გრეის მეპსი, კაროლინა ჰირდი, ნიკოლ ვოლკოვი, კრისტინა ჰარვარდი და ფრედერიკ უ. კაგანი
17 ივლისის თავდასხმა ქერჩის სრუტეში მდებარე ხიდზე, როგორც ჩანს, მოახდენს ხანგრძლივ გავლენას რუსულ ლოგისტიკაზე უკრაინის სამხრეთში. მოსკოვმა, რუსეთისა და ყირიმის დამაკავშშირებელ ხიდზე იერიშში, უკრაინის სპეცსამსახურები დაადანაშაულა, რომელთაც, მისი თქმით, გამოიყენეს გამოიყენეს უპილოტო საფრენი აპარატები
კადრებზე ჩანს, რომ ხიდის ერთი მალა ჩანგრეულია, მეორე კი დაზიანდა, თუმცა არ დარღვეულა. რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტრომ განაცხადა, რომ დარტყმებს არ დაუზიანებია სარკინიგზო ხიდისა და საავტომობილო გზის ბურჯები. სარკინიგზო მოძრაობა ქერჩის ხიდზე, განახლდა ინციდენტიდან რამდენიმე საათში. რუსეთის საოკუპაციო ხელისუფლებამ ინტენსიურად მიმართა სატრანსპორტო ნაკადები ყირიმიდან რუსეთისკენ, ხოლო რუსული წყაროების თანახმად, დიდი საცობები წარმოიქმნა ყირიმის ჯანკოის რაიონიდან მელიტოპოლის მიმართულებით. რუსმა ტურისტებმა, რომლებიც გარბიან ოკუპირებული ყირიმიდან, დააბრკოლეს საგზაო მოძრაობა და გააძნელეს ყირიმის გამოყენებით ზაპოროჟიესა და ხერსონის ფრონტების ზურგის მომარაგება. საოკუპაციო ხელისუფლებამ ურჩია სამოქალაქო პირებს, გამოეყენებინათ ევაკუაციის ალტერნატიული მარშრუტები, რათა შექმნილი სიტუაცია შეძლებისდაგვარად განმუხტულიყო. უკრაინის სამხედრო დაზვერვის მთავარი სამმართველოს წარმომადგენელმა ანდრეი იუსოვმა უარი თქვა, უკრაინის ამ ინციდენტთან კავშირზე, კომენტარი გაეკეთებინა. ხიდი ქერჩის სრუტეზე და ყირიმის გასამხედროებული რაიონები, წარმოადგენს ლეგიტიმურ სამიზნეებს უკრაინული არმიისთვის, რადგან რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის საპასუხოდ, ის ახორციელებს თავდაცვით ოპერაციებს, როგორც ISW-თან საუბარში, ადრეც აცხადებდნენ უკრაინის ოფიციალური პირები.
რუსეთის ხელისუფლები უუნარობა, საკუთარი საზოგადოება შეამზადოს საომარი პირობებისთვის, დიდი გავლენას მოახდენს რუსულ ლოგისტიკაზე, რადგან ტურისტული ნაკადები რუსეთიდან ყირიმში, თანაც უკრაინული კონტრშეტევის მიმდინარეობისას, აზიანებს მომარაგებას. ქერჩის ხიდი ერთ-ერთია ორი სახმელეთო კავშირიდან, რომლითაც ხდება რუსეთის სამხედრო დაჯგუფების მხარდაჭერა. მეორე მარშრუტი კი გადის – ოკუპირებული დონეცკის, ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქებზე. ამდენად, ეს დარჩენილი მიმართულება, სადღეისოდ წარმოადგენს რუსეთის მრავალრიცხოვანი მექანიზებული შენაერთების ძირითად მომმარაგებელს, რამაც უნდა უზრუნველყოს უკრაინული კონტრშეტევის განეიტრალება. რუსეთისა და საოკუპაციო რეჟიმის მოხელეები აგრძელებენ ყირიმის საკურორტო ზონად წარმოჩენას, ნაცვლად იმისა, რომ ურჩიონ მოქალაქეებს, თავი შეიკავონ იქ ჩასვლისგან, როგორც ამას პასუხისმგებლიანი ხელისუფლება გააკეთებდა. ცოტა ხნის წინ, საოკუპაციო წარმომადგენლობა, ყველანაირად ცდილობდა მოეგვარებინა საგზაო მოძრაობის პრობლემები, რაც ხიდზე ტურისტული ნაკადების ზრდამ გამოიწვია. ამის შესახებ, ISW-ი ადრეც იტყობინებოდა. რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, ბრძანებაც კი გამოსცა, რომ ტურისტების გადასაყვანად, რუსული სამხედრო საშუალებები გამოეყენებინათ. ზოგიერთი რუსი მილბლოგერი ვარაუდობს, რომ მზარდ ტურისტულ ნაკადებს, ქერჩის ხიდზე განხორციელებული შეტევაც კი ვერ დააბრკოლებს.

Грейс Мэппс, Каролина Хирд, Николь Волков, Кристина Харвард и Фредерик У. Каган
нападение 17 июля на мост через Керченский пролив, вероятно, будет иметь продолжающиеся последствия для российской логистики на юге Украины. Российские власти обвинили украинские спецслужбы в нанесении удара беспилотным летательным аппаратом по мосту через Керченский пролив между Россией и оккупированным Крымом утром 17 июля
На кадрах последствий видно, что один пролет моста через Керченский пролив обрушился, а другой пролет получил повреждения, но остается целым. Министерство транспорта России заявило, что удары не повредили железнодорожный мост или опоры автомобильного моста, а железнодорожное движение по мосту через Керченский пролив возобновилось через несколько часов после забастовки. Российские оккупационные власти перенаправили интенсивный гражданский транспорт из оккупированного Крыма в Россию через оккупированный юг Украины, а российские источники сообщили об обширных пробках в Джанкойском районе Крыма и оккупированной Херсонской области в направлении Мелитополя. Российские туристы, бегущие из оккупированного Крыма, вероятно, усугубили дорожное движение и, вероятно, затруднили российскую логистику из Крыма в тыловые районы Запорожской и Херсонской областей. Оккупационные власти попросили гражданских лиц рассмотреть альтернативные маршруты эвакуации, чтобы смягчить непосредственные проблемы с дорожным движением. Представитель Главного управления военной разведки Украины (ГУР) Андрей Юсов отказался комментировать причастность Украины к инциденту. Мост через Керченский пролив и военные районы в оккупированном Крыму являются законными военными целями для украинских сил в их обороне от полномасштабного российского вторжения и оккупации Украины, как ранее сообщали ISW и украинские официальные лица.
Продолжающаяся неспособность российского правительства приспособить российское общество к условиям военного времени окажет значительное влияние на российскую логистику, поскольку поток туристов из России в оккупированный Крым затрудняет российскую логистику на юге Украины в разгар продолжающегося украинского контрнаступления на юге. Мост через Керченский пролив проходит вдоль одной из двух наземных линий связи (ГЛОК), поддерживающих южную группировку российских войск, а другой маршрут проходит через оккупированные Донецкую, Запорожскую и Херсонскую области. Этот единственный оставшийся логистический маршрут в настоящее время является единственной точкой отказа в снабжении большого количества механизированных российских войск на юге Украины, необходимых для противодействия украинским контрнаступлениям. Российские и оккупационные чиновники, тем не менее, продолжают продвигать оккупированный Крым как туристическое направление, однако, призывая граждан России проезжать через него и направляться в зону боевых действий, а не советуя им избегать этого, как сделало бы ответственное правительство. Российские оккупационные власти недавно изо всех сил пытались смягчить проблемы с дорожным движением только из-за увеличения российского туризма по мосту через Керченский пролив, как ранее сообщал ISW. Президент России Владимир Путин даже отдал приказ об использовании российских военных средств для переправки туристов через Керченский пролив. Некоторые российские милблогеры также предположили, что атака на мост через Керченский пролив не должна привести к сокращению продолжающихся туристических потоков.