The Telegraph UK / დიდი ბრიტანეთი
ახლახან, შვედეთში ყოფნისას, აღმოვაჩინე სიტყვა – rysskräck-ი. ის ითარგმნება, როგორც „რუსების შიში“, ერთგვარი „რუსოფობია“
მანამდე, ერთი თვის წინ, მოვინახულე უკრაინული ქალაქი –  პოლტავა. სწორედ პოლტავის ბრძოლაში, 1709 წელს, პეტრე დიდმა შემუსრა შვედეთის მეფე კარლოს XII.  დამარცხება იყო იმდენად გამანადგურებელი, შვედები ისეთმა ძრწოლამ მოიცვა, რომ გაჩნდა ახალი ტერმინი – rysskräck-ი.
პოლტავის ბრძოლამ დალეწა შვედეთის იმპერია, უკრაინა მოაქცია მოსკოვის დაქვემდებარებაში და რუსეთი აქცია დომინანტ სამეფოდ ევროპის ჩრდილოეთში. მას შემდეგ, არა მხოლოდ შვედები, არამედ რეგიონის სხვა ქვეყნებიც, აგერ უკვე 3 საუკუნეა, რაც თავს ვერ გრძნობენ დალხენილი. ვლადიმირ პუტინის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, გასული წლის თებერვალში, ეს შეგრძნება გამძაფრდა ისე, როგორც არასდროს  – 1940-იანი წლებიდან მოყოლებული. სწორედ აქედან მომდინარეობს ფინეთის წარმატებული განაცხადი ნატოში გაწევრიანების თაობაზე და შვედეთის ალიანსში შესვლის მოთხოვნა, რომელიც ჯერ კიდევ განხილვის პროცესშია.
მეცნიერები დღემდე ბჭობენ, რას ნიშნავს ეს – rysskräck-ი, რუსეთის ხელისუფლების, თუ ზოგადად რუსების მიმართ შიშს. უკრაინელები სულ უფრო მეტი დაჟინებით ირწმუნებიან, რომ პრობლემა მხოლოდ პუტინსა და მის გარემოცვაში კი არაა, არამედ ამგვარი სულისკვეთებისაა თავად რუსი ხალხი. ქუჩებისთვის სახელების შეცვლა, რომლებიც დიდი რუს მწერლებს, ვთქვათ პუშკინსა და დოსტოევსკის გვახსენებენ, უკრაინაში სულ უფრო მეტ ძალას იკრებს. რუსულ ენაზე მოსაუბრეებს კი ალმაცერად უმზერენ. ახლახან პორტუგალიაში გამართულ კონფერენციაზე, გახმიანდა უკრაინელების თვალსაზრისი, რომ რუსეთის მიჩნევა ევროპული ცივილიზაციის ნაწილად – პრინციპული შეცდომაა.
ეს პოზიცია გასაგებია, მაგრამ არსებობს საკითხის მეორე მხარეც. მიუხედავად იმისა, რომ ჭარბობს შემზარავი ცნობები რუსების ქმედებათა  შესახებ, უკრაინელებისთვისვე აჯობებს, რომ გააცნობიერონ:  მტრულ სახელმწიფოშიც კი ყველა როდია მხეცი და არაკაცი. 1945 წელს, ჩვენ სწორედ ეს პოზიცია გვქონდა გერმანელების მიმართ – შეუძლებელია ყოველი მათგანი იყოს არაადამიანი. ეს მაშინ რწმენის დონეზე ხდებოდა და ეს არ იყო რაციონალური მსჯელობის შედეგად გამოტანილი დასკვნა… ჩვენ ამგვარი დიდსულოვნება  – ასმაგად დაგვიფასდა.
თუ უკრაინამ გაიმარჯვა  – დასავლეთის ჯეროვანი დახმარების შედეგად კი აუცილებლად ასე მოხდება, პრეზიდენტ ზელენსკის მოუწევს არაპოპულარული ნაბიჯის გადადგმა და მიმართვა თავისი ხალხისადმი, რომ რუსებიც ადამიანები არიან.

Недавно в Швеции я наткнулся на шведское слово rysskräck. Оно переводится как «страх перед русскими» или «русобоязнь»
За месяц до этого я побывал в украинском городе Полтава. Именно в Полтавской битве в 1709 году Петр Великий разбил шведского короля Карла XII. Поражение оказалось настолько разгромным, а страх перед Россией укоренился настолько, что для него нашлось отдельное слово — этот самый rysskräck.
Полтавская битва разрушила Шведскую империю, обрекла Украину на владычество Москвы и сделала Россию доминирующим государством в Северной Европе. С тех пор не только шведы, но и жители других стран региона вот уже три века чувствуют себя не в своей тарелке. А с тех пор, как Владимир Путин ввел на Украину войска в феврале прошлого года, это чувство обострилось как никогда после 1940-х. Отсюда и успешная заявка Финляндии на вступление в НАТО, а заодно и подача шведской заявки, которая до сих пор рассматривается.
Ученые до сих пор спорят, означает ли rysskräck страх перед российским правительством или перед русскими вообще. В сложившихся обстоятельствах — определенно и то, и другое. <…> Украинцы все чаще утверждают, что проблема не только в Путине и его банде, но и в русских как таковых. Улицы, названные в честь великих русских писателей вроде Достоевского и Пушкина, переименовываются по всей Украине. Русский язык не приветствуется. На недавней конференции в Португалии украинская точка зрения заключалась в том, что считать Россию частью европейской цивилизации в принципе ошибочно.
Это по-своему понятно, но это и удручает — и на мой взгляд, это единственное поистине удручающая (а не трагическая) сторона жизни, которую я обнаружил на Украине. Несмотря на явный перевес «расчеловечивающих» врага сведений, украинцам лучше бы поверить, что граждане вражеской державы — отнюдь не поголовно изверги и нелюди. В 1945 году мы приняли именно этот взгляд на немцев — что не все они нелюди. Тогда это казалось подвигом веры, а вовсе не рациональным выводом, но наше великодушие окупилось сторицей.
Если Украина победит — а при достаточной помощи Запада это неминуемо произойдет — непопулярной обязанностью президента Зеленского станет следующая: напомнить своему народу, что русские — тоже люди.