The Telegraph UK / დიდი ბრიტანეთი
ახლახან, შვედეთში ყოფნისას, აღმოვაჩინე სიტყვა – rysskräck-ი. ის ითარგმნება, როგორც „რუსების შიში“, ერთგვარი „რუსოფობია“
მანამდე, ერთი თვის წინ, მოვინახულე უკრაინული ქალაქი –  პოლტავა. სწორედ პოლტავის ბრძოლაში, 1709 წელს, პეტრე დიდმა შემუსრა შვედეთის მეფე კარლოს XII.  დამარცხება იყო იმდენად გამანადგურებელი, შვედები ისეთმა ძრწოლამ მოიცვა, რომ გაჩნდა ახალი ტერმინი – rysskräck-ი.
პოლტავის ბრძოლამ დალეწა შვედეთის იმპერია, უკრაინა მოაქცია მოსკოვის დაქვემდებარებაში და რუსეთი აქცია დომინანტ სამეფოდ ევროპის ჩრდილოეთში. მას შემდეგ, არა მხოლოდ შვედები, არამედ რეგიონის სხვა ქვეყნებიც, აგერ უკვე 3 საუკუნეა, რაც თავს ვერ გრძნობენ დალხენილი. ვლადიმირ პუტინის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, გასული წლის თებერვალში, ეს შეგრძნება გამძაფრდა ისე, როგორც არასდროს  – 1940-იანი წლებიდან მოყოლებული. სწორედ აქედან მომდინარეობს ფინეთის წარმატებული განაცხადი ნატოში გაწევრიანების თაობაზე და შვედეთის ალიანსში შესვლის მოთხოვნა, რომელიც ჯერ კიდევ განხილვის პროცესშია.
მეცნიერები დღემდე ბჭობენ, რას ნიშნავს ეს – rysskräck-ი, რუსეთის ხელისუფლების, თუ ზოგადად რუსების მიმართ შიშს. უკრაინელები სულ უფრო მეტი დაჟინებით ირწმუნებიან, რომ პრობლემა მხოლოდ პუტინსა და მის გარემოცვაში კი არაა, არამედ ამგვარი სულისკვეთებისაა თავად რუსი ხალხი. ქუჩებისთვის სახელების შეცვლა, რომლებიც დიდი რუს მწერლებს, ვთქვათ პუშკინსა და დოსტოევსკის გვახსენებენ, უკრაინაში სულ უფრო მეტ ძალას იკრებს. რუსულ ენაზე მოსაუბრეებს კი ალმაცერად უმზერენ. ახლახან პორტუგალიაში გამართულ კონფერენციაზე, გახმიანდა უკრაინელების თვალსაზრისი, რომ რუსეთის მიჩნევა ევროპული ცივილიზაციის ნაწილად – პრინციპული შეცდომაა.
ეს პოზიცია გასაგებია, მაგრამ არსებობს საკითხის მეორე მხარეც. მიუხედავად იმისა, რომ ჭარბობს შემზარავი ცნობები რუსების ქმედებათა  შესახებ, უკრაინელებისთვისვე აჯობებს, რომ გააცნობიერონ:  მტრულ სახელმწიფოშიც კი ყველა როდია მხეცი და არაკაცი. 1945 წელს, ჩვენ სწორედ ეს პოზიცია გვქონდა გერმანელების მიმართ – შეუძლებელია ყოველი მათგანი იყოს არაადამიანი. ეს მაშინ რწმენის დონეზე ხდებოდა და ეს არ იყო რაციონალური მსჯელობის შედეგად გამოტანილი დასკვნა… ჩვენ ამგვარი დიდსულოვნება  – ასმაგად დაგვიფასდა.
თუ უკრაინამ გაიმარჯვა  – დასავლეთის ჯეროვანი დახმარების შედეგად კი აუცილებლად ასე მოხდება, პრეზიდენტ ზელენსკის მოუწევს არაპოპულარული ნაბიჯის გადადგმა და მიმართვა თავისი ხალხისადმი, რომ რუსებიც ადამიანები არიან.

Recently in Sweden, I came across the Swedish word rysskräck. It means “fear of Russia”.
The month before, I was briefly in the town of Poltava, in Ukraine. It was at the battle of Poltava, in 1709, that Peter the Great of Russia defeated Charles XII of Sweden. The impact of that victory explains why fear of Russia is so common that it has its own word.
Poltava destroyed the Swedish empire, extended Russian control of Ukraine and made Russia the dominant power in Northern Europe. Not only the Swedes but also the other countries in the region have felt rysskräck ever since. Since Vladimir Putin invaded Ukraine in February last year, they have felt it more strongly than at any time since the 1940s. Hence the successful application of Finland to join Nato and the pending one of Sweden to do the same.
Scholars dispute whether rysskräck means simply fear of the Russian government or of Russians in general. In current circumstances, it most definitely means both. Having suffered so many atrocities at the hands of so many, Ukrainians often now assert that Russians in general, and not just Putin and his gang, are the problem. Ukrainian streets named after great Russian writers such as Dostoevsky and Pushkin are being renamed. The use of the Russian language is discouraged. At a recent conference I attended in Portugal, the Ukrainian view was that it was wrong to classify Russia as part of European civilisation at all.
This is understandable, but also depressing – in fact the only depressing, as opposed to tragic, thing that I found in Ukraine. Despite what can often appear overwhelming evidence to the contrary, one has to believe that the citizens of one’s enemy in war are not necessarily evil people. We decided to take that view about the Germans in 1945. It seemed at the time an act of faith rather than reason, but it paid off.
If Ukraine wins – as, with enough Western help, it will – it will be President Zelensky’s unpopular duty to remind his people that Russians are human, too.