კატერინა სტეპანენკო, რაილი ბეილი, კაროლინა ჰერდი, ანჯელიკა ევანსი და ფრედერიკ უ. კაგანი
ბელორუსის პრეზიდენტმა – ალეკსანდრ ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ „ვაგნერის“ დამფინანსებელი ევგენი პრიგოჟინი და კერძო სამხედრო კომპანიის ძალები, 6 ივლისისთვის არ იმყოფებოდნენ ბელორუსში
ამით მან შესაძლოა მიანიშნა, რომ შეთანხმება, რომელიც 24 ივლისის შემდეგ, ლუკაშენკოს შუამავლობით – პრიგოჟინსა და რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს შორის შედგა, შესაძლოა პრიგოჟინის მიზეზით არ სრულდებოდეს. ლუკაშენკომ და კრემლმა ადრე განაცხადეს, რომ პრიგოჟინმა, პუტინმა და ლუკაშენკომ მიაღწიეს შეთანხმებას, რომლის თანახმად, პრიგოჟინსა და „ვაგნერის“ ძალებს მიეცათ უსაფრთხოების გარანტიები ბელორუსის ტერიტორიაზე. ამ გარიგების შინაარსი სრულად არ ხმაურდება, მაგრამ, როგორც ჩანს, „ვაგნერი“ არ ასრულებს თავის წილ ვალდებულებებს. ლუკაშენკომ 6 ივლისს განაცხადა, რომ „ვაგნერის“ ძალები, ამ დროისთვის იმყოფებოდნენ თავიანთ მუდმივ ბანაკებში (რუსეთში ან უკრაინაში), რომელთაც მათ მიაშურეს ბახმუტის ბრძოლის შემდეგ. ლუკაშენკომ დასძინა, რომ პრიგოჟინი იყო სანკტ-პეტერბურგში და შესაძლოა 6 ივლისს მოსკოვშიც კი გადაფრინდა. ლუკაშენკომ უარყო ცნობები იმის შესახებ, რომ ბელორუსი აშენებს ახალ საწვრთნელ ბანაკებს „ვაგნერის“ ძალებისთვის და აღნიშნა: ბელორუსმა ვაგნერს შესთავაზა რამდენიმე ყოფილი საბჭოთა სამხედრო ბაზა, მათ შორის – მოგილოვის ოლქში. ლუკაშენკომ მიანიშნა, რომ „ვაგნერი“ „სხვაგვარად უყურებს თავის სამყოფელს“. დეტალების გამხელისაგან ლუკაშენკომ თავი შეიკავა. ამასთან ბელორუსის პრეზიდენტმა უარყო ის, რომ შეთანხმებამ ძალა დაკარგა და აღნიშნა: „ვაგნერის“ ძალების ბელორუსში გადასროლისა და განლაგების საკითხი – „ ჯერ არ არის გადაწყვეტილი“.
რუსულმა წყაროებმა ასევე მიუთითეს, რომ პრიგოჟინი რუსეთშია, თუმცა ISW-ის –  ამ დროისთვის არ შეუძლია დაადასტუროს პრიგოჟინის ადგილსამყოფელი. რუსული ოპოზიციური გამოცემა იტყობინება, რომ პრიგოჟინის თვითმფრინავი დაეშვა როსტოვის ოლქში მას შემდეგ, რაც 6 ივლისს მოსკოვიდან აფრინდა. 5 ივლისს, ერთ-ერთმა მედიასაშუალებამ გვაცნობა, რომ პრიგოჟინმა პირადად წამოიღო რამდენიმე ცალი ცეცხლსასროლი იარაღი ეფესბეს სანკტ-პეტერბურგის შენობიდან. გამოცემა ასევე იტყობინება, რომ პრიგოჟინმა 1-2 ივლისის უქმეები მოსკოვში გაატარა. ISW-მ ვერ აღმოაჩინა იმის ვიზუალური მტკიცებულებები, რომ ვაგნერის პერსონალი ბელორუსში გადავიდა. კრემლის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა ასევე განაცხადა, რომ ხელისუფლება თვალს არ ადევნებს პრიგოჟინის გადაადგილებას და აღნიშნა, რომ კრემლი ამის საჭიროებას ვერ ხედავს. პესკოვის განცხადება აბსურდულია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ კრემლსა და რუსულ ძალებს დაუბრკოლებლად შეეძლოთ მისი აყვანა ან ის, რომ რუსეთის ტერიტორიაზე შეეზღუდათ მისი გადაადგილება. ეს მით უფრო აბსურდულად მოჩანს, თუ პრიგოჟინის მიერ ეფესბეს შენობიდან იარაღის წამოღებას ვირწმუნებთ. როგორც ჩანს, ლუკაშენკო ცდილობს დისტანცირებას იმ შეთანხმებისგან, რომელშიც ის შუამავლის ფუნქციას ასრულებდა. ამასთან, ამით ის თავის მნიშვნელობაზე მიუთითებს, პარალელურად კი პუტინის სისუსტესაც უსვამს ხაზს. ლუკაშენკომ დემონსტრაციულად განაცხადა, რომ „ვაგნერის“ წევრები და პრიგოჟინი არიან რუსები და მათი ადგილსამყოფელის შესახებ კითხვები, მას არ ეხება. ლუკაშენკო, როგორც ჩანს, თავს შორს იჭერს „ვაგნერისგან“, ამასთან, იმაზეც მიანიშნებს, რომ შეთანხმებაზე პასუხისმგებლობა კრემლს აკისრია. ლუკაშენკო აგრძელებს ტრაბახს იმის თაობაზე, რომ პრიგოჟინთან მოლაპარაკებები სწორედ მან წარმართა უნარიანად. ჟურნალისტის შეკითხვაზე მან ისიც უპასუხა, რომ პუტინის ავტორიტეტი – ამ ამბოხით არ შელახულა.

