გრეის მეპსი, კაროლინა ჰირდი, ნიკოლ ვოლკოვი, კრისტინა ჰარვარდი და ფრედერიკ უ. კაგანი
17 ივლისის თავდასხმა ქერჩის სრუტეში მდებარე ხიდზე, როგორც ჩანს, მოახდენს ხანგრძლივ გავლენას რუსულ ლოგისტიკაზე უკრაინის სამხრეთში. მოსკოვმა, რუსეთისა და ყირიმის დამაკავშშირებელ ხიდზე იერიშში, უკრაინის სპეცსამსახურები დაადანაშაულა, რომელთაც, მისი თქმით, გამოიყენეს გამოიყენეს უპილოტო საფრენი აპარატები
კადრებზე ჩანს, რომ ხიდის ერთი მალა ჩანგრეულია, მეორე კი დაზიანდა, თუმცა არ დარღვეულა. რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტრომ განაცხადა, რომ დარტყმებს არ დაუზიანებია სარკინიგზო ხიდისა და საავტომობილო გზის ბურჯები. სარკინიგზო მოძრაობა ქერჩის ხიდზე, განახლდა ინციდენტიდან რამდენიმე საათში. რუსეთის საოკუპაციო ხელისუფლებამ ინტენსიურად მიმართა სატრანსპორტო ნაკადები ყირიმიდან რუსეთისკენ, ხოლო რუსული წყაროების თანახმად, დიდი საცობები წარმოიქმნა ყირიმის ჯანკოის რაიონიდან მელიტოპოლის მიმართულებით. რუსმა ტურისტებმა, რომლებიც გარბიან ოკუპირებული ყირიმიდან, დააბრკოლეს საგზაო მოძრაობა და გააძნელეს ყირიმის გამოყენებით ზაპოროჟიესა და ხერსონის ფრონტების ზურგის მომარაგება. საოკუპაციო ხელისუფლებამ ურჩია სამოქალაქო პირებს, გამოეყენებინათ ევაკუაციის ალტერნატიული მარშრუტები, რათა შექმნილი სიტუაცია შეძლებისდაგვარად განმუხტულიყო. უკრაინის სამხედრო დაზვერვის მთავარი სამმართველოს წარმომადგენელმა ანდრეი იუსოვმა უარი თქვა, უკრაინის ამ ინციდენტთან კავშირზე, კომენტარი გაეკეთებინა. ხიდი ქერჩის სრუტეზე და ყირიმის გასამხედროებული რაიონები, წარმოადგენს ლეგიტიმურ სამიზნეებს უკრაინული არმიისთვის, რადგან რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის საპასუხოდ, ის ახორციელებს თავდაცვით ოპერაციებს, როგორც ISW-თან საუბარში, ადრეც აცხადებდნენ უკრაინის ოფიციალური პირები.
რუსეთის ხელისუფლები უუნარობა, საკუთარი საზოგადოება შეამზადოს საომარი პირობებისთვის, დიდი გავლენას მოახდენს რუსულ ლოგისტიკაზე, რადგან ტურისტული ნაკადები რუსეთიდან ყირიმში, თანაც უკრაინული კონტრშეტევის მიმდინარეობისას, აზიანებს მომარაგებას. ქერჩის ხიდი ერთ-ერთია ორი სახმელეთო კავშირიდან, რომლითაც ხდება რუსეთის სამხედრო დაჯგუფების მხარდაჭერა. მეორე მარშრუტი კი გადის – ოკუპირებული დონეცკის, ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქებზე. ამდენად, ეს დარჩენილი მიმართულება, სადღეისოდ წარმოადგენს რუსეთის მრავალრიცხოვანი მექანიზებული შენაერთების ძირითად მომმარაგებელს, რამაც უნდა უზრუნველყოს უკრაინული კონტრშეტევის განეიტრალება. რუსეთისა და საოკუპაციო რეჟიმის მოხელეები აგრძელებენ ყირიმის საკურორტო ზონად წარმოჩენას, ნაცვლად იმისა, რომ ურჩიონ მოქალაქეებს, თავი შეიკავონ იქ ჩასვლისგან, როგორც ამას პასუხისმგებლიანი ხელისუფლება გააკეთებდა. ცოტა ხნის წინ, საოკუპაციო წარმომადგენლობა, ყველანაირად ცდილობდა მოეგვარებინა საგზაო მოძრაობის პრობლემები, რაც ხიდზე ტურისტული ნაკადების ზრდამ გამოიწვია. ამის შესახებ, ISW-ი ადრეც იტყობინებოდა. რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, ბრძანებაც კი გამოსცა, რომ ტურისტების გადასაყვანად, რუსული სამხედრო საშუალებები გამოეყენებინათ. ზოგიერთი რუსი მილბლოგერი ვარაუდობს, რომ მზარდ ტურისტულ ნაკადებს, ქერჩის ხიდზე განხორციელებული შეტევაც კი ვერ დააბრკოლებს.

The July 17 attack on the Kerch Strait Bridge will likely have continuing ramifications on Russian logistics in southern Ukraine. Russian authorities accused Ukrainian special services of conducting an unmanned surface vehicle strike against the Kerch Strait Bridge between Russia and occupied Crimea on the morning of July 17.
Footage of the aftermath shows that one Kerch Strait Bridge road span had collapsed and another span suffered damage but remains intact. The Russian Ministry of Transport claimed that the strikes did not damage the rail bridge or supports of the road bridge, and rail traffic across the Kerch Strait Bridge resumed several hours after the strike. Russian occupation authorities rerouted heavy civilian traffic from occupied Crimea to Russia through occupied southern Ukraine, and Russian sources reported extensive traffic jams in Crimea’s Dzhankoy Raion and occupied Kherson Oblast towards Melitopol.[4] Russian tourists fleeing occupied Crimea likely exacerbated traffic and likely impeded Russian logistics from Crimea to rear areas in Zaporizhia and Kherson oblasts. Occupation authorities asked civilians to consider alternate evacuation routes to mitigate the immediate traffic issues. Ukrainian Main Military Intelligence Directorate (GUR) Spokesperson Andrii Yusov declined to comment on Ukrainian involvement in the incident.[6] The Kerch Strait Bridge and military areas in occupied Crimea are legitimate military targets for Ukrainian forces in their defense against the full-scale Russian invasion and occupation of Ukraine, as ISW and Ukrainian officials have previously reported.
The Russian government’s continued failure to put Russian society on a war-time footing will have significant impacts on Russian logistics as traffic from Russian tourism to occupied Crimea jams Russian logistics to southern Ukraine in the midst of the ongoing Ukrainian counteroffensive in the south. The Kerch Strait Bridge is along one of two ground lines of communication (GLOCs) supporting Russia’s southern force grouping, with the other route passing through occupied Donetsk, Zaporizhia, and Kherson oblasts. This sole remaining logistics route is now a single point of failure for the supply of the large numbers of mechanized Russian forces in southern Ukraine needed to resist Ukrainian counteroffensives. Russian and occupation officials have nevertheless continued to promote occupied Crimea as a tourist destination, however, urging Russian civilians to drive through and to a warzone rather than advising them to avoid it as a responsible government would. Russian occupation authorities recently struggled to mitigate traffic issues just from increased Russian tourism across the Kerch Strait Bridge, as ISW has previously reported. Russian President Vladimir Putin even ordered the use of Russian military assets to ferry tourists across the Kerch Strait. Some Russian milbloggers also suggested that the attack against the Kerch Strait Bridge should not reduce continued tourist flows.