახებ. როგორც ჩანს, ეს ხდება დასჯის შიშით, როგორც ამას ადგილი ჰქონდა საინფორმაციო სივრცეში გირკინისა და „ვაგნერის“ დამფინანსებლის – პრიგოჟინის კრიტიკის შემთხვევაში. სავარაუდოდ, ეს არის კონკრეტული დირექტივის შედეგი, რათა არ გაშუქდეს რუსეთის კრიტიკული მნიშვნელობის სისტემებში არსებული ჩავარდნები.
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, თვალთმაქცურად შეაფასა მიმდინარე უკრაინული კონტრშეტევა და თქვა, რომ ის ემუქრება  მოლაპარაკებათა პერსპექტივას. 29 ივლისს, რუსეთ-აფრიკის სამიტის შემდგომ გამართულ პრესკონფერენციაზე, პუტინმა უკრაინას ბრალი დასდო იმაში, რომ კიევის მსხვილმასშტაბიანი შეტევა ხორციელდება იმიტომ, რომ მოსკოვმა ვერ შეძლოს ცეცხლის შეწყვეტის საკითხის განხილვა, ვიდრე უკრაინელთა შეტევას არ დასრულდება. რუსეთის ოფციალური პირები, მანამდეც იყენებდნენ მოლაპარაკების თემას, როგორც იარაღს, რათა  უკრაინა წარმოეჩინათ მხარედ, რომელსაც არ სურს მოლაპარაკებების დაწყება. პუტინი, უკრაინის კონტრშეტევაზე, ისე მსჯელობს, რომ გაბათილდეს ცნობები უკრაინის წარმატებების შესახებ. მეორე მხრივ, რუსები გამუდმებით  უტევენ ლუგანსკისა და დონეცკის შემოგარენს, მას შემდეგ, რაც უკრაინელთა კონტრშეტევა დაიწყო. ეს ფაქტი, პუტინს, რა თქმა უნდა, არ გახსენებია. პუტინმა მაღალი შეფასება მისცა ცენტრალური სამხედრო ოლქის მეთაურის, გენერალ-ლეიტენანტ ანდრეი მორდვიჩევის საქმიანობას, უკრაინელთა შეტევის მოგერიებისა და არმიის წინსვლის გამო – სავარაუდოდ, გულისხმობდა ლუგანსკის ოლქს.
უკრაინულმა არმიამ კონტრშეტევითი ოპერაციები წარმართა ფრონტის, სულ მცირე, სამ მონაკვეთზე. უკრაინული სამხედრო  წყაროები იტყობინება, რომ უკრაინელი მეომრები აღწევენ მცირე  წარმატებებს ბახმუტის სამხრეთ ფლანგზე და თანდათან წინ მიიწევენ ბერდიანსკის მიმართულებით (დონეცკის დასავლეთ და ზაპოროჟიეს მარჯვენა ფლანგებზე) ასევე, მელიტოპოლისკენ (ზაპოროჟიეს ოლქი).

Райли Бейли, Каролина Херд, Николь Волков, Анжелика Эванс и Фредерик У. Каган
Отсутствие реакции российских милблогеров на украинский удар по мосту Чонгар представляет собой заметный перегиб в российских репортажах о войне в Украине и может свидетельствовать о том, что Кремль дал указание российским милблогерам воздерживаться от освещения определенных тем. Вооруженные силы Украины объявили 29 июля, что украинские войска успешно нанесли удар по мосту Чонгар на трассе М-18 (Джанкой-Мелитополь) между оккупированным Крымом и оккупированной Херсонской областью
ISW не наблюдал ни одного обсуждения российскими милблогерами украинского удара, ни российских милблогеров, продвигающих заявление главы оккупационной администрации Херсонской области Владимира Салдо о том, что российские войска перехватили 12 украинских крылатых ракет Strom Shadow, нацеленных на мост. Единственным другим российским источником, прокомментировавшим забастовки, был местный российский новостной Telegram-канал, что усилило предполагаемые заявления российских туристов в этом районе о том, что мост закрыт для движения транспорта. Российские милблогеры отреагировали на украинскую забастовку на мосту Чонгар 22 июня широко распространенным возмущением и озабоченностью, а российские милблогеры регулярно комментируют как успешные, так и якобы неудачные украинские удары по российской логистике. Мост Чонгар является заметным узким местом на критически важной российской наземной линии связи (GLOC)., и крайне маловероятно, что российские милблогеры добровольно проигнорировали бы успешный или неуспешный украинский удар по мосту. Ранее ISW оценивал, что отдельные российские милблогеры, возможно, формируют свое освещение войны в Украине способами, более благоприятными для кремлевских нарративов, из-за страха наказания Кремля после удаления известных критических голосов в российском информационном пространстве, в частности, провоенного критика Игоря Гиркина и финансиста группы Вагнера Евгения Пригожина. Однако всеобщий страх перед наказанием Кремля вряд ли привел бы к такому почти повсеместному отсутствию освещения драматического события, и более вероятно, что причиной такого отсутствия отчетности стала конкретная директива Кремля не освещать сбои в работе критически важных систем.
Президент России Владимир Путин неискренне охарактеризовал продолжающееся украинское контрнаступление как препятствующее перспективам переговоров. Во время пресс-конференции на саммите Россия-Африка 29 июля Путин обвинил Украину в начале крупномасштабного наступления, чтобы Россия не могла обсуждать прекращение огня, пока ее войска обороняются от украинских атак. Российские официальные лица ранее использовали упоминание о переговорах как оружие, чтобы обвинить Украину в том, что она является стороной, не желающей вступать в переговоры., и Путин, вероятно, использует обсуждения украинского контрнаступления, чтобы подорвать сообщения об украинских успехах на поле боя и обвинить Украину в продолжающемся отсутствии интереса к потенциальному переговорному процессу. Российские войска проводили свои собственные атаки в Луганске и вокруг Донецка почти непрерывно с тех пор, как началось украинское контрнаступление, более того, факт, о котором Путин, естественно, не упомянул. Путин также особо высоко оценил работу командующего Центральным военным округом генерал-лейтенанта Андрея Мордвичева по отражению украинских атак и обеспечению продвижения, вероятно, в Луганской области.
Украинские войска провели контрнаступательные операции по меньшей мере на трех участках фронта и добились заявленных успехов на некоторых участках. Украинские военные источники сообщили, что украинские войска добиваются небольших успехов на южном фланге Бахмута и постепенно продвигаются в направлении Бердянска (западная часть Донецкой области — восточная часть Запорожской области) и Мелитополя (западная часть Запорожской области).