Belarusian President Alexander Lukashenko stated that Wagner Group financier Yevgeny Prigozhin and Wagner forces are not in Belarus as of July 6, indicating that Prigozhin may be failing to uphold the deal Lukashenko mediated between Prigozhin and Russian President Vladimir Putin following Wagner’s armed rebellion on June 24.
Lukashenko and the Kremlin previously announced that Prigozhin, Putin, and Lukashenko reached an agreement that offered Prigozhin and the Wagner forces that participated in the rebellion unspecified security guarantees in Belarus. The full contents of this agreement have not been revealed, but it appears that Wagner is not fulfilling its end of the deal. Lukashenko stated on July 6 that Wagner forces are currently at their permanent camps (either in Russia or in Ukraine) to which they withdrew following the Battle for Bakhmut. Lukashenko added that Prigozhin is in St. Petersburg or may have even flown to Moscow on the morning of July 6. Lukashenko denied the reports that Belarus is constructing new training camps for Wagner forces and noted that Belarus offered Wagner several former Soviet military camps including some near Asipovichy, Mogilev Oblast. Lukashenko implied that Wagner had not yet agreed to deploy to these bases and that Wagner “has a different vision for [their] deployment,” the details of which Lukashenko refused to share. Lukashenko, however, denied that the deal has been terminated and noted that the question of Wagner forces’ transfer and setup “has not been decided” at the moment.
Russian sources also indicated that Prigozhin is in Russia, although ISW cannot confirm Prigozhin’s whereabouts at this time. A Russian opposition outlet reported that Prigozhin’s plane landed in Rostov Oblast after flying from Moscow Oblast on the morning of July 6. A St. Petersburg outlet reported on July 5 that Prigozhin personally picked up several small arms seized by the Russian Federal Security Service (FSB) from the FSB building in St. Petersburg on July 4. The outlet also reported that Prigozhin was in Moscow over the weekend on July 1 and July 2. ISW had not observed any visual confirmations in the open source that Wagner personnel deployed to Belarus at this time. Kremlin Spokesperson Dmitry Peskov also claimed that the Kremlin does not follow Prigozhin’s movements, noting that the Kremlin cannot and does not want to follow Prigozhin. Peskov’s statement is absurd given that the Kremlin and Russian security forces have the ability to detain Prigozhin or restrict his movements in Russia. It is particularly absurd if Prigozhin was actually able to collect his weapons from an FSB facility.
Lukashenko appears to be distancing himself from the deal he reportedly mediated while continuing to tout his ability to mediate between Putin and a formerly loyal lieutenant in the first place, thus still highlighting Putin’s weakness. Lukashenko demonstratively stated that Wagner and Prigozhin are Russian, and the questions about their whereabouts should not be directed to him. Lukashenko appears to be distancing himself from Wagner, and his rhetoric may suggest that he is pinning the responsibility on the Kremlin to enforce the deal. Lukashenko also continued to boast about his skillful negotiations with Prigozhin after stating that Putin’s authority was not weakened during the armed rebellion in response to a journalist’s question